Eltham – 25 May 2022 – Results

Races: 12
Finishers: 130
PBs: 49 (38%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m A Race
1 1.52.14 Jack Higgins U23 M Bexley
2 1.52.59 Ted Higgins U23 M Bexley
3 1.53.18 Charlie Baldwin SEN M Worthing/St. Mary’s Uni
4 1.53.91 Jordan Chambers SEN M Tonbridge
5 1.54.54 Joseph O’Hara SEN M Bexley
6 1.55.67 Patrick Lucas SEN M Croydon/Loughborough Students/Cambridge H
7 1.55.84 Scott Halsted SEN M Bracknell AC
8 1.59.98 Tom Rickards U23 M Reading AC/Leeds Beckett Uni
.
BMC 800m B Race
1 1.57.50 Daniel Short SEN M Southend
2 1.59.46 Daniel Shaw SEN M Herne Hill
3 2.00.00 Harry Forman Wilshaw U20 M Kent
4 2.00.48 Tom Gillbanks SEN M Wallasey
5 2.01.09 Sam Nesbitt U20 M Aldershot, Farnham & District
6 2.02.03 Richard Clayton V35 M Arena 80
7 2.02.21 Duncan MacDonald U20 M Aberdeen
8 2.02.88 Samuel Stevens U23 M City of Norwich/St. Mary’s Uni
9 2.02.96 Luc Best U20 M Crawley
10 2.03.04 Adam Lane U20 M Ashford AC
11 2.04.54 Samuel Sprostranov U17 M Crawley
.
BMC 800m C Race
1 1.58.31 Franklin Shepherd U17 M Medway & Maidstone
2 1.59.07 Theo Ronchetti U15 M Medway & Maidstone
3 2.03.97 Ethan Newell U15 M Sutton & District
4 2.04.87 Ewan Taylor U17 M
5 2.05.97 Stanley Forman Wilshaw U23 M Kent
6 2.07.51 Dylan Stevens U17 M Crawley
7 2.08.46 Joseph Scanes U15 M Blackheath & Bromley
8 2.09.66 Jack Adams U17 M Cambridge H
9 2.10.16 Stuart McNally V45 M Dartford H/Southern Counties Vets
10 2.10.19 Nathan Hart U17 M Havering
.
BMC 800m D Race
1 2.10.60 Daniel Stevens V40 M Crawley
2 2.12.15 Lauren Wormley U17 W Crawley
3 2.14.59 Kathryn Sutton SEN W Dartford H/Bath Uni
4 2.14.99 Joe Mcdonald U15 M Epsom & Ewell
5 2.16.37 Grace MacDonald U17 W Aberdeen
6 2.16.93 Zoe Doyle V40 W Wycombe/Veterans
7 2.17.48 Stephanie Shaw U17 W Crawley
8 2.20.84 Yasmin Lookess SEN W Jersey
9 2.23.55 Gabriella Martin U17 W Blackheath & Bromley
.
BMC 800m Race E
1 2.15.66 Elena Oliphant U15 W S Factor
2 2.17.45 Lilah Unwin U17 W Reigate Priory
3 2.18.71 Lucy Wright U15 W Herne Hill
4 2.21.61 Matthew Preston V45 M Cambridge H/Veterans
5 2.21.90 Anna Palmer U20 W Medway & Maidstone
6 2.21.93 Kate Price U20 W Blackheath & Bromley
7 2.24.72 Lily Meers U20 Blackheath & Bromley
8 2.25.25 Laura Hillyard SEN W Victoria Park & Tower Hamlets/Loughborough Students
.
BMC 800m Race F
1 2.17.35 Liam Carr U20 M Cambridge H
2 2.24.69 Rebecca Wilby SEN W Woodford Green Essex Ladies/Brunel Uni London
3 2.27.72 Olivia Edwards U20 W Chiltern/Buckinghamshire Schs
4 2.27.77 Annabel Young U20 W Medway & Maidstone
5 2.28.89 Ava McAndie U15 W Hercules Wimbledon
6 2.36.32 Kirsten Goodbourn U15 W Crawley
7 2.47.75 Fergal Dunne V55 M London City AC
.
BMC 1500m Race A
1 3.51.60 Samuel Charig U23 M City of Portsmouth
2 3.52.91 Jack Woods SEN M Worthing
3 3.53.33 Andrew Penney SEN M Hercules Wimbledon
4 3.53.36 Jamie Keir U20 M Invicta East Kent
5 3.56.24 Frank O’Brien U23 M Newham & Essex Beagles
6 3.57.17 Jamie Goodge SEN M Tonbridge/Loughborough Students
7 3.59.59 Charlie Brisley U23 M Newham & Essex Beagles/St. Mary’s Uni
8 3.59.85 Cole Gibbens U23 M Invicta East Kent
9 4.02.17 Mike Cummings V35 M Herne Hill/Hardley/Veterans
10 4.02.21 Hayden Gear U17 M Medway & Maidstone
11 4.03.09 Sam Knee-Robinson SEN M Bedford & County
12 4.05.42 Samuel Harry SEN M Cornwall AC/St. Mary’s Uni
13 4.06.83 Jacques Cunningham Marsh U23 M Medway & Maidstone/Sussex Uni
14 4.11.43 Oakley Denson U17 M Chiltern
.
