Exeter – 28 June 2022 – Results

Races: 11
Finishers: 92
PBs: 51 (55%)
Power of Ten results: Here

Race : 11 BMC 800m A (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 353 01:52.59 Ted Chamberlain Holmfirth / Exeter Uni
2 355 01:53.82 Joshua Blake City Of Plymouth
3 351 01:53.94 Lewis Cotterill U23 Windsor Slough Eton & Hounslow / Minot State
4 354 01:55.70 Michael Wilsmore V35 Bristol & West / Tamar
5 357 01:56.54 Daniel Newman U23 City Of Plymouth
6 358 01:56.93 Craig Williams Newport H / Cardiff
7 359 02:01.89 Tom Baird City Of Lisburn / Cardiff Uni
.
.
Race : 12 BMC 800m B (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 364 01:59.19 Chris Williams Newport H
2 362 01:59.49 Luca Cortellese U23 Swansea / Swansea Uni / Italy
3 360 01:59.69 Adam Leworthy U20 North Devon
4 367 02:00.10 Oscar Lee U20 Taunton
5 366 02:00.68 Onni Huovinen U20 Finland
6 361 02:01.14 Andrew Power U20 Taunton
7 365 02:06.18 Ben Hawkins Taunton
.
.
Race : 17 BMC 800m C (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 373 02:01.71 Henry Evans U17 Newport H
2 369 02:01.74 Edward Falkingham U23 Taunton
3 370 02:03.05 Spencer Smith U23 Newport H / Swansea Uni
4 368 02:03.64 William Nicolle Taunton / Loughborough Students
5 374 02:07.69 Samuel Hart U20 Torbay / Newton Abbot
6 371 02:07.94 Dillon Millard U17 Taunton
.
.
Race : 13 BMC 800m D (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 375 02:06.71 Benjamin Collins U15 North Somerset
2 380 02:07.98 Sam Ponter U23 Taunton
3 376 02:09.42 Noah Heal U17 Taunton
4 381 02:09.74 Archie Dowson U20 Taunton
5 378 02:10.87 Sam Barnaby U17 Torbay
6 428 02:12.52 Scarlett Livingstone U17 Exeter
7 382 02:14.44 Alex Ridout U17 Cardiff
8 383 02:15.36 Thomas Ward U15 Torbay
9 377 02:15.88 Matthew White U17 Exeter
10 429 02:30.44 Aimee Callow U20 Cardiff
.
.
Race : 15 BMC 800m E (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 385 02:14.16 James Hodge V50 Bristol & West / Midland Masters
2 430 02:14.81 Isla Bryson U17 Exeter
3 433 02:15.09 Freya Woodhead U15 Bideford
4 432 02:17.80 Nicole Edmunds Exeter / Ucl
5 435 02:19.77 Eleanor Foster U15 North Devon
6 436 02:20.46 Iris Courtney U17 Wimborne / Millfield Sch
7 434 02:21.04 Anya Brady U15 Newport H
8 386 02:22.24 Jude Wait U17 North Somerset
9 437 02:22.38 Hannah Taunton Taunton
.
.
Race : 14 BMC 800m F (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 438 02:18.17 Daisy Rowe U15 Exeter
2 387 02:20.46 Nicholas Poore U17 North Somerset
3 388 02:23.55 James Robertson U17 North Somerset
4 389 02:24.73 Theo Glew U15 Torbay
5 461 02:27.28 Sophia Wilson U20 Taunton Ac
6 440 02:29.02 Anabel Pozniak U23 Radley / Cardiff Uni
7 441 02:29.91 Gwenno Goode U20 Cardiff
8 390 02:30.16 Gwilym Lewis U15 Torbay
.
.
Race : 16 BMC 800m G (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 443 02:34.34 Sophie Wren U17 North Devon
2 445 02:35.04 Romane Prud’homme U17 Taunton
3 391 02:37.09 Leyton Finn U13 Wells City
4 446 02:39.51 Lyra Woollam-dalling U13 North Devon
5 442 02:42.38 Amelie Cook U15 Yeovil
.
.
Race : 21 BMC 1500m A (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 393 03:57.54 Jacob Reynolds U20 Cardiff
2 395 03:57.91 Tom Heal U20 Taunton
3 394 04:00.36 Josh Smith U20 Poole Ac
4 397 04:03.78 Simon Fox Exeter
5 398 04:04.97 Ewan Somerville Belgrave
6 396 04:05.00 Jonathan Dry Kendal / Cornwall Ac
7 400 04:08.78 Nathan Brown Erme Valley / Loughborough Students
.
.
Race : 20 BMC 1500m B (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 402 04:06.87 George Thomas U20 North Devon
2 401 04:08.38 Daniel Fisher U20 Taunton
3 404 04:13.29 Luke Scott V35 Taunton
4 408 04:13.37 Tom Webb U15 Yeovil / Wells City
5 405 04:13.74 Benjy Mccartney U23 Newquay & Par
6 406 04:17.30 Neil Kennedy V35 Bristol & West
7 407 04:21.46 Toby De Gruchy Sidmouth / Loughborough Students
8 403 04:25.17 James Mckibbin North Devon
9 410 04:30.11 Ryan Reed U17 Taunton
.
.
Race : 19 BMC 1500m C (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 413 04:26.84 Mawgan Andrew U23 Taunton
2 411 04:32.73 Ben Perry U17 Exeter
3 417 04:36.95 Joseph Sandiford U17 North Somerset
4 415 04:37.38 Daniel Williams U17 North Devon
5 418 04:37.72 Reece Clarke U23 Cardiff Uni
6 448 04:38.41 Emma Ryder Tavistock / Marjon
7 449 04:41.12 Hannah Blundy U20 Wells City / Yeovil
8 416 04:42.18 Louis Shingles Cardiff Uni
9 421 04:42.67 Patrick Hipkiss U17 North Somerset
10 422 04:43.50 Sebastian Leaney U15 North Somerset
11 420 04:45.07 Russell Forsbrook V45 North Somerset
12 414 04:46.40 Cohen Scott U20 Taunton
13 419 04:47.31 Leo Darlington U15 North Somerset
.
.
Race : 18 BMC 1500m D (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 451 04:39.09 Alice Murray-gourlay Taunton
2 453 04:42.83 Erin Burt U23 Newquay Rr
3 456 04:45.31 Katie Knowles Newquay Rr
4 450 04:45.93 Bethan Hardman U17 Cardiff Archers
5 452 04:47.52 Olivia Steer U15 Exeter
6 426 04:52.95 Joel Martineau U15 North Somerset
7 424 04:54.29 Neill Cookson V55 Vegan
8 457 04:58.38 Paige Quinn U15 Torbay
9 425 04:59.80 Kyle Burford U17 North Somerset
10 464 05:18.58 Heidi Martineau U13 North Somerset
11 458 05:19.28 Myiesha Newcombe U13 North Devon

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us