Trafford Gold Standard – 25 Aug 2020 – Results

. Race : 18 BMC 800m A (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 401 1 01:52.95 Joseph Morrison U23 West Cheshire / Chester Uni / Liver
. 2 402 2 01:53.59 Luke Duffy U23 Mansfield / Loughborough Students
. 3 406 01:53.78 James Fradley U23 Newcastle (staffs)
. 4 405 5 01:54.02 Harry Russell Newbury / Sheffield Uni / Windsor S
. 5 408 01:56.42 Josh Allen U23 Middlesbrough (mandale) / Birming
. 6 409 01:57.16 Stephen Mackay Glasgow City / Inverness
.
.
. Race : 5 BMC 800m D (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 410 01:56.09 Shaun Gee U23 Sale Harriers Manchester
. 2 413 01:57.08 Charlie Roberts U20 St. Helens Sutton
. 3 414 1 01:57.35 Charlie Hobson U20 Sale Harriers Manchester
. 4 411 01:57.70 Matthew Linsley Gateshead / Northumberland Schs
. 5 415 2 01:58.87 Alex Roberts U20 Colwyn Bay
. 6 412 01:59.32 Matthew Harris Rossendale / Leeds Beckett Uni
.
.
. Race : 8 BMC 800m E (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 420 4 01:56.40 Harry Hudson U20 Kingston Upon Hull
. 2 418 2 01:56.41 Oliver Barbaresi U23 Thames Valley / Imperial College
. 3 423 01:57.91 Sam Stephens U20 Vale Royal
. 4 421 02:00.51 Jonny Stock U17 Trafford
. 5 417 1 02:01.17 Tyler Cartlidge U17 Deeside AAC
. 6 424 02:01.35 Aidan Lynch U17 Sale Harriers Manchester
. 7 419 3 02:03.15 Ben Sandilands U20 Fife
. 8 425 02:04.93 Finlay Hutchinson U17 Notts
.
.
. Race : 7 BMC 800m G (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 428 3 02:00.00 Harry Sinclair U20 Trafford / Altrincham
. 2 427 2 02:01.67 Elliot Savage U17 Sale Harriers Manchester
. 3 430 5 02:02.43 Josef Wilson U17 Preston
. 4 426 1 02:02.75 James Mattinson South Shields
. 5 429 4 02:07.25 Finley Mayoh U17 Stockport
.
.
. Race : 2 BMC 800m H (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 433 3 02:03.36 William Strickley U17 Wirral
. 2 434 4 02:07.10 Finlay White U17 Birchfield H
. 3 432 2 02:07.11 Joshua Carter U17 Halifax
. 4 431 1 02:10.48 Jamie Cooper U20 Birchfield H
.
.
.
. Race : 19 BMC 800m A (Womens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 440 6 02:04.17 Keely Hodgkinson U20 Leigh
. 2 438 4 02:04.62 Ellie Baker U23 Shaftesbury Barnet
. 3 437 3 02:04.75 Aimee Pratt Sale Harriers Manchester / Manche
. 4 435 1 02:05.02 Katie Kirk Ulster Uni / Ireland
. 5 441 7 02:06.39 Louise Shanahan Leevale / Cambridge Uni / Ireland
. 6 436 2 02:06.65 Georgie Hartigan Birchfield H / St. Mary’s Uni / Ire
. 7 558 02:08.11 Eilish Mccolgan Dundee Hawkhill / Pitreavie
.
.
. Race : 15 BMC 800m B (Womens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 446 5 02:10.38 Tamsin Mcgraw U23 Amber Valley & Erewash / Sheffiel
. 2 443 2 02:11.45 Lizzie Harris Cardiff / Cardiff Uni
. 3 444 3 02:12.24 Saskia Huxham U23 Hallamshire / Durham Uni
. 4 442 1 02:12.89 Ty Brockley-langford U20 Salford H / Trafford
. 5 447 6 02:13.85 Katrina Simpson U23 Halesowen / Cardiff Met Uni
.
.
. Race : 16 BMC 800m C (Womens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 455 02:14.44 Steph Driscoll U20 Liverpool H / Kendal
. 2 448 02:15.94 Iris Downes U17 Shrewsbury
. 3 454 02:17.09 Scarlett Livingstone U15 Exeter
. 4 450 3 02:20.52 Alice Bennett U15 Kettering
. 5 452 02:24.68 Hannah Knights Guildford & Godalming / Loughboro
. 6 457 02:27.08 Danielle Webb U23 Liverpool H / Loughborough Studen
.
.
. Race : 9 BMC 800m E (Womens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 453 02:19.79 Eve Riley U17 Border
. 2 459 2 02:20.98 Charlotte Burrows U17 Telford Ac
. 3 462 5 02:21.27 Nia Clatworthy U20 Cardiff
. 4 461 4 02:21.84 Valentina Costa U17 Derby
. 5 458 1 02:23.33 Hannah Smith U17 Deeside AAC
. 6 456 02:25.14 Ava Lloyd U17 Wigan & District
