Loughborough Grand Prix Final 27 Aug 2022 Report and Results

 

SAUCONY BRISTISH MILERS CLUB GRAND PRIX

LOUGHBOROUGH REPORT

 

FOR Ben Pattison it was somehow fitting that a summer that began with a personal best at the Birmingham University Grand Prix, took in a BMC 800m record at Trafford and also included stops at the Commonwealth Games and a bronze medal plus a sixth place at the Europeans in Munich should end on another high.

Another PB, this time to dip under 3mins 40secs for the first time to win the 1500m and wrap up the Saucony Grand Prix Points Series bonus of £1,000, was a terrific way to sign off a brilliant season for the 20-year-old.

Pattison has won three Grand Prix events this summer and set PBs in all of them – 1:45.44 at Birmingham, 1:44.60 at Trafford and now 3:39.14.

“That win at Trafford in particular really helped me going into the Commonwealth Games as it gave me so much confidence,” said Pattison.

“I really felt that I belonged at that level and I carried that into the Europeans as well.”

More than anything that serves to emphasise the continued important of the BMC Grand Prix events in the development of Britain’s best middle distance talent; look at the medal winners like Jake Wightman, Eilish McColgan and Laura Muir this summer and see how they used this proven pathway.

Moreover, the supporting BMC races around the country have established a key place in the calendar as the past two weeks have illustrated with the 800m men’s races at Eltham (August 17th), Trafford (August 23rd) and Tooting (August 24th) all being won in 1min 46secs something.

And Thomas Keen continued that with a 1:46.99 win in the A race on Saturday.

Likewise Calli Thackery’s journey through the Grand Prix season has been mightily impressive.

Her win in the 5000m at Loughborough was her third after victories at Watford (15:06.26) and Trafford (15:02.55), both of which were also PBs. Saturday wasn’t as quick at 15:20.65 but the field was small and while the organisers offered her the chance to run with the men to see if she could get under 15 minutes Thackery opted for the women-only race to secure her £1,000 Series Points top prize.

“I wanted to run sub 15 minutes but it was impossible on my own,” said Thackery. “That felt very hard.”

It was also her ninth 5000m of a gruelling season that started in Australia in early April and hasn’t ended yet as Thackery is heading to Italy next month to improve her PB over 3000m which stands at 8:44.5 – and was set in a BMC Regional meeting at Loughborough in July.

Yet another example of a top British runner using the BMC structure to improve and run fast.

 

800M RACES

 

Looking ahead to the race Thomas Keen’s coach, Mark Vile, was confident that his athlete would sign off his season with a 1min 45secs time such has been his form in training since clocking that PB of 1:46.18 behind Pattison at the Trafford Grand Prix last month.

In the end he had to settle for 1:46.99, his second fastest ever, after he got blocked around the top bend by American Christian Harrison.

“No complaints,” said Vile. “There was a gap there on the inside and Tom moved to go there but the American then closed it, as he was entitled to do and Tom had to check his stride and then go around the outside.

“That would have cost him half a second at least. He is definitely in 1:45 shape.”

Keen wasn’t complaining either as he finished very strongly down the home straight for his first Grand Prix A win.

“I’m still getting used to racing the 800m as that first 200m is so much faster than in the 1500m,” said Keen.

“We went though 400m in 51secs but that first 200m was around 23 seconds and I spent the rest of the lap just catching up and trying to get into a good position.

“But it was good to get another 1min 46secs time and I’m pretty happy.”

Fellow U23 runners David Locke and Alex Botterill completed the top three with Harrison drifting back to sixth.

Tyler Bilyard timed his late burst to perfection to in the B race to shave 0.19secs off his PB with 1:49.23 with the Sale Harriers Manchester pair of Ben Brunswick and William Onek just a stride or two behind.

With a 1:59.94 to her name American Brenna Detra was the fastest woman in the A race and she duly delivered, just holding off a strong challenge from GB junior international and World Junior Championships finalist Abigail Ives.

