Loughborough – 15 June 2022 – Results

Races: 14
Finishers: 144
PBs: 90 (63%)
Power of Ten results: Here

800m BMC A Heat: 1 of 1
Rank Result ID Name Team
1 1:49.56 41 Max Wharton SM Halifax
2 1:52.91 42 Alex Hampson SM Mansfield
3 1:53.73 38 Matthew Brunnock U20M Hereford
4 1:53.86 43 Jamie Webster U23M Bedford & County
5 1:54.85 46 Scott Temple U23M Hartlepool
6 1:56.26 39 Archie Rainbow U23M Peterborough & Nene Valley
7 1:56.77 45 Thomas Ross U23M Corstorphine
DNS 40 Stewart Millar SM Aberdeen
DNS 44 Cian Gorham U20M Ireland
.
800m BMC B Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 1:55.81 17 Morgan James U23M Cardiff
2 1:56.65 20 Lucas Bennett U23M Coventry
3 1:57.18 18 Jack Organ U17M Brecon
4 1:59.82 56 Baljeev Kandola SM Leamington
5 1:59.94 26 Joseph McLeod SM Coventry
6 2:00.33 24 Oliver Hudson U23M BRAT
7 2:02.83 21 Benji Davies U23M Peterborough & Nene Valley
DNS 25 James Marshall V40M BRAT
DNS 22 Ethan Hood U20M Gloucester AC
.
800m BMC C Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 1:55.55 50 Edward Mitchell U20M Cornwall AC
2 1:57.12 51 William Annable U20M Derby
3 1:57.16 47 Cameron West U17M Lincoln Wellington
4 2:00.20 53 Alexander Ibbs SM Leamington
5 2:02.00 49 Charles Prestwich U17M Notts
6 2:03.29 55 Adam Bayley U20M Rushcliffe
7 2:04.05 48 Harvey Butler U23M Jersey
DNS 52 Luke Talbot U20M Charnwood
DNS 54 Dean Smith SM City of Plymouth
.
800m BMC Women Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 2:06.98 27 Alexandra Millard U23W Invicta East Kent
2 2:08.00 30 Rebekah Greene SW New Zealand
3 2:09.29 178 Shaikira King U15W Wreake & Soar Valley
4 2:11.85 31 Helen Braybrook U23W Corby
5 2:18.95 179 Annabelle Ita U20W Derby AC
6 2:19.24 32 Katie Betts U15W Scunthorpe Harriers AC
7 2:19.67 34 Abigail Nicholson U17W Notts
8 2:19.94 35 Violet Rudkin U15W Wreake & Soar Valley
9 2:20.89 33 Charlotte Vaughan U23W Walton
10 2:21.26 36 Erin Treacy U20W Corby
DNS 29 Melissa Courtney-Bryant SW Poole AC
DNS 28 Laura O’Connor SW Harrow
.
800m BMC E Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 2:02.76 61 Edward Holden U15M Mansfield
2 2:03.31 62 William Ronald U17M Corby
3 2:04.94 60 Aric Klukowski SM Abingdon
4 2:04.98 59 Sebastian Thornewill U15M Rushcliffe
5 2:06.51 57 Joseph Thompson U23M Longwood
6 2:10.13 58 Joel Cantrill U15M Burton
7 2:10.22 63 Jude Ryan U15M Mansfield
8 2:11.29 64 Hanyu Liu SM Loughborough Students
DNS 65 Archie Clarke U15M Wreake & Soar Valley
.
800m BMC F Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 2:11.70 78 Graham Peacock V35M Charnwood
2 2:15.65 77 Frankie Russell U17M Notts
3 2:19.89 75 Megan Taylor U15W Notts
4 2:21.58 81 Ella King Powrie U23W Tonbridge
5 2:22.03 79 Paige Roadley SW Mansfield
6 2:23.49 80 Martha Wong U15W Burton
7 2:25.04 82 Olivia Hare U20W Rotherham
8 2:27.07 74 Emily Murray U23W Wells City
DNS 76 Harry Beetham Grainger U15M Heanor
.
800m BMG G Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 2:25.97 68 Marcus Godfrey U15M Charnwood
2 2:31.24 69 Megan Owen U15W Stilton
3 2:40.85 67 Alana Cook U15W Rushcliffe
4 2:44.71 71 Samuel Limmer U15M Retford
5 2:50.49 66 Elizabeth Thornton U17W Retford
6 2:54.79 72 Pascal Sutton U15M Charnwood
7 3:19.33 73 Stephanie Temple-Rose U17W Charnwood
DNS 70 Sebastian Grant U15M Birchfield H
.
1500m BMC A Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 3:44.23 141 Angus McMillan U23M City of York
2 3:45.59 142 Michael Ward SM Cardiff
3 3:46.08 143 Lewis Jagger SM Sheffield & Dearne
4 3:46.58 177 George Watson U20M Cheltenham AC
5 3:47.96 19 Max Heyden U23M Aldershot, Farnham & District
6 3:48.69 140 Adam Fogg SM Coventry
7 3:50.02 146 Sam Costley SM Southampton
8 3:50.37 176 Julian Slater U23M Sheffield & Dearne
9 3:50.81 156 Jordan Skelly SM Lincoln Wellington
10 3:52.46 151 Harry Hewitt U20M Peterborough & Nene Valley
11 3:53.40 147 Ronny Wilson SM Lincoln Wellington
12 3:54.85 155 Shane Robinson SM Lincoln Wellington
13 3:55.74 148 Seamus Robinson U20M Westbury