. 7 463 6 02:26.32 Eden Edwards U15 Deeside AAC
.
.
. Race : 23 BMC 1500m A (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 472 9 03:45.14 Tiarnan Crorken U23 Preston / Liverpool John Moores U
. 2 470 7 03:45.76 Mark Pearce Shaftesbury Barnet / Keele Uni
. 3 466 3 03:46.57 James Heneghan U23 Cardiff / Cardiff Uni
. 4 467 4 03:46.77 Michael Ward Cardiff / Birmingham Uni
. 5 471 8 03:47.52 Tom Lancashire V35 Bolton
. 6 469 6 03:48.14 Sol Sweeney U23 Perth Strathtay / Glasgow Uni
. 7 465 2 03:49.39 Daniel Bebbington Preston / Edge Hill Uni
. 8 464 1 03:49.94 Aaron Phelps Stroud
. 9 468 03:50.36 Daniel Cheeseman City Of York / St. Mary’s Uni
.
.
. Race : 22 BMC 1500m B (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 478 5 03:43.41 Joe Wigfield U23 Liverpool H / St. Mary’s Uni / Live
. 2 484 11 03:44.88 Joe Ewing U20 Edinburgh Ac
. 3 480 7 03:51.38 John Howorth U23 Team Bath / Cardiff Uni
. 4 477 4 03:51.62 David Mullarkey U23 Manx / Leeds Beckett Uni
. 5 481 8 03:53.86 Mark Bostock U23 Wakefield / Leeds Beckett Uni
. 6 475 2 03:55.34 Patrick Taylor Birchfield H / Birmingham Uni
. 7 474 1 03:55.53 Jayme Rossiter Newham & Essex Beagles / Clonliff
. 8 476 3 04:00.73 Xavier O’hare U20 Trafford / St. Mary’s Uni
.
.
. Race : 24 BMC 1500m C (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 485 1 03:54.39 Alex Burrows Telford Ac
. 2 486 2 03:56.10 Thomas Niner Brighton & Hove / Crawley
. 3 489 5 03:56.83 Henry Johnson U20 Houghton Harriers
. 4 488 4 03:57.62 Andy Benson Preston / Trafford
. 5 487 3 03:57.72 Chris Livesey V40 Salford H / Preston
.
.
. Race : 13 BMC 1500m D (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 495 5 03:56.08 Jack Patton U20 Kilbarchan
. 2 493 3 04:01.12 Joshua Dickinson U20 Leeds City
. 3 494 4 04:01.34 Ethan O’shea U20 Charnwood
. 4 497 7 04:06.09 Noah Bennett U17 Rugby & Northampton
. 5 491 1 04:20.21 Mark Booth Reading Ac
.
.
. Race : 27 BMC 1500m E (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 504 7 03:58.68 Alex Melloy U17 Cambridge & Coleridge
. 2 492 04:00.06 David Proctor Sale Harriers Manchester / Rochda
. 3 499 2 04:02.05 Alex Doyle U20 Vale Royal
. 4 500 3 04:03.37 Alexander Thompson U17 Wharfedale / Bingley
. 5 502 5 04:03.96 Milan Campion U23 Notts / Oxford Uni
. 6 501 4 04:05.09 Max Cunningham U20 Preston
.
.
. Race : 14 BMC 1500m F (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 510 6 04:07.21 Thomas Beasley Birchfield H
. 2 508 4 04:09.51 William Ashfield U17 Vale Royal
. 3 506 2 04:11.83 Luke Nuttall U20 Charnwood
. 4 505 1 04:16.91 Luke Birdseye U17 Windsor Slough Eton & Hounslow
. 5 507 3 04:20.62 Ethan Brady-jones U17 Wirral
. 6 511 7 04:21.23 William Stanway U17 Sale Harriers Manchester
.
.
. Race : 25 BMC 1500m A (Womens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 519 8 04:13.48 Amy Griffiths Aldershot  Farnham & District / L
. 2 515 4 04:16.94 Erin Wallace U23 Giffnock North
. 3 513 2 04:17.84 Elizabeth Bird Shaftesbury Barnet
. 4 520 9 04:18.13 Eloise Walker U20 Edinburgh Ac / Glasgow Uni
. 5 518 7 04:21.44 Kirsty Fraser Preston / Brunel Uni London / Thame
. 6 512 1 04:24.67 Saskia Millard U23 Herne Hill / Birmingham Uni
. 7 523 04:25.83 Jenny Selman Fife / Dundee Uni
. 8 514 3 04:29.77 Francesca Brint U23 Sale Harriers Manchester / Birmin
.
.
. Race : 26 BMC 1500m B (Womens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 527 6 04:27.90 Ciara Everard University College Dublin / Irela
. 2 526 5 04:32.07 Hannah Nuttall Charnwood / New Mexico Uni
. 3 522 1 04:35.16 Mena Scatchard U20 Leeds City
. 4 525 4 04:36.01 Emily Simpson U23 Sheffield & Dearne / Sheffield Ha
. 5 529 8 04:37.16 Rachel Friend Leeds City
. 6 524 3 04:37.90 Lauren Mcneil U20 Mansfield
