Exeter – 29 June 2021 – Results

Races: 13
Finishers: 117
PBs: 71 (61%)
Power of Ten results: Here

Race : 12 BMC 800m Mens A
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 1 01:55.09 Elliot Moran U23 Exeter
2 6 01:56.37 Sam Mills U17 Exeter
3 2 01:56.49 Nathan Brown U23 Erme Valley / Loughborough Studen
4 4 01:57.24 Josh Smith U20 Poole Ac
5 5 01:58.10 Will Bond U20 Exeter
6 7 02:00.51 Louis Chamberlain U20 Exeter
7 3 02:01.06 Oliver Johnson Brighton Phoenix / Birmingham Uni
8 10 02:03.00 Blake Williams U17 Newquay & Par
9 9 02:06.19 Andrew Dean-young Bristol & West
.
.
Race : 17 BMC 800m Mens B
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 11 01:58.40 Adam Leworthy U20 North Devon
2 14 02:00.19 Daniel Newman U20 City Of Plymouth
3 12 02:00.56 Daniel Maydew U20 Wells City / Yeovil
4 19 02:00.86 Matt Hogg U23 North Somerset
5 15 02:01.36 Andrew Power U20 Taunton
6 18 02:01.64 Robbie Hawkins V35 Yeovil / Yeovil Town
7 13 02:03.13 Alexander Mccartney U23 Newquay & Par / Falmouth & Exeter
.
.
Race : 16 BMC 800m Mens C
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 21 02:01.32 Archie Coates U17 Yeovil / Dorset Schs / Wells City
2 20 02:05.77 Tom Cave U23 Taunton
3 22 02:06.58 Samuel Hart U17 Torbay / Newton Abbot
4 23 02:09.08 Benjy Mccartney U20 Newquay & Par
5 24 02:12.16 Jack Choules U17 Swindon
6 28 02:13.70 Ryan Reed U15 Taunton
7 26 02:16.18 Archie Dowson U17 Taunton
.
.
Race : 14 BMC 800m Mens D
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 34 02:15.00 Dillon Millard U15 Taunton
2 29 02:15.78 Logan Harvey U15 North Somerset
3 30 02:17.32 Thomas Ward U15 Torbay
4 35 02:18.23 Alessandro Virgilio U13 Swindon
5 31 02:20.11 James Larkin U17 Torbay
6 32 02:21.62 Sam Barnaby U17 Torbay
7 33 02:23.74 Caleb Gifford-groves U13 Yeovil / Millfield Sch
.
.
Race : 18 BMC 800m Womens A
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 100 02:13.20 Emma Ryder U23 Tavistock / Bedfordshire Uni
2 99 02:13.29 Scarlett Livingstone U17 Exeter
3 103 02:16.40 Sophie Nicholls U17 City Of Salisbury / Somerset Schs
4 101 02:24.26 Sofie Kent Aldershot Farnham & District / Wo
5 105 02:31.29 Greta Siakoufis U15 Queens Coll (taunton)
6 106 02:37.89 Emily Murray U20 Wells City / Somerset Schs
.
.
Race : 15 BMC 800m Womens B
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 110 02:20.61 Jessica Brown U15 Newquay & Par
2 108 02:23.67 Georgie Parnell V35 Chepstow H / Worcester / Welsh Mast
3 113 02:27.35 Jess Courtney U17 Exeter
4 111 02:27.43 Chloe Farmer U15 Cardiff Archers
5 115 02:31.12 Holly Leman-liberal U20 Torbay
6 114 02:32.69 Eleanor Foster U13 North Devon
7 112 02:34.51 Lucy Acott U17 Mendip
.
.
Race : 13 BMC 800m Mixed C
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 119 02:25.62 Lilly Oakenfull U15 Newport H
2 39 02:27.20 Liam Mcqueen-mason U15 Torbay
3 37 02:28.52 Oscar Eve U15 Torbay
4 150 02:30.67 Lucy Millner U17 Exeter
5 116 02:35.37 Paige Quinn U13 Torbay
6 120 02:42.51 Romane Prud’homme U17 Taunton
7 151 02:43.08 Olivia Hassell U20 Exeter
8 118 02:49.47 Megan Thomas U15 North Devon
9 121 02:50.73 Maisie Davies U15 Newport H
.
.
Race : 11 BMC 1500m Mens A
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 41 03:49.74 Callum Jones Bristol & West
