Watford Gold Standard – 12 June 2024 – Results (Updated)

Races: 5
Finishers: 33
PBs: 4 (12%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 510 10 01:48.60 Grant Grosvenor United States
2 501 1 01:48.61 Ben Claridge Abingdon / Bath Uni
3 503 3 01:48.97 Daniel Howells U23 Aldershot  Farnham & District / Texas At Austin
4 509 9 01:48.98 Jamie Webb Liverpool H / Loughborough Students
5 502 2 01:49.08 Harry Purcell Ireland
6 505 5 01:49.21 Henry Johnson U23 Houghton Harriers / Michigan Uni
7 508 8 01:51.54 Dillon Smith U20 St. Albans Ac
8 507 7 01:56.13 Rocco Zaman-browne Newham & Essex Beagles / Ireland
.
BMC 800m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 515 5 01:50.48 Stefan O’loughnane U23 Basingstoke & Mid Hants / Anglia Ruskin U
2 512 2 01:50.87 Dage Minors Franklin Pierce / Bermuda
3 514 4 01:51.10 Harry Ware U23 Basingstoke & Mid Hants
4 513 3 01:53.65 Nicholas Landeau Walton / Trinidad & Tobago
.
BMC 800m C (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 522 6 02:04.96 Gena Löfstrand South Africa
2 521 5 02:06.69 Helen Braybrook U23 Corby / Csp University
3 519 3 02:06.98 Eleanor Colbourn U23 Harrogate / Cambridge Uni
4 517 1 02:08.50 Natasha Wynn U17 Woodford Green Essex Ladies
5 548 5 02:08.77 Jorjia March U15 Barnet
6 528 4 02:10.03 Luciana Smith U17 B;lacheath & Bromley / Kent Schs
7 526 02:11.22 Posie Shaw Shaftesbury Barnet
8 524 8 02:14.41 Hannah Roberts U23 Bracknell Ac / Sheffield Hallam Uni
.
BMC 1500m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 531 2 03:47.52 William Rabjohns U20 Poole Ac
2 539 10 03:47.66 Rowan Miell-ingram U23 Radley / Loughborough Students
3 538 9 03:48.52 Leo Brewer U23 Brighton Phoenix / Unattached / Yale Uni
4 535 6 03:49.05 Alex Riley U20 Brighton & Hove
5 533 4 03:49.75 Jack Goodwin Bedford & County
6 540 11 03:50.75 James Beeks Basingstoke & Mid Hants
7 534 5 03:51.47 Alasdair Kinloch Tonbridge / Loughborough Students
8 530 1 03:56.72 David Clark Wycombe / Bournemouth Uni
9 536 7 03:57.20 John Howorth Team Bath / Birmingham Uni
.
BMC 1500m B (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 543 3 04:26.58 Scarlett Livingstone U20 Exeter
2 549 04:29.51 Iris Courtney U20 Wells
3 541 1 04:29.57 Louise Gilbert Woodford Green Essex Ladies / Leeds Uni

 

Recent Posts

Follow Us