BMC Regional Races External Results
Crownpoint
3 Jun 16
800 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:49.56Ben Greenwood U20MCatriona Helen TavendalePerth Strathtay1:49.51:48.71
21:51.78Michael FergusonPBU23MKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni1:51.781:51.78
31:51.91Stephen MackaySBSENMCharles ForbesGlasgow City/Inverness1:51.911:50.39
41:51.94Jamie DorisPBSENMDavid CampbellEdinburgh AC/Heriot-Watt Uni1:51.251:51.25
51:53.10Cameron StevenSBU20MJamie BowieLasswade1:52.171:51.07
61:53.43Tom Watson SENMDerek EastonCentral/Edinburgh Uni/Forth Valley1:50.521:49.70
71:53.63Ben PotrykusPBU23MMark PollardPitreavie/Heriot-Watt Uni1:52.431:52.43
81:54.84Aidan Gilbride U20MJamie ClementsEast Kilbride1:52.871:52.87
91:55.15Michael MacmillanSBU20MRoss MunroStornoway1:55.151:54.02
101:55.39Finlay MurraySBU23MJohn DaviesEast Sutherland/McNeese State Uni/Inverness1:54.671:53.06
111:57.21Rory Muir U23MEric SimpsonAberdeen1:51.51:51.5
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.55Sam BrownPBU17MCarol SharpEdinburgh AC1:55.551:53.1
21:55.65Callum DrummondSBU23MJohn McLarenShettleston1:53.761:53.76
31:55.69Cameron GilmourPBU20MEric FisherEdinburgh AC1:55.691:55.69
41:55.96Iain DaviesPBU20MDerek EastonCentral1:55.961:55.96
51:56.30Alexander Birkett U17MStephen John PriestleyKendal1:53.601:52.26
61:56.89Callum SymmonsPBU23MMark PollardAberdeen/Edinburgh Uni1:56.891:56.89
71:56.96Adam PrattSBSENMPeter VenusTynedale1:56.961:56.7
81:58.19Oliver DustinPBU17MGraeme MasonBorder1:55.881:51.07
91:58.59Peter CameronPBU23MMark PollardEdinburgh AC/Cambridge Uni1:57.171:57.17
101:59.61James AdamPBU17MSteven DoigPitreavie1:59.611:57.91
111:59.89Jamie Sturrock U17MDudley WalkerGiffnock North1:58.321:58.32
122:00.99Paul Morrison U20M North Uist1:58.581:58.58
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.94Matthew MackinnonPBU20M Inverclyde1:57.941:57.94
21:58.07Euan BoylePBU17MSteven DoigFife1:56.511:56.33
31:58.20Owen Miller T20/F20PBSENMSteven DoigFife1:58.201:58.20
41:58.37Anthony AddisonPBU20MMoray AndersonCorstorphine1:58.371:57.01
51:58.53Callum HunterPBU23MMark PollardInverclyde/Glasgow Uni1:58.531:56.54
61:58.75Joe ArnaudPBU17M Inverness1:58.751:58.75
71:59.08Fearghas ThomsonPBSENMKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni1:59.061:59.06
81:59.34Eoghan MacNamaraPBSENMKen HoggInverness/Aberdeen Uni/Aberdeen1:59.341:59.34
92:01.09Scott Pilkington SENMMoray AndersonCorstorphine/Napier Uni1:57.01:52.35
102:02.39Andrew ClarkSBU23MGordon LockieGiffnock North2:02.392:00.68
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.03Jack Walker SENMGordon LockieGiffnock North/Strathclyde Uni1:51.881:49.90
22:00.43Nikolai GajicPBU17MDudley WalkerGiffnock North2:00.431:57.70
32:01.62Harris PentecostPBU17MDavid LothianFalkirk1:59.471:58.29
42:02.17Ross GrayPBU20M Inverclyde2:02.172:00.42
52:02.52Lewis RossPBU17MAlan SprangAyr Seaforth1:59.951:59.95
62:03.07Jack HeathwoodPBU20M Bellahouston Harriers2:02.462:02.46
72:05.26Paul SorrieSBV35M Shettleston2:05.261:54.9
82:06.30Daniel MartinPBU17MAlan SprangAyr Seaforth2:06.302:05.8
92:08.83Alex P. Bates U17MEric FisherEdinburgh AC2:07.082:07.08
