BMC Academy PB Classics
Stantonbury Stadium
22 May 2010

Results

Corrections are welcomed by Tim Grose timgrose@britishmilersclub.com

Men 800m A

1

1:54.48William GurtonU17MVale of Aylesbury/Birmingham Uni

2

1:54.62Ross FranksU20MSt. Mary's Richmond

3

1:54.65Jason PrickettU20MAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni

4

1:56.95Jordan BransbergU17MSkyrac

5

1:57.99Jonathan HopkinsU20MSwansea/Run Fast

6

1:59.19Joe GaynorU20MHerts Phoenix/Birmingham Uni

7

1:59.64Stewart DavisSENMEaling Southall & Middx/Antigua & Barbuda

8

2:00.57Jake WaplesU20MNuneaton
 
Men 800m B

1

1:57.44Hugo FlemingU17MWalton/UCL/Kingston & Poly

2

1:58.20Scott EdwardsU17MCardiff

3

1:58.99Chris McGahanU17MSale Harriers Manchester/Durham Uni

4

1:59.50Sean MolloyU15MTonbridge/St. Mary's Uni

5

2:02.90Sam HudsonU17MInvicta East Kent

6

2:07.02Jordan SmithU17MDudley & Stourbridge
 
Men 800m C

1

2:01.13Liam DeeU15MShaftesbury Barnet/Iona Col

2

2:01.71Ryan NimmonsU17MCoventry

3

2:04.28Jivendra SinghU15MWindsor Slough Eton & Hounslow

4

2:04.71Richard HindleyU17MTrafford

5

2:05.20Stanley HarrisonU15MHighgate

6

2:05.32Dominic ChambersU15MDerby/Loughborough Students

7

2:05.69Simon AnettsU17MFife/Bangor Uni

8

2:05.81Nathan UdallU15MCoventry
 
Men 800m D

1

2:07.45Daniel McKeownU15MCoventry

2

2:08.93Alex JohnsonU15MChiltern

3

2:10.46Ben WhitneyU15MChiltern

4

2:17.39Tobias RankinU15MIpswich/Hadleigh Hares

5

2:18.11Phillip MaddocksU15MLeicester

6

2:18.82Jack AnthonyU17MWest Suffolk

7

2:20.59Daniel LawtonU15MTrafford/Leeds Beckett Uni
 
Women 800m A

1

2:13.41Rebecca WestonU17WInvicta East Kent

2

2:15.68Megan SteerU17WSt. Albans AC/St. Albans Striders/Loughborough Students

3

2:17.08Freya VincentU17WGateshead

4

2:17.30Holly ArcherU17WCambridge & Coleridge/Southern Methodist Uni

5

2:20.55Amy GriffithsU15WAldershot, Farnham & District/Loughborough Students
 
Women 800m B

1

2:17.05Megan BatesU15WSheffield Uni/Sheffield Uni/Team North Cumbria

2

2:18.96Sadie HamblyU17WSolihull & Small Heath

3

2:19.84Ruth MyburghU17WSouth London

4

2:21.13Emily RuaneU15WHerts Phoenix/Cambridge Uni

5

2:21.30Megan FairbrotherU17WLeicester

6

2:21.59Caelidh RossU15WLeicester/Stephen F Austin University

7

2:22.80Chloe TillinU15WNuneaton

8

2:23.45Emily SalesU17WLeicester

9

2:29.34Anna MadryU17WVale of Aylesbury
 
Women 800m C

1

2:26.47Tory MobleyU15WBanbury

2

2:29.10Lucy HackingU15WMarshall Milton Keynes

3

2:29.82Fern YullU15WBuckingham & Stowe

4

2:31.35Nicola IsaacsU17WLincoln Wellington

5

2:34.21Sophie TooleyU13WWest Suffolk

6

2:43.65India Mitchell-JarvisU15WLeicester
 
Mixed 800m E

1

2:21.43Sam ElliottU13MLeicester

2

2:21.77Michael BartramU15MWest Suffolk/Sheffield Uni

3

2:23.49Zak AndersonU15MLeicester

4

2:24.90Laura DonnellyU17WLincoln Wellington

5

2:25.67Chloe AllenU15WChiltern/Buckinghamshire Schs

6

2:27.14Elana DimmerU17WShaftesbury Barnet/Durham Uni

7

2:27.32Luke BeebyU13MLeicester

8

2:28.28Lilly CowardU15WInvicta East Kent/St. Mary's Uni

9

2:32.62April BeebyU17WLeicester
 
Men 1500m A

1

3:56.49James McMurrayU17MSt. Albans AC/St. Albans Striders/Brunel Uni London

2

3:56.58Elliot PalmerU20MAldershot, Farnham & District

3

3:57.08Matt BerginU20MBedford & County/Ireland

4

3:58.15David WilsonU20MHerts Phoenix

5

3:58.61Kieran ClementsU17MShaftesbury Barnet

6

3:59.42Liam WhiteU20MHercules Wimbledon

7

4:00.84Bradley GoaterU17MShaftesbury Barnet/St. Mary's Uni

8

4:03.45Jamie Taylor-CaldwellU20MEaling Southall & Middx

9

4:09.71Jack KillipU17MWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni

10

4:11.38Stuart FergusonU20MRadley
 
Men 1500m B

1

4:07.73Daniel GurtonU17MVale of Aylesbury/Birmingham Uni

2

4:08.09Ben WatermanU17MEaling Southall & Middx/Run Fast

3

4:09.03Edward ShepherdU17MWoodford Green Essex Ladies/San Francisco Uni/Herts Phoenix

