BMC Academy PB Classics
Coventry Athletics Track
4 Aug 2007

Results

Corrections are welcomed by Tim Grose timgrose@britishmilersclub.com

800 A (Men only)

1

5

1:57.1Richard SpoonerU17MHallamshire

2

7

2:01.0Nicholas JohnsonU17MNewport

3

6

2:03.0Nick HearnU20MLewes

4

4

2:03.5Grant TilleyU17MMarshall Milton Keynes
 
800 B (Men only)

1

11

1:59.42Chris RainsfordU20MHighgate/Loughborough Students/Heanor

2

14

2:00.34Alistair SmithU20MCoventry

3

13

2:00.65Andrew DowningU17MCoventry

4

15

2:00.68Jarryd DunnU17MBirchfield H/Wolverhampton Uni

5

9

2:01.48Zak BenzerrouneU20MThames Valley

6

12

2:01.49Christopher FullertonU20MMedway & Maidstone

7

10

2:02.15Nick HardyU17MBirchfield H/Leeds Beckett Uni/City of York

8

16

2:03.31Lewis SmartU17MDesford
 
800 C (Men only)

1

18

1:59.75Jagraj ShergillU20MSphinx

2

38

2:00.19Tom GrimleyU20MCoventry/London Uni

3

22

2:01.78Tom PurnellU15MStroud

4

19

2:02.48Tom ButlerU17MHallamshire

5

24

2:03.08Daniel ChesworthU15MNewport/Cardiff Met Uni

6

20

2:03.66Kris LedgardU17MMarshall Milton Keynes

7

21

2:04.56Jonathan LaybournU20MHighgate

8

23

2:05.01Aaron OrmanU15MCity of Portsmouth
 
800 D (Mixed)

1

25

2:06.95Stuart FergusonU15MRadley

2

40

2:08.68Beren CrossU20MLincoln Wellington

3

26

2:10.53Jake DomingoU15MOwls Leicester/Charnwood

4

41

2:10.84Claire TarpleeU20WSolihull & Small Heath/Dundrum South Dublin/Loughborough Students/Ireland

5

29

2:12.28Jack CornwellU17MLincoln Wellington

6

30

2:13.15Simon ParrU15MLincoln Wellington

7

39

2:13.64Ash ChambersU15MHighgate
 
800 E (Mixed)

1

46

2:12.06Georgia PeelU15WAldershot, Farnham & District

2

31

2:13.26Lee NormanU17MCoventry

3

42

2:13.33Jordan KinneyU20WRoyal Sutton Coldfield/Loughborough Students

4

44

2:14.12Monique PowellU17WBirchfield H

5

48

2:16.01Sarah HopcroftU17WBirchfield H

6

45

2:16.43Benytta DomanU17WNewport

7

47

2:22.11Abigail MarriottU17WWest Suffolk
 
800 F (Mixed)

1

33

2:17.39Michael McKeownU13MCoventry

2

50

2:18.07Davina ColeU17WCoventry

3

52

2:19.27Lauren DowningU15WCoventry

4

72

2:20.02Alex FirthU20WLeeds City

5

51

2:23.19Isabella KingU15WLewes

6

53

2:23.98Rebecca DobsonU17WLincoln Wellington

7

49

2:27.79Kelly BarnardU15WWest Suffolk

8

73

2:28.12Hester TalbotU15WLincoln Wellington
 
800 G (Women only)

1

97

2:21.81Rochelle HarrisonU17WLincoln Wellington

2

54

2:24.18Holly ArcherU15WCambridge & Coleridge/Southern Methodist Uni

3

55

2:24.32Sarah DaveyU17WLincoln Wellington

4

98

2:25.00Billie AttardU17WCardiff

5

57

2:26.07Beth SwordsU15WMarshall Milton Keynes/Cambridge Uni

6

56

2:26.75Lora JamesU15WCwmbran

7

58

2:27.22Sadie HamblyU15WSolihull & Small Heath

8

59

2:31.66Laura HopcroftU15WBirchfield H
 
800 H (Women only)

1

63

2:24.69Katy WilkinsonU15WCoventry

2

36

2:25.14Michael JonesU15MCoventry

3

62

2:26.39Naomi RichardsonU13WCoventry/Bath Uni

4

65

2:31.81Jasmine CornwellU15WLincoln Wellington

5

61

2:31.91Beth KidgerU15WBrighton Phoenix

6

64

2:37.77April BeebyU13WLeicester
 
800 I (Women only)

1

68

2:28.55Ellie JonesU15WLincoln Wellington

2

99

2:29.12Kelsey SmithU17WForest of Dean

3

69

2:43.25Laura MuthU15WBirchfield H

4

71

2:45.66Elise LigginsU17WSphinx
 
1500 A (Men only)

1

96

4:01.99Steve WaldronU23MCardiff

2

80

4:03.24Andrew HeyesU20MHallamshire/Birmingham Uni

3

83

4:09.41Carl SmithU20MTyne Bridge/Birmingham Uni

4

121

4:12.65Conor McGeeSENMLucan/Belgrave/Ireland

5

85

4:20.71Ali SolhjooU20MCardiff
 
1500 B (Mixed)

1

120

4:23.17Alex WiltshireU17MWells City/Yeovil/Loughborough Students

2

88

4:27.05Elliott HardeeU15MNewport/Cardiff Uni

3

89

4:31.68Ian MaplethorpeU15MLincoln Wellington/Scunthorpe

4

122

4:33.25Daniel HallamU17MWreake & Soar Valley

5

90

4:39.38Tom DelaneyU17MSphinx/Coventry Uni

6

100

4:46.64Nicole RobertsU17WBirchfield H
 
1500 C (Mixed)

1

102

4:41.43Olivia LarcombeU20WRoyal Sutton Coldfield

2

91

4:44.37Sam BedwellU15MBristol & West

3

92

4:48.18Matthew RoseU15MCoventry

4

101

4:51.46Abbie VernonU17WBirchfield H/Loughborough Students

5

103

5:01.07Dea-Anna DaveyU15WNene Valley

6

104

5:10.59Abigail Ashbee-SimmondsU15WCrawley
 
1500 D (Mixed)

1

105

5:00.18Freya VincentU15WGateshead

2

106

5:01.93Georgina BrookesU15WLeicester

3

108

5:02.03Georgina HoltU17WCoventry

4

93

5:02.09Luke JacobsU13MBristol & West

5

107

5:05.07Clara EvansU15WCardiff/Hereford

6

94

5:18.51Cameron BrookesU13MLeicester

7

95

5:47.06Manveer SahotaU13MSphinx
 
3000 Mixed

1

112

9:01.42Christopher BannonU20MCoventry/Imperial

2

114

9:34.96Jason SmartU23MStroud

3

119

9:47.45Shane RobinsonU17MLincoln Wellington/Birmingham Uni/Scunthorpe

4

115

10:05.31Daniel HillmanU15MCoventry

5

117

10:57.07Dannii JohnsonU15WCheadle

6

116

11:07.31Jamie CozensU15MSphinx
 

© Copyright British Milers Club 2011