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.11Gary McPakePBU15MNorrie HayGlasgow Sch of Sport/Cumbernauld2:02.512:02.51
22:05.41Adam HayPBU17MJanice HendrieInverclyde2:04.472:01.18
32:07.86Lewis ElliottPBU15M Shettleston/Glasgow Sch of Sport2:07.862:07.86
42:08.04Kane ElliottPBU15MWilliam SharpFalkirk2:03.211:59.15
52:10.04Robert Lindsay V40MJim YoungKilmarnock/Scottish Vets H2:09.382:07.5
62:10.23Callum Sleigh U20M Fife2:07.402:07.40
72:10.61Jack PattonPBU15MRobert HawkinsKilbarchan2:10.612:10.61
82:11.29Paul O'HareSBV40M Kirkintilloch2:11.292:10.71
92:12.13Ben Shaw U17MDudley WalkerGiffnock North2:09.752:06.89
102:13.13Craig Johnston V45M Falkirk2:10.712:05.96
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.23Philippa MillagePBV35WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow2:05.132:05.13
22:07.23Jemma ReekiePBU20WAndy YoungKilbarchan2:07.232:05.52
32:07.98Stephie PennycookPBU23WJohn LeesFife/Edinburgh Uni2:07.982:07.98
42:08.19Kelsey StewartPBU20WKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven2:07.282:07.21
52:08.49Erin Wallace U17WDudley WalkerGiffnock North2:06.592:06.59
62:13.32Olivia Mason U15WGraeme MasonBorder2:10.22:08.89
72:14.24Sarah Eunson U20WAndy YoungGiffnock North2:11.472:10.28
82:14.44Emma Leask SENWGeoff KingShetland/Robert Gordon Uni/Aberdeen2:14.022:08.00
800m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.30Murray FotheringhamPBU15M Giffnock North2:06.571:59.69
22:15.23Zoe Bates U20WCarol SharpEdinburgh AC2:14.402:14.40
32:15.37David AddisonPBU15M Corstorphine2:13.942:10.19
42:15.92Emma CanningPBU20WIain McEwanWhitemoss/Strathclyde Uni2:14.972:14.97
52:17.88Hollie YoungSBSENWWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow/West of Scotland Uni2:17.882:13.36
62:17.99Lucy SomervilleSBU17W Cumbernauld2:17.432:15.60
72:18.41Thomas ConnollyPBU17M Victoria Park City of Glasgow2:18.412:18.41
82:19.69Carolyn Cameron U17W Edinburgh AC2:18.152:17.22
92:25.48Kerry MacAngus U20WArthur SmithKilbarchan2:14.592:11.44
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.69Alexander Thomson PBU17MWilliam SutherlandWhitemoss2:14.252:14.25
22:18.02Ben SandilandsPBU15MSteven DoigFife2:12.112:07.72
32:18.76Andrew RobertsonPBU15MDudley WalkerGiffnock North2:15.452:11.70
42:18.81Jessica ChristiePBU17WDavid LothianFalkirk2:18.812:18.81
52:19.34Eilidh Gibson U15WArthur SmithKilbarchan2:18.492:18.00
62:19.68Gary Mckendrick V50M Inverclyde2:19.532:18.82
72:19.98Lucy MuirheadPBU15WJamie ClementsEast Kilbride2:19.982:19.98
82:20.55Hannah AndersonPBU15WKenny ClementsEast Kilbride2:20.552:16.65
92:21.00Lucy RobinsonSBV35WPhilip HayesNorth Shields Poly2:17.142:15.6
102:23.94Nuala McCheyne U15WJanice HendrieInverclyde2:14.412:13.75
112:26.75Laura Ferguson U15W Glasgow Sch of Sport2:21.232:21.23
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.66Lewis HanniganPBU15MRobert HawkinsKilbarchan2:16.662:15.89
22:20.37Anna Tait U23WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow2:18.862:18.86
32:20.55Emma JohnsonPBU13WEnid JohnstoneEdinburgh AC/Team East Lothian2:17.912:16.76
42:23.48Conor GourleyPBU13MSteven DoigPitreavie2:21.972:21.97
52:24.46Jennifer BrydonPBU15W Pitreavie2:23.882:23.88