The pair were virtually shoulder to shoulder down the home straight and the Basildon youngster was rewarded with a lifetime best of 2:01.56.

“I’m really happy with that performance,” said Ives.

“I wanted a good race to end a long season and I got that. Overall, this season has been beyond my expectations, especially as I have had exams as well and I have made a lot of progress.”

Ives’ time confirms her in the No 1 spot in the 2022 UK U20 Rankings and 5th all time.

Cleethorpes teenager Ella Greenway ended her season with a PB of 2:06.61, clipping 0.12secs off her best, to win the B race.

“I have won all my B races this summer so hopefully I’ll get a place in the A race next summer,” said Greenway.

“I would have liked to have run faster but I have been very consistent this season and I really feel I have improved. “

Behind Greenway GB international heptathlete Niamh Emerson ran a season’s best of 2:10.20, just outside her lifetime best of 2:09.74.

“That was really fun,” said Emerson.

“The first lap felt easy but then the lactic hit and I died! I was hanging on for those last 300 metres.”

In the supporting races Stefan O’Loughnane moved to fourth in the Basingstoke & Mid Hants rankings – behind Pattison, Thomas Staines and Reece Sharman-Newell –  as he won the D race in a lifetime best of 1:52.03.

So what does O’Loughnane believe is the secret to this success of the club in producing so many fast 800m runners?

“It’s the coach!” said O’Loughnane, referring to Dave Ragan. “He is very, very good.”

Eddie Hunter clocked 1:50.43 to win the C race having set a PB of 1:50.13 at the Trafford Gold Standard meeting in the week.

“That was so hard!” groaned Hunter afterwards. “But it’s not been a bad week.”

Trafford’s Jacob Fehily ran a season’s best 1:54.37 to win the E race with PBs for teenager Jordan Phillips, Luke Nuttall and William Nicolle.

 

1500m RACES

Ben Pattison was content to sit in the pack for most of the race and as the leader Samuel Pihlstrom of Sweden, a 3:37 performer, went through the bell in 2mins 43secs he was sitting in sixth.

As Pihlstrom hit the back straight hard Pattison started moving through the gears gliding past the runners ahead of him  until he came off the top bend in the lead.

To be fair Pihlstrom never gave up the chase and battled hard down the home straight but Pattison always looked in control as he slashed over five seconds from his previous best.

“That was tiring!” admitted Pattison. Well, it was his 20th race of the summer since opening up over 1500m at the BUCs Championships at the end of April over the Bank Holiday weekend so he will thoroughly deserve his end-of-season break.

Only the top two broke 3mins 40secs but there was a season’s best of 3:41.32 for Patrick Dever and a PB of 3:43.53 for Daniel Howells.

Junior Ethan Hussey, who ran that excellent 1:46.61 at Trafford on Tuesday, had to settle for 3:46.33 but he, too, can reflect on a fine season that saw him win a bronze medal in the 800m at the World Juniors in Colombia.

While Pihlstrom had no answer to Pattison’s speed fellow countryman Olof Silvander made no mistake in the B race as he claimed  a tight victory from Alex Gruen and Eoin Pearce.

But there was nothing tight about Mark Pearce’s success in the C race as the steeplechaser powered clear of the pack on the final lap to clock a season’s best of 3:47.11 with Jordan Chambers recording a PB of 3:50.34 in second.

“It has been a tough year for me after injuries during the winter but I’m feeling a lot better now and I wanted to be aggressive this evening,” said Pearce.

In the other races Poole AC junior Edward Bird ran a PB of 3:54.19 to win the E race and Jethro McGraw clocked a season’s best of 3:52.13 to take the D event.

The women’s A race boasted Jamaican 800m international runner and World Championships fifth-placed finisher Natoya Goule and she showed her class with a dominant front-running display

It didn’t take long before she saw off the pacemaker as she settled into sub 4mins 10secs pace that was too hot for her rivals, with Hannah Nutall and Eloise Walker leading the best of the rest.

