Birmingham Uni – 27 April 2024 – Results

Races: 6
Finishers: 62
PBs: 27 (44%)
Power of Ten results: Here

 

Mens 800m A
Pos Bib Lane Time Name Cat Team
1 6 5 01:50.87 Jack Organ U20M BRECA
2 2 2 01:51.02 Tom Ainsworth SM TAMW
3 9 8 01:51.09 Tom Syckelmore SM BMH
4 3 3 01:51.35 Archie Parkinson SM CORBY
5 7 6 01:51.35 Joseph Owen SM WGEL
6 1 1 01:52.19 Oliver Carvell SM TELFA
7 4 4 01:53.94 John Howorth SM TBATH
.
Mens 800m B
Pos Bib Lane Time Name Cat Team
1 16 6 01:52.64 Sam Myers SM CAMCO
2 14 5 01:52.88 Will Strickley SM WIRRL
3 10 1 01:53.05 Stanley Clarke SM SAH
4 15 5 01:53.52 Evan Grime U17M SALFH
5 13 4 01:53.99 Tobias Cheesebrough U20M CONAC
6 18 7 01:54.61 Samuel Hembry U17M BROMR
7 19 8 01:58.04 George Sutcliffe SM LEEDS
.
Womens 800m A
Pos Bib Lane Time Name Cat Team
1 21 2 02:08.22 Maddie Deadman SW BMH
2 22 3 02:12.48 Zoe Hunter SW LEEDS
3 28 8 02:12.86 Erin Grime SW TRAFF
4 27 7 02:13.17 Freya Bennett SW COVG
5 24 5 02:13.53 Charlotte Dewar SW WSEH
6 20 1 02:15.14 Millie Cossins U17W STROU
7 25 6 02:17.55 Holly Watson U20W CHELM
.
Womens 800m B
Pos Bib Lane Time Name Cat Team
1 35 6 02:12.37 Annie Testar SW STROU
2 33 5 02:13.34 Holly Sanigar U17W BRIW
3 32 4 02:14.11 Emma Fulton SW PREST
4 23 9 02:14.34 Bella Taylor U17W STEDP
5 37 8 02:15.06 Ella Newman U20W READ
6 31 3 02:16.13 Ruby Simpson U20W CSHEF
7 34 5 02:16.56 Poppy Taylor U17W WINRC
8 30 2 02:18.07 Lilia Mico U20W WORC
9 29 1 02:19.62 Zoe Gilbody U20W WREAK
.
Mens 3000m A
Pos Bib Lane Time Name Cat Team
1 39 2 08:02.61 Tyler Bilyard SM GYARD
2 40 3 08:02.84 Joseph Tuffin SM BRAT
3 43 6 08:17.75 Simon Coppard SM TONB
4 45 8 08:19.62 Joseph Massingham SM ROTHE
5 46 9 08:20.10 George Ogden SM SLH
6 42 5 08:25.63 Liam Rawlings SM SHRSB
7 51 14 08:26.09 Aiden Collier U20M WSEH
8 56 19 08:27.45 John Stolberg SM BRAT
9 44 7 08:27.98 Charlie Davis SM BRAT
10 55 18 08:28.40 Matthew Pickering U20M AFD
11 54 17 08:29.32 Henry Johnston U20M WSEH
12 50 13 08:31.45 Reiss Marshal U20M FIFE
13 49 12 08:33.03 Matthew Brunnock U20M WESTT
14 48 11 08:33.72 Harry Brodie SM BEDC
15 57 20 08:38.84 George Thomas U20M WSEH
16 52 15 08:42.57 Isaac Henderson U20M CHECH
.
Womens 3000m A
Pos Bib Lane Time Name Cat Team
1 64 7 09:20.62 Isobelle Jones U20W WOLVB
2 65 8 09:21.63 Katie Pye U17W AFD
3 61 4 09:27.03 Bryony Gunn SW BIRCH
4 62 5 09:28.01 Alex Barbour SW WSEH
5 63 6 09:38.17 Olivia Forrest U17W BRBEA
6 76 2 09:43.35 India Pentland SW DARLH
7 68 11 09:44.74 Ellarose Whitworth U17W LINCW
8 66 9 09:44.79 Martha Collings SW WOK
9 67 10 09:45.92 Hannah Taunton SW TAUNT
10 71 14 09:46.62 Katriona Brown SW AFD
11 75 18 09:47.51 Hannah Blundy U20W WELCH
12 70 13 09:47.96 Millie Freeland U20W MMK
13 72 15 09:51.92 Holly Cross U17W LIVER
14 69 12 09:55.42 Chloe Sharp SW BB
15 73 16 09:59.31 Victoria Hiscock SW READ
16 74 17 10:16.63 Patience Lamb U20W WREAK

Recent Posts

Follow Us