Eltham Grand Prix – 14th August 2021 – Report and Results

Races: 20
Finishers: 177
PBs: 54 (31%)
Power of Ten results: Here

2021 ELTHAM GRAND PRIX REPORT

 

 

Ellie Baker and Tom Randolph have been crowned the winners of the inaugural Saucony British Milers Club Grand Prix Points Series.

GB international Baker went into the fifth and final Grand Prix at Eltham in pole position and she made sure of overall victory and the £1,000 top prize with an emphatic victory in the 800m in 2:01.66.

It was her third victory this summer in the Saucony Grand Prix series having also won at Watford over 800m and Loughborough in the 1500m. It was also her 11th sub 2mins 02secs time this summer.

It ensured Baker, who is coached by Jon Bigg, finished 14 points clear of Fife’s Jenny Selman, who was fourth in the 800m last night and 5000m winner Jennifer Nesbitt from Cardiff AC. They were jointly awarded second place overall in the series and both received £500.

Baker came into the meeting in terrific form having set a lifetime best of 4:06.54 when winning the 1500m at the BMC Gold Standard meeting at Watford three days earlier, a time good enough to lift her to seventh in the UK Rankings alongside her sixth over 800m.

“It has definitely been a very good week for me,” said Baker.

“The 1500m at Watford was kind of a surprise. I knew I was in good shape but 4:06 is quite fast though it was the perfect race with Adelle (Tracey) taking it out.

“I said to my coach afterwards never again as it hurts a lot more than the 800m. But the more events you have in your armour the better and it is something my coach and I will look at for next year when maybe I can have different events for the different championships.

“It is exciting times ahead as I go into the winter.”

Baker ran a clever tactical race and proved too strong for Ireland’s Katie Kirk, who was rewarded for her tenacity by clocking a PB of 2:02.10 in second to just edge out recently crowned European Under 23 champion Isabelle Boffey.

Indeed, less than a half a second overed Kirk from her compatriot Jenna Bromell in sixth in what proved to be one of the most competitive races of the evening.

“It is so unusual to get a field of British (and Irish) runners where the top nine all finishing inside 2:05 and that is great,” said Selman.

In the B and C races there were convincing wins for teenager Amarisa Sibley, who narrowly missed her PB and Alex Mundell, in a season’s best, respectively.

As with Baker in the men’s points race Randolph went into the meeting as overall leader and the Tamworth runner, who is based at St Mary’s University in West London, likewise he wrapped up the £1,000 bonus with a strong victory in the 800m.

The European Under 23 bronze medallist, who is coached by Craig Winrow, finished almost two seconds clear of Rocco Zaman-Browne with James McMurray third.

“I took it out at Loughborough from the bell while at Watford in the week I went out hard from the start and went through 600m in 77 seconds and died a bit towards the end,” said Randolph.

“But at Eltham I thought that people would sit on me and see what happens so that made the first lap comfortable as we went through in 55 seconds or so and then went just under 52 seconds for the second lap.

“I kept my rivals guessing and I enjoyed that!”

He also enjoyed the nice cheque from the BMC.

“I run because I enjoy it but to get the financial reward adda very nice bonus,” added Randolph.

“I don’t get any sponsorship and I haven’t won any prize money until this season but I have had a decent summer so hopefully someone will notice that and I might get something in the future.”

Randolph certainly had too much for Rocco Zaman-Browne, who finished almost two seconds adrift as he just edged out James McMurray with Tiarnan Crorken fourth.

Interestingly, despite this being the tail-end of the season there were personal bests for winners of the B, C, E and F races.

Blackheath & Bromley’s Samuel Reardon clocked 1:50.68 to shave 0.19secs off his PB to win the B race while in a cracking C race junior Mukhtar Musa clipped 0.7secs off his two-year-old best with 1:51.49 to edge out Thomas Niner by 0.02secs.