Racing each other hard they probably closed the gap on the final lap but Goule never looked like being caught as she crossed the line in a season’s best 4:10.70.

Walker used all her 5000m strength to edge ahead of Nuttall to grab second while further down the field fellow Brits Megan Keith and Rebecca Johnson were rewarded for the past pace with PBs.

“I have really enjoyed the 5000m this summer but is nice to step down to the 1500m and work on my speed,” said Walker.

“It was only my second 1500m but I’d like to do more in the future and get better at it. Getting faster over 1500m can only help my 5000m.”

Walker’s second place also earned her a £200 bonus in the Best of British awards.

As for Goule she now turns her attention back to the 800m and the Diamond League final in Zurich, next month.

“I really enjoyed running here tonight with all the music playing and while I would have liked to run under 4mins 10secs I’m happy,” said Goule.

One of the happiest runners at the meeting was surely Eve Pound as the 26-year-old continued her comeback after a long spell away from the sport.

With a large field of 16 runners Pound made the decision to go with the pacemaker and was rewarded by carving four seconds off her PB with 4:24.05 to win the B race.

“After eight years away from the sport I came back last year but only ran 5:48 after which I found I was suffering from anaemia,” said Pound.

“I’m really enjoying my running again and it is what I live for now.”

Down the field the Taunton AC pair of Alice Murray-Gourlay and Hannah Taunton both ran PBs as did veteran Alexis Dodd.

 

5000m RACES

 

A year ago Hugo Milner won the 5000m at the Loughborough Grand Prix in a PB of 13:44.46 and afterwards decided it was time to try something different and since October 2021 has been training for the triathlon.

While not totally neglecting running – he still won the Northern Counties Cross Country Championships title in January – he admits to also spending 12 hours a week swimming and 12 hours on his bike.

So, to return to Loughborough and win again in 13:49.98 in only his third 5000m of the summer represents quite an achievement for this sporting all-rounder.

“I’m enjoying the triathlon and did the National Championships last week but didn’t have a good swim (in the open sea) so that left me too far back though I did post the fastest run time,” said Milner.

“I’m working hard on my swimming and cycling so hopefully I’ll see the results of that next year.”

Milner proved to be too strong for Jacob Cann on the final lap but the latter was at least rewarded with a PB and third place in the points series jointly with William Battershill, who with Scott Stirling also ran PBs as they both dipped inside 14 minutes for third and fourth respectively.

A hard-run B race also saw several PBs led by winner Joe Sagar, who carved over 10 seconds off his previous best with 14:32.01. Five of the next eight finishers also ran lifetime bests.

With just four starters including the pacemaker the women’s 5000m didn’t match the drama of the men’s so Calli Thackery’s solo effort in running 15:20.65 was a very fine effort as she completed what she set out to do.

 

 

 

