Linford Christie Stadium – 22 June 2022 – Results

Races: 9
Finishers: 76
PBs: 31 (41%)
Power of Ten results: Here

800m BMC A
Rank ID Result Name Team
1 402 01:53.58 Alex Goodall SM White Star (Belgium)/Oxford Uni/Elswick
2 401 01:54.03 Mohamed Alyafaee U20M Qatar
3 407 01:54.09 Obeid Bashir O Mohamed U20M Qatar
4 405 01:56.98 Henry Dover U17M Shaftesbury Barnet
5 404 01:57.10 Valentin Renaud U23M Notts/France
.
800m BMC B Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 417 01:55.60 Ibrahim Abdalla U17M Qatar
2 413 01:55.96 Andrew Shaw SM St. Albans AC/St. Albans Striders/Oxford Uni
3 416 01:55.98 Alex Wood U23M Tynedale
4 418 01:57.70 Charlie Thurstan V45M Birchfield H/Midland Masters
5 411 01:58.27 Jordi  Evans-Rodriguez U20M Windsor Slough Eton & Hounslow
6 415 01:58.52 Muwafq Alqadi U17M Qatar
7 410 02:01.51 Frank McGrath U20M Windsor Slough Eton & Hounslow/Lagan Valley/Cookham
8 414 02:03.55 Harry Digby U23M Bracknell AC
412 DNS David Corkey SM Bristol Uni/Bristol & West/Ireland
.
800m BMC C Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 421 01:55.44 Oliver Telfer U20M Imperial College/Thames Valley
2 427 01:59.84 Henry Johnston U17M Windsor Slough Eton & Hounslow/Cookham
3 422 01:59.95 Leo Roncarati U20M Shaftesbury Barnet
4 425 02:00.47 Neil Ibata SM Thames Hare & Hounds/Cambridge Uni/France
5 426 02:02.14 Onni Huovinen U20M Finland
6 424 02:02.90 Aiman Shani U20M Qatar
7 423 02:11.88 Zachary Crowther U17M Herne Hill
.
800m BMC D Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 430 02:03.59 Joshua Poncia U23M Harrow/Brunel Uni London
2 431 02:04.32 Finley Hurren SM Brighton & Hove
3 428 02:04.78 Richard Weaver V45M Windsor Slough Eton & Hounslow/Southern Counties Vets
4 434 02:05.35 Finn Combe U20M Hillingdon
5 433 02:05.68 Conall Green SM Thames Valley
6 435 02:12.97 Alexis Delaney U15M Belgrave
7 432 02:18.92 Chauncey Edwards U23M Ealing Southall & Middx
.
800m BMC E Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 436 02:16.81 Lucy Wright U15W Herne Hill
2 437 02:19.36 Poppy Taylor U15W Winchester
3 439 02:19.79 India Blakey U15W Herne Hill
4 441 02:24.40 Lia Radus U23W Shaftesbury Barnet/Imperial College
.
800m BMC F Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 442 02:18.83 Naomi Toft U20W Blackheath & Bromley
2 448 02:21.85 Natasha Bennett U15W Thames Valley
3 443 02:22.28 Lara Mannes U20W Blackheath & Bromley
4 447 02:23.88 Daisy Allford U15W Basingstoke & Mid Hants
5 450 02:24.46 Lara Tunali-Flynn U17W Blackheath & Bromley/London Schs/Sheen
6 444 02:32.27 Soraya Lockwood U23W Chiltern/Exeter Uni
7 449 02:34.03 Asmi Saha U17W Windsor Slough Eton & Hounslow/Cookham
8 445 02:43.88 Fergal Dunne V55M London City AC
.
1500m BMC A Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 456 03:54.49 Luke Birdseye U20M Windsor Slough Eton & Hounslow
2 455 03:54.74 Abdalla ElKhair U20M Qatar
3 454 03:56.45 Oliver Newton SM Thames Valley
4 465 03:56.49 Adam Ede U23M Abingdon/Cardiff Met Uni
5 458 03:56.79 Abdirahim Hamud U20M Shaftesbury Barnet
6 497 03:56.88 Archie Walton SM Taunton/Loughborough Students
7 461 03:57.44 Hugo Cayssials SM Thames Valley/France
8 463 03:57.98 Tom Emery U20M Chiltern
9 459 04:02.25 Oliver Emment U20M Aldershot, Farnham & District
10 452 04:05.39 Liam Stone U20M Aldershot, Farnham & District
11 457 04:06.00 Jonathan Morgan SM Harrow
12 453 04:07.37 Basil Rock U20M Thames Valley
13 462 04:07.73 Elliot Smith-Rasmussen U23M Unattached/Bangor Uni
14 477 04:09.58 George Scott SM Highgate
.
1500m BMC B Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 473 04:04.82 Ewan Somerville SM Belgrave
2 475 04:04.92 Sam Nesbitt U20M Aldershot, Farnham & District
3 476 04:06.01 Harris Kentish U17M Marshall Milton Keynes
4 472 04:06.24 Mattia Salvadori U23M Highgate/UCL
5 478 04:07.12 Ben Ringrose-Voase U23M Belgrave/Sussex Uni
6 471 04:08.17 Oliver Smith SM Southampton
7 474 04:08.75 Charlie Jones U17M Bracknell AC
8 470 04:12.33 Ben White U20M Basingstoke & Mid Hants/Hampshire Schs
9 468 04:16.77 Abdulsalam Alawi U17M Qatar
10 467 04:24.72 Lewis Sheward SM Kenilworth Runners
11 469 04:35.39 Thomas Askey U20M Chiltern
.
1500m BMC C Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 495 04:29.47 Alexandra Brown U23W Herne Hill/Oxford Uni
2 479 04:34.50 Annabel Gummow SW Herts Phoenix
3 496 04:34.82 Zoe Doyle V40W Wycombe
4 491 04:35.43 Rachel Clutterbuck U17W Wycombe/Veterans
5 494 04:41.04 Anna Sharp SW Southampton/Oxford Uni
6 483 04:41.27 Alix Vermeulen U23W Belgrave/Imperial College/French Polynesia
7 484 04:46.52 Jasmine Palmer U20W Thames Valley
8 489 04:46.68 Lydia Blythe SW Reading AC/Edinburgh Uni
9 481 04:47.86 Albane Fery U20W Hercules Wimbledon
10 488 04:50.30 Kian Mayoh U17M Basingstoke & Mid Hants
11 493 04:52.18 Posie Shaw U15W Shaftesbury Barnet
12 486 05:10.40 Anouska Brooks U23W Sale Harriers Manchester/Oxford Uni

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us