Exeter – 26 April 2022 – Results

Races: 10
Finishers: 83
PBs: 48 (58%)
Power of Ten results: Here

Race : 11 BMC 800m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 88 01:54.78 Sam Mills U20 Exeter
2 90 01:58.17 Gregor Norster U17 City Of Plymouth
3 91 01:58.48 Archie Coates U17 Southampton / Dorset Schs / Wells City
4 87 01:58.96 Kane Lee Yate / Westbury / Southampton Solent
5 92 01:59.14 Alexander Mccartney U23 Newquay & Par / Falmouth & Exeter Su
6 93 02:01.30 Edward Falkingham U23 Taunton
.
.
Race : 16 BMC 800m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 94 02:04.86 Jack Choules U17 Swindon
2 98 02:06.26 Christopher Oliveira U15 North Devon
3 97 02:06.95 Jack Harvey U17 Wells City / Millfield Sch / Yeovil
4 95 02:07.17 William Nicolle Taunton / Loughborough Students
5 96 02:07.35 Samuel Hart U20 Torbay / Newton Abbot
6 177 02:14.65 James Phillipson-curry U17 Taunton
7 99 02:18.21 Liam Hallows Cardiff Uni
.
.
Race : 14 BMC 800m C (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 103 02:12.29 Elliot Jeston U17 North Somerset
2 104 02:13.12 James Larkin U17 Torbay
3 102 02:13.59 Charlie Court U15 Mendip
4 101 02:13.92 Thomas Ward U15 Torbay
5 100 02:13.95 Heal Noah U17 Taunton
6 105 02:14.10 Jacob Forsbrook U17 North Somerset
7 106 02:14.60 Cohen Scott U20 Taunton
.
.
Race : 12 BMC 800m D (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 107 02:15.71 Sam Barnaby U17 Torbay
2 144 02:27.24 Theo Glew Torbay Ac
3 108 02:30.25 Oscar Eve U15 Torbay
4 109 02:38.47 Gwilym Lewis U15 Torbay
5 110 02:42.35 David Cooke V65 Yeovil / South West Vets
6 111 02:42.94 Malcolm Cowton V60 South West Vets
.
.
Race : 15 BMC 800m A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 178 02:17.30 Poppy Elton U20 Worcester
2 148 02:22.24 Isobel Rabjohns U20 Poole Ac
3 147 02:22.71 Eleanor Foster U15 North Devon
4 150 02:25.29 Anya Brady U15 Newport H
5 152 02:26.50 Lucy Milliner U17 Exeter
6 146 02:27.02 Jess Courtney U20 Exeter
7 149 02:27.14 Caitlin Battersby U20 Bracknell Ac / Cardiff Met Uni
8 151 02:28.60 Darcie Cockburn U15 Taunton
.
.
Race : 13 BMC 800m B (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 153 02:29.66 Verity Tank U17 City Of Plymouth
2 155 02:30.26 Lucy Acott U17 Mendip
3 157 02:30.94 Ella Isaias U20 City Of Plymouth
4 154 02:31.73 Isabella Trowell U15 Erme Valley
5 158 02:34.62 Sophie Wren U17 North Devon
6 159 02:40.23 Sophie Cunningham U20 Exeter
7 156 02:41.19 Amelie Cook U15 Somerset Schs
.
.
Race : 20 BMC 1500m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 116 03:58.34 Tom Heal U20 Taunton
2 113 03:58.83 Oliver Capps U20 Exeter
3 115 03:59.79 Josh Smith U20 Poole Ac
4 112 04:00.44 Joe Ponter U20 Taunton
5 117 04:00.48 William Rabjohns U17 Poole Ac
6 114 04:01.66 Seamus Robinson U20 Westbury / Yate / City Of Derry
7 123 04:10.31 Daniel Fisher U20 Taunton
8 118 04:10.68 Jed Hutchings U17 City Of Plymouth
9 121 04:14.96 Ben Maliphant Bristol & West / Sheffield Uni
10 120 04:19.07 Blake Williams U17 Newquay & Par
11 119 04:20.06 Matthew Bradley V35 City Of Plymouth
.
.
Race : 17 BMC 1500m A (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 167 04:47.93 Vicky Jackson Swindon
2 172 04:54.13 Anna Hughes Davies  V40 Arena 80 / South West Vets
3 169 05:01.67 Emily Murray U23 Wells City / Loughborough Students
4 175 05:07.91 Daisy Rowe U15 Exeter
5 173 05:11.54 Katie Harries U20 Exeter
6 168 05:12.15 Holly Leman-liberal U20 Torbay
7 171 05:17.48 Amie Walker North Devon / Exeter Uni
8 174 05:21.89 Isla Mayne U15 Exeter
9 176 05:48.40 Megan Thomas U15 North Devon
.
.
Race : 18 BMC 1500m B (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 126 04:18.49 Luke Scott V35 Taunton
2 128 04:18.65 James Mckibbin North Devon
3 125 04:19.65 Dillon Millard U17 Taunton
4 127 04:19.87 Benjamin Collins U15 North Somerset
5 129 04:28.01 William Birchall U15 Yeovil / Exeter
6 130 04:29.10 Phil Burden V40 Taunton / South West Vets
7 135 04:33.46 Herbie Cooksley U17 North Somerset
8 131 04:33.88 Patrick Cole U17 Taunton
9 160 04:38.34 Isla Bryson U17 Exeter
10 134 04:38.82 Joseph Finch U15 North Somerset
11 133 04:41.58 Henry Birchall U17 Yeovil / Exeter
12 165 04:43.91 Freya Woodhead U15 Bideford
.
.
Race : 19 BMC 1500m C (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 132 04:40.56 Luke Pascoe U17 Exeter
2 141 04:41.62 Stefan Chirita U17 Exeter / Millfield Sch
3 143 04:42.41 John O’donoghue V35 Bideford
4 140 04:43.58 Joseph Sandiford U17 North Somerset
5 164 04:43.71 Ella Spencer U15 Swindon
6 162 04:45.90 Nicole Edmunds Exeter / Ucl
7 139 04:48.06 Neill Cookson V55 Vegan
8 138 04:48.07 Ben Osmond U17 Torbay
9 161 04:51.02 Olivia Steer U15 Exeter
10 166 04:58.12 Maddy Elliot U23 Blackburn / Cardiff Uni

Recent Posts

Rules for Running Shoes

Competitors in BMC races are expected to wear spikes that conform to UKA and World Athletics standards. If you are not wearing the correct spikes…

Follow Us