Trafford Gold Standard – 25 July 2020 – Results

. Race : 19 BMC 800m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 1 1 01:48.70 Joshua Lay U23 Rugby & Northampton / Loughboroug
2 3 3 01:51.73 Tom Dodd U23 Birchfield H / Birmingham Uni
3 2 2 01:52.09 Ben Lee U20 Vale Royal / Depaul Uni
.
.
. Race : 7 BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 4 1 01:50.91 Max Wharton Liverpool H / New Mexico Uni
2 6 3 01:51.19 Henry Johnson U20 Houghton Harriers
3 5 2 01:54.22 Joseph Morrison U23 West Cheshire / Chester Uni / Liver
.
.
. Race : 8 BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 7 1 01:51.45 Daniel Joyce U20 Tynedale
2 63 2 01:53.24 Luke Farrant Stockport Harriers
3 9 3 01:53.92 Thomas Niner Brighton & Hove / Crawley
.
.
. Race : 15 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 11 2 01:57.61 Osian Perrin U20 Menai
2 8 3 01:58.33 Joe Armstrong Morpeth
3 10 1 02:06.56 Seb Patrick U20 Trafford Ac
.
.
. Race : 16 BMC 800m E (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 13 1 01:54.00 Joseph Rogers U23 Halesowen / Nottingham Trent Uni /
2 15 3 01:54.49 Adam Day U23 Chiltern / Birmingham Uni
3 14 2 02:03.57 Jamie Webster U20 Bedford & County / London Schs
.
.
. Race : 11 BMC 800m F (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 16 1 01:53.96 Charlie Roberts U20 St. Helens Sutton
2 20 2 01:57.31 Finley Proffitt Macclesfield Harriers
3 18 3 01:57.91 Alex Roberts U20 Colwyn Bay
.
.
. Race : 3 BMC 800m G (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 19 1 01:57.78 Sam Stephens U20 Vale Royal
2 17 2 02:00.00 David Clark Wycombe
.
.
. Race : 12 BMC 800m H (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 23 3 01:56.98 Mark Roberts U17 Liverpool Pembroke Sefton
2 22 2 01:58.52 Finlay Hutchinson U17 Notts
3 21 1 01:58.54 Jake Minshull U17 Coventry
.
.
. Race : 4 BMC 800m I (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 26 3 01:57.92 David Race U17 Gateshead
2 25 2 02:00.03 William Ashfield U17 Vale Royal
3 24 1 02:00.07 Jonny Stock U17 Trafford
.
.
. Race : 18 BMC 800m J (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 29 3 02:04.64 Alexander Thompson U17 Wharfedale / Bingley
2 27 1 02:05.07 Thomas Bentley U17 Tipton
3 28 2 02:11.98 Joseph Byrne U17 Liverpool H
.
.
. Race : 21 BMC 800m K (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 30 1 01:59.75 Roman Hodgson U17 Deeside AAC
2 32 3 02:02.43 Kai Crawford U17 Aberdeen
3 31 2 02:08.20 Charlie Daley U17 Gateshead
.
.
. Race : 10 BMC 800m L (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 35 3 02:00.78 Elliot Savage U17 Sale Harriers Manchester
2 34 2 02:02.37 Joshua Carter U17 Halifax
3 33 1 02:02.47 Tj Jones U17 Wirral
.
.
. Race : 5 BMC 800m M (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 36 1 02:00.40 Tyler Cartlidge U17 Deeside AAC
2 38 3 02:01.94 Finley Mayoh U17 Stockport
3 37 2 02:02.15 William Stanway U17 Sale Harriers Manchester
.
.
. Race : 6 BMC 800m N (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 39 1 02:04.38 Ethan Brady-jones U17 Wirral
2 40 2 02:06.89 Solomon Okrafo-smart U17 Absolute Tri
3 41 3 02:08.49 Toby Middleton U17 Horwich
.
.
. Race : 14 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 42 1 02:04.60 Georgie Hartigan Birchfield H / St. Mary’s Uni
2 43 2 02:07.49 Francesca Brint U23 Sale Harriers Manchester / Birmin
3 44 3 02:10.44 Emily Thompson U23 Banbury / Birmingham Uni
.
.
. Race : 17 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 45 1 02:08.68 Katy Brown Giffnock North
2 46 2 02:10.18 Lizzie Harris Cardiff / Cardiff Uni
3 47 3 02:13.34 Saskia Huxham U23 Hallamshire / Durham Uni
.
.
. Race : 9 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 50 3 02:12.11 Katrina Simpson U23 Halesowen / Cardiff Met Uni
2 48 1 02:14.83 Lauren Mcneil U20 Mansfield
3 49 2 02:21.92 Zoe Doyle V40 Wycombe / Veterans
.
.
. Race : 13 BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 51 1 02:10.87 Keira Brady-jones U17 Wirral
2 52 2 02:11.70 Amarisa Sibley U17 Blackheath & Bromley
3 53 3 02:15.61 Indienne King U17 Wreake & Soar Valley
.
.
. Race : 22 BMC 800m E (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 54 1 02:15.04 Shen Wigfield-turner U17 Hallamshire
2 56 3 02:19.94 Ellen-mary Kearney U17 Wirral
3 55 2 02:28.62 Tia-lily Crane U17 City Of Norwich
.
.
. Race : 20 BMC 800m F (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 57 1 02:18.65 Demi Locker U17 Charnwood
2 59 3 02:22.23 Hannah Smith U17 Deeside AAC
3 58 2 02:23.17 Erin Grime U17 Salford H / Trafford
.
.
. Race : 23 BMC 800m O (Mixed)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 62 3 02:06.74 Sam Yates U17 Nuneaton
2 60 1 02:08.55 Tamsin Mcgraw U23 Amber Valley
3 61 2 02:09.68 Olivia Varielle U23 Falkirk

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us