Rushcliffe junior Tate Emery Peters clipped 0.4secs off his PB to win the E race and Hallamshire’s Leo Cossham shaved 0.74secs off his best in the F event. Even the D race saw a season’s best of 1:52.67 by Basildon junior Oliver Lill.

In his first race since narrowly missing out on a place in the 800m final in Japan Birchfield Harriers’ international Elliot Giles won the 1500m impressively in 3:37.01 to land a £250 bonus.

British champion Giles oozed class as he surged clear of Kyle Langford, who never gave up the chase and was rewarded with a PB of 3:41.08 which was good enough to secure him second place in the points race ahead of Crorken and a £500 cheque.

“If I’m honest I was hoping to crack 3mins 35secs but I fell short and that was disappointing as I felt the conditions were perfect but I enjoyed it,” said Giles.

Admittedly that won’t make up for the disappointment of Tokyo though if he can maintain, or better, that form in the 800m at the Steve Prefontaine  Classic, in Eugene, Oregon, (August 20-21st) before returning to Europe for the Diamond League meeting in Paris then it will make Giles feel a lot happier.

“I really enjoyed Tokyo but the target pre-season was to make the final and be in the swing for the medals but I fell short and no excuses,” added Giles.

“I expected to have to run low or mid 1:44s to make the final and I wasn’t afraid to take it on in the semis with the calibre of people around me. It was a calculated gamble to lead but I didn’t expect to have to run mid/low 1:44s in the heats to get through (1:44.49) the day before.

“But now we have a busy time coming up next year with World Indoors (Belgrade, March 2022), Word Championships (Oregon, July), Europeans (Munich, August) and the Commonwealth Games (Birmingham, July-August) so no excuses, we have to step up.

“If I don’t come away with a global medal next year it will be a failure.”

Giles’s aggressive running ensured PBs not just for Langford in his wake but also Thomas Keen (3:41.34), John Fitzsimons (3:41.66) and Jamie Webb (3:41.88) in third, fourth and fifth respectively.

Like the men’s 800m races Sam Stevens, Joseph Massingham, Rian McCawley and Rikki James ran lifetime bests when winning the B, C, D and E races respectively.

Georgie Hartigan claimed her first Grand Prix A race victory in the women’s 1500m in 4:11.65, the second fastest time of her career after her PB of 4:08.75 in the BMC Regional meeting at Wormwood Scrubs last month.

In the B race Issy Cotham and Pippa Roessler pushed each other to PBs for a one-two and Suzie Monk notched up a season’s best to win the C race.

Jenny Nesbitt’s record in the Saucony Grand Prix events this summer has been exemplary with victories over 5000m at Stretford (15:40.10), Loughborough (15:34.86) and now Eltham (15:39.56).

That record ensured she moved up the points race to share joint second with Selman, with both runners being handed a £500 bonus for their efforts.

Nesbitt finished over 10 seconds ahead of Abbie Donnelly with Annabel Simpson third.

“You can never be unhappy at winning a race and I appreciate that but my goal at the start of the season was to run the Wales qualifying standard (15mins 30secs) for the Commonwealth Games next year and I didn’t do that,” said Nesbitt.

“In every single race I have been within 10 seconds but never quite got there which has been a little frustrating.

“So, this winter I am going to do an indoor season rather than cross country to work on my speed at the shorter stuff and also learn how to race better.”

Nesbitt was certainly delighted with her award of £500 along with Selman.

“That is so generous!” said Nesbitt.

“I would really like to thank the BMC for what they are doing, It is a great help.”

 

The two men’s 5000m races both witnessed personal bests for the winners. Callum Elson of Roundhay Runners edged out Ireland’s Mitchell Byrne in a super tussle to win in 14:07.71 – a massive improvement on his 15:23.14 on his debut three years ago.

Earlier this season Aiden Lennon finished ninth in the D 5000m clocking 15:04.87 so to win the B race in 14:32.28 and carve eight seconds off his PB represents a terrific success for the Southampton runner.