4

4:14.78Stefan AshmanU17MLeicester

5

4:17.42Ben AlcockU17MBedford & County/San Francisco Uni

6

4:17.88Alex CarterU15MTeam Bath/Iona Col

7

4:18.81Adam SixsmithU17MTrafford

8

4:20.72Archie Allen-JonesU17MEaling Southall & Middx/Netley Abbey

9

4:21.03Daniel HillmanU20MCoventry

10

4:23.88Nyle ClintonU17MSwindon/Bradley Uni

11

4:24.24Zack BamberU17MVale Royal

12

4:25.17Patrick TaylorU15MBirchfield H/Birmingham Uni
 
Men 1500m C

1

4:18.10Michael HarrisonU17MBedford & County/Bedfordshire Uni

2

4:18.16Joe ShailU17MCoventry

3

4:18.35George GillingwaterU17MChiltern/Birmingham Uni

4

4:18.56Jamie CozensU17MSphinx

5

4:18.57Kyran RobertsU15MCarmarthen/Loughborough Students

6

4:19.26Jack WalkerU17MChiltern/Loughborough Students

7

4:20.33Scott GreevesU15MCity of Norwich/Nova Southeastern

8

4:20.50Ryan IsaacsonU15MBedford & County

9

4:21.33Michael GoddardU15MChiltern/Royal Air Force

10

4:25.81Bhavesh SonejiU17MEaling Southall & Middx

11

4:28.46Patrick StuartU20MBedford & County
 
Men 1500m D

1

4:21.30Corey De'AthU15MTonbridge/St. Mary's Uni

2

4:25.56Thomas RiddingU15MCoventry

3

4:26.14Nicholas DoyleU15MHerts Phoenix/Cardiff Uni

4

4:27.40Maximilian NichollsU15MTonbridge/King's College London

5

4:33.91Joe GrantU15MSwindon

6

4:37.71William RawlinsonU15MLeicester

7

4:41.28James McCarthyU15MChiltern/Warwick Uni

8

4:41.78Oscar HoldsworthU15MBristol & West/Truro School

9

4:41.96Cameron McKieU15MWest Suffolk/Brown Uni

10

4:43.41Jimmy DaviesU15MChiltern
 
Men 1500m E

1

4:45.74Sam Knee-RobinsonU15MBedford & County/Duquesne

2

4:46.05Euan NichollsU13MTonbridge/Keele Uni

3

4:46.92Alex RieleyU13MMansfield/Birmingham Uni

4

4:48.76George BellU13MLeicester

5

4:51.16Louis ClarkeU13MMarshall Milton Keynes

6

4:56.39Sebastian AnthonyU15MWest Suffolk/Blackheath & Bromley/Queens Uni NC

7

5:01.79George KingU15MMansfield

8

5:05.38Daniel VilletteU15MCoventry
 
Women 1500m A

1

4:39.70Rosanna StewartU15WAldershot, Farnham & District/Alton

2

4:41.43Loren BleakenU15WBirchfield H/Cardiff Met Uni

3

4:43.91Lucy FarnellU20WBirchfield H/Birmingham Uni

4

4:44.61Lauren HawtinU17WOxford City

5

4:45.54Rebecca RobinsonU17WRoyal Sutton Coldfield

6

4:49.36Helen WilsonU17WTonbridge

7

4:54.44Rebecca HowardU15WAldershot, Farnham & District/University of Portland

8

4:54.56Alanah HarrisU15WBedford & County/St. Mary's Uni

9

4:58.46Clara EvansU17WCardiff/Hereford
 
Women 1500m B

1

4:51.34Hollie ParkerU15WEnfield & Haringey/Louisiana State University

2

4:51.75Amy CaseyU15WNuneaton

3

4:53.40Rebecca KillipU15WWindsor Slough Eton & Hounslow

4

4:54.67Mari SmithU15WBirchfield H/Birmingham Uni

5

4:55.54Leigh ChapmanU15WAldershot, Farnham & District

6

4:56.26Olivia ConnellU17WTruro School

7

4:58.99Jade LeggettU17WMarshall Milton Keynes

8

5:00.12Sophie ForemanU15WTonbridge/Warwick Uni