2 40 03:55.60 Finn Birnie U23 Newquay & Par / Belmont
3 44 03:57.78 Joe Ponter U20 Taunton
4 53 03:57.94 Ben Gibbons Poole Ac
5 45 03:58.49 Elliot Richards Cardiff / Wingate University
6 49 03:58.61 Richard De-camps Gloucester
7 48 03:58.81 Flynn Jennings U20 Bideford
8 50 04:00.03 Joshua Moody Bristol & West
9 51 04:02.72 Stephen Morris Cardiff / Dsw Para Academy
10 52 04:22.37 Ben Di Salvo  U23 North Devon
.
.
Race : 23 BMC 1500m Mens B
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 57 03:58.58 Oliver Capps U17 Exeter
2 55 03:58.96 Ben Miles U20 Cardiff
3 54 04:00.04 Tom Heal U20 Taunton
4 63 04:07.57 Tom Perry U20 Exeter
5 58 04:07.85 George Thomas U17 North Devon
6 59 04:07.86 Matthew Bradley City Of Plymouth / Bristol & West
7 67 04:09.25 Jack Williams Southampton
8 66 04:15.80 Samuel Holloway U17 North Somerset
9 64 04:16.38 Edward Smart U23 Tavistock Run Project
10 65 04:16.66 Isaac Murray U20 Cornwall Ac
11 68 04:17.12 Kyle Thompson U17 Loughview Ac / Unknown
.
.
Race : 21 BMC 1500m Mens C
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 71 04:09.10 Mark Hall Kent
2 72 04:15.30 Luke Mallon U17 Exeter
3 69 04:21.53 Dylan Dayman U20 North Devon
4 70 04:23.64 Daniel Fisher U17 Taunton
5 79 04:24.77 James Mckibbin North Devon
6 76 04:25.18 Christopher Oliveira U15 North Devon
7 77 04:26.65 Benjamin Collins U15 North Somerset
8 73 04:26.86 Jack Harvey U17 Wells City / Millfield Sch / Yeovil
9 122 04:29.90 Lauren Church Reading Ac
10 124 04:30.15 Tara Bage SW Brighton Phoenix / Ucl / Highgate
11 123 04:31.31 Emma Howsham SW Reading Ac
12 78 04:36.85 Cian Harold U15 Cardiff
13 81 04:39.79 Philip Roberts V40 Taunton
.
.
Race : 20 BMC 1500m Mens D
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 86 04:38.27 Ben Westcott U17 Exeter
2 90 04:39.53 Herbie Cooksley U15 North Somerset
3 87 04:43.36 Oliver Castle U17 Wells City / Yeovil
4 85 04:43.83 Evan Smalldon U17 Taunton
5 95 04:46.76 Peter Urwin Unknown
6 88 04:47.35 Sebastian Leaney U15 North Somerset
7 83 04:48.29 Ben Perry U15 Exeter
8 92 04:48.45 Alexander Buro U17 North Somerset
9 91 04:50.66 Matthew White U17 Exeter
10 89 04:50.98 Joseph Finch U13 North Somerset
11 93 04:51.09 Jacob Forsbrook U15 North Somerset
12 97 05:04.25 Jude Wait U15 North Somerset
13 96 05:10.07 Kyle Burford U17 North Somerset
14 98 05:19.30 Bertie Rowe U13 Exeter
.
.
Race : 22 BMC 1500m Womens A
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 127 04:32.99 Jessica Varley Peterborough & Nene Valley
2 131 04:40.88 Emma Stahr Poole Ac
3 128 04:41.89 Hannah Blundy U17 Wells City / Yeovil
4 129 04:43.47 Hannah Taunton Taunton
5 130 04:44.66 Isla Bryson U15 Exeter
6 137 04:44.96 Daisy Rowe U15 Exeter
7 138 04:45.67 Freya Woodhead U15 Bideford
8 132 04:47.42 Kirstie Booth V40 Taunton
9 134 04:52.80 Holly Reid U15 City Of Plymouth
.
.
Race : 19 BMC 1500m Womens B
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 139 04:49.72 Libby Hale U13 Swansea
2 147 04:59.03 Aoife Thorogood Exeter
3 141 05:03.57 Skye Mclaughlin U17 Unknown
4 140 05:03.95 Olivia Steer U13 Exeter
5 144 05:07.71 Isla Mayne U15 Exeter
6 143 05:15.24 Laura James Wells City
7 145 05:35.48 Abbi Oscroft U20 North Devon
8 148 05:43.73 Sophie Wren U17 North Devon

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us