62:25.59Anna Dalglish U13W Fife2:22.82:19.95
72:25.83Leanne Findlay U20W Glasgow Sch of Sport2:25.682:25.68
82:26.53Kirsten Forster U17WNorrie HayGlasgow Sch of Sport2:24.562:24.56
92:26.85Lori AgnewSBU17WNorrie HayGlasgow Sch of Sport2:26.852:26.35
102:29.16Orla Lang U15W Giffnock North2:26.972:23.90
112:29.67Amy Bissett U17W Victoria Park City of Glasgow2:26.202:26.20
122:30.33Katie Johnson U13W Edinburgh AC/Team East Lothian2:25.082:20.24
800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:24.40Owen KeddiePBU15MSteven DoigFife2:24.402:20.67
22:24.62Hamish AndersonPBU15MKenny ClementsEast Kilbride2:22.492:13.63
32:26.54Sofia KirkpatrickPBU15WDudley WalkerGiffnock North2:26.542:26.54
42:28.98Rosie DavidsonPBU15W Ayr Seaforth2:28.982:26.69
52:29.77Catriona McPheatSBU15WJamie BowieTeam East Lothian2:29.262:28.22
62:31.31Sarah ConnollyPBU15WJamie ClementsEast Kilbride2:31.312:31.31
72:31.76Emma GastonPBU15W Giffnock North2:31.762:31.76
82:32.53Cliona McCheyneSBU15WJanice HendrieInverclyde2:31.512:29.88
92:32.86Kian McconvillePBU13M Giffnock North2:32.862:32.86
102:33.52Rosie MckaySBU15WSara LangGiffnock North2:33.522:29.21
800m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:27.79Anna Mason U13WGraeme MasonBorder2:22.02:19.49
22:30.96Lauren PatersonSBU15WDudley WalkerGiffnock North2:30.962:25.89
32:31.60Jill CarswellPBU15W Giffnock North2:28.202:27.30
42:34.08David Priestley V55M Manchester H/Northern Ireland Masters/St Annes2:31.872:25.66
52:35.21Morven Hubbard U13WAlan SprangAyr Seaforth2:31.012:31.01
62:36.10Emma Chamberlain U15WDudley WalkerGiffnock North2:28.812:24.58
72:38.10Valencia Wright U13W Victoria Park City of Glasgow2:31.632:26.62
82:38.48Cameron MacDonaldPBU13M East Kilbride2:38.482:32.50
92:39.53Megan Robertson U20W Helensburgh/Glasgow Uni2:38.462:32.40
102:41.83Lewis Martin U13M Ayr Seaforth2:36.052:36.05
112:43.56Leila Hickey-Fugaccia U15W Giffnock North2:36.302:36.30
800m L (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:31.82Hugh ShielsPBU13M Giffnock North2:31.822:28.82
22:34.51Lewis Hainey U13MJanice HendrieInverclyde2:34.332:19.69
32:34.87Allison PreecePBU15W Giffnock North2:34.872:34.87
42:57.37Jack Anderson DonaldPBU11M Dundee Hawkhill2:57.372:50.71
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:25.59Jamie CrowePBU23MDerek EastonCentral/Stirling Uni8:25.598:25.59
28:25.75Craig RuddySBSENMMark PollardInverclyde/Belgrave8:25.758:23.46
38:26.36Peter HodkinsonPBSENMSteve GulleyNotts/Hunters Bog Trotters8:26.368:26.36
48:28.78Jonathan Glen U23MMark PollardInverclyde/Glasgow City8:28.318:26.59
58:29.39Alexander HendrySBSENMDerek EastonCentral/Forth Valley8:29.398:19.07
68:32.07Kristian JonesSBSENM Swansea8:32.078:07.65
78:34.56Aidan ThompsonPBU23MDerek EastonCentral/Stirling Uni8:34.568:34.56
88:36.92Ryan Thomson U23MJohn MontgomeryCambuslang/Strathclyde Uni8:28.628:18.86
98:37.53Conan McCaugheyPBSENMMalcolm McCauslandDerry City Track/Stirling Uni/Central8:37.538:37.53
108:39.47William MackayPBSENMKen HoggBedford & County/Thames Hare & Hounds/Aberdeen8:39.478:39.47
118:41.08James DonaldPBU20MJames DonaldDundee Hawkhill8:39.668:33.36
128:42.19Stuart GibsonSBSENM Cambuslang/Whitemoss8:42.198:37.41
