BMC Regional Races
University of Birmingham Track
3 Jun 2009

Results

Corrections are welcomed by Tim Grose timgrose@britishmilersclub.com

800 A (Men only)

1

1:53.49Sam EvansU20MCannock & Stafford

2

1:53.97Warren FreySENMUnattached

3

1:55.43Adam WattSENMBirchfield H

4

1:55.78Ben SharmanU23MBirchfield H/Wolverhampton Uni

5

1:56.15Marc TurnerV35MHalesowen/Midland Masters

6

1:57.46Carl SmithU20MTyne Bridge/Birmingham Uni

7

1:57.85Matthew BaylissU20MBRAT/Wolverhampton Uni
 
800 B (Men only)

1

1:56.90Niall MaguireU17MDerby

2

2:00.30Stephen RatcliffeSENMMarshall Milton Keynes

3

2:00.64Manzu-Lyn CainU20MCity of Stoke/Staffordshire Uni

4

2:00.86Jake WaplesU17MNuneaton

5

2:00.96Jordan SmithU17MDudley & Stourbridge

6

2:01.15Richard de-CampsU23MCheltenham

7

2:01.62Lee SlaterSENMTipton
 
800 C (Men only)

1

2:01.27Jonathan HiornsSENMNotts

2

2:01.72Nick HardyU20MTipton/Leeds Beckett Uni/City of York

3

2:03.17Andy PoppletonSENMTonbridge

4

2:03.20Matthew EmeryU23MGrantham AC/Bath Uni

5

2:03.85Matthew RoseU17MCoventry

6

2:03.99Andrew WarburtonU20MNotts/Herne Hill

7

2:05.22Jonathan CullenSENMBirchfield H

8

2:07.27Matthew PettitU20MPeterborough

9

2:10.74Dave NationSENMDudley & Stourbridge
 
800 D (Mixed)

1

2:07.02Aaron PhelpsU17MStroud

2

2:07.81Tom BaldwinU15MCannock & Stafford

3

2:08.07Alison LundyU20WBlackburn/Run Fast

4

2:08.75Callum HanlonU15MLeamington

5

2:09.41Camron WoodU15MBirchfield H

6

2:11.00Lucy DowsettU20WCambridge & Coleridge/Birmingham Uni
 
800 E (Men only)

1

2:11.82Jamie CozensU17MSphinx

2

2:22.98Jack VilletteU15MCoventry
 
800 F (Women only)

1

2:15.49Sara TreacyU23WBirchfield H/Dunboyne/Run Fast/Ireland

2

2:15.85Amber WatsonU17WCheltenham

3

2:16.80Imogen BriscoeU15WStroud

4

2:16.81Joanna MuskSENWCirencester

5

2:17.30Hanifa GreenwoodU20WSale Harriers Manchester

6

2:18.09Chloe RichardsonU17WBirchfield H/Loughborough Students

7

2:19.20Rose PenfoldU20WFulham

8

2:22.38Leila JamesSENWCardiff
 
800 G (Women only)

1

2:20.83Lauren ScottU20WNorth Down/Iowa Uni

2

2:21.86Vicky MoritzU15WWorcester

3

2:23.31Amie WilliamsSENWTipton

4

2:24.10Aimee BoothSENWBirchfield H
 
1500 A (Men only)

1

3:56.00Andrew StantonU23MGateshead/Birmingham Uni

2

3:56.39Josh LillySENMStockport

3

3:56.54Tom ComerfordU23MMarshall Milton Keynes

4

3:57.81Daniel CotterillU20MTipton

5

3:59.83Sam PerkinsU23MRanelagh/Birmingham Uni/Enfield & Haringey

6

4:01.05Greg DivallU23MBirchfield H/Leeds Uni

7

4:01.11Jean NdayisengaSENMBirchfield H/Burundi

8

4:09.34Peter WhitehouseU23MBirchfield H/Birmingham Uni

9

4:13.70Alistair SmithU23MCoventry
 
1500 B (Men only)

1

4:02.04Nathan YoungU20MWells City/Mendip

2

4:02.27Tom MahonU20MWreake & Soar Valley/Nottingham Uni Cross Country &

3

4:06.03Craig WalkerU23MNotts

4

4:07.01Chris DavisonU23MBushfield/Nottingham Uni

5

4:07.78Michael McKeownU15MCoventry

6

4:08.61Sebastian DuffySENMCity of Stoke

7

4:08.67Joe DalgleishU20MStroud/UWE

8

4:08.78Phil ClampV35MTipton

9

4:09.08Toby SpencerU20MCoventry

10

4:10.82Luke LambourneU23MBrighton & Hove/Warwick Uni

11

4:11.30Martin MatthewsSENMBRAT

12

4:13.59Andrew KaarSENMSolihull & Small Heath

13

4:17.06James FairbournU23MBelgrave/Loughborough Students

14

4:18.77Harvey MaguireU23MTipton/Sheffield Hallam Uni
 
1500 C (Mixed)

1

4:22.71Daniel HillmanU17MCoventry

2

4:27.86AN OtherSENM

3

4:29.59Vicky FouhyU20WWindsor Slough Eton & Hounslow

4

4:34.55Katie KnowlesU20WThames Valley

5

4:36.27Lee WhitehouseU17MTipton

6

4:38.38Emma LangdellU23WRoyal Sutton Coldfield/Birmingham Uni

7

4:41.56Sarah HopcroftU20WBirchfield H

8

4:42.40India LeeU23WWinchester/Enfield & Haringey

9

4:43.52Nicole RobertsU20WBirchfield H

10

4:45.42Becky HowarthU23WLeigh

11

4:47.25Freya VincentU17WGateshead

12

4:48.79Cath HoldenSENWTipton

13

4:50.46Jade BurkeU17WHalesowen

14

4:56.90Monique PowellU20WBirchfield H

15

4:57.69Becky GoughU20WWinchester

16

5:22.09Daniel VilletteU13MCoventry
 
3000 (Mixed)

1

8:51.10Daniel BeierSENMTipton

2

8:53.80Jack SwallowU23MBlackheath & Bromley/Birmingham Uni

3

8:56.47Christopher PennSENMHalesowen

4

8:56.61Nathaniel QuigleyU23MLuton/Birmingham Uni

5

9:03.02Harvey SpeedU23MCoventry

6

9:11.63Mike CadmanV50MBromsgrove & Redditch/Midland Masters

7

9:26.26Dean ParkerV35MBournville Harriers

8

9:28.34Stephen McGlenSENMBournville Harriers

9

9:47.88Malcolm EustaceV50MTipton/Midland Masters/Cannock & Stafford

10

9:47.89Richard WhiteSENMTipton

11

9:48.12Kevin WoodwardSENMBournville Harriers

12

10:18.39Jake SorrellU17MCenturion

13

10:18.50Simon VinesV40MTelford AC

14

10:41.68Louise FrySENWChiltern

15

11:21.15Roxanne BlackwellU20WLewes/Birmingham Uni

16

11:23.49Hannah SheridanU20WBarnet/Birmingham Uni

17

11:24.70Carley DaviesU23WStockport

18

13:26.76Sarah PriceSENWLeamington
 

© Copyright British Milers Club 2011