Leigh PB Classic – 23 May 2021 – Results

Races: 23
Finishers: 192
PBs: 105 (55%)
Power of Ten results: Here

Race : 8 BMC 800m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 5 5 01:52.90 Lewis Hainey U20 Inverclyde
2 3 3 01:53.79 Mark Roberts U20 Liverpool Pembroke Sefton
3 4 4 01:54.59 Dan Galloway U17 Telford Ac
4 2 2 01:55.68 Cameron Enser U20 Bracknell Ac
5 1 1 01:57.41 Roman Hodgson U17 Deeside AAC
6 6 6 01:58.41 Sam Stephens U20 Vale Royal
7 8 8 01:58.94 Patrick Griffith U17 Vale Royal
8 7 7 01:59.38 Tyler Cartlidge U20 Deeside AAC
9 10 10 02:04.07 Harry Ross-hughes U20 Wirral
.
.
Race : 6 BMC 800m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 12 2 01:57.47 Finley Mayoh U17 Stockport
2 19 9 01:58.34 Kristian Green U17 Holmfirth
3 15 5 02:00.21 Edward Enser U17 Bracknell Ac
4 17 7 02:00.56 Luke Powell U17 Colchester & Tendring
5 16 6 02:00.84 Charlie Mansfield U20 Salford H / Trafford
6 13 3 02:01.21 Thomas Manton U17 Stockport
7 11 1 02:02.45 William Parker U17 Trafford
.
.
Race : 9 BMC 800m C (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 24 4 02:06.19 Joseph Byrne U20 Liverpool H
2 27 7 02:08.72 Henry Dawes U15 Newport
3 23 3 02:08.90 Gabriel Mullen U15 St. Helens Sutton
4 28 8 02:08.99 Alfie Lamb U15 Border
5 22 2 02:10.83 Nathaniel Rowe U15 City Of Stoke
6 30 10 02:12.73 Jack Winstanley U15 Preston
7 26 6 02:13.06 Jack Talbot U15 Wirral
8 21 1 02:13.33 Josh Scott U17 Airdrie Harriers / Glasgow Sch Of
9 29 9 02:15.04 Eathan Chadwick U15 Preston
.
.
Race : 11 BMC 800m D (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 35 5 02:15.02 Joel Giles U17 Leigh
2 36 6 02:23.28 Jac Chapman U13 Wirral
3 33 3 02:23.87 Ben Keeley U13 Trafford
4 38 8 02:29.95 Jamie Barnes U15 Wirral
5 39 9 02:31.13 Michael Phelan U13 Wirral
6 31 1 02:32.35 Joshua Hatton U13 Wirral
.
.
Race : 4 BMC 800m E (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 43 4 02:30.82 Noel Ford U15 Wirral
2 47 8 02:30.99 Evan Williams U15 Vale Royal
3 45 6 02:38.45 Samuel Conkie U13 Crewe & Nantwich
4 46 7 02:39.84 Ben Topham U15 Horwich
5 44 5 02:41.88 Thomas Gale U13 Vale Royal
6 41 2 02:41.91 Ryan Mccaffery U15 Horwich
7 42 3 02:49.61 Bartley Hughes U13 Barnsley Ac
.
.
Race : 7 BMC 800m A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 49 2 02:09.39 Eleanor Colbourn U17 Harrogate
2 52 5 02:13.49 Iris Downes U17 Shrewsbury
3 55 8 02:15.65 Nia Harrison-sargent U15 Halifax
4 54 7 02:16.94 Elena Bartalotta U15 Salford H / Trafford
5 48 1 02:17.32 Sara Clough U15 Sale Harriers Manchester
6 50 3 02:17.48 Anna Mason U20 Border
7 51 4 02:20.65 Eliza Hayden U20 West Suffolk
.
.
Race : 5 BMC 800m B (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 59 3 02:16.35 Katie Williams U17 City Of Stoke
2 57 1 02:16.74 Erin Grime U20 Salford H / Trafford
3 61 5 02:16.98 Poppy Elton U17 Worcester
4 60 4 02:17.10 Demi Locker U17 Charnwood
5 65 9 02:17.11 Caitlin Mccloy U15 Rotherham
6 64 8 02:18.41 Abigail Nicholson U15 Notts
7 63 7 02:20.91 Isabelle Bryan U17 Salford H / Trafford
8 62 6 02:20.97 Olesia Winder U17 Leven Valley
.
.
Race : 10 BMC 800m C (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 66 1 02:17.93 Mia Walker U15 Wirral
2 67 2 02:20.84 Maya Mansfield U17 Trafford / Salford H
3 71 6 02:21.95 Ava Clough U15 Sale Harriers Manchester
4 72 7 02:22.54 Jessica Lark U15 West Cheshire
5 69 4 02:25.32 Ebony Blackwell U17 Border
6 73 8 02:25.40 Katie Betts U13 Scunthorpe
7 70 5 02:27.67 Natasha Wynn U13 Woodford Green Essex Ladies
.
.
Race : 12 BMC 800m D (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 82 8 02:25.71 Megumi Hoshiko U15 Wirral
2 76 2 02:26.28 Magdalena Gancheva U15 Kettering
3 75 1 02:28.64 Anna Fraser U17 Wirral
4 77 3 02:30.88 Alex Holmes U17 Border
5 78 4 02:34.65 Alisha Carroll U15 Liverpool H
6 83 9 02:35.31 Leila Vesey U13 Wirral