Races: 20
Finishers: 192
PBs: 47 (24%)
Power of Ten results: Here

Race : 8 BMC 800m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 5 5 01:46.99 Thomas Keen U23 Cambridge & Coleridge / Birmingham Uni
2 7 7 01:47.39 David Locke U23 Cardiff / Loughborough Students
3 1 1 01:47.57 Alex Botterill U23 City Of York / Leeds Beckett Uni / Blackheath & Bromley
4 9 9 01:47.98 Mark Milner U23 Tullamore / Ireland
5 8 8 01:48.57 Ben Murphy Tonbridge
6 2 2 01:48.72 Christian Harrison United States
7 4 4 01:48.79 Ryan Clarke Netherlands
8 3 3 01:48.84 Roland Surlis Annalee  Irl / Ireland
9 6 6 01:49.61 Zak Curran Windsor Slough Eton & Hounslow / Dundrum South Dublin / Ireland
Race : 7 BMC 800m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 14 5 01:49.42 Tyler Bilyard U23 Great Yarmouth / Birmingham Uni
2 10 1 01:49.70 Ben Brunswick Sale Harriers Manchester / Manchester Uni
3 12 3 01:49.96 William Onek Sale Harriers Manchester
4 15 6 01:50.00 Seumas Mackay U23 Shetland
5 16 7 01:51.30 Jake Minshull U20 Coventry
6 13 4 01:52.27 Joseph Tuffin Brat / Rushcliffe
Race : 3 BMC 800m C (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 21 5 01:50.43 Eddie Hunter U23 Leeds City / Birmingham Uni
2 25 9 01:50.67 Jeremy Dempsey Shaftesbury Barnet / Cambridge Uni
3 22 6 01:51.52 Thomas Lewis Netherlands
4 24 8 01:52.05 David Proctor V35 Sale Harriers Manchester / Rochdale H
5 17 1 01:52.17 Linton Gardiner Coventry / Sheffield Hallam Uni
6 26 10 01:53.89 Sam Davey U23 Worcester / Birmingham Uni
7 23 7 01:54.21 Alex Goodall White Star (belgium) / Oxford Uni / Elswick
8 19 3 01:56.09 Ryan Elston U20 Charnwood / Loughborough Students
Race : 13 BMC 800m D (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 35 9 01:52.03 Stefan O’loughnane U20 Basingstoke & Mid Hants
2 29 3 01:52.38 Sam Cullen Sheffield & Dearne / Sheffield Hallam Uni
3 36 10 01:52.92 Isaac Rothwell U20 Cambridge & Coleridge
4 34 8 01:53.08 Sam Stephens U20 Vale Royal / Leeds Uni
5 33 7 01:53.73 Matt Woodward Swindon
6 27 1 01:54.74 Oliver Capps U20 Exeter
7 28 2 01:55.14 Jamie Rashbrook U20 Basildon
8 32 6 01:55.17 Victor Nutakor V35 Newham & Essex Beagles
9 30 4 01:58.54 Jamie Webster U23 Bedford & County / London Schs
Race : 2 BMC 800m E (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 44 8 01:54.37 Jacob Fehily Trafford / Sheffield Uni
2 43 7 01:54.43 Callum Bowen-jones U23 Newham & Essex Beagles
3 39 3 01:54.49 Isaac Brown U23 Basildon / Chichester Uni
4 38 2 01:54.96 Matthew Mustard U23 Sheffield Uni
5 41 5 01:55.11 Alistair Douglass Morpeth / Teeside Uni
6 42 6 01:55.48 Joseff Morgan U20 Menai
7 37 1 01:56.50 Jordan Phillips U17 Kilmarnock
8 221 10 01:56.70 Luke Nuttall U23 Charnwood / Loughborough Students
9 45 9 01:57.86 Steven Quercia-smale U23 St. Edmund Pacers / Loughborough Students
10 40 4 02:00.20 William Nicolle Taunton / Loughborough Students
Race : 6 BMC 800m A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 49 4 02:01.49 Brenna Detra United States
2 51 6 02:01.56 Abigail Ives U20 Basildon
3 50 5 02:04.51 Steph Driscoll U23 Liverpool H / Kendal
