Exeter – 31 May 2022 – Results

Races: 11
Finishers: 126
PBs: 53 (42%)
Power of Ten results: Here

Race : 11 BMC 800m A (Men)
Posn Vest No. Time Name Club
1 12 01:52.99 Jack Kinrade U17 Shrewsbury
2 3 01:53.83 Michael Wilsmore V35 Bristol & West / Tamar
3 4 01:55.94 Joshua Blake City Of Plymouth
4 6 01:56.82 Tom Heal U20 Taunton
5 17 01:57.03 Lewis Carr Brat Club
6 8 01:58.24 Matt Hogg U23 North Somerset
7 16 02:03.59 Daniel Newman U23 City Of Plymouth
.
.
Race : 17 BMC 800m B (Men)
Posn Vest No. Time Name Club
1 33 01:57.70 Rhys Hardman U20 Bridgend / Cardiff
2 28 01:58.41 Ethan Hood U20 Gloucester
3 19 01:58.49 Adam Leworthy U20 North Devon
4 34 01:59.40 Jolyon Leavesley U23 Tamworth / Exeter Uni
5 26 01:59.89 Gregor Norster U17 City Of Plymouth
6 36 02:00.26 Robbie Hawkins V35 Yeovil / Wells City
7 38 02:01.50 Samuel Tempest U23 Wirral / Cardiff Uni
8 40 02:09.87 Dillon Millard U17 Taunton
.
.
Race : 12 BMC 800m A (Women)
Posn Vest No. Time Name Club
1 191 02:19.01 Sophie Nicholls U17 Somerset Schs / Wells City
2 194 02:19.52 Alice Murray-gourlay Taunton
3 190 02:19.57 Freya Woodhead U15 Bideford
4 193 02:21.29 Eleanor Foster U15 North Devon
5 196 02:21.95 Mackenzie O’dea U17 Yeovil / Wells City
6 195 02:22.80 Iris Courtney U17 Wimborne / Millfield Sch
.
.
Race : 16 BMC 800m C (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 43 02:06.63 Stefan Chirita U17 Exeter / Millfield Sch
2 47 02:07.83 Patrick Cole U17 Taunton
3 55 02:10.47 Charlie Court U15 Mendip
4 51 02:11.32 Oliver Draper U17 Bristol & West
5 42 02:13.05 Samuel Hart U20 Torbay / Newton Abbot
6 60 02:15.82 Callum Crawford Exeter / Loughborough Students
7 185 02:16.94 Emily Lowery U23 Vale Royal / Cardiff Uni
8 48 02:26.14 Salman Megag U20 Cardiff
.
.
Race : 15 BMC 800m D (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 79 02:11.91 Matthew White U17 Exeter
2 76 02:12.93 Oliver Castle U20 Wells City / Yeovil
3 61 02:13.01 James Larkin U17 Torbay
4 75 02:13.03 Sam Barnaby U17 Torbay
5 186 02:15.69 Megan Barlow U15 Blackheath & Bromley
6 62 02:16.17 Alex Ridout U17 Cardiff
7 187 02:16.23 Scarlett Livingstone U17 Exeter
8 73 02:16.67 Thomas Ward U15 Torbay
9 69 02:16.76 Daniel Williams U17 North Devon
10 188 02:16.94 Emma Ryder Tavistock / Marjon
11 189 02:17.44 Isabella Ghersi U23 Team Bath
.
.
Race : 14 BMC 800m E (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 198 02:21.77 Lucy Milliner U17 Exeter
2 197 02:22.15 Molly Shorey U17 City Of Plymouth
3 82 02:22.50 Theo Glew U15 Torbay
4 380 02:22.53 Sophia Wilson Taunton / Millfield Sch
5 85 02:22.92 Harry Lucker U17 Gloucester
6 80 02:26.52 Will Phillips U23 Swansea
7 213 02:27.46 Darcie Cockburn U15 Taunton
8 199 02:29.65 Jess Courtney U20 Exeter
9 231 02:30.07 Soraya Lockwood U23 Chiltern / Exeter Uni
10 200 02:33.24 Ruby Herdman U15 Brecon
11 84 02:38.77 James Robertson U17 North Somerset
12 211 02:39.73 Olivia Ciocca U15 Cardiff Archers
.
.
Race : 13 BMC 800m F (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 304 02:28.75 Anabel Pozniak U23 Radley / Cardiff Uni
2 395 02:29.03 Unknown
3 277 02:32.21 Eleanor Sheffield Stroud
4 300 02:32.62 Isla Mayne U15 Exeter
5 283 02:33.24 Ella Isaias U20 City Of Plymouth
6 298 02:34.19 Isabella Trowell U15 Erme Valley
7 391 02:34.60 Arabella Kennaird-melling U15 Exeter
8 327 02:36.95 Sophie Cunningham U20 Exeter
9 302 02:37.65 Tabitha Olivier U15 Yeovil
10 311 02:38.27 Maisie Davies U15 Cardiff Archers
11 86 02:39.30 Malcolm Cowton V60 South West Vets
12 313 02:39.73 Emily Wilcox U20 Newport H
13 333 02:45.62 Aliya Hankins U15 Gloucester
.
.
Race : 21 BMC 1500m A (Men)
