Exeter – 26 July 2022 – Results

Races: 9
Finishers: 94
PBs: 54 (57%)
Power of Ten results: Here

Race : 10 BMC 800m A (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 1 01:51.50 Phil Norman Woodford Green Essex Ladies / North Devon
2 109 01:51.85 Joshua Blake Plymouth Ac
3 2 01:54.39 Oliver Capps U20 Exeter
4 6 01:55.21 Kane Lee Yate / Westbury / Southampton Solent Uni
5 110 01:57.37 Zac Segal U20 Highgate
6 5 01:57.81 Michael Barber U23 Unattached
7 7 02:00.57 Andrew Power U20 Taunton
.
.
Race : 16 BMC 800m B (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 13 02:00.40 Daniel Fisher U20 Taunton
2 8 02:00.75 Leo Stark U17 Newport H
3 12 02:01.24 Blake Williams U17 Newquay & Par
4 9 02:05.71 Callum Campion U23 Llanelli / Cardiff Uni
5 17 02:05.89 Tomos Davies U15 Cardiff
6 14 02:08.30 Samuel Hart U20 Torbay / Newton Abbot
7 16 02:09.06 Sam Barnaby U17 Torbay
.
.
Race : 15 BMC 800m C (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 22 02:09.08 James Mckibbin North Devon
2 19 02:09.21 Archie Dowson U20 Taunton
3 26 02:11.31 Alex Ridout U17 Cardiff
4 65 02:11.74 Emma Ryder Tavistock / Marjon
5 25 02:12.30 Roddy Ostle U15 Invicta East Kent
6 64 02:12.39 Scarlett Livingstone U17 Exeter
7 21 02:13.53 James Larkin U17 Torbay
8 62 02:13.66 Libby Hale U15 Swansea
9 63 02:13.97 Ella Fryer U20 St Mary Richmond
10 24 02:14.14 Craig Bridges V35 Team Bath
11 66 02:14.36 Chloe Crossman Guildford & Goldaming
.
.
Race : 13 BMC 800m E (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 71 02:17.04 Freya Woodhead U15 Bideford / Devon Schs
2 68 02:17.31 Daisy Rowe U15 Exeter
3 67 02:18.85 Hannah Pollak Bristol & West
4 74 02:19.60 Vicky Jackson Swindon
5 70 02:20.93 Olivia Steer U15 Exeter
6 28 02:23.50 Daniel Thornton V55 Bristol & West
7 72 02:24.01 Maria Jones Bristol & West
8 29 02:27.76 James Robertson U17 North Somerset
.
.
Race : 12 BMC 800m F (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 75 02:22.34 Daisy Flux U17 Dorchester
2 77 02:25.06 Elen James U20 Cardiff
3 30 02:26.49 Adam Foster U13 North Devon
4 79 02:26.63 Anabel Pozniak U23 Radley / Cardiff Uni
5 82 02:30.81 Isla Winslow U20 Harling
6 81 02:32.30 Lila Charlton U17 Poole Runners
7 80 02:34.10 Elise Thumelaire U17 Belgium
8 83 02:35.25 Sophie Wren U17 North Devon
.
.
Race : 11 BMC 800m G (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 85 02:28.90 Isla Mayne U15 Exeter
2 86 02:29.34 Ella Stadden U17 Mendip
3 92 02:29.83 Lucy Hillary U15 Bourton
4 84 02:31.31 Elisha Burgess U20 Taunton
5 89 02:33.01 Imogen Evans U20 Taunton
6 90 02:33.29 Lyra Woollam-dalling U13 North Devon
7 91 02:34.96 Isobel Davies U13 Cardiff
8 88 02:38.18 Maisie Davies U15 Cardiff Archers
9 31 02:40.84 Noah Wilson U15 Yate
10 32 02:54.47 Elliot Marks U15 Exeter
.
.
Race : 19 BMC 1500m A (Men)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 34 04:05.63 Nathan Brown Erme Valley / Loughborough Students
2 39 04:05.87 George Thomas U20 North Devon
3 35 04:06.69 Oscar Lee U20 Taunton
4 36 04:07.15 Simon Fox Exeter
5 40 04:07.50 Spencer Smith U23 Newport H / Swansea Uni
6 42 04:10.12 Benjy Mccartney U23 Newquay & Par
7 38 04:10.38 Callum Choules North Devon / Brunel Uni London
8 37 04:12.35 Adam Wilson Yate / Bristol & West
9 46 04:12.73 Dylan Stoneman U17 Team Bath
10 45 04:12.84 Neil Kennedy V35 Bristol & West
11 43 04:19.74 Dillon Millard U17 Taunton
.
.
Race : 17 BMC 1500m B (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 47 04:16.27 Harry Harvey U20 Winchester
2 94 04:19.35 Innes Fitzgerald U17 Exeter
3 48 04:21.63 Mawgan Andrew U23 Taunton
4 49 04:24.05 Phil Burden V40 Taunton / South West Vets
5 111 04:24.24 Will Birchall U15 Exeter
6 61 04:28.10 Stefan Chirita U17 Exeter
7 53 04:28.50 Daniel Williams U17 North Devon
8 51 04:28.52 Alexander Wilson U20 Westbury / Yate
9 52 04:28.92 Caleb Pirie U17 North Devon
10 55 04:35.61 Sam Ponter U23 Taunton
11 56 04:37.93 Sebastian Leaney U15 North Somerset
12 54 04:42.21 Theo Glew U15 Torbay
13 50 04:44.26 Oliver Draper U17 Bristol & West
14 58 04:53.86 Stanley Smith U13 North Devon
15 57 04:58.08 Marni Purnell U13 Bournemouth
.
.
Race : 18 BMC 1500m C (Mixed)
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 95 04:34.85 Alice Murray-gourlay Taunton
2 112 04:35.68 Henry Birchall U17 Exeter
3 93 04:42.85 Nicole Edmunds Exeter / Ucl
4 108 04:44.65 Katie Knowles Newquay Rr
5 97 04:48.71 Eleanor Foster U15 North Devon
6 99 04:51.97 Holly Reid U17 City Of Plymouth
7 103 05:00.50 Annwen Gammon U23 Cardiff
8 98 05:01.66 Anya Brady U15 Newport H
9 102 05:04.45 Verity Tank U17 City Of Plymouth
10 96 05:11.87 Seni Purnell U13 Bournemouth
11 113 05:14.33 Ellie Birchall U13 Exeter
12 104 05:16.82 Myiesha Newcombe U13 North Devon
13 59 05:25.90 David Bedwell V65 Bristol & West
14 105 05:35.23 Isabella Trowell U15 Erme Valley
15 60 05:48.79 Christopher Kirwin U20 Torbay
16 106 05:52.23 Evie Horsfall U15 Wells City
17 107 06:00.30 Jill Harrison V60 South West Vets / Bristol & West

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us