14 3:56.73 153 William Mahoney U23M City of Norwich
15 3:56.80 154 Mungo Prior U23M Ilford
16 4:00.75 149 Pierce Clisham U20M Coventry
.
1500m BMC B Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 3:56.26 90 Toby Emm U23M Tonbridge
2 3:57.97 87 Jack Foot U23M Lincoln Wellington
3 3:58.14 84 Elliot Smith-Rasmussen U23M Unattached
4 4:00.19 91 Samuel Lea U20M Worcester
5 4:00.84 86 John Gordon SM Springwell
6 4:08.65 92 Tom Carpenter U17M Lincoln Wellington
7 4:08.90 95 Tristan Cumberland U17M Brecon
8 4:09.31 94 Henry Samkin U17M Lincoln Wellington
9 4:11.00 85 Charlie Woollett U23M Watford
10 4:11.21 96 Toby de Gruchy SM Sidmouth
11 4:12.28 121 Conor William Pacey SM Newark AC
12 4:13.48 97 Patrick Faulkner U23M Charnwood
13 4:17.04 115 Luke Dunham U15M Herts Phoenix
14 4:24.80 93 Stephen Long V45M Notts
DNS 83 Jamie Phillips U17M Kilmarnock
.
1500m BMC C Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 4:27.74 116 Keira Brady-Jones U20W Wirral
2 4:30.71 113 Jessica Spilsbury U20W Trafford
3 4:37.08 119 Lara Atkinson U23W Cambridge H
4 4:39.91 122 Ella Semple U23W Wolverhampton & Bilston
5 4:45.33 118 Aimee Callow U20W Cardiff
6 4:45.74 125 Holly Fisher U23W Ipswich
7 4:48.40 126 Scarlett Williams U17W Wolverhampton & Bilston
.
1500m BMC D Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 4:27.74 123 Louie Paddison U15M Wreake & Soar Valley
2 4:39.04 136 David Robinson V40M Newark AC
3 4:40.22 128 Samuel Tansey U15M Charnwood
4 4:40.84 132 Juliet Potter V40W Charnwood
5 4:41.68 129 Katie Webb U15W Marshall Milton Keynes
6 4:43.22 130 Lauren Webb U15W Marshall Milton Keynes
7 4:44.19 138 Maisie Trueman U17W Burton
8 4:44.62 133 Seamus Conlon U15M Wreake & Soar Valley
9 4:45.61 134 Elana Albery SW Kettering
10 4:47.35 135 Joshua Hatherley U15M Wreake & Soar Valley
11 4:48.22 131 Tabitha Ford U17W Kingston Upon Hull AC
12 4:49.99 127 Ghita Bahim Houari U23W Birchfield H
.
1500m BMC E Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 4:46.82 101 James Norman U15M Charnwood
2 4:49.79 98 Isla Porter U15W Lincoln Wellington
3 4:55.92 102 Edward Joyce U15M Corby
4 4:59.11 99 Annabelle Sibley U15W Rotherham
5 5:04.50 105 Caitlin McCarney U15W Burton AC
6 5:05.42 100 Geoff Lowry V55M Sheffield RC
7 5:06.33 104 Harry Tatham U15M Derby
8 5:08.32 103 Arthur Saunders U23M Leicester Uni
9 5:09.78 106 Ellie Rainbow U20W Peterborough & Nene Valley
10 5:21.78 110 Holly Limmer U15W Retford
11 5:22.74 108 Amelia Hall U17W Notts
12 5:28.36 107 Charlotte Alcock U17W Retford
13 5:46.83 109 Ciara Mulvihill U23W Woking
.
5000m BMC A Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 14:28.96 161 Alastair Watson V40M Notts
2 14:30.65 160 Ben Szuhaj SM United States
3 14:32.67 163 Daniel Haymes SM Derby
4 14:42.59 159 Robert Warner SM Blackburn
5 14:42.95 164 Edward Buck U23M Newark AC
6 14:56.86 170 Jack Bond SM Rugby & Northampton
7 14:57.96 165 Brian Conroy V35M Ireland
8 15:02.08 173 George Phillips SM Notts
9 15:22.36 169 Elliot Smith U23M Newcastle (Staffs)
10 15:56.12 172 Joseph Venditti SM Loughborough Students
11 16:06.79 174 Stephen Mears V35M Charnwood
12 16:16.06 171 Isaac Mould U20M Cirencester
.
5000m BMC B Heat: 1 of 1 Official result
Rank Result ID Name CatGender Team
1 15:44.43 16 Alistair Leivers U23M Lytham St. Annes
2 15:51.84 14 Finley Ball U20M North Devon
3 16:04.18 15 Kieran Cann U23M Leicester Uni
4 16:12.72 1 Prashan D. Silva M P V35M Leeds City
5 16:25.74 2 Jarratt Perkins SM Notts
6 16:27.35 3 Mark Powell V40M Leicester
7 16:28.18 4 Katy Wood SW City of York
8 16:53.01 6 Oliver Crampton V35M Newark AC
9 17:07.17 7 Mike Fryer SM Helsby RC
10 17:15.62 5 Angus Saunders U23M Dacorum
11 17:17.04 10 Zac West U23M Loughborough Students
12 17:18.29 9 Richard O’Sullivan V45M Coventry
13 17:26.05 11 Rosie Woodhams U23W Kendal
14 17:55.88 37 Che Wigfield-Turner U23M Hallamshire harriers
15 18:17.89 12 Thomas Minshull SM Boalloy
16 20:53.77 13 Emily Bradshaw SW Wreake & Soar Valley

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us