BMC Regional Races
Exeter Arena, Exeter
29 Jul 2008

Results

Corrections are welcomed by Tim Grose timgrose@britishmilersclub.com

Men 1500 A

1

1

3:58.47Ieuan ThomasU20MCardiff

2

2

3:59.92Steve GallienneU20MBideford/St. Mary's Uni

3

3

4:01.55Johnathan MorganU20MNewport

4

4

4:01.67Chris DobsonU20MCornwall AC

5

8

4:03.33Tom CurrU17MStroud

6

5

4:05.45Davey PlattU20MNorth Devon/St. Mary's Uni

7

7

4:05.60Nathan HardeeU20MBristol & West

8

6

4:06.12Mark WiscombeSENMWells City/Yeovil

9

11

4:06.34Simon AndersonV40MCity of Plymouth/Plymouth H/South West Vets/Armada

10

10

4:09.71Sam PettyU17MNorth Devon

11

12

4:12.99Jamie BussellU20MCwmbran

12

9

4:14.37Jonathan PetersU20MCardiff
 
Men 1500 B

1

18

4:05.4Ben ColdrayU17MSouth London/St. Mary's Uni

2

16

4:05.9Daniel LaytonU20MBristol & West

3

13

4:06.8Richard FeltonU20MBournemouth/Oxford Uni

4

151

4:07.4Philip AlmondU20MExeter

5

20

4:07.9Charlie MacLeanU17MBristol & West

6

22

4:08.5Tom PurnellU15MStroud

7

23

4:09.3Mike GriffithsSENMTeam Bath

8

21

4:09.5Chris ProtheroU20MParc Bryn Bach/Glamorgan Uni

9

14

4:09.8Chris McQuillen-WrightV35MNewquay & Par/Newquay RR

10

15

4:10.7Dominic HenryU20MYeovil/Birmingham Uni

11

19

4:12.2Gavin HanrahanU20MCwmbran
 
Men 1500 C

1

44

4:15.32Daniel MooreV45MBristol & West/Midland Masters

2

40

4:18.28James ShareU17MPoole Runners/Guildford & Godalming

3

43

4:18.50Nick WoollettSENMExeter

4

42

4:19.16Peter StockmanV40MExeter

5

39

4:21.83Ben PhillipsU17MTaunton

6

47

4:23.36Greg HooperSENMNewquay & Par/Newquay RR

7

48

4:25.75Tom BloodworthU23MTaunton

8

38

4:29.05Rob InesonU17MPoole Runners

9

46

4:35.05Nick BennettU15MNorth Devon/Edinburgh Uni
 
Men 1500 D

1

26

4:13.73Chris GallagherU23MTeam Bath

2

28

4:14.28Gregg HalliwellU17MStroud/Yate

3

29

4:14.68Tom HartleyU20MExeter

4

36

4:15.12Eliot BucknerU17MNewham & Essex Beagles/Loughborough Students

5

31

4:16.01Fergus O'ReillyU15MAldershot, Farnham & District

6

27

4:18.33Robert GaltU17MStroud/UWE

7

34

4:18.75Richard WallaceU23MTorbay Tri

8

35

4:19.34Ben AndersonU17MCity of Plymouth

9

32

4:21.00Jack PartridgeU17MShaftesbury Barnet/St. Mary's Uni

10

33

4:28.40Daniel StudleyU17MBristol & West
 
Men 1500 E

1

56

4:22.97Steven NashU17MYate

2

59

4:25.16Fraser BabbageU17MYate

3

51

4:25.87Doug BruceU20MExeter

4

107

4:27.44Katie KnowlesU20WThames Valley

5

62

4:31.12Freddie CookU17MDorchester/Poole AC

6

61

4:32.82Liam ButlerU17MTaunton

7

54

4:33.83Andrew DeamerV40MWells City

8

53

4:35.80Patrick DayU20MMendip

9

60

4:37.69Sam BedwellU15MBristol & West
 
Men 1500 F

1

71

4:27.85Kurtis GibsonU17MSt. Albans Striders

2

68

4:29.56Craig BridgesSENMTeam Bath

3

64

4:31.75Jordan FrapwellU17MStroud/Police

4

69

4:32.18Theo StopardU17MErme Valley

5

63

4:32.66Simon CooperU15MTaunton

6

67

4:33.72David BedwellV50MBristol & West/Midland Masters

7

74

4:36.18Bob MintingV55MBlackheath & Bromley/South West Vets