9

5:00.67Sophia CliffeU15WMK Distance Project

10

5:01.04Chevelle BaxterU15WMansfield

11

5:02.09Connie LewisU15WChiltern

12

5:02.51Emily BousfieldU15WMarshall Milton Keynes

13

5:10.72Siobhan HarrisonU20WAldershot, Farnham & District
 
Women 1500m C

1

4:59.35Beth HawtinU15WOxford City

2

4:59.90Abbie DonnellyU15WLincoln Wellington/Loughborough Students

3

5:08.84Chloe WardU15WNuneaton

4

5:09.72Anna WestonU13WSt. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & District

5

5:13.95Naomi ProsserU20WHereford Couriers RC/Warwick Uni

6

5:18.41Emma HeathU15WMansfield

7

5:37.08Sophie QuinceU13WChesterfield
 
Men 3000m A

1

8:31.17Ben ConnorU20MDerby/Providence Col

2

8:38.76Robbie Farnham-RoseU17MTonbridge

3

8:44.19Alex DunbarU20MCity of Norwich

4

8:45.26Darrell BellingerSENMOxford City

5

8:56.47Luca RussoU17MTonbridge

6

8:56.72James TaylorU20MTonbridge/Judd School

7

8:59.07Alex RobinsonU20MHercules Wimbledon/Durham Uni

8

9:00.01Luke ScarrU17MCoventry

9

9:02.20Hobie MartinU17MBristol & West/Newquay & Par

10

9:02.87Daniel BradleySENMTonbridge

11

9:13.09Ryan DriscollU17MTonbridge/San Francisco Uni

12

9:20.57Thomas AtkinsU17MVale of Aylesbury

13

9:29.20Dominic ThackeryU20MWest Suffolk/Middlesex Uni

14

9:32.85Tom CoxU20MTonbridge

15

9:39.64Jack VilletteU17MCoventry

16

9:47.86Jonathan BarnesU20MCheltenham
 
Women 3000m A

1

9:44.92Annabel GummowU17WWinchester/Cornwall AC

2

10:15.64Frances BriscoeSENWCoventry

3

10:16.98Tamara ArmoushU20WBirchfield H/Jordan

4

10:17.75Melanie WoodU17WMarshall Milton Keynes/St. Mary's Uni

5

10:25.10Melissa HawtinU20WOxford City

6

10:34.82Elle RocheU17WMarshall Milton Keynes/Birmingham Uni

7

10:49.90Pandora BanburyU17WTonbridge

8

11:19.10Sophie CowperU23WRotherham/Notts

9

11:47.75Sheridan McWilliamU17WBRAT
 
Men 1500m SC

1

4:22.94Blair BrownU17MTaunton/Loughborough Students

2

4:31.00Alex BreckerU17MCity of Stoke/Warwick Uni/Birchfield H

3

4:35.87Matthew NicholsonU17MBedford & County/Riverside

4

4:42.76Ryan BurlingU17MGuernsey/Herne Hill

5

4:47.96Tommy BowerU17MWoodford Green Essex Ladies/UCL

6

5:01.80Gregory BennettU17MDacorum & Tring
 
Women 1500m SC

1

5:06.96Pippa WoolvenU20WWycombe/Birmingham Uni/Blackheath & Bromley/Run Fast

2

5:31.74Maddie GarnerU20WStragglers/Nottingham Uni

3

5:42.55Becky SummersU17WGloucester

4

6:01.23Caitlin BradleyU20WBanbury/Thames Turbo/St. Mary's Uni/Bicester

5

6:41.94Zoe FranklandU17WMarshall Milton Keynes
 
Men 2000m SC

1

5:54.57Charlie MacLeanU20MBristol & West

2

5:58.94Harun AbdiU20MWoodford Green Essex Ladies

3

6:07.18James McCarthyU20MBrighton Phoenix

4

6:12.04William GrayU20MBrighton & Hove/Run Fast

5

6:36.84Nakole IddirisuU20MNewham & Essex Beagles

6

7:09.63Rihards GolstsU20MNewham & Essex Beagles
 

© Copyright British Milers Club 2011