4 47 2 02:04.95 Claire Mooney Naas / Ireland
5 48 3 02:05.18 Isobel Ives Basildon / Bath Uni
6 53 8 02:05.66 Rhiannon Linington-payne Cardiff / Cardiff Met Uni
7 52 7 02:11.47 Emily Simpson U23 Sheffield & Dearne / Sheffield Hallam Uni
.
.
Race : 1 BMC 800m B (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 55 1 02:06.61 Ella Greenaway U20 Cleethorpes
2 58 2 02:07.37 Niamnh Bridson Hubbard Blackheath & Bromley
3 60 3 02:07.43 Hannah Cameron Aberdeen
4 56 4 02:09.57 Anna Clark Woodford Green Essex Ladies
5 57 5 02:09.74 Saskia Huxham U23 Hammalmshire
6 54 6 02:10.20 Niamh Emerson Newham & Essex Beagles
7 56 7 02:10.63 Jodie Martin U23 Kingston Upon Hull
8 61 8 02:10.73 Grace Vans Agnew  U23 Crawley
9 62 9 02:11.98 Isabelle Burkhe U20 Sale Harriers Manchester
.
.
Race : 12 BMC 800m C (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 68 6 02:10.20 Alice Bennett U17 Kettering
2 67 5 02:11.30 Tamsin Mcgraw Amber Valley & Erewash / Sheffield Hallam Uni
3 65 3 02:14.76 Keira Brady-jones U20 Wirral
4 70 8 02:16.37 Megan Ledden City Of York
5 71 9 02:16.74 Valentina Costa U20 Derby
6 64 2 02:19.08 Tania-cyrena Cyrus V35 Enfield & Haringey / East London U
.
.
Race : 15 BMC 1500m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 84 13 03:39.14 Ben Pattison U23 Basingstoke & Mid Hants / Loughborough Students
2 77 6 03:39.58 Samuel Pihlstrom U23 Sweden
3 81 10 03:40.61 James Young Morpeth / Ole Miss
4 79 8 03:41.32 Patrick Dever Preston / Tulsa Uni
5 75 4 03:41.76 Kane Elliott U23 Falkirk
6 80 9 03:42.30 Gustav Berlin Sweden
7 82 11 03:42.91 Daniel Bebbington Blackburn
8 74 3 03:43.53 Daniel Howells U23 Aldershot  Farnham & District / Brunel Uni London
9 87 16 03:43.70 Andrew Milligan North Belfast / Durham Uni
10 78 7 03:44.10 David Mullarkey U23 Leeds City / Leeds Beckett Uni
11 73 2 03:45.77 Bram Anderiessen Netherlands
12 83 12 03:46.33 Ethan Hussey U20 Leeds City
13 72 1 03:49.54 Maximilian Pingpank Germany
.
.
Race : 16 BMC 1500m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 98 11 03:48.02 Olof Silvander Sweden
2 222 03:48.64 Alex Gruen Mk Distance Project / Oxford Uni / Australia
3 89 2 03:49.02 Eoin Pierce Newham & Essex Beagles / Clonliffe / Ireland
4 93 6 03:49.03 Juan Ignacio Pena Pizarro Chile
5 94 7 03:49.31 Charlie Eastaugh Hercules Wimbledon
6 91 4 03:49.59 Andrew Penney Hercules Wimbledon
7 90 3 03:49.71 David Race U20 Gateshead
8 100 13 03:49.83 Callum Jones Cornwall Ac
9 99 12 03:50.20 Mitchell Byrne Rathfarnham / Ireland
10 92 5 03:51.83 Ethan O’shea U23 Charnwood / Birmingham Uni
11 88 1 03:52.94 Matias Forde Norway
.
.
Race : 18 BMC 1500m C (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 109 8 03:47.11 Mark Pearce Shaftesbury Barnet
2 105 4 03:50.34 Jordan Chambers Tonbridge
3 107 6 03:51.11 Raif Serif U23 Vale Royal
4 112 11 03:51.47 Luke Davidson U23 Inverness / Highlands And Islands Uni
5 102 1 03:51.68 Guy Stevens U20 Basingstoke & Mid Hants
6 111 10 03:52.72 Robert Smyk U23 Salford H / Loughborough Students / Poland
7 103 2 03:53.47 Pierce Clisham U20 Coventry
8 106 5 03:54.13 Niki Faulkner Thames Valley / Imperial College
