Linford Christie Stadium – 20 July 2022 – Results

Races: 7
Finishers: 50
PBs: 18 (36%)
Power of Ten results: Here

800m BMC A Heat: 1 of 1
Rank ID Result Name Team
1 173 01:50.00 Dennick Luke U23M Dominica
2 113 01:55.00 Oliver Emment U20M Aldershot, Farnham & District
3 112 01:56.21 Seamus Robinson U20M Westbury
4 115 01:56.41 Alex Wood U23M Bristol & West
5 114 01:57.72 Tommy Connolly U23M Ireland
6 120 02:00.11 Tom Gillbanks SM Wallasey
.
800m BMC B Heat: 1 of 1 Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 119 01:58.81 Chris Williams SM Newport Harriers
2 123 01:59.57 William Douglas U23M Trent Park
3 122 02:00.16 Dhruv Simmonite U20M Kingston & Poly
4 121 02:01.81 Thomas Hicks U17M Winchester
5 126 02:03.88 Nathan Rollins U17M Windsor Slough Eton & Hounslow
.
800m BMC C Heat: 1 of 1 Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 128 02:05.52 Conall Green SM Thames Valley
2 130 02:12.72 Raphael Aaron U20M Shaftesbury Barnet
3 125 02:15.57 Mena Scatchard U20W Leeds City
4 127 02:16.25 Euan Phillips U15M Shaftesbury Barnet
5 124 02:17.56 Idan Polat U15M Aldershot, Farnham & District
.
800m BMC D Heat: 1 of 1 Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 132 02:15.12 Oliver Bedford U15M Windsor Slough Eton & Hounslow
2 133 02:23.02 Lily Woolcock SW London Heathside
3 131 02:26.33 Daisy Allford U15W Basingstoke & Mid Hants
4 136 02:26.84 Caitlin Battersby U20W Bracknell AC
5 172 02:29.58 Lara Tunali-Flynn U17W Blackheath & Bromley
6 137 02:52.81 Fergal Dunne V55M London City AC
.
1500m BMC A Heat: 1 of 1 Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 141 03:58.01 Michael Cameron SM Thames Valley
2 146 03:58.21 Adam Ede U23M Abingdon
3 142 04:01.34 Matthew Berrington SM Oxford Uni
4 140 04:05.41 Hugo Cayssials SM Thames Valley
5 148 04:05.50 Henry Hart SM Belgrave
6 143 04:05.65 Shreyas Kanyady U23M Reading AC
7 145 04:05.94 Frank McGrath U20M Windsor Slough Eton & Hounslow
8 144 04:07.34 Joe Bowness SM Thames Hare & Hounds
9 149 04:10.55 Mattia Salvadori U23M Highgate
10 150 04:11.54 Charlie Jones U17M Bracknell AC
11 138 04:19.38 Henry Johnston U17M Windsor Slough Eton & Hounslow
.
1500m BMC B Heat: 1 of 1 Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 156 04:12.62 Archie Pearson U15M Isle of Wight
2 155 04:14.62 William Shardlow SM Oxford Uni
3 153 04:16.56 Max Winfield U20M Shaftesbury Barnet
4 159 04:23.60 Thomas Chadwick U17M Highgate
5 154 04:25.82 Guy Branston U15M Windsor Slough Eton & Hounslow
6 158 04:28.18 Luca Spaccatrosi U17M Highgate
7 157 04:30.59 Marcus Solomon U15M Stragglers
8 174 04:31.24 Kemal Hamed U20- Highgate
9 152 04:31.35 Brogan Wallace SW London Heathside
10 160 04:39.83 Arthur Phillips U15M Shaftesbury Barnet
.
1500m BMC C Heat: 1 of 1 Official result
Rank ID Result Name CatGender Team
1 166 04:41.69 Emmeline Orbell U15W Aldershot, Farnham & District
2 167 04:42.35 Alix Vermeulen U23W Belgrave
3 161 04:42.99 Jemima Ridley U20W Windsor Slough Eton & Hounslow
4 170 04:51.65 Posie Shaw U15W Shaftesbury Barnet
5 164 04:51.68 Jacqueline Heller U17W Windsor Slough Eton & Hounslow
6 163 04:57.93 Lottie Wilkin U15W Chelmsford
7 165 05:00.40 Sean Delaney U20M Armagh AC

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us