Saucony British Milers Club Grand Prix Points Series – overall men: 1 Thomas Randolph (Tamworth/St Mary’s) 88 points (£1,000); 2  Kyle Langford (Shaftesbury Barnet) 85 (£500); 3; 3 Tiarnan Crorken (Preston) 75 (£200); 4 James Mcmurray (St Albans AC); 5 Rocco Zaman-Browne (U23 Sale Manchester H) 68; 6 Thomas Keen (U23 Cambridge & Coleridge) 64.

Women: 1 Ellie Baker (Shaftesbury Barnet) 94; 2= Jenny Selman (Fife) and Jennifer Nesbitt (Cardiff AC) 80 (£500 each); 4 Jenna Bromell (Ireland) 76; 5 Sabrina Sinha (U23 Cambridge H) 61.

Mens 800m A
1 6 1:47.4 Thomas Randolph TAMW
2 3 1:49.1 Rocco Zaman-Browne MANH
3 2 1:49.2 James McMurray SALB
4 8 1:49.3 Tiarnan Crorken PRES
5 4 1:49.9 Shaun Gee SALE
6 9 1:50.1 Luca Bigg BPX
7 7 1:51.2 Ben Murphy TONB
.
Mens 800m B
1 14 1:50.68 Samuel Reardon B&B
2 16 1:51.40 Harry Cox CHIL
3 13 1:51.41 Garrett O’Toole BIRC
4 17 1:51.68 Tyler Bilyard NORW
4 11 1:51.68 Ben Waterman ESM
6 12 1:52.03 Ben Brunswick SALE
7 10 1:58.09 Jack Hallas BIRC
.
Mens 800m C
1 19 1:51.49 Mukhtar Musa SBH
2 15 1:51.51 Thomas Niner B&H
3 25 1:51.87 Nick Armstrong NEB
4 18 1:51.88 David Proctor SALE
5 23 1:52.20 Robin Wathne-Nedrehagen NOR
6 21 1:52.45 Jamie Webster BEDF
7 22 1:53.15 Finlay Hutchinson NOTT
8 20 1:53.45 Joseph O’Hara BEXL
.
Mens 800m D
1 29 1:52.67 Oliver Lill BAS
2 33 1:53.18 Arlo Ludewick HHH
3 27 1:53.41 Paul Grange ILFD
4 32 1:53.51 Charlie Hobson SALE
5 28 1:54.16 Jordan Chambers TONB
6 31 1:54.37 Oliver Park C&C
7 26 1:55.19 Samuel Jones SALB
.
Mens 800m E
1 36 1:55.33 Tate Emery-Peters RUSH
2 38 1:55.93 Isaac Brown BAS
3 35 1:56.49 Josh Nairne BPX
4 39 1:56.79 Ben Healey WINC
5 40 1:57.45 George Dollner G&G
6 34 1:58.08 Max Price BIRC
.
Mens 800m F
1 44 1:55.60 Leo Cossham HALL
2 42 1:56.08 Joe Strange BEDF
3 46 1:56.40 Oliver Johnson BPX
4 41 1:56.57 Dan Peters HAVE
5 47 1:57.86 Sam Wilkinson B&H
6 45 1:59.32 Brodie Denholm BPX
7 43 2:01.79 Jamie Bailey D&T
.
Womens 800m A
1 52 2:01.66 Ellie Baker SBH
2 51 2:02.10 Katie Kirk NIRE
3 50 2:02.29 Isabelle Boffey E&H
4 56 2:02.44 Jenny Selman FIFE
5 55 2:02.46 Revee Walcott-Nolan LUT
6 48 2:02.77 Jenna Bromell IRE
7 53 2:03.94 Holly Archer C&C
8 54 2:04.38 Khahisa Mhlanga HPX
9 57 2:04.65 Sabrina Sinha CAMH
10 49 2:04.95 Alanna Lally GALW
.
Womens 800m B
1 62 2:09.96 Amarisa Sibley B&B
