Exeter – 30 May 2023 – Results

Races: 13
Finishers: 136
PBs: 47 (35%)
Power of Ten results: Here

Race : 11 BMC 800m A (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 126 01:54.75 Adam Peacock Brat / Bromsgrove & Redditch
2 113 01:55.78 Oliver Carvell U23 Telford Ac / Birmingham Uni
3 177 01:56.55 Samuel Tempest U23 Wirral / Cardiff Uni
4 174 01:56.85 Jacob Reynolds U20 Cardiff / Cardiff Uni
5 185 01:56.86 Alex Wood Bristol & West / Bristol Uni Cross Country Club
6 129 01:57.14 Kane Lee Yate / Westbury / Southampton Solent Uni
7 162 01:57.37 Matt Hogg North Somerset / Bath Uni
8 153 01:58.49 Harry Dyall U23 Wolverhampton & Bilston / Cardiff Met Uni
9 140 02:00.04 Daniel Newman U23 City Of Plymouth
10 141 02:02.56 Gregor Norster U20 City Of Plymouth
.
.
Race : 18 BMC 800m B (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 187 01:58.73 Joshua Dunne U17 Chichester
2 195 01:59.40 Ethan Hood U20 Gloucester
3 196 01:59.82 Tom Webb U17 Yeovil / Wells City
4 192 01:59.94 Jolyon Leavesley U23 Tamworth / Exeter Uni
5 194 01:59.97 Cian Harold U17 Cardiff
6 189 02:00.90 Leo Stark U20 Newport H
7 197 02:01.39 Marcus Bayona-martinez Builth
8 198 02:05.13 Benjamin Collins U17 North Somerset
.
.
Race : 16 BMC 800m C (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 200 02:00.01 Alex Lennon U17 Sutton & District
2 369 02:03.31 Charlie Worsfold U20 Gloucester
3 199 02:04.92 Jack Choules U20 Gloucester
4 246 02:06.58 Olly Morris U17 Exeter
5 239 02:06.98 Ryan Reed U17 Taunton
6 244 02:08.33 Sam Barnaby U20 Torbay
7 370 02:10.03 James Larkin U20 Torbay
8 245 02:11.05 William Birchall U15 Exeter
9 241 02:11.86 Charlie Court U17 Wells City
.
.
Race : 14 BMC 800m D (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 367 02:09.52 Mat  Bradley City Of Plymouth
2 247 02:10.00 Tom Gilbert U15 Newport H
3 249 02:11.29 Dylan Evans U15 Newport H
4 248 02:11.81 Stan Barker U17 North Somerset
5 254 02:14.03 Alex Ridout U20 Cardiff
6 250 02:14.60 Martin Falle U17 Exeter
7 252 02:15.17 Evan Smalldon U20 Taunton
8 253 02:17.81 James Mckibbin North Devon
.
.
Race : 13 BMC 800m E (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 257 02:08.82 Jamie Pullinger South West Rr
2 256 02:16.86 Theo Glew U15 Torbay
3 258 02:24.26 Daniel Thornton V55 Bristol & West
4 261 02:25.70 James Bennett U15 North Somerset
5 259 02:27.18 Finley Rees U15 Cardiff
6 264 02:28.51 Leyton Finn U15 Wells City
7 260 02:29.10 Felix Ashby U15 North Somerset
8 263 02:34.20 Benjamin Griffiths U20 Gloucester
9 265 02:45.59 Parish Bailey U13 Bristol & West
.
.
Race : 17 BMC 800m A (Women)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 309 02:13.31 Lois Codling U15 Newport H
2 307 02:14.34 Emma Ryder Tavistock / Marjon
3 310 02:15.66 Holly Wilkinson U23 City Of Portsmouth / Bath Uni
4 308 02:15.90 Isla Bryson U17 Exeter
5 311 02:18.10 Megan Barlow U17 Blackheath & Bromley
6 316 02:20.37 Grace Knapp Exeter / Exeter Uni
7 315 02:21.92 Millie Cossins U15 Stroud
8 313 02:22.16 Ceri Griffiths U20 Newport H
9 314 02:23.50 Olivia Steer U15 Exeter
.
.
Race : 15 BMC 800m B (Women)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 318 02:20.79 Molly Shorey U17 City Of Plymouth
2 322 02:21.18 Gemma Tolputt U17 Wells City / Millfield Sch
3 319 02:21.60 Bethan Dyall U20 Wolverhampton & Bilston / Cardiff Met Uni
4 324 02:26.85 Amelia Newell U20 Gloucester
5 321 02:28.02 Evie Avery U15 Gloucester
6 323 02:30.54 Darcie Cockburn U17 Taunton
7 366 02:32.26 Macey Burge U17 Wells City
.
.
Race : 12 BMC 800m C (Women)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 325 02:34.09 Mairi Carver Brown  U15 Bristol & West
2 327 02:35.72 Ellie Birchall U13 Exeter
3 329 02:37.38 Amber Spackman U20 Gloucester
4 328 02:38.01 Celeste Raynaud U20 Exeter
5 331 02:38.47 Isabel Davis U15 Exeter
6 326 02:38.77 Sophie Wren U20 North Devon
7 332 02:39.65 Lyra Webb U15 Exeter