9 104 3 03:56.54 Conrad Elmelund Lind U23 Denmark
10 110 9 03:58.44 Philip Winkler Morpeth / Leeds Beckett Uni
.
.
Race : 10 BMC 1500m D (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 125 13 03:52.13 Jethro Mcgraw Brat / Birmingham Uni
2 116 4 03:54.03 Peter Cameron Edinburgh Ac / Cambridge Uni
3 117 5 03:55.24 Will Singleton U20 Shrewsbury
4 118 6 03:55.51 Jamie Harper Western Tempo / Coventry Uni
5 121 9 03:55.87 Tommy Shaw U20 City Of York
6 115 3 03:56.00 Adam Ede U23 Abingdon / Cardiff Met Uni
7 119 7 03:56.47 Sam Stevens U23 City Of Norwich
8 113 1 03:57.55 Daniel Shaw Herne Hill
9 114 2 03:58.59 Seamus Robinson U20 Westbury / Yate / City Of Derry
10 122 10 03:59.27 Oliver Patton U17 Kilbarchan
11 123 11 04:00.89 Jacob Reynolds U20 Cardiff
12 124 12 04:01.31 Stephen Addison U23 Corstorphine / Glasgow Uni
13 120 8 04:01.74 Grant Anderson Stockport
.
.
Race : 17 BMC 1500m E (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 130 2 03:54.19 Edward Bird U20 Poole Ac
2 128 03:56.88 Fintan Kavanagh U20 Loughborough Students
3 127 03:57.80 Shreyas Kanyady Reading AC/Birmingham Uni/India
4 134 6 03:57.90 Jack Davies U20 Derby
5 136 8 03:58.34 Mike Cummings V35 Herne Hill / Hardley / Veterans
6 133 5 03:59.38 Oran O’hare Athletics Northern Ireland / Foyle Valley
7 139 11 03:59.59 Harry Sinclair U23 Trafford / Birmingham Uni
8 135 7 03:59.67 Leo Cossham Hallamshire / Lancaster Uni
9 140 12 04:00.60 Michael Mccarthy Liverpool H / Ireland
10 137 9 04:05.29 Aaron Hunt U23 Notts / Birmingham Uni
11 129 1 04:07.85 Quinn Miell-ingram U17 Radley
12 141 13 04:11.07 Ethan Bond U17 Gosforth
13 131 3 04:13.38 Joseph Reeve U20 Richmond & Zetland
.
.
Race : 14 BMC 1500m A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 151 10 04:10.70 Natoya Goule Jamaica
2 153 12 04:12.13 Eloise Walker U23 Edinburgh Ac / Glasgow Uni
3 155 14 04:12.54 Hannah Nuttall Charnwood
4 147 6 04:16.31 Khahisa Mhlanga Herts Phoenix
5 152 11 04:16.60 Sofia Thogersen U20 Denmark
6 154 13 04:17.26 Megan Keith U23 Inverness / Edinburgh Uni
7 143 2 04:17.70 Bethan Morley U23 Leeds City / Loughborough Students
8 144 3 04:18.71 Rebecca Johnson Highgate / Edinburgh Uni Hare & Hounds
9 149 8 04:22.25 Megan Davies Sale Harriers Manchester
10 150 9 04:23.68 Alice Wright U20 Brighton Phoenix
11 148 7 04:26.66 Maddie Deadman U23 Basingstoke & Mid Hants
12 146 5 04:27.66 Juliet Hodder U23 Wirral / St. Mary’s Uni
13 157 16 04:29.13 Brogan Wallace London Heathside
14 158 17 04:29.34 Ty Brockley-langford U23 Salford H / Trafford
15 145 4 04:30.32 Maisy O’sullivan St. Abbans / Ireland
.
.
Race : 11 BMC 1500m B (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 170 12 04:24.05 Eve Pound Sheffield & Dearne / Sheffield Uni
2 167 9 04:26.93 Alex Eykelbosch Dacorum
3 168 10 04:28.35 Molly Hudson U23 Derby
4 166 8 04:29.25 Louise Gilbert U23 Woodford Green Essex Ladies / Leeds Uni
5 162 4 04:29.40 Chloe Sharp Woking / Kent Uni
6 173 15 04:29.46 Ellie Welch Corby / Loughborough Students / Loughborough Students / Rugby & North
7 160 2 04:31.70 Greta Streimikyte Clonliffe / Ireland