2 61 2:11.00 Robyn McKee ANNA
3 58 2:11.82 Ella Fryer STMR
4 59 2:12.61 Shen Wigfield-Turner HALL
5 60 2:14.29 Katie Sakaria G&G
.
Womens 800m C
1 67 2:10.87 Alex Mundell TVH
2 63 2:12.33 Milly Dickinson BPX
3 68 2:13.70 Annabel Hobday HHH
4 66 2:14.98 Charlotte Young M&M
5 69 2:15.65 Katie French BELH
6 64 2:16.89 Corin Bearpark PORT
7 65 2:17.90 Zoe Tompkins HHH
.
Mens 1500m A
1 83 3:37.01 Elliot Giles BIRC
2 78 3:41.08 Kyle Langford SBH
3 79 3:41.34 Thomas Keen C&C
4 80 3:41.66 John Fitzsimons IRE
5 82 3:41.88 Jamie Webb LIVH
6 77 3:42.44 Tom Mortimer LBRO
7 70 3:43.84 Robbie Fitzgibbon BPX
8 76 3:44.22 Alex George BIRC
9 73 3:44.23 Simon Coppard TONB
10 75 3:45.72 Andrew Smith LEED
11 96 3:45.90 Alex Melloy C&C
12 72 3:46.71 Kieran Reilly TONB
13 74 3:52.89 Dominic Nolan CROY
.
Mens 1500m B
1 94 3:41.1 Sam Stevens LEIC
2 86 3:46.4 Andrew Milligan NBLF
3 90 3:47.8 Callum Jones BWST
4 89 3:49.5 Mark Hanrahan IRE
5 87 3:49.9 Freddie Hessian NOTT
6 91 3:51.1 Callum Davidson BBRN
7 93 3:58.1 Finn Harvey SBH
8 92 3:58.1 Freddy Richardson CATS
.
Mens 1500m C
1 99 3:51.62 Joseph Massingham ROTH
2 108 3:51.97 John Sanderson G&G
3 104 3:53.09 Dafydd Jones CARM
4 97 3:53.70 Isaac Rothwell C&C
5 105 3:54.04 Jamie Grose POOL
6 106 3:54.70 Tom Syckelmoore BMH
7 107 3:55.10 Adam Day CHIL
8 110 3:55.40 Yehonatan Haim ISRL
9 101 3:55.73 Oliver Prior ASHF
10 109 3:55.87 Alex Bruce-Littlewood SOTN
11 100 3:57.57 Oliver Smart TAVI
.
Mens 1500m D
1 119 3:55.05 Rian McCawley AFD
2 112 3:56.15 Frank Morgan CARM
3 120 3:56.27 Frederick Slemeck HERW
4 121 3:56.58 Mark Booth READ
5 116 3:56.66 Macgregor Cox TH&H
6 113 3:58.27 Elliot Richards CARD
7 117 4:00.11 Ethan Primett HPX
8 111 4:00.24 Elias Ahmed ESM
9 114 4:02.02 James Hancock CROY
10 118 4:12.24 OJ Parmenter C&C
.
Mens 1500m E
1 125 3:56.77 Rikki James SOTN
2 131 3:57.06 Oliver Carrington MMK
3 127 3:59.21 Ben Harding KENT
4 133 4:00.39 Niki Faulkner TVH
5 129 4:00.50 Mike Cummings HHH
6 130 4:02.19 Charlie Woollett WATF
7 132 4:02.56 Jamie Taylor-Caldwell ESM
8 124 4:03.18 Alex Penfold CROY
9 126 4:06.72 Sam Knee-Robinson BEDF
10 123 4:06.86 James Peck STED
11 128 4:12.51 Seweryn Czapka ESM
.
Womens 1500m A
1 143 4:11.65 Georgie Hartigan BIRC
2 141 4:15.43 Louise Shanahan LEEV
3 137 4:16.53 Maisy O’Sullivan IRE
4 139 4:16.59 Lilly Hawkins SOTN
