Trafford Gold Standard – 23 Aug 2022 – Results

Races: 8
Finishers: 62
PBs: 34 (55%)
Power of Ten results: Here

T14 BMC 800m Heat 1
1 01:46.61 405 Ethan Hussey U20 M Leeds City AC
2 01:47.03 404 Ole Jacob Hasteland Solbu U20 M Norway
3 01:48.25 407 Kevin McGrath SEN M Ireland
4 01:48.51 406 Seumas MacKay U23 M Shetland
5 01:49.01 401 Daniel Bebbington SEN M Blackburn Harriers
6 01:49.50 402 Ben Brunswick SEN M Sale Harriers Manchester
7 01:49.58 408 William Onek SEN M Sale Harriers Manchester
8 01:51.45 403 Shaun Gee U23 M Sale Harriers Manchester
.
T15 BMC 800m Heat 2
1 02:03.28 433 Maren Hoelsveen U20 F Norway
2 02:03.59 435 Claire Mooney SEN F Ireland
3 02:04.08 437 Hannah Nuttall SEN F Charnwood AC
4 02:04.26 439 Emily Simpson U23 F Sheffield & Dearne
5 02:04.26 438 Maisy O’Sullivan SEN F Ireland
6 02:11.88 432 Juliet Hodder U23 F Wirral AC
.
T16 BMC 800m Heat 3
1 01:51.45 420 Ryan Elston U20 M Charnwood AC
2 01:51.62 423 Adetomiwa Oladiti U23 M Sale Harriers Manchester
3 01:51.81 421 Alex Goodall SEN M Belgium
4 01:51.84 422 Christopher McLew U23 M Cambuslang AC
5 01:51.92 418 Mitchell Byrne SEN M Ireland
6 01:52.32 419 Pierce Clisham U20 M Coventry Godiva Harriers
7 01:52.49 425 Sam Stephens U20 M Vale Royal AC
8 01:53.27 476 Christian Byron SEN M Birchfield Harriers
DQ 424 Robert Smyk U23 M Salford Harriers
.
T17 BMC 800m Heat 4
1 01:49.44 415 David Race U20 M Gateshead Harriers
2 01:50.07 417 Ben Sandilands U20 M Fife AC
3 01:50.13 410 Eddie Hunter U23 M Leeds City AC
4 01:50.40 413 David Mullarkey U23 M Leeds City AC
5 01:50.43 414 David Proctor V35 M Sale Harriers Manchester
6 01:51.49 411 Nick Jensen SEN M Denmark
7 01:58.27 416 Charlie Roberts U20 M St. Helens Sutton
.
T18 BMC 800m Heat 5
1 01:54.19 427 Dylan Carney U20 M Vale Royal AC
2 01:54.25 431 Scott Temple U20 M Hartlepool AC
3 01:55.20 428 Alistair Douglass SEN M Morpeth Harriers & AC
4 01:57.10 430 Caleb Mcleod U17 M Pitreavie AC
5 02:02.28 426 William Ashfield U20 M Vale Royal AC
.
T19 BMC 800m Heat 6
1 02:09.96 445 Eve Pound SEN F Sheffield & Dearne
2 02:12.06 446 Maja Thomson U17 F Team East Lothian
3 02:13.01 441 Louise Gilbert U23 F Woodford Green Essex Ladies
4 02:14.41 440 Keira Brady-Jones U20 F Wirral AC
5 02:15.56 444 Millie McClelland-Brooks U17 F Inverclyde AC
.
T22 BMC 1500m B race
1 03:50.21 474 Raif Serif U23 M Vale Royal AC
2 03:50.40 466 Conan Harper U20 M Giffnock North AAC
3 03:51.25 469 Andrew McGill U20 M Livingston & District AC
4 03:51.59 473 David Scanlon SEN M Ireland
5 03:53.66 461 Stephen Addison U23 M Corstorphine AAC
6 03:55.33 471 Finley Proffitt U20 M Trafford AC
7 03:55.47 463 Luke Betts SEN M Blackburn Harriers
8 03:56.10 475 Tommy Shaw U20 M City of York AC
9 03:56.12 472 Tim Raynes SEN M Blackburn Harriers
10 03:56.48 470 Luke Nuttall U23 M Charnwood AC
11 03:56.95 468 Shreyas Kanyady U23 M Reading AC
12 04:05.40 464 Steven Bryce SEN M Victoria Park City of Glasgow AC
.
T23 BMC 1500m Heat 2
1 03:45.24 450 Alex Gruen SEN M MK Distance Project
2 03:45.61 449 Andreas Fjeld Halvorsen U17 M Norway
3 03:46.70 453 Thomas Moran SEN M Stockport
4 03:47.85 457 Isaac Rothwell U20 M Cambridge & Coleridge AC
5 03:48.03 451 Callum Jones SEN M Cornwall AC
6 03:48.29 447 Mark Bostock SEN M Wakefield District Harriers & AC
7 03:49.07 455 Ethan O’Shea U23 M Charnwood AC
8 03:51.90 452 George Keen U20 M Cambridge & Coleridge AC
9 03:52.19 448 Peter Bradshaw U20 M Inverclyde AC
10 03:53.70 460 Andrew Thomson U20 M Fife AC
11 03:56.77 459 Kieron Sexton SEN M Thames Valley Harriers

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us