Exeter – 30 Aug 2022 – Results

Races: 11
Finishers: 98
PBs: 53 (54%)
Power of Ten results: Here

Race : 11 BMC 800m A (Men)
Posn Vest No. Time Name Club
1 2 01:54.25 Sam Gentry U23 North Somerset
2 3 01:55.76 Matt Hogg U23 North Somerset / Bath Uni
3 1 01:55.89 Daniel Newman U23 City Of Plymouth
4 10 01:58.47 Blake Williams U17 Newquay & Par
5 5 01:58.54 Leo Stark U17 Newport H
6 4 01:58.65 Adam Leworthy U20 North Devon
7 6 01:59.59 Andrew Power U20 Taunton
8 8 02:02.75 Jack Harvey U17 Wells City / Millfield Sch / Yeovil
9 7 02:03.33 Adam Wilson Yate / Bristol & West
.
.
Race : 17 BMC 800m B (Men)
Posn Vest No. Time Name Club
1 14 02:01.36 Cian Harold U17 Cardiff
2 11 02:01.67 Franceso Buono U20 Cardiff Archers
3 12 02:02.48 Luke Gawthorn U23 Newport H / Bath Uni
4 15 02:03.71 Iwan Wilson U17 Llanelli
5 18 02:04.21 Ryan Reed U17 Taunton
6 19 02:05.20 Tom Webb U15 Yeovil / Wells City
7 16 02:11.33 Gerard Mcgrady U17 Millfield Sch
.
.
Race : 15 BMC 800m C (Men)
Posn Vest No. Time Name Club
1 22 02:07.48 Benedict Simpson-alexander U17 Andover
2 27 02:08.02 James Larkin U17 Torbay
3 21 02:08.40 Murray Pearson U17 Westbury / Yate
4 28 02:09.65 Alexander Wilson U20 Westbury / Yate
5 23 02:09.67 Charlie Court U15 Wells City
6 25 02:10.51 Richard Ham Tamar
7 26 02:12.49 Alex Ridout U17 Cardiff
.
.
Race : 13 BMC 800m D (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 30 02:19.51 Dylan Evans U15 Newport H
2 73 02:20.62 Hannah Taunton Taunton
3 72 02:21.53 Sarah Kearsey Poole Ac
4 74 02:22.49 Isabella Harrison U13 Hercules Wimbledon
5 31 02:23.26 James Robertson U17 North Somerset
6 32 02:24.16 Daniel Thornton V55 Bristol & West
.
.
Race : 16 BMC 800m E (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 65 02:14.52 Scarlett Livingstone U17 Exeter
2 29 02:15.50 Alistair Peers V40 Tavistock
3 70 02:18.14 Sophie Nicholls U17 Somerset Schs / Wells City
4 67 02:18.74 Katy Roy V35 Chepstow H / Bristol & West / Welsh Masters
5 68 02:20.24 Maria Jones Bristol & West
6 69 02:22.88 Olivia Steer U15 Exeter
.
.
Race : 14 BMC 800m F (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 76 02:23.73 Amber Drake U15 North Devon
2 113 02:24.36 Theo Glew U15 Torbay
3 33 02:25.53 Adam Foster U13 North Devon
4 78 02:26.46 Isla Mayne U15 Exeter
5 77 02:27.86 Darcie Cockburn U15 Taunton
6 80 02:29.65 Poppy Oliver U13 Newport H
7 79 02:30.95 Holly Massey-jones U15 Bristol & West
8 82 02:43.54 Lyra Woollam-dalling U13 North Devon
.
.
Race : 12 BMC 800m G (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 85 02:32.26 Isabella Trowell U15 Erme Valley
2 34 02:32.38 Leyton Finn U13 Wells City
3 87 02:32.73 Sophie Wren U17 North Devon
4 86 02:35.45 Isabelle Whittle U15 Yeovil
5 83 02:37.52 Arabella Kennard-melling U15 Exeter
.
.
Race : 21 BMC 1500m A (Men)
Posn Vest No. Time Name Club
1 36 03:57.56 Oliver Capps U20 Exeter
2 37 03:58.19 Liam Edwards U20 Carmarthan
3 39 04:03.88 Sam Nesbitt U20 Aldershot Farnham & District
4 38 04:06.05 Tristan Cumberland U17 Brecon / East Wales
5 40 04:06.57 Samuel Holloway U17 North Somerset
6 41 04:06.83 Callum Choules North Devon / Brunel Uni London
7 42 04:09.53 Henry Evans U17 Newport H
8 44 04:11.09 Harry Maxwell U17 Team Bath
9 46 04:15.37 James Mckibbin North Devon
10 45 04:16.99 Alexander Mccartney U23 Newquay & Par / Falmouth & Exeter Su
11 47 04:18.57 Neil Kennedy V35 Bristol & West
.
.
Race : 20 BMC 1500m B (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 48 04:20.09 James Harrod U20 Westbury / Yate / Thornbury
2 54 04:26.38 Reuben Wadey U15 North Somerset
3 52 04:27.87 Joshua Maxwell U17 Team Bath
4 55 04:29.18 Sam Johnson Bristol & West
5 53 04:30.34 Caleb Pirie U17 North Devon
6 50 04:30.60 David Willett V40 Southern Counties Vets
7 51 04:32.91 Stefan Chirita U17 Exeter / Millfield Sch
8 56 04:33.26 Michael Whittle V35 North Devon
9 63 05:01.54 Alex Snell V40 Torbay
10 61 05:25.83 Gwilym Lewis U15 Torbay
.
.
Race : 19 BMC 1500m C (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 93 04:39.89 Katie Knowles Newquay Rr
2 89 04:41.23 Emily Field U23 Stratford-upon-avon / Bristol Uni
3 90 04:42.31 Iris Courtney U17 Wells City
4 57 04:43.63 Martin Falle U15 Exeter
5 94 04:44.93 Freya Woodhead U15 Bideford / Devon Schs
6 111 04:45.09 Gabriel Chatard U15 Wells City
7 58 04:45.21 Isaac Lamerton U15 City Of Plymouth
8 110 04:48.15 Lucy Bickerton U17 Yeovil
9 91 04:48.46 Eleanor Foster U15 North Devon
10 112 04:48.72 Sean Delaney U20 Loughborough
11 97 04:49.72 Carys Jones U23 Swansea
12 59 04:58.52 Edward Cunniffe U13 Herne Hill
13 95 04:59.73 Anya Brady U15 Newport H
14 96 05:03.21 Marisa Poole U17 North Devon
.
.
Race : 18 BMC 1500m D (Mixed)
Posn Vest No. Time Name Club
1 98 04:56.17 Elin Griffiths U20 Newport H
2 106 05:03.70 Katie O’hare Axe Valley
3 99 05:04.37 Verity Tank U17 City Of Plymouth
4 100 05:09.24 Felicity Lowe U15 Westbury / Yate
5 101 05:11.61 Alice Meredith U15 Newport H
6 60 05:12.09 Philip York V60 Ealing Southall & Middx / South West Vets / Wimborne
7 103 05:12.27 Sophie Maxwell U13 Team Bath
8 102 05:15.39 Myiesha Newcombe U13 North Devon
9 104 05:24.56 Macey Burge U15 Wells City
10 62 05:25.10 David Bedwell V65 Bristol & West / Midland Masters
11 107 05:25.32 Jessica Brown U15 Newquay & Par
12 108 05:29.54 Evie Horsfall U15 Wells City
13 105 05:35.38 Laura James Wells City
14 109 05:39.54 Naomi Hawkins U13 Cornwall Ac
15 116 05:51.54 Matilda Hicks U15 Wells

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us