138:43.34Max McNeillSBSENMSteve CottomSalford H/Lothian/Edinburgh Uni/Falkirk8:43.348:35.83
148:45.48Dermot CumminsSBSENMMoray AndersonWest Waterford/Corstorphine/Ireland8:45.488:19.76
158:47.47Calum McKenzie SENMMoray AndersonCorstorphine/Aberdeen Uni8:36.238:31.54
168:52.91Michael Wright SENMDerek EastonCentral8:43.228:43.22
178:53.23Jonathan CrickmorePBSENM Brighton & Hove/Heriot-Watt Uni8:53.238:37.39
189:02.46Max Milarvie U20MCharlie MurrayVictoria Park City of Glasgow9:00.559:00.55
199:08.67Craig Jardine U20MMichael JohnstonCambuslang8:54.328:42.46
209:11.57Joe Arthur U20MEric FisherEdinburgh AC8:54.838:30.70
219:15.62Tyler WhiteSBU20MJohn WandsPitreavie9:15.629:11.91
3000m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:53.27Craig CampbellPBU23M Inverness/Edinburgh Uni8:53.278:41.41
28:53.71David HendersonPBV35MMark PollardInverclyde8:53.718:53.71
38:56.83Jamie StevensonPBSENM Ochil/Edinburgh Uni Hare & Hounds/Falkirk8:56.838:56.83
49:02.31Struan PatonPBU17MMichael JohnstonCambuslang9:02.319:00.06
59:04.18Kerry-Liam WilsonPBV45MKerry-Liam WilsonCambuslang9:04.189:02.65
69:07.16James TaylorSBSENMJames TaylorMorpeth9:07.169:05.83
79:08.41Martin LynasPBU20MJamie ClementsEast Kilbride9:08.419:08.41
89:10.64Ryan GrayPBU17M Inverclyde9:10.649:05.00
99:14.11Drew PollockSBU17MJohn MontgomeryCambuslang9:14.119:04.34
109:15.42Charlie MilarviePBU17M Victoria Park City of Glasgow9:15.429:15.42
119:17.34Andrew LovePBU17M Giffnock North9:17.349:17.34
129:18.82Iain ReidPBV35M Cambuslang9:18.829:18.82
139:22.27Cameron WatsonSBU17MJanice HendrieInverclyde9:22.279:04.61
149:22.39Louis O'HarePBV40M Kirkintilloch/Scottish Vets H9:22.399:22.39
159:25.37Gordon Barrie V40M Dundee Hawkhill/Bedford & County9:17.489:11.23
169:32.39Euan Brownlie U20M Central9:28.339:28.33
179:39.80Stephen Addison U17MJohn O'HaraCorstorphine9:25.949:16.89
189:42.93Andrew MacAngus U17MAlistair MacAngusKilbarchan9:16.528:58.85
199:45.41Morag MacLartySBSENWDerek EastonCentral/Dundee Uni9:45.419:38.69
209:51.91Lewis Raeburn U17MJohn MacKayShettleston9:27.249:00.59
3000m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:19.87Sam Fernando T20/F20PBU20MRon MorrisonFife9:19.879:10.40
29:27.69Euan WebsterPBU23MKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni/Ayr Seaforth9:27.699:25.34
39:27.95Michael SwintonPBU17M Edinburgh AC9:27.959:27.95
49:36.09Stacie TaylorPBU23W Kilmarnock/Tulsa Uni9:36.099:36.09
59:36.93Stephen Allan V40M Kirkintilloch9:34.339:34.33
69:38.37David TamburiniPBV40MMark PollardInverclyde/Scottish Vets H9:38.379:35.47
79:39.19Jonathan Jackson U17MCarol SharpCorstorphine9:34.909:34.90
89:42.28Craig KennedyPBU17MAlistair MacAngusKilbarchan9:42.289:20.65
99:43.73Luke McCaffreyPBU17M Kirkintilloch9:15.809:15.80
109:45.72Sandy Holl U17M Central9:36.299:36.29
119:47.74Neil Walker V35MJim YoungKilmarnock9:46.629:46.62
129:49.75Michael HealySBV35M Unattached9:49.759:32.69
139:50.80Graeme PatersonSBV40M Bellahouston RR9:50.809:45.98
149:55.40Kevin SchenkPBSENMJohn LeesForres/Stirling Uni9:55.409:55.40
159:55.51Howard C Elliott V45M Kirkintilloch9:41.689:41.68
1610:02.90Rebecca BurnsPBSENW Edinburgh AC10:02.909:49.44
