Birmingham Uni Gold Standard – 07 June 2023 – Results

Races: 8
Finishers: 74
PBs: 33 (45%)
Power of Ten results: Here

Mens 800m A
Pos Bib Time Name
1 20 6 01:45.54 Reece Sharman-Newell SM BMH
2 15 1 01:46.56 Henry Fisher SM BUAC
3 18 4 01:46.64 Charlie Grice SM BRIPH
4 22 8 01:47.55 Dan Howells SM AFD
5 16 2 01:47.74 David Race U20M GATES
6 19 5 01:48.24 Thomas Keen SM CAMCO
7 21 7 01:49.68 Benjamin Gardiner SM BB
8 17 3 02:02.10 Henry Johnson SM HHAAC
.
Mens 800m B
Pos Bib Time Name
1 25 3 01:49.48 Archie Parkinson SM CORBY
2 29 7 01:49.53 Simon Coppard SM TONB
3 23 1 01:50.14 Joseph Tuffin SM BRAT
4 28 6 01:50.35 Charles Crick SM TONB
5 27 5 01:50.97 Eddie Hunter SM LEEDS
6 30 8 01:51.18 Robert Howorth SM TBATH
7 24 2 01:52.09 Elliot Moran SM EXETH
8 31 9 01:54.29 Caleb Mcleod U20M PITRE
.
Mens 800m C
Pos Bib Time Name
1 32 1 01:52.62 Adam Peacock SM BRAT
2 39 8 01:52.76 Scott Armstrong M35 SUNDH
3 33 2 01:52.92 Oliver Carvell SM TELFA
4 35 4 01:52.97 James Beeks SM BMH
5 36 5 01:54.42 Leo Freeland SM MMK
6 37 6 01:54.51 Pierce Clisham SM COVG
7 34 3 02:00.40 Luke Nuttall SM CHARN
.
Womens 800m A
Pos Bib Time Name
1 5 5 02:01.06 Isabelle Boffey SW ENFH
2 3 3 02:02.26 Sarah Mcdonald SW BIRCH
3 2 2 02:04.21 Stephanie Driscoll SW LIVER
4 6 6 02:04.47 Shaikira King U17W WREAK
5 7 7 02:05.14 Grace Vans Agnew SW BRIPH
6 8 8 02:06.44 Molly Hudson SW DERBY
7 1 1 02:07.20 Alice Bennett U20W KTH
8 4 4 02:07.44 Alice Wright SW BRIPH
.
Womens 800m B
Pos Bib Time Name
1 12 2 02:10.99 Ella Semple SW WOLVB
2 9 1 02:12.56 Annie Testar SW STROU
3 142 4 02:13.91 Emma Fulton SW BUAC
.
Mens 1500m A
Pos Bib Time Name
1 49 10 03:44.47 James Dargan U20M AFD
2 50 11 03:47.50 Iestyn Williams SM CARMA
3 40 1 03:48.84 Kieran Reilly SM TONB
4 53 14 03:48.96 Cameron Bell SM HALLH
5 47 8 03:49.38 George Rowland SM CAMCO
6 56 17 03:49.84 Jamie Keir U20M INVIC
7 43 4 03:49.95 Rowan Miell-Ingram U20M RAD
8 42 3 03:49.96 Miles Weatherseed SM TONB
9 55 16 03:51.70 Alex Ediker SM CHFLD
10 51 12 03:51.82 Sam Costley SM SOTON
11 45 6 03:52.21 Finley Proffitt SM TRAFF
12 54 15 03:52.77 Lewis Mills SM BB
13 46 7 03:55.71 Liam Rawlings SM SHRSB
14 52 13 03:57.02 Jacob Reynolds SM CARD
.
Mens 1500m B
Pos Bib Time Name
1 65 5 03:52.24 Samuel Hopkins SM SALFH
2 69 8 03:52.68 Sam Davey SM WORC
3 58 1 03:52.93 Matt Fuller SM HALLH
4 68 7 03:53.05 James Vaughan U20M BIRCH
5 62 4 03:53.78 William Aitken SM CSHEF
6 70 9 03:54.04 Noah Bennett U20M RUNOR
7 67 6 03:54.92 Brett Rushman SM HERPH
8 72 11 03:57.43 David Clark SM WPH
9 59 2 03:58.73 Seamus Robinson U20M COD
10 71 10 03:58.89 Petros Kousis SM BUAC
11 60 3 04:00.87 Oliver Way SM ESM
.
Womens 1500m A
Pos Bib Time Name
1 73  4:11.87 Alex MILLARD  SW  ULOUG
2 78  4:17.51 Lyla BELSHAW  U17W  COLCH
3 80  4:19.97 Amelia SAMUELS  SW  WOLVB
4 87  4:20.70 Kate WILLIS  SW  CONAC
5 76  4:22.03 Saskia MILLARD  SW  HHH
6 93  4:22.14 Alice BATES  U20W  KTH
7 75  4:24.61 Jessica SPILSBURY  SW  SALEH
8 84  4:24.71 Scarlett LIVINGSTONE  U20W  EXETH
9 77  4:26.67 Hannah ANDERSON  SW  EKILB
10 89  4:26.92 Millie MCCLELLAND-BROOKS  U17W  GSOS
11 86  4:27.53 Emily MARMION-WILLIAMS  SW  KTH
12 88  4:27.92 Olivia CLARKE  U20W  CORST
13 92  4:29.86 Hannah SEAGER  SW  CHARN
14 83  4:33.59 Freya BENNETT  SW  COVG
15 90  4:39.09 Ellen WEIR  SW  THH

Recent Posts

BMC Fixtures 2024

Meeting January 2024 3000m Men B, Zak Seddon, Harry Norman, Kristian Imroth, Callum Jones

An exciting BMC fixture list is being created for 2024 with the aim of a season even more successful than 2023 which was the best…

Follow Us