Birmingham Uni Gold Standard – 12 July 2023 – Results

Races: 5
Finishers: 57
PBs: 17 (30%)
Power of Ten results: Here

Mens 1500m A
Pos Bib Lane Time Name CAT TEAM
1 41 7 03:46.56 Matthew Snowdon SM IPSWH
2 45 4 03:46.77 Iestyn Williams SM CARMA
3 49 6 03:47.21 Joshua Dickinson SM LEEDS
4 78 8 03:47.28 Kristian Imroth SM SBH
5 36 3 03:48.04 Alex Ediker SM CHFLD
6 42 5 03:48.14 Will Stockley SM BEL
7 46 1 03:48.47 Simon Byrne M35 SWINH
8 39 2 03:48.66 George Rowland SM CAMCO
9 37 14 03:50.38 Alasdair Kinloch SM TONB
10 44 13 03:52.95 James Vaughan U20M BIRCH
11 43 12 03:53.78 Charlie Roberts SM STHEL
12 48 9 03:55.04 Lloyd Sheppard-Brown SM CARD
13 38 10 03:57.05 Liam Rawlings SM SHRSB
64 11 DNS Benjamin Reynolds SM CARD
.
.
Mens 1500m B
Pos Bib Lane Time Name CAT TEAM
1 54 8 03:51.18 Tommy Shaw U20M CYORK
2 59 03:52.68 Terry Fawden SM HIGH
3 53 9 03:53.02 Adam Hudson SM SD
4 56 5 03:56.23 Brett Rushman SM HERPH
5 55 3 04:02.33 Adam Ede SM ABN
6 63 6 04:02.90 Finlay White U20M BIRCH
7 51 7 04:05.42 Joe Blacknell SM AFD
8 58 4 04:07.76 Alex Burrows SM TELFA
50 1 DNF Thomas Archer U20M LONH
52 DNF Cillian Doherty U20M COD
57 2 DNS Mark Booth SM READ
.
.
Womens 1500m A
Place Bib Lane Time Name CAT TEAM
 1  65  4:25.69 Isobelle JONES  U17W  WOLVB
 2  67  4:31.43 Kate WILLIS  SW  CONAC
 3  71  4:32.16 Poppy PALMER-MALINS  U20W  BRIPH
 4  70  4:33.06 Niamh BROWN  SW  AFD
 5  68  4:34.13 Alice GARNER  SW  AFD
 6  73  4:34.48 Lily SAXON  U20W  SOLSH
 7  69  4:38.47 Moli LYONS  U20W  CARD
 8  75  4:44.28 Holly HALDANE  U20W  READ
 9  76  4:47.44 Naomi HARRIS  SW  READ
 72  DNS Cara INCH  SW  HOLMF
 66  DNS Amelia SAMUELS  SW  WOLVB
.
.
Mens 5000m A
lace Bib Lane Time Name CAT TEAM
 1  3  14:00.52 Angus MCMILLAN  SM  CYORK
 2  5  14:06.28 Alastair MARSHALL  SM  CENTR
 3  21  14:07.11 George WATSON  SM  CHECH
 4  80  14:08.77 Chris PERRY  SM  VALER
 5  2  14:15.26 Thomas PATRICK  SM  SBH
 6  8  14:31.19 Richard SLADE  SM  CHIL
 7  10  14:31.87 Joe MORROW  SM  OUAC
 8  4  14:35.08 Milan CAMPION  SM  NOTTS
 9  9  14:46.48 Sam KNEE-ROBINSON  SM  BEDC
 10  12  14:46.98 Tommy POWER  SM  HALLH
 11  22  14:50.25 Niall MURPHY  U20M  ENNIS
 12  14  14:53.75 Charlie JONES  M35  WESTT
 13  18  14:54.88 Dylan STONEMAN  U20M  TBATH
 14  15  14:56.16 Naphtali MOULTON  SM  OUAC
 15  19  14:56.67 Larry RYAN  SM  CARD
 16  20  14:57.93 Alexander BAMPTON  SM  HIGH
 17  77  15:00.69 Kristian TUNG  U20M  ESM
 18  11  15:06.65 Luke DAVIS  U20M  WESTT
 19  16  15:19.27 James RENNIE  SM  READ
 20  17  15:24.66 Samuel LEA  U20M  WORC
 1  DNF Ryan THOMSON  SM  CAMBL
 13  DNS Guy SMITH  SM  SWAN
 23  DNS Stephen CASHIN  SM  CLONL
.
.
Womens 5000m A
Place Bib Lane Time Name Cat TEAM
 1  27  16:30.06 Tia WILSON  SW  BEDC
 2  24  16:35.58 Lauren TINKLER  SW  UNATT
 3  29  16:58.42 Hannah SEAGER  SW  CHARN
 4  30  16:59.65 Lauren HALL  SW  AFD
 5  28  17:24.04 Rosie HAMILTON-JAMES  SW  WESTH
 6  31  17:34.59 Rosie WOODHAMS  SW  KENDL
 7  33  18:12.08 Justine ANTHONY  SW  CAMCO
 32  DNF Katie HOPKINS  SW  WOK
 34  DNS Lauren DERMODY  SW  UNATT
 25  DNS Bryony GUNN  SW  BIRCH
 26  DNS Freya STAPLETON  SW  SBH

Recent Posts

BMC Fixtures 2024

Meeting January 2024 3000m Men B, Zak Seddon, Harry Norman, Kristian Imroth, Callum Jones

An exciting BMC fixture list is being created for 2024 with the aim of a season even more successful than 2023 which was the best…

Follow Us