1710:07.10Gordon ReidSBV40MJim YoungKilmarnock/Stubbington Green10:07.109:46.74
1810:11.40David Hogg V45M Kirkintilloch9:54.569:54.56
1910:26.54Scott MartinSBV45MJim YoungKilmarnock10:26.549:48.50
2010:27.34Chris Upson V50M Cambuslang10:05.899:51.92
3000m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:40.07Annabel SimpsonPBU20WSteven DoigFife/Glasgow Uni9:36.189:36.18
29:47.75Laura StarkPBU20WArthur SmithKilbarchan9:47.759:47.75
39:48.23Kirstin OakleyPBU20WAlan SprangAyr Seaforth9:48.239:48.23
49:48.83Iain McWhinniePBU15MSteven DoigFife9:47.369:26.9
59:51.09Gillian BlackPBU20WMichael JohnstonVictoria Park City of Glasgow9:51.029:51.02
69:54.22Gavin McWhinniePBU15MSteven DoigFife9:54.229:54.22
79:56.54Scott SprangPBU15MAlan SprangAyr Seaforth9:56.549:56.54
89:56.91Calum LittlePBU15M Cumbernauld9:56.919:56.91
99:58.72Kate GallagherSBU17W Central9:57.789:53.85
1010:00.65Aidan McCaffreyPBU20M Kirkintilloch10:00.659:27.85
1110:01.88Naomi Lang U17WAndrew FergusonAberdeen9:56.609:39.65
1210:02.07Rhian DawesPBSENWJohn MontgomeryVictoria Park City of Glasgow/McNeese State Uni10:02.0710:02.07
1310:03.38Shelby MorrisonPBU17WJanice HendrieInverclyde10:03.3810:03.38
1410:04.00Heather BarnesPBU15WDudley WalkerGiffnock North9:59.409:50.69
1510:05.47Lesley ChisholmPBV40W Garscube10:05.4710:05.47
1610:15.95Dylan ElliottPBU15M Kirkintilloch10:15.959:57.99
1710:16.17David EckersleyPBV50M Central10:16.1710:16.17
1810:17.48Denis WilliamsSBV50M Shettleston10:17.489:58.5
1910:24.74Constance NankivellPBU17WJohn DaviesEast Sutherland10:24.7410:08.77
2010:25.68Jessica MacLeodPBU17WJohn O'HaraCorstorphine10:25.6810:15.43
2110:26.11Ryan DonaldPBU15M Dundee Hawkhill10:26.119:59.77
3000m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
110:10.93Ethan CarolanPBU15MDudley WalkerGiffnock North10:10.939:26.96
210:26.41Martyn GlancyPBSENM Kirkintilloch10:21.7310:21.73
310:36.74Ted Gourley V50M Giffnock North10:35.2210:08.4
410:40.74Blayne Wright U15M Victoria Park City of Glasgow10:32.6010:32.60
510:40.85Scott BradleyPBV35M Kirkintilloch10:37.9710:37.97
610:42.67Chloe SimpsonPBU20WCameron SpenceKilbarchan10:42.6710:42.67
710:44.70Peter Laing V55M Ayr Seaforth10:44.0810:44.08
810:47.04Sammy HearlPBU17M Inverclyde10:47.0410:47.04
910:50.72Ailsa Cruickshanks U20WRon MorrisonAnster Haddies/Fife10:33.8510:31.79
1010:52.80Rosie EckersleySBU15WDavid EckersleyCentral10:52.8010:43.31
1110:53.36Charlotte McKennaPBU17WDudley WalkerGiffnock North10:53.3610:53.36
1210:53.43Claire ThompsonPBV40WClaire ThompsonVictoria Park City of Glasgow/Scottish Vets H10:53.4310:53.36
1310:56.19Karen KennedyPBV40W Unattached10:56.1910:56.19
1411:04.55Jenny GillandersPBU15W Pitreavie10:52.3610:52.36
1511:07.13Lynn Mckenna U17WDudley WalkerGiffnock North10:40.9810:40.98
1611:43.44Julie WilsonPBV45W Inverness11:43.4411:28.14
1711:55.29Claire McArthur V35W Hamilton H/Scottish Vets H11:37.0211:09.17
1812:05.43Pamela McCrossanSBV50W Clydesdale/Scottish Vets H12:05.4311:49.71
1912:51.45Sharyn Ramage V50W Edinburgh AC/Scottish Vets H12:08.4512:08.45
2013:19.29Marina McCallumSBV45W Clydesdale13:19.2912:17.1
2113:36.16Phyllis Hands V60W Motherwell/Scottish Vets H13:33.2613:06.2