8

75

4:37.59Josh TrigwellU17MNewham & Essex Beagles

9

73

4:38.19Steve LangV50MSouth Devon/South West Vets

10

76

4:39.97Pete SkinnerSENMBristol & West

11

70

4:40.21Rowan PreeceU15MAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni

12

72

4:43.67Jeremy HoganV45MBristol & West/South West Vets
 
Men 1500 G

1

81

4:49.37Adam JamesU15MBristol & West

2

78

4:50.14Harri ColdrayU15MStroud

3

79

4:51.55Sam Heslop-GeorgeU13MCornwall AC

4

84

4:53.15Zac MarshU15MBristol & West

5

87

4:53.48Graham HodgsonV45MNewquay & Par/South West Vets

6

89

4:55.54James GardnerU15MStroud

7

85

4:57.03Joe MerriweatherU13MTaunton

8

88

4:57.91Tom DayU13MMendip

9

83

5:02.60Stanley ParkerU13MPoole Runners
 
Men 1500 H

1

104

4:45.14Jake WaldronU20MNewham & Essex Beagles/Exeter/Ranelagh

2

93

5:04.94Daniel BagnallU15MBristol & West/Exeter Uni

3

98

5:06.60Declan TothU13MPoole Runners

4

90

5:07.59Graeme KayV50MSouth Devon

5

91

5:10.37Paul ReadV50MSouth Devon

6

102

5:13.76Daniel MartinU15MPoole Runners

7

96

5:15.47Xan WesolowskiU13MNorth Devon

8

100

5:17.79Dan TuckerU13MSouth Devon

9

94

5:19.99Ian HumphreysV45MMendip/Welsh Masters

10

101

5:23.92Samuel Lane de CourtinU13MNewquay & Par/Army

11

105

5:48.93Mike CarpenterV55MLaunceston RR/Tavistock
 
Women 1500 A

1

108

4:36.42Annabel GummowU15WWinchester/Cornwall AC

2

111

4:38.20Katherine HumphreysSENWTiverton

3

113

4:44.11Amber WatsonU15WCheltenham

4

115

4:46.00Chloe AndersonU20WExeter

5

110

4:47.20Bethan GriffithsU23WCardiff

6

112

4:47.95Hannah AldersonU17WYate/Bristol & West

7

114

4:49.26April HoggU15WNewquay RR/Newquay & Par

8

119

4:51.37Anna SharrockU20WBlaydon

9

117

4:51.95Rosie ChamberlainU15WExeter/Cardiff Met Uni

10

109

4:55.29Emily FitzhughU15WYate/Westbury/Millfield Sch

11

120

4:55.36Caroline StevenV40WTavistock/South West Vets

12

118

4:55.97Isla NessU15WTaunton
 
Women 1500 B

1

128

4:56.38Linda Lawrence (Ludlow)SENWCity of Plymouth/Royal Navy

2

123

4:57.81Rose PenfoldU20WFulham

3

121

5:00.61Imogen BriscoeU15WStroud

4

127

5:01.48Annie IngramU15WTeam Bath

5

122

5:04.61Freya GloverU15WCornwall AC

6

131

5:06.36Rebecca PierceU23WBristol & West/Walton

7

125

5:11.31Cara TuckerU17WSouth Devon

8

129

5:17.07Charlotte Cayton-SmithU13WNewquay & Par/Mississippi State

9

124

5:25.48Laura JamesU17WTaunton
 
Women 1500 C

1

136

5:17.04Rachel BrentonU15WTorfaen

2

139

5:21.02Alice SaylesU15WSouth Devon/Newton Abbot

3

137

5:22.01Anna RustU17WBedford H/Bedfordshire Uni

4

138

5:23.75Alex StainthorpeU15WTeam Bath

5

140

5:24.23Jessica BennettU13WNorth Devon/West Buckland

6

145

5:32.42Katy AndersonU15WCity of Plymouth

7

142

5:33.75Rachel LangbeinU15WTaunton/Birmingham Uni

8

143

5:39.83Samantha WalkerU15WTorbay

9

146

5:47.62Caitlin MulroyU15WCornwall AC

10

149

5:53.16Chloe ReganU13WNorth Devon

11

144

6:10.32Katie YeomansU13WNewquay & Par/Bath Uni
 

© Copyright British Milers Club 2011