7 81 7 02:39.32 Sasha Bartalotta U13 Salford H / Trafford
8 84 10 02:39.77 Lucy Smout U13 Wirral
9 80 6 02:44.46 Scarlet Grundy U13 Wirral
.
.
Race : 13 BMC 800m E (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 93 9 02:31.21 Scarlett Quinn U15 Wirral
2 89 5 02:33.57 Ella Cowan U13 Wirral
3 87 3 02:36.46 Jessica Lane U17 Preston
4 86 2 02:36.81 Imogen Carew U15 Wirral
5 85 1 02:41.63 Abigail Stewart U15 Wirral
6 90 6 02:43.79 Ava Watkinson U15 Telford Ac
7 91 7 02:44.50 Lucie Poulter U13 Telford Ac
8 94 10 02:49.46 Olanna Quinn U13 Wirral
9 92 8 02:50.70 Ellie Fraser U13 Wirral
.
.
Race : 3 BMC 800m F (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 100 6 02:41.79 Emily Green U13 Wirral
2 98 4 02:47.55 Nancy Carrington U13 Vale Royal
3 103 9 02:53.85 Holly Webster U13 Wirral
4 102 8 02:55.41 Ella Harvey U13 Vale Royal
5 101 7 02:56.56 Fleur Parsons U15 Vale Royal
6 99 5 02:56.70 Rose Jha U13 Vale Royal
7 96 2 03:02.18 Fern Chapman U13 Wirral
8 95 1 03:17.36 Evie Prior U13 Vale Royal
.
.
Race : 17 BMC 1500m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 107 4 03:58.74 Ben Makin U20 Blackburn
2 115 12 04:01.81 Frank Morgan U17 Carmarthen / Dyfed Schs
3 109 6 04:01.85 Joseph O’brien U20 City Of York
4 116 13 04:05.09 William Strickley U17 Wirral
5 112 9 04:05.28 Ethan Brady-jones U17 Wirral
6 106 3 04:07.91 Liam Mccay U17 Liverpool H
7 110 7 04:09.55 Lucas Milliken U20 Salford H
8 108 5 04:15.37 Thomas Smales U20 Barton & District Ac
9 104 1 04:19.79 Connor Fletcher U17 Wigan & District
.
.
Race : 19 BMC 1500m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 129 13 04:02.24 Jamie Teare U20 Blackburn
2 118 2 04:11.66 Robert Price U15 Vale Royal
3 117 1 04:13.61 Oscar Schofield U15 Sale Harriers Manchester
4 121 5 04:17.83 Lea Samuel U17 Worcester
5 127 11 04:19.94 Matthew Russell U17 Salford H / Trafford
6 119 3 04:39.32 Zac Taylor U17 Horwich / Lancashire Schs
.
.
Race : 16 BMC 1500m C (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 137 8 04:15.81 Jack Kinrade U15 Shrewsbury
2 139 10 04:22.57 Silas Christie U17 Gosforth
3 138 9 04:25.97 Charlie Stanway U15 Trafford
4 141 12 04:30.04 Billy Reid U17 Preston
5 142 13 04:30.74 Sonny Boy Hughes U17 Barnsley Ac
6 132 3 04:35.86 Louis Hatton U15 Wirral
7 140 11 04:38.60 Jonson Hughes U15 Barnsley Ac
8 134 5 04:39.88 Luke Carrington U15 Trafford
9 130 1 04:43.69 Evan Grime U13 Salford H / Trafford
.
.
Race : 14 BMC 1500m D (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 147 5 04:46.18 Ben Williams U15 Wirral
2 146 4 04:50.39 Dominic Poulston U13 Wirral
3 148 6 04:52.26 Luca Noorpuri U15 Wirral
4 152 10 04:52.67 Jack Heap U15 Wirral
5 143 1 04:55.09 Jack Howarth U17 Leigh
6 153 11 04:58.42 Davies Ethan U15 Leigh
7 149 7 05:00.42 Jamie Barber U15 Salford H / Trafford
8 144 2 05:03.30 Daniel Powell U15 Colchester & Tendring / Horwich
9 151 9 05:06.93 Samuel Barlow U15 Salford H
10 145 3 05:23.39 James Binks U13 Wirral
.
.
Race : 18 BMC 1500m A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 163 10 04:39.20 Grace Roberts U17 Vale Royal
2 164 11 04:39.31 Freya Murdoch U15 Stockport
3 155 2 04:40.22 Shen Wigfield-turner U20 Hallamshire
4 165 12 04:41.74 Ines Curran U20 Gateshead
5 162 9 04:47.75 Abigail Reid U15 Woodford Green Essex Ladies
6 159 6 04:48.24 Lucy Scothern U17 Chester-le-street
7 160 7 04:51.52 Bethany Trow U15 Shrewsbury
8 154 1 04:51.98 Lara Turner U15 Kettering
9 166 13 04:52.48 Maisie Burns U17 Chorley Atc
.
.
Race : 20 BMC 1500m B (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 180 13 04:48.56 Molly Carvell U13 Liverpool H
2 168 1 04:50.33 Alice Gale U17 Vale Royal
3 172 5 04:55.28 Eva Jha U15 Vale Royal
4 171 4 04:56.62 Emily Russell U20 Salford H / Trafford
5 173 6 05:00.53 Marissa Caldwell U15 Salford H / Trafford
6 181 14 05:01.12 Molly Sherrin U15

