Leeds – 09 August 2021 – Results

Races: 9
Finishers: 79
PBs: 30 (38%)
Power of Ten results: Here

5 1 1500m A Race
1 4 03:44.60 David MULLARKEY U23 Manx
2 5 03:45.70 Daniel BEBBINGTON Sen Preston
3 6 03:49.27 Samuel CHARLTON U23 Wallsend
4 10 03:50.61 Robert SMYK U23 Salford H
5 1 03:50.66 Kian WILES U20 Barton & District Ac
6 9 03:51.07 Joseph O’BRIEN U20 City of York
7 8 03:51.30 Joshua DICKENSON U23 Leeds City
8 3 03:52.46 Miles CLISHAM U23 Coventry
9 7 03:52.89 Thomas MORAN Sen Stockport
10 2 03:57.51 Kieron SEXTON Sen Thanes Valley
11 11 04:08.67 Pierce CLISHAM U20 Coventry
DNS 12 Alex BOTTERILL U23 City of York
.
9 1 1500m B Race
1 14 03:55.34 Vincent DAWSON U20 Charnwood
2 15 03:55.55 Cameron REILLY U23 Ilkley
3 20 03:56.07 Finn BRODIE Sen Tyne Bridge
4 17 03:56.13 Jake CREASEY U20 Middlesbrough
5 24 03:56.56 Harry ALLEN U23 Marske
6 21 03:56.96 Stephen ADDISON U23 Corstorphine
7 18 03:57.15 Tim RAYNES Sen Blackburn
8 16 03:58.00 Max WALK U23 Birchfield Harriers
9 23 03:58.08 Sam CULLEN Sen Scarborough
10 22 03:59.82 Thomas SMALES U20 Barton & District AC
11 19 04:00.10 Jack DAVIES U20 Derby
12 13 04:02.66 Kieran REAY Sen Tyne Bridge
.
6 1 1500m C Race
1 31 04:14.3 Lucas BENNETT U20 Coventry
2 27 04:17.8 Harvey NORDEN U20 Rothwell
3 26 04:19.0 Alex FLAHERTY U20 Bingley
4 32 04:21.8 Kate AVERY Sen Shildon
5 30 04:22.5 Josh BETTELEY Sen Vale Royal
6 29 04:22.5 Zachary RAYNER U17 Wakefield
7 35 04:22.7 Sophie TARVER Sen Wirral
8 28 04:23.3 Ian GRIME V50 Salford H
DNS 25 William RANDALL U20 Rothwell
DNS 33 Aimee PRATT Sen Sale Harries
DNS 34 Millie HOWARD Sen Harrogate
.
7 1 1500m D Race
1 36 04:25.18 Mark CAGE Sen Blackheath & Bromley
2 40 04:27.20 Alex WILSON U23 Sheffield & Dearne
3 39 04:28.26 Adam KNIGHTS U20 Sutton-In-Ashfield
4 45 04:29.87 Rachel FRIEND Sen Leeds City
5 42 04:30.56 Elliot PRENTICE U17 Wakefield
6 46 04:34.01 Molly HUDSON U20 Derby
7 44 04:35.36 Shen WIGFIELD-TURNER U20 Hallamshire
8 100 04:38.26 Ben TAYLOR U17 Notts AC
9 41 04:38.44 Daniel SCROOP V45 Garscube
DNS 37 Steve O’NEILL V40 Kimberworth
DNS 38 Sam LANGLEY U20 Wakefield
DNS 43 Hannah ADDISON Sen Corstrophine
.
4 1 1500m E Race
1 62 04:34.31 Evan GRIME U13 Salford Harriers
2 51 04:44.58 Abbey BROOKE U23 Wakefield
3 55 04:44.94 Ines CURRAN U20 Gateshead
4 52 04:45.38 Izzi O’BRIEN U20 City of York
5 53 04:45.89 Rebecca FLAHERTY U17 Bingley
6 49 04:46.52 Steffi LUKER-EDWARDS U23 Amber Valley & Erewash
7 48 04:54.36 Sebastien FREEMAN U17 Beverley
8 54 04:54.72 India ELLIOTT U23 Wakefield