. 7 528 7 04:42.82 Holly Little U23 Victoria Park City Of Glasgow / Q
. 8 530 9 04:50.22 Sophie Crumly Reading Ac
.
.
. Race : 12 BMC 1500m C (Womens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 540 10 04:31.81 Keira Brady-jones U17 Wirral
. 2 531 1 04:41.09 Grace Roberts U17 Vale Royal
. 3 532 2 04:41.68 Anna Mason U17 Border
. 4 537 7 04:41.96 Katie Stringer U17 Sale Harriers Manchester
. 5 535 5 04:43.34 Zoe Doyle V40 Wycombe / Veterans
. 6 533 3 04:43.97 Alice Jones U17 Wharfedale
. 7 534 4 04:45.03 Laurie Marlow Reading Ac
. 8 536 6 04:46.28 Lucy Scothern U17 Chester-le-street
. 9 538 8 04:55.89 Emma Howsham Reading Ac
. 10 539 9 05:05.10 Maisie Burns U17 Chorley Atc
.
.
. Race : 10 BMC 3000m A (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 548 8 08:14.81 Jonathan Glen Inverclyde / Glasgow City / New Mex
. 2 542 2 08:18.43 Benjamin West U23 Mk Distance Project
. 3 549 9 08:22.33 Charles Wheeler U23 Mk Distance Project
. 4 547 7 08:27.23 Freddie Carcas U23 Edinburgh Ac / Loughborough Stude
. 5 545 3 08:27.66 Daniel Racle U23 Altrincham / Loughborough Student
. 6 546 6 08:35.80 James Donald U23 Dundee Hawkhill
. 7 544 4 08:40.92 Alasdair Kinloch U23 Tonbridge / Loughborough Students
. 8 543 5 08:41.03 Kevin Moore Brighton & Hove / Ireland
.
.
. Race : 21 BMC 3000m B (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 555 6 08:25.62 Angus Mcmillan U23 City Of York / York Uni
. 2 554 5 08:29.20 Alex Carcas U23 Edinburgh Ac / Edinburgh Uni
. 3 551 2 08:29.67 Thomas Trimble U23 Lincoln Wellington / Nottingham U
. 4 557 8 08:34.02 Thomas Drabble U23 Stockport / Birmingham Uni
. 5 556 7 08:37.81 Terence Fawden U23 Highgate / Loughborough Students /
. 6 550 1 08:39.22 James Wignall Sale Harriers Manchester / Manche
. 7 553 4 08:41.76 Liam Rawlings U20 Oswestry
. 8 552 3 08:48.73 Johnny Livingstone U20 Exeter
.
.
. Race : 11 BMC 3000m C (Mens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 563 5 08:44.71 Luke Betts Blackburn / Sale Harriers Manches
. 2 561 3 08:45.77 Jake Wilson U17 Vale Royal
. 3 564 6 08:49.92 Dafydd Jones U17 Carmarthen
. 4 562 4 08:53.36 Frank Morgan U17 Carmarthen / Dyfed Schs
. 5 565 7 09:04.47 Joe Connors U23 Bristol & West / Birmingham Uni
. 6 559 1 09:26.74 Joshua Wragg U17 Rotherham
.
.
. Race : 20 BMC 3000m A (Womens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 574 8 08:57.60 Jessica Judd Blackburn / Loughborough Students
. 2 573 7 09:39.65 Rebecca Johnson Highgate / Edinburgh Uni Hare & H
. 3 571 5 09:41.52 Cloe Hubbard Newark Ac / Northumbria Uni
. 4 568 2 09:42.24 Lauren Cooper Parc Bryn Bach / Aberdare Valley /
. 5 570 4 09:57.14 Emily Thompson U23 Banbury / Birmingham Uni
. 6 569 3 10:06.93 Lucy Jones U23 Charnwood
.
.
. Race : 1 BMC 3000m B (Womens)
.
. Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
. 1 576 2 09:58.69 Maya Todd Mcintyre  U20 Rushcliffe
. 2 581 7 10:04.00 Sarah Tait U20 Lasswade / Stirling Uni
. 3 578 4 10:08.05 Hannah Robinson Birchfield H
. 4 580 6 10:09.63 Jasmine Young U17 Windsor Slough Eton & Hounslow
. 5 579 5 10:17.10 Amy Young U20 Windsor Slough Eton & Hounslow
. 6 582 8 10:17.27 Annabel Morton U23 Horsham Blue Star
. 7 575 1 10:25.07 Ellen-mary Kearney U17 Wirral
. 8 583 9 10:33.03 Beth Rawlinson U17 Wolverhampton & Bilston
. 9 577 3 10:34.62 Elsie Robinson U17 Saffron Ac

Recent Posts

BMC 2021 Season Review

ONE of the best seasons in the history of the British Milers Club – that’s the verdict of chairman Tim Brennan on the summer of…

BMC Coaching Conference

The BMC is delighted to announce a BMC Coaches’ day on Sunday 14 November at Leeds University as part of the European Endurance Conference. Presenters, subject to…

Follow Us