8 169 11 04:31.84 Alice Murray-gourlay Taunton
9 165 7 04:32.59 Hannah Taunton Taunton
10 171 13 04:39.64 Lizzie Pennington Wolverhampton & Bilston / Notts / Birmingham Uni
11 163 5 04:40.36 Pippa Bailey Herts Phoenix / Loughborough Students
12 164 6 04:42.77 Jessica Varley Peterborough & Nene Valley
13 161 3 04:45.41 Julia Jagger V35 Holmfirth
14 174 16 04:46.12 Alexis Dodd V35 Jarrow & Hebburn
15 159 1 04:46.29 Kirstian Macaulay Corstorphine
16 175 17 05:03.49 Laura Trask U23 Hallamshire / Birmingham Uni
.
.
Race : 9 George Gandy Memorial Mile A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 220 2 04:13.82 Max Heyden U23 Aldershot  Farnham & District / Loughborough Students
2 229 11 04:21.01 Finnian Hutchinson U23 Leeds City / Loughborough Students
3 221 3 04:23.05 Luke Nuttall U23 Charnwood / Loughborough Students
4 224 6 04:25.60 Jack Foot U23 Lincoln Wellington / Loughborough Students
5 227 9 04:42.41 Oscar Lee U20 Taunton
.
.
Race : 20 BMC 5000m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 186 10 13:49.89 Hugo Milner Derby
2 178 2 13:51.25 Jacob Cann U23 Newham & Essex Beagles / Lancaster Uni / Horsham Blue Star
3 184 8 13:56.83 William Battershill Erme Valley
4 189 13 13:59.18 Scott Stirling Falkirk
5 182 6 14:05.49 Lewis Jagger Sheffield & Dearne / Nw Missouri State
6 187 11 14:11.02 Eivind Trym Wikshaland Norway
7 185 9 14:14.70 Timothy Lefroy Thames Hare & Hounds / Mk Distance Project / Australia
8 190 14 14:20.69 Samuel Gebreselassie Belgrave
9 183 7 14:26.39 Jonathan Glen Inverclyde / Glasgow City
10 188 12 14:30.35 Ahmed Abdulle Ilford / St. Mary’s Uni / Somalia
11 192 16 14:37.58 Tom Graham-marr U23 Central / Aberdeen Uni
12 180 4 14:44.59 Kadar Omar Birchfield H / Ethiopia
.
.
Race : 19 BMC 5000m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 205 13 14:32.01 Joe Sagar Spenborough
2 204 12 14:33.61 Luke Betts Blackburn
3 194 2 14:33.85 Finn Lydon Charnwood / Heriot-watt Uni / Carnethy
4 198 6 14:35.07 Milan Campion U23 Notts / Oxford Uni
5 200 8 14:37.24 Adam Barber U20 Harborough
6 206 14 14:47.85 Callum Davidson Blackburn / Bangor Uni
7 195 3 14:48.72 Thomas Rogerson Liverpool H / Manchester Metropolitan Uni
8 197 5 15:02.85 Eoin Richards U20 Ireland
9 193 1 15:06.86 Kristian Watson V35 Mansfield / Midland Masters
10 196 4 15:08.89 James Wardle U20 Rushcliffe
11 208 16 15:10.39 Matthew Williams Notts
12 212 20 15:11.24 Benjamin Draper U20 Derby
13 199 7 15:19.01 James Rennie U23 Reading Ac / Cambridge Uni
14 201 9 15:19.87 Alex Miell-ingram Radley / Loughborough Students
15 211 19 15:48.30 Samuel Lea U20 Worcester
16 209 17 15:49.09 Kristian Tung U20 Ealing Southall & Middx / Shropshire Schs / Malaysia
.
.
Race : 5 BMC 5000m A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 216 4 15:20.65 Calli Thackery Hallamshire
2 214 2 16:32.78 Svenja Pingpank Germany
.
.
Race : 4 BMC 3000SC A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 218 2 08:57.87 Finley Daly Ireland
2 217 1 09:23.84 George Phillips Doncaster / Sheffield Hallam Uni

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us