DNF 50 Pippa BAILEY Sen St Albans AC
DNS 47 Suzanne BROOKE U20 Wakefield
.
8 1 1500m F Race
1 56 04:43.53 Luke CARRINGTON U15 Trafford
2 58 04:59.76 Paige WATSON U17 Wakefield
3 57 05:01.52 Grace IGOE U13 Rotherham
4 47 05:02.22 Suzanne BROOKE U20 Wakefield
5 61 05:08.54 Rosie THISTLEWOOD U13 Wakefield
6 59 05:23.15 Jessica WATSON U15 Wakefield
DNF 60 Phoebe MELIA U15 Liverpool H
DNS 62 Evan GRIME U13 Salford Harriers
DNS 54 India ELLIOTT U23 Wakefield
.
3 1 3000m A Race
1 64 08:11.99 Lewis JAGGER Sen Sheffield & Dearne
2 70 08:15.64 Callum ELSON Sen Roundhay Runners
3 67 08:22.65 Joe HUDSON U23 Keighley & Craven
4 63 08:30.31 Callum DAVIDSON Sen Blackburn
5 72 08:39.97 George LOWRY Sen Morpeth
6 69 08:44.79 Mark BOSTOCK U23 Wakefield
DNS 65 Oliver NEWMAN U23 Cambridge & Coleridge
DNS 66 Nick HOOKER Sen Leeds City
DNS 68 George BEARDMORE U23 Worcester
DNS 71 Harry HENRIKSEN U20 Lasswade
.
1 1 3000m B Race
1 76 08:38.57 Joshua WOODCOCK-SHAW Sen Leeds City
2 74 08:39.23 Alex BELLEW Sen Leeds City
3 77 08:45.18 Phil WINKLER Sen Morpeth
4 78 08:48.44 Max CREASEY U20 Middlesbrough
5 84 08:58.85 Ruaridh MON-WILLIAMS U23 Edinburgh Uni Hare & Hounds
6 85 08:59.70 David SONG Sen Valley Striders
7 75 09:01.52 Gianluca MASTROLONARDO U17 City of York
8 79 09:04.61 Mohamed ABSHIR Sen Leeds City
9 82 09:05.73 James TUCKER U23 City of York
10 83 09:07.21 Mike BURRETT V45 Leeds City
11 81 09:09.03 Sean FLANAGAN Sen Leeds City
12 80 09:10.92 Joshua DUTTON U20 Salford Harriers
DNS 73 Rian MCCAWLEY Sen Aldershot, Farnham & District
.
2 1 3000m C Race
1 93 09:24.28 Stephie PENNYCOOK Sen Leeds City
2 88 09:30.10 Adam HIRST U17 Sheffield & Dearne
3 98 09:39.04 Georgia MALIR Sen Leeds City
4 94 09:41.26 Hannah VINER Sen Highgate
5 87 10:01.40 Charlotte MASON Sen City of York
6 99 10:07.88 Lauren DICKSON U23 Lasswade
7 92 10:16.86 Evie BRAILSFORD Sen Hallamshire
DNS 86 Archie PEARSON U15 Isle of Wight
DNS 89 Maurice TURNOCK V45 Unattached/Gibraltar
DNS 90 Rosie WOODHAMS U20 Kendal
DNS 91 Leila ARMOUSH Sen Leeds City
DNS 95 Rebecca JOHNSON Sen Highgate
DNS 96 Tara BAGE Sen Brighton Phoenix
DNS 97 Lucy JONES Sen Charnwood

Recent Posts

BMC 2021 Season Review

ONE of the best seasons in the history of the British Milers Club – that’s the verdict of chairman Tim Brennan on the summer of…

BMC Coaching Conference

The BMC is delighted to announce a BMC Coaches’ day on Sunday 14 November at Leeds University as part of the European Endurance Conference. Presenters, subject to…

Follow Us