Watford Gold Standard – 13 July – Results

Races: 7
Finishers: 58
PBs: 14 (24%)
Power of Ten results: Here

Race : 1 BMC 800m A (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 601 1 01:46.5 David Locke U23 Cardiff / Loughborough Students
2 604 4 01:49.1 Cathal Doyle Clonliffe / Ireland
3 610 10 01:50.3 Ben Waterman Ealing Southall & Middx / Oxford Uni / Run Fast
4 609 9 01:50.7 Samuel Charig U23 City Of Portsmouth
5 602 2 01:52.1 Simon Coppard U23 Tonbridge / Loughborough Students
6 607 7 01:54.1 Conall Kirk Harrow / Cndr / Ireland
.
.
Race : 2 BMC 800m B (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 611 1 01:48.57 Joseph Owen U23 Orion / Middlesex Schs
2 617 7 01:50.16 Jack Higgins U23 Bexley
3 619 9 01:50.72 Joseph O’hara Bexley
4 615 5 01:50.73 Harry Cox U23 Chiltern / Cambridge Uni
5 620 10 01:50.84 Jonny White City Of Portsmouth / Portsmouth Uni
6 618 8 01:51.42 Charles Crick U23 Tonbridge
7 613 3 01:51.90 Thomas Niner Brighton & Hove
8 614 4 01:54.20 Jamie Webster Bedford & County
9 616 6 01:55.84 Jordan Chambers Tonbridge
.
.
Race : 3 BMC 800m C (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 625 5 01:50.74 Michael Wilson Sunderland
2 622 2 01:51.14 Andrew Wright Willowfield / Cardiff Uni
3 621 1 01:51.78 Ted Chamberlain Holmfirth / Exeter Uni
4 629 9 01:52.09 Adam Dray U20 Brighton Phoenix / Cambridge Uni
5 628 8 01:52.10 Christian Byron Birchfield H / Nottingham Trent Uni
6 627 7 01:52.27 Sean Molloy Tonbridge / St. Mary’s Uni
7 626 6 01:52.43 Charlie Baldwin Worthing / St. Mary’s Uni
8 624 4 01:52.65 Ted Higgins U23 Bexley
9 623 3 01:53.27 William Broom U23 Chichester / Loughborough Students
.
.
Race : 5 BMC 800m D (Mens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 634 5 01:53.33 Liam Dunne U23 Brighton Phoenix / Chichester
2 631 2 01:53.96 Edward Dodd City Of Portsmouth / Portsmouth Uni
3 636 7 01:54.11 Samuel Jones St. Albans Ac / St. Albans Striders / Sheffield Hallam Uni
4 637 8 01:54.42 Obeid Bashir O Mohamed  U20 Qatar
5 632 3 01:54.74 Jamie Harper Western Tempo / Coventry Uni
6 633 4 01:54.88 James Beeks Basingstoke & Mid Hants / Colorado State University
7 630 1 01:54.98 Mohamed Alyafaee U20 Qatar
8 635 6 01:56.07 Victor Nutakor V35 Newham & Essex Beagles
.
.
Race : 4 BMC 800m E (Womens)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 642 5 02:08.3 Maisy O’sullivan St. Abbans / Ireland
2 640 3 02:10.0 Georgie Hartigan Birchfield H / Dundrum South Dublin / Ireland
3 643 6 02:12.6 Zakia Mossi U20 Blackheath & Bromley
.
.
Race : 7 BMC 1500m A (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 666 14 03:45.8 James Mcmurray St. Albans Ac / St. Albans Striders / Brunel Uni London
2 658 6 03:46.8 Jonathan Davies Reading Ac / Birmingham Uni
3 662 10 03:47.5 Josh Trigwell Belgrave
4 660 8 03:48.7 Jonathan Whan Clonliffe
5 665 13 03:49.3 Charlie Messai France
6 654 2 03:50.0 Callum Jones Cornwall Ac
7 657 5 03:50.5 Jack Woods Worthing
8 668 16 03:51.0 Isaac Rothwell U17 Cambridge & Coleridge
9 656 4 03:51.6 Scott Greeves City Of Norwich
10 663 11 03:52.9 Ned Potter U23 Chichester / Loughborough Students
11 655 3 03:53.2 Jamie Grose Poole Ac
12 667 15 03:54.1 Nicholas Landeau Ealing Southall & Middx / Trinidad & Tobago
13 670 03:57.7 Jamie Taylor-caudwell Ealing
14 653 1 04:01.6 David Clark Wycombe / Bournemouth Uni
15 669 17 04:06.1 Abdalla Elkhair U20 Qatar
.
.
Race : 6 BMC 1500m A (Women)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 649 6 04:21.81 Philippa Bowden Aldershot  Farnham & District
2 651 8 04:22.69 Isobel Ives Basildon / Bath Uni
3 647 4 04:26.53 Kate Seary Cardiff
4 650 7 04:28.53 Natalie Bretherton Bristol & West / Bristol Uni
5 645 2 04:31.41 Eve Pound Sheffield & Dearne / Sheffield Uni
6 652 9 04:34.31 Emma Howsham Reading Ac
7 648 5 04:39.15 Sophie Crumly Reading Ac
8 646 3 04:49.13 Laurie Marlow Reading Ac

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us