Birmingham Uni Gold Standard – 06 July 2022 – Results

Races: 4
Finishers: 46
PBs: 9 (20%)
Power of Ten results: Here

Mens 1500m A
Place Bib Time Name CAT TEAM
1 14 03:49.06 Kristian IMROTH SM  SBH
2 4 03:50.28 Oliver NEWMAN SM  CAMCO
3 1 03:50.44 Thomas PATRICK SM  SBH
4 32 03:51.29 Tom SYCKELMOORE SM  BMH
5 23 03:51.31 Will STOCKLEY SM  BEL
6 5 03:51.65 Freddy RICHARDSON SM  COLTE
7 29 03:51.88 Morgan JAMES SM  CARD
8 2 03:52.08 Tyler BILYARD SM  GYARD
9 26 03:52.12 James BEEKS SM  BMH
10 24 03:52.72 Alex BURROWS SM  TELFA
11 28 03:53.61 Sam COSTLEY SM  SOTON
12 6 03:58.12 Miles WEATHERSEED SM  TONB
13 30 04:00.14 Frank MORGAN U20M  CARMA
997 DNF Michael WARD SM  PACE
8 DNS Alex HAMPSON SM  MANSH
15 DNS Elliot POCOCK SM  AFD
19 DNS Liam RAWLINGS U20M  SHRSB
22 DNS Sam WINTERS SM  BEDC
.
Mens 1500m B
Place Bib Time Name CAT TEAM
1 38 03:52.94 Jack GUMM SM  TBATH
2 54 03:55.63 Grant ANDERSON SM  STOCH
3 41 03:55.82 Pierce CLISHAM U20M  COVG
4 40 03:55.82 Jamie HARPER SM  WESTT
5 57 03:56.04 Phillip CROUT SM  SBH
6 53 03:56.62 Jethro MCGRAW SM  BRAT
7 44 03:57.84 Sam TYAS SM  SOTON
8 63 03:58.35 Matthew BERRINGTON SM  OUAC
9 65 04:01.41 Jack FOOT SM  LINCW
10 61 04:01.74 Dom JAMES SM  WESTT
11 71 04:03.64 Aaron HUNT SM  NOTTS
12 59 04:06.98 Roman HODGSON U20M  WIRRL
13 39 04:08.87 Joseph ROGERS SM  HALES
14 70 04:12.08 William NEWCOMBE U20M  CAMCO
999 DNF John HOWORTH SM  PACE
37 DNS Adam DAY SM  BIRCH
42 DNS Raif SERIF SM  VALER
72 DNS Timothy HARTLEY SM  WIGAN
.
Womens 1500m A
Place Bib Time Name CAT TEAM
1 73 04:18.45 Kara MACDERMID SW  UNATT
2 75 04:18.66 Maisie GRICE SW  AFD
3 79 04:23.05 Jessica SPILSBURY U20W  TRAFF
4 76 04:25.75 Anna CLARK SW  WGEL
5 77 04:26.27 Bryony GUNN SW  BIRCH
6 86 04:27.45 Emma HOWSHAM SW  READ
7 78 04:28.05 Stephie PENNYCOOK SW  FIFE
8 81 04:28.99 Freya BENNETT U20W  COVG
9 84 04:29.01 Sophie CRUMLY SW  READ
10 82 04:30.59 Emily MARMION-WILLIAMS SW  KTH
11 80 04:33.61 Charlotte ALEXANDER SW  TONB
12 87 04:35.29 Lauren MCNEIL SW  MANSH
13 90 04:35.69 Emily LOWERY SW  VALER
14 92 04:38.39 Hannah TAUNTON SW  TAUNT
15 88 04:38.71 Mena SCATCHARD U20W  LEEDS
85 DNF Amy GRIFFITHS SW  AFD
995 DNF Isobel COTHAM SW  PACE
74 DNS Pippa ROESSLER U20W  AFD
83 DNS Rebecca ROSSITER U20W  LGHVW
89 DNS Aimee CALLOW U20W  CARD
.
Mens 5000m A
Place Bib Time Name CAT TEAM
1 97 14:29.54 Ben BROWN U20M  SOTON
2 98 14:31.85 Lloyd SHEPPARD BROWN U20M  CARD
3 95 14:54.61 James STRAW SM  LINCW
4 100 15:10.45 Andrew THOMSON U20M  FIFE
994 DNF Joe BLACKNELL SM  PACE
93 DNS George BEARDMORE SM  WORC
94 DNS Max HEYDEN SM  AFD
96 DNS Abed TEWELDEBRHAN SM  NEWPH

Recent Posts

Grand Prix Dates 2023

We are pleased to share the dates for our 2023 BMC Grand Prix season sponsored by Saucony. Date Venue 27th May SportCity 10th June Loughborough…

Follow Us