Trafford Gold Standard – 24 August 2021 – Results

Races: 8
Finishers: 59
PBs: 30 (51%)
Power of Ten results: Here

Race : 10 T10 BMC 800m Men A
Posn Vest No. Time Name Club
1 401 01:47.58 Rocco Zaman-Browne Manchester Harriers & Ac
2 408 01:47.81 Ben Greenwood Perth Strathtay Harriers
3 406 01:47.97 Thomas Keen Cambridge & Coleridge Ac
4 405 01:48.70 Simon Coppard Tonbridge Ac
5 403 01:48.93 Kevin Mcgrath Bohermeen
6 409 01:49.74 William Onek Sale Harriers Manchester
7 407 01:50.03 Robbie Fitzgibbon Brighton Phoenix
8 402 01:50.53 Tom Mortimer Stroud & District Ac
.
.
Race : 12 T12 BMC 800m Men B
Posn Vest No. Time Name Club
1 413 01:50.51 David Race Gateshead Harriers
2 410 01:50.70 Matthew Linsley Gateshead Harriers
3 414 01:50.77 Iestyn Williams Carmarthen Harriers
4 417 01:51.46 Adam Peacock Brat
5 411 01:51.83 Ben Brunswick Sale Harriers Manchester
6 415 01:51.86 Kian Wiles Barton & District Ac
7 412 01:52.14 Colin Smith Ireland
8 416 01:53.25 Mark Roberts Liverpool Pembroke Sefton
.
.
Race : 13 T13 BMC 800m Men C
Posn Vest No. Time Name Club
1 426 01:52.83 Samuel Jones St. Albans Ac
2 422 01:53.37 Elliot Savage Sale Harriers Manchester
3 425 01:53.76 Jamie Webster Bedford & County Ac
4 420 01:53.79 Charlie Hobson Sale Harriers Manchester
5 423 01:54.55 Christian Byron Birchfield Harriers
6 419 01:54.99 Archie Rainbow Peterborough & Nene Valley
7 421 01:55.39 Kristian Green Holmfirth Harriers Ac
.
.
Race : 14 T14 BMC 800m Men D
Posn Vest No. Time Name Club
1 432 01:53.61 Sam Stephens Vale Royal Ac
2 427 01:54.97 Evan Savage Sale Harriers Manchester
3 433 01:55.48 Ben Smith Mansfield Harriers & Ac
4 429 01:55.69 Sam Flaherty Liverpool Harriers & Ac
5 428 01:56.37 Sam Wilkinson Brighton & Hove Ac
6 430 01:56.38 Daniel Racle Altrincham & District Ac
7 434 01:59.55 Joshua Robins Birchfield Harriers
.
.
Race : 11 T11 BMC 800m Women A
Posn Vest No. Time Name Club
1 440 02:01.64 Jenny Selman Fife Ac
2 438 02:02.61 Isabelle Boffey Enfield & Haringey Ac
3 437 02:02.96 Sarah Calvert Livingston & District Ac
4 439 02:03.48 Erin Wallace Giffnock North AAC
5 436 02:04.47 Emily Simpson Sheffield & Dearne
6 441 02:08.52 Saskia Huxham Hallamshire Harriers Sheffield
.
.
Race : 15 T15 BMC 800m Women B
Posn Vest No. Time Name Club
1 444 02:10.83 Molly Hudson Derby
2 442 02:16.28 Demi Locker Charnwood Ac
.
.
Race : 18 T18 BMC 1500m Men A
Posn Vest No. Time Name Club
1 451 03:44.16 Liam Dee Shaftesbury Barnet Harriers
2 455 03:44.89 Daniel Bebbington Preston Harriers
3 457 03:45.10 Andrew Smith Leeds City Ac
4 449 03:46.12 Callum Jones Bristol & West Ac
5 456 03:47.28 Robert Smyk Salford Harriers
6 448 03:47.30 Alexander Thompson Wharfedale
7 453 03:47.94 Alex Botterill City Of York Ac
8 450 03:49.49 Jamie Mackinnon Cambuslang Ac
9 459 03:56.02 Remi Adebiyi Newport Harriers
10 460 03:56.33 Thomas Moran Stockport
11 458 03:56.90 Conall Hayes Le Cheile
12 454 04:01.88 Alex Burrows Telford Ac
.
.
Race : 19 T19 BMC 1500m Men B
Posn Vest No. Time Name Club
1 465 03:49.01 Ben Sandilands Fife Ac
2 467 03:49.44 Finley Proffitt Trafford Ac
3 471 03:50.83 Luke Minns Blackpool  Wyre & Fylde
4 468 03:51.13 Chris Perry Vale Royal Ac
5 469 03:51.54 George Keen Cambridge & Coleridge Ac
6 462 03:52.27 Alex Brecker Belgrave Harriers
7 470 03:52.58 Finn Harvey Shaftesbury Barnet Harriers
8 464 03:53.97 William Ashfield Vale Royal Ac
9 477 04:01.21 Ross Morrison Liverpool Pembroke & Sefton Ac

Recent Posts

BMC 2021 Season Review

ONE of the best seasons in the history of the British Milers Club – that’s the verdict of chairman Tim Brennan on the summer of…

BMC Coaching Conference

The BMC is delighted to announce a BMC Coaches’ day on Sunday 14 November at Leeds University as part of the European Endurance Conference. Presenters, subject to…

Follow Us