Woodford Green & Esx L

7 177 10 05:01.74 Millie Mcclelland-brooks U15 Glasgow School Sport
8 182 15 05:10.38 Ava Beaton U15 Greenock Glenpark
9 169 2 05:12.29 Isabella Backhouse U15 Salford H
10 174 7 05:12.84 Jasmine Wright U15 Salford H / Trafford
11 179 12 05:14.94 Eden Edwards U17 Deeside AAC
12 176 9 05:16.06 Katie Slimon U17 Glasgow School Sport
13 170 3 05:21.53 Daisy Frost U13 Telford Ac
.
.
Race : 15 BMC 1500m C (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 194 12 05:09.98 Sophia Roiditis U15 Salford H
2 196 14 05:18.86 Matilda Byrnes U17 Salford H
3 192 10 05:20.71 Phoebe Melia U15 Liverpool H
4 195 13 05:21.55 Ellie Mconie-lownsbrough U17 Leigh
5 191 9 05:21.68 Evie Smith U15 Wirral
6 190 8 05:22.24 Isla Pastor U13 Wirral
7 186 4 05:23.00 Amber Davidson U15 Salford H
8 197 15 05:23.36 Gabriella Taylor U13 Leigh
9 193 11 05:23.89 Sophia Nation U13 Salford H
10 187 5 05:26.53 Sarah Ami Smith U15 Wirral
11 188 6 05:28.62 Emma Poulston U15 Wirral
12 189 7 05:34.31 Anna Nicholson U13 Lancaster & Morecambe
13 184 2 05:37.52 Isobelle Standell U15 Telford Ac
14 185 3 05:43.62 Zoe Broughton U15 Vale Royal
15 183 1 06:09.63 Ruby Carrington U15 Vale Royal
.
.
Race : 23 BMC 3000m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 205 8 08:37.35 Tj Jones U17 Wirral
2 203 6 08:39.51 Matthew Ramsden U20 Blackburn
3 206 9 08:42.17 Fraser Sproul U20 Kendal
4 198 1 08:54.80 Se Loughlin U20 Liverpool Pembroke Sefton
5 204 7 08:59.29 Tommy Shaw U20 City Of York
6 200 3 08:59.33 Adam Barber U20 Harborough
7 202 5 09:04.14 Samuel Hopkins U20 Salford H / Trafford
8 201 4 09:13.73 James Wardle U20 Rushcliffe
.
.
Race : 21 BMC 3000m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 217 10 08:49.39 Jack Davies U20 Derby
2 215 8 09:06.11 Charlie Neece U17 Wreake & Soar Valley
3 213 6 09:07.54 Joshua Hale U20 Wirral
4 214 7 09:11.33 Alex Rawlings U20 Severn
5 210 3 09:13.56 Jamie Ford U20 Liverpool H
6 243 4 09:16.34 Josh Law U20 Inverclyde
7 209 2 09:21.05 Euan Patton U17 Hallamshire
8 216 9 09:30.52 Alex Poulston U17 Wirral
9 208 1 10:10.06 Jake Orr U17 Rotherham
.
.
Race : 22 BMC 3000m A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 228 10 09:27.74 Jess Bailey U17 Leven Valley
2 224 6 10:12.16 Louise Hackett U20 Wolverhampton & Bilston
3 229 11 10:17.45 Hope Smith U17 Vale Royal
4 220 2 10:21.57 Sarah Bourne U17 Derby
5 231 13 10:22.50 Evie Collier U20 Salford H / Trafford
6 230 12 10:27.42 Samantha Mason U20 Salford H / Trafford
7 219 1 11:12.41 Aria Aberley-barker U17 City Of Stoke
8 223 5 11:18.11 Nicola Mason U17 Salford H / Trafford
9 221 3 11:18.87 Zara White U17 Wirral
.
.
Race : 1 BMC 2000SC A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 240 1 06:06.20 Daniel Hayes U20 Wirral
2 241 2 06:22.80 Peter Bradshaw U20 Inverclyde
3 242 3 06:40.00 Sam Mannings U20 Halesowen
.
.
Race : 2 BMC 1500SCW A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 238 6 05:06.05 Ellen-mary Kearney U20 Wirral
2 239 7 05:13.33 Gabrielle Phelan U17 Wirral
3 236 4 05:15.01 Eleanor Wilson U20 Hallamshire
4 234 2 05:21.70 Izzi O’brien U20 City Of York
5 235 3 05:37.83 Lucy Bednall U20 Buxton
6 237 5 05:45.13 Jessica Robertson-Dover U17 City Of York

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us