8 330 02:40.35 Libby Rossiter U17 Taunton
.
.
Race : 19 BMC 1500m A (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 266 03:58.42 Oliver Capps U20 Exeter
2 272 04:02.35 Joshua Rowe Cornwall Ac
3 270 04:02.55 Henry Sheffield U17 Stroud
4 267 04:03.57 Ben Miles U23 Cardiff
5 271 04:03.70 Henry Evans U20 Newport H
6 274 04:08.60 Connor Hood U23 Cardiff Uni
7 268 04:09.19 Tristan Cumberland U20 Brecon
8 269 04:13.01 Samuel Lea U20 Worcester
9 275 04:15.10 Elliott Chard Yate
10 273 04:15.48 Adam Wilson Yate / Bristol & West
11 276 04:15.98 Noah Heal U17 Taunton
12 277 04:29.95 Neil Kennedy V35 Bristol & West
.
.
Race : 21 BMC 1500m B (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 280 04:24.19 Joseph Sandiford U17 North Somerset
2 278 04:25.13 William Nicolle Taunton / Loughborough Students
3 282 04:29.09 Thomas Darton U17 Yate / Westbury
4 287 04:32.24 Stefan Chirita U17 Exeter / Millfield Sch
5 284 04:32.59 Patrick Hipkiss U17 North Somerset
6 285 04:32.83 Sam Ponter U23 Taunton
7 334 04:33.80 Alice Murray-gourlay Taunton
8 333 04:35.24 Natalie Bretherton Bristol & West / Bristol Uni
9 281 04:35.70 Joseph Finch U15 North Somerset
10 289 04:36.77 Joseph Luker U23 Brighton & Hove
11 288 04:37.13 Fynn Baker U17 Tavistock
12 336 04:37.36 Lauren Cooper Parc Bryn Bach / Cardiff Uni
13 283 04:37.61 Felix Wright Bristol Uni Cross Country Club
14 337 04:38.89 Hannah Taunton Taunton
15 335 04:42.21 Emily Shaw U20 Wimborne
16 286 04:44.86 Gabriel Chatard U17 Wells City
.
.
Race : 23 BMC 1500m C (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 339 04:29.39 Megan Marchant Loughborough Students / Western Tempo
2 295 04:29.85 Jacob Forsbrook U17 North Somerset
3 291 04:32.80 Elliot Jeston U17 North Somerset
4 340 04:36.23 Abbie Milnes Western Tempo
5 293 04:37.48 Leo Darlington U15 North Somerset
6 342 04:39.67 Erin Burt U23 Newquay Rr / Cardiff Uni
7 341 04:40.00 Ffion Higginson U23 Bridgend / Exeter Uni
8 292 04:40.36 Oscar Purchase U15 Exeter
9 294 04:40.47 Edward Cunniffe U13 Herne Hill
10 344 04:42.35 Kirstie Booth V45 Taunton
11 345 04:52.46 Katie Knowles Newquay Rr
12 343 04:58.74 Lucy Bickerton U17 Yeovil
13 346 05:10.08 Sophie Peach U23 City Of Norwich
.
.
Race : 22 BMC 1500m D (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 349 04:49.61 Erin Wells U17 Poole Ac
2 348 04:52.43 Posie Shaw U15 Shaftesbury Barnet
3 297 04:54.00 Jude Wait U17 North Somerset
4 351 04:55.24 Olivia Avery U15 Gloucester
5 353 04:57.90 Sofia Skidmore U20 Team Bath
6 347 04:59.73 Grace Leyland Herne Hill / University Of London
7 354 05:01.24 Imogen Tanner U20 City Of Salisbury / Cardiff Met Uni
8 298 05:02.14 Laddie Shaw U15 Shaftesbury Barnet
9 299 05:02.61 Adam Foster U15 North Devon
10 296 05:02.70 Gwilym Lewis U17 Torbay
11 352 05:07.27 Scarlett Muscott U15 Torbay
12 301 05:24.38 James Robertson U17 North Somerset
.
.
Race : 20 BMC 1500m E (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 303 04:54.38 Callum Mcdonald U17 Taunton
2 368 04:56.88 Jaime Ingleby V40 City Of Plymouth
3 302 05:01.68 Oliver Finch U13 North Somerset
4 356 05:04.30 Lucy Acott U20 Wells City
5 360 05:05.03 Ella Richards U15 Newton Abbot
6 304 05:06.57 Euan Meacock U15 North Somerset
7 305 05:09.60 Edward Salter U13 Taunton
8 362 05:09.86 Millie Porter U23 Gloucester / Exeter Uni
9 358 05:09.87 Isabelle Whittle U15 Yeovil / Wells City
10 359 05:21.83 Jessica Brown U17 Newquay & Par
11 357 05:23.22 Alice Meredith U15 Newport H
12 364 05:25.35 Evie Horsfall U17 Wells City
13 361 05:26.78 Isabella Trowell U15 Erme Valley
14 363 05:35.06 Charlotte Brown U23 Taunton
15 365 05:43.37 Matilda Hicks U17 Wells City

Recent Posts

BMC Fixtures 2024

Meeting January 2024 3000m Men B, Zak Seddon, Harry Norman, Kristian Imroth, Callum Jones

An exciting BMC fixture list is being created for 2024 with the aim of a season even more successful than 2023 which was the best…

Follow Us