Posn Vest No. Time Name Club
1 94 03:55.83 Ted Chamberlain Holmfirth / Exeter Uni
2 89 03:56.50 Jacob Reynolds U20 Cardiff
3 92 03:57.00 Sam Tyas U23 Southampton / Cardiff Uni
4 390 03:59.27 Lloyd Sheppard U20 Cardiff / Cardiff Met Uni
5 90 03:59.76 Ellis Garamszegi Wolverhampton & Bilston / Cardiff Uni
6 95 04:00.41 Steven Denby U23 City Of Norwich / Bristol Uni
7 117 04:02.53 Jonathan Dry Kendal / Cornwall Ac
8 125 04:04.21 Henry Sheffield U17 Stroud
9 103 04:05.52 Ben Gibbons Poole Ac
10 116 04:07.35 Alex Wood U23 Tynedale
11 124 04:08.17 Joe Gentry North Somerset / Swansea Uni
12 104 04:12.00 Tom Baird City Of Lisburn / Cardiff Met Uni
.
.
Race : 18 BMC 1500m B (Men)
Posn Vest No. Time Name Club
1 126 04:09.07 Daniel Fisher U20 Taunton
2 136 04:10.03 Oscar Lee U20 Taunton
3 142 04:13.34 Alexander Mccartney U23 Newquay & Par / Falmouth & Exeter Su
4 133 04:14.70 Henry Evans U17 Newport H
5 153 04:14.91 Fletcher Hart U17 Swindon
6 135 04:15.35 Ben Maliphant Bristol & West / Sheffield Uni
7 139 04:16.39 Benjy Mccartney Newquay & Par
8 137 04:17.74 Jack Williams Southampton
9 154 04:20.53 James Mckibbin North Devon
10 146 04:23.22 Dylan Dayman U20 North Devon
11 169 04:26.16 Edward Falkingham U23 Taunton
12 161 04:28.29 William Birchall U15 Yeovil / Exeter
13 159 04:30.11 Jack Harvey Wells City / Millfield Sch / Yeovil
14 174 04:42.99 Jack Gunning U20 Swindon
.
.
Race : 19 BMC 1500m C (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 181 04:42.53 Michael Whittle V35 Unattached
2 182 04:46.32 Edward Pickering V45 South West Rr
3 385 04:48.56 Katie Knowles Newquay Rr
4 375 04:48.65 Erin Burt U23 Newquay Rr
5 376 04:49.25 Lilia Mico U17 Worcester
6 374 04:51.70 Laura Chance U17 Westbury / Yate
7 382 04:52.89 Marisa Poole U17 North Devon
8 378 04:54.41 Holly Reid U17 City Of Plymouth
9 179 04:55.25 Neill Cookson Vegan
10 379 04:56.72 Bronwen Stratton-thomas U23 Swansea / Exeter Uni
11 377 05:00.79 Mollie O’hanlon U23 Heanor / Exeter Uni
12 384 05:05.15 Paige Quinn U15 Torbay
13 381 05:05.61 Anna Hughes Davies  V40 Arena 80 / South West Vets
14 183 05:16.16 Callum Mcdonald U15 Taunton
15 386 05:20.58 Lucy Acott U17 Mendip
16 388 05:20.94 Isabelle Whittle U15 Yeovil
17 383 05:23.52 Holly Leman-liberal U20 Torbay
18 387 05:41.06 Katrin Higginson U23 Bridgend / Plymouth Uni
19 389 05:47.19 Megan Thomas U15 North Devon
.
.
Race : 20 BMC 1500m D (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 392 04:26.17 Emily Shaw U20 Wimborne
2 341 04:28.98 Natalie Bretherton Bristol & West / Bristol Uni
3 346 04:35.11 Charlotte Taylor-green V Clevedon
4 351 04:35.12 Kiya Dee U20 Cheltenham / Highworth
5 396 04:42.64 Jessica Varley Peterbrough / Nene Valley
6 177 04:44.83 Henry Birchall U17 Yeovil / Exeter
7 367 04:45.42 Nicole Edmunds Exeter / Ucl
8 372 04:45.99 Olivia Steer U15 Exeter
9 355 04:46.12 Hannah Taunton Taunton
10 180 04:47.02 Liam Mcqueen-mason U17 Torbay
11 370 04:48.02 Georgia Palmer U23 Cheltenham / Cardiff Uni
12 359 04:48.91 Alice Bridger-morales U20 North Somerset
13 369 04:49.29 Bethan Hardman U17 Cardiff Archers
14 373 04:50.66 Lucy Bickerton U17 Yeovil
15 393 05:01.78 Jemima Antoniazzi U20 Swansea
16 366 05:03.66 Jessica Hill U20 Gloucester

Recent Posts

Season Update

We hope you are enjoying your season so far, with a 46% PB rate in BMC races, and with World, European, and Commonwealth standards achieved…

Dealing with Nerves Webinar

Physiological and psychological tips to control and harness nervous energy to create optimal performance states Book here About this event Combining both evidence from scientific…

Follow Us