Trafford Gold Standard – 12 July – Results

Races: 6
Finishers: 57
PBs: 29 (51%)
Power of Ten results: Here

Race : 14 T14 BMC 800m Mens A
Posn Vest No. Time Name Club
1 403 01:47.27 Ethan Hussey Leeds City Ac
2 401 01:48.42 Guy Learmonth Lasswade Ac
3 405 01:49.61 Najib Hassan Sale Harriers Manchester
4 407 01:49.72 Callum Hurley Ireland
5 408 01:49.78 William Onek Sale Harriers Manchester
6 404 01:49.93 Elliot Savage Sale Harriers Manchester
7 406 01:51.04 Seumas MacKay Shetland
8 409 01:51.27 David Mullarkey Leeds City Ac
.
.
Race : 16 T16 BMC 800m Mens B
Posn Vest No. Time Name Club
1 415 01:50.17 Dominic Walton Blackburn Harriers
2 414 01:50.69 Ben Sandilands Fife Ac
3 411 01:50.97 Lewis Hainey Inverclyde Ac
4 413 01:51.02 Ben Potrykus Woodford Green Essex Ladies
5 417 01:52.18 Abdalla Elkhair Qatar
6 410 01:53.24 Fearghal O’Hare Crusaders
7 412 01:57.11 Conor Duncan Ratoath
.
.
Race : 17 T17 BMC 800m Mens C
Posn Vest No. Time Name Club
1 421 01:52.16 Sam Cullen Sheffield & Dearne
2 422 01:52.77 Oisin O’gailin Finn Valley
3 419 01:53.01 Mohamed Alyafaee Qatar
4 424 01:53.04 Ibrahim Abdalla Qatar
5 420 01:54.42 Joseff Morgan Menai Track & Field
6 426 01:55.01 Roman Hodgson Wirral Ac
7 425 01:55.90 Benjamin Coop Bury Ac
8 423 01:57.99 Obeid Bashir O Mohamed Qatar
.
.
Race : 15 T15 BMC 800m Womens A
Posn Vest No. Time Name Club
1 428 02:05.42 Emily Simpson Sheffield & Dearne
2 430 02:05.87 Rhiannon Linington-payne Cardiff
3 429 02:06.08 Kara Macdermid New Zealand
4 431 02:08.46 Philippa Stone Middlesbrough (mandale)
5 432 02:10.26 Shen Wigfield-turner Hallamshire Harriers Sheffield Ac
6 435 02:10.58 Anise Macaulay Orr Edinburgh Ac
7 434 02:16.67 Holly Ovens Fife Ac
8 433 02:17.07 Laure Kidukula Sale Harriers Manchester
.
.
Race : 21 T21 BMC 1500m Mens A
Posn Vest No. Time Name Club
1 446 03:45.34 Jacob Cann Newham & Essex Beagles Ac
2 440 03:46.89 Thomas Moran Stockport
3 441 03:47.78 Duncan Robinson Giffnock North AAC
4 442 03:47.97 Mark Bostock Wakefield District Harriers & Ac
5 438 03:48.44 Matthew Clowes Cardiff
6 452 03:48.90 Sergio Argul Saneustaquio Birchfield Harriers
7 445 03:49.52 Jamie Mackinnon Cambuslang Ac
8 448 03:50.94 Adrian Bailes Birtley Ac
9 449 03:51.33 Evan Savage Sale Harriers Manchester
10 447 03:52.72 Kieron Sexton Thames Valley Harriers
11 437 03:53.45 Noah Macdermid New Zealand
12 451 03:54.64 Ryan Thomson Cambuslang Ac
13 444 03:57.55 Michael Ferguson Thames Valley Harriers
.
.
Race : 22 T22 BMC 1500m Mens B
Posn Vest No. Time Name Club
1 458 03:50.37 Alex Brown Morpeth Harriers & Ac
2 450 03:51.68 Robert Smyk Salford Harriers
3 453 03:52.14 Raif Serif Vale Royal Ac
4 460 03:52.28 Elisha De Mello Hallamshire Harriers Sheffield Ac
5 457 03:52.30 Philip Winkler Morpeth Harriers & Ac
6 462 03:52.44 Ross Harrison Liverpool Pembroke Sefton
7 456 03:52.52 Andrew Thomson Fife Ac
8 459 03:53.31 Conan Harper Giffnock North AAC
9 461 03:56.33 Daniel Franks Wakefield District Harriers & Ac
10 465 03:57.06 Reiss Marshall Fife Ac
11 463 03:57.93 Jack Davies Derby
12 454 04:01.79 William Ashfield Vale Royal Ac
13 464 04:03.58 Oisin Toye Finn Valley

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us