5 140 4:19.00 Niamh Bridson-Hubbard B&B
6 142 4:19.03 Carla Sweeney IRE
7 135 4:19.05 Ellie Hartnett LEIN
8 136 4:22.89 Rachel McClay BRAC
9 138 4:23.77 Maisie Grice AFD
10 134 4:25.81 Cheryl Nolan HERW
.
Womens 1500m B
1 152 4:24.11 Issy Cotham W&B
2 146 4:25.24 Pippa Roessler AFD
3 151 4:25.57 Emily Ruane NORW
4 145 4:27.16 Alex Eykelbosch D&T
5 153 4:27.27 Lauren McNeil MANS
6 147 4:27.62 Tessa McCormick VRYL
7 149 4:28.60 Beatrice Wood SALI
8 148 4:30.57 Niamh Brown AFD
9 150 4:32.25 Yasmin Goater HIGH
10 144 4:32.27 Natalie Griffiths SOTN
.
Womens 1500m C
1 166 4:30.05 Suzie Monk G&G
2 158 4:32.45 Zoe Doyle WPX
3 167 4:32.58 Freya Stapleton SBH
4 162 4:33.83 Elena Carey BRAC
5 160 4:34.00 Amelie Attenborough G&G
6 156 4:34.05 Kate Nurse IRE
7 164 4:34.52 Pippa Bailey SALB
8 168 4:35.51 Rachel Gibson NDWN
9 165 4:41.62 Abbey Brooke WAKE
10 163 4:42.12 Morgan Squibb B&B
11 161 4:43.62 Abigail Hancock READ
12 159 4:55.70 Lauren Nichols BEDF
.
Mens 5000m A
1 169 14:07.71 Callum Elson RNDH
2 181 14:08.79 Mitchell Byrne IRE
3 170 14:17.48 Ben Branagh STML
4 183 14:18.77 Thomas Moran STOC
5 180 14:19.86 Finn McNally BPX
6 176 14:22.38 Daniel Racle LBRO
7 174 14:35.37 Charlie Brisley NEB
8 178 14:41.23 Ned Potter LBRO
9 173 14:46.98 Scott Fagan IRE
10 177 15:04.09 Dave Ragan BMH
.
Mens 5000m B
1 189 14:32.28 Aiden Lennan SOTN
2 190 14:42.06 Steven Phillips SOTN
3 193 14:45.33 Alex Miell-Ingram RADL
4 195 14:51.16 Sam Costley SOTN
5 187 15:00.36 Theo Doran AFD
6 186 15:04.79 George Mallett HERW
7 194 15:18.02 Peter Hart SOTN
8 185 15:23.79 Rowan Miell-Ingram RADL
9 188 15:24.25 Will Brewin SOTN
10 192 15:26.24 Edward Mallett HERW
11 184 15:36.73 Matthew Sharp HERW
.
Womens 5000m A
1 203 15:39.56 Jennifer Nesbitt CARD
2 201 15:49.69 Abbie Donnelly LINC
3 199 16:02.35 Annabel Simpson FIFE
4 197 16:16.08 Philippa Bowden AFD
5 202 16:19.95 Grace Carson LBRO
6 196 16:51.84 Caitlin Harvey LAGV
7 200 16:53.44 Ruby Woolfe TH&H

 

Recent Posts

BMC 2021 Season Review

ONE of the best seasons in the history of the British Milers Club – that’s the verdict of chairman Tim Brennan on the summer of…

BMC Coaching Conference

The BMC is delighted to announce a BMC Coaches’ day on Sunday 14 November at Leeds University as part of the European Endurance Conference. Presenters, subject to…

Follow Us