BMC 1500m Race B
1 4.08.60 Sam Wilkinson U23 M Brighton & Hove/St. Mary’s Uni
2 4.10.50 Daniel Pettitt SEN M Kent/Manchester Uni
3 4.11.14 Edward Mallett SEN M Hercules Wimbledon
4 4.11.96 Luke Newton U17 M Crawley
5 4.12.16 Shane Hart U20 M Havering
6 4.13.83 Sarab Dhillon U23 M Thurrock
7 4.14.82 Isaac McCollum U23 M North Belfast/Aldershot, Farnham & District/St. Mary’s Uni
8 4.14.97 Alex Lennon U15 M Sutton & District
9 4.15.94 Noah Paterson U17 M Folkestone
10 4.16.50 Daniel Kennedy SEN M Blackheath & Bromley
11 4.17.72 Adam Whitlock U17 M Invicta East Kent
12 4.19.32 Lewis Sheward SEN M Kenilworth Runners
.
BMC 1500m Race C
1 4.16.5 Max Winfield U20 M Shaftesbury Barnet
2 4.18.9 Thomas Storer SEN M Invicta East Kent
3 4.23.8 Ilya Korchev U15 M Eastbourne
4 4.28.1 Harrison Fraser U17 M Tonbridge
5 4.32.1 Brogan Wallace SEN W London Heathside
6 4.32.5 Niamh Brown SEN W Aldershot, Farnham & District
7 4.39.6 Elliot Manning U15 M
8 4.40.5 Charlotte Wormley U17 W Crawley
9 4.44.7 Yasmin Kashdan U17 W Crawley
10 4.57.0 Demi Eves U20 W Basildon
.
BMC 1500m Race D
1 4.36.6 Alexa Parker SEN W Kent
2 4.41.2 Annabel Carter SEN W Tonbridge/Loughborough Students
3 4.41.5 Amelia Cox U20 W Crawley
4 4.41.6 Rae Le Fay U17 W Hastings AC
5 4.44.7 Ellen Donald U20 W Highgate
6 4.46.1 Megan Barlow U15 W Blackheath & Bromley
7 4.48.2 Alice Cox U15 W Crawley
8 4.51.6 Hannah Clark U20 W Blackheath & Bromley
9 4.51.9 Posie Shaw U15 W Shaftesbury Barnet
10 4.52.3 Ellie Mclean U17 W Eastbourne
11 4.55.9 Rihanon Daniels U15 W Crawley
12 4.59.5 Lucy Procter U20 W Invicta East Kent
13 5.01.7 Katie Foss U15 W Crawley
14 5.24.4 Olivia Magee-Brown U17 W Blackheath & Bromley
.
BMC 5000m Race A
1 14.05.6 Sawan Barwal  M India
2 14.42.8 Lloyd Sheppard Brown U20 M Cardiff/Cardiff Met Uni
3 15.07.4 Ben Savill SEN M Lewes
4 15.08.9 Robert Wilson SEN M
5 15.29.6 James Turner SEN M Brighton & Hove/Lewes
6 15.33.8 Joshua Hobbs U23 M Crawley
7 15.35.3 Ben Shearer V45 M Cambridge H
8 15.55.3 Jack Mcvann SEN M Hillingdon
9 16.14.9 Christopher Fullerton SEN M Invicta East Kent
10 16.18.8 Jeff Cunningham V40 M Herne Hill
11 16.24.0 Roger Vilardell V40 M Blackheath & Bromley/Spain
.
BMC 5000m Race B
1 16.02.20 Thomas Brooke SEN M Cambridge H
2 16.16.46 Richard Macaulay V35 M London Heathside
3 16.26.23 Jonathan Laybourn SEN M Highgate
4 16.31.67 Holly Dixon SEN W Cambridge H
5 16.31.88 Chris Loudon V35 M Cambridge H
6 16.38.43 Martin Bell SEN M Clapham Chasers
7 16.41.84 Adrian Russell M Dulwich Runners A.C.
8 16.47.46 David Worden M Cambridge Harriers
9 16.51.80 Samuel Evans V35 M Kent
10 16.52.51 Lewis Baker SEN M Cambridge H
11 16.59.54 David Adams V35 M Blackheath & Bromley
12 17.59.36 Connor Adams U20 M City of Portsmouth
13 18.05.66 Dmitrij Savickij M Cambridge Harriers
14 18.21.93 Dom Fiore V50 M Cambridge H
15 19.18.21 Claire Oxlade F Kent A.C.
16 21.12.78 Suaila Sa F Unattached

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us