Millfield PB Classic - 5 May - Results (Updated)

Races: 30
Finishers: 314
PB's: 170 (54%)
Power of Ten: Here


YOUNGSTER Rory Howorth leapt to the top of the UK Rankings for under 13 boys with a fabulous personal best in the 800m.
Lining up for the F race – one of 18 over two laps on a grey, wet evening – the 11-year-old Team Bath AC runner finished third in a time 2mins 11.92secs for third place.
The time was also a UK Age 11 best as it shaved 0.38secs off the previous mark set by Tonbridge runner Thomas Kendrick in July 2011.
On top of his PB of 4mins 34.0secs for 1500m the previous weekend Howorth now stands top of the national rankings at both distances.
Rory wasn’t the only member of the Howorth family to impress at the 20th annual Millfield meeting. Older brothers Robert and John – 14-year-old twins also coached by Adrian Clover – ran personal bests of 2:08.04 and 2:08.11 respectively.
At the very sharp end Cornwall AC’s Charlotte Cayton-Smith, who won her first national title at the England Athletics Indoor U20 Championships, opened with a comfortable victory in the 800m A race in 2:08.58 to go second on the early season national rankings.
“I would have liked a quicker time but that is okay for my first race,” said Cayton-Smith.
Coach Daryl Maynard had said before the men’s A race that son Joseph was going to ignore the pacemaker and go off harder than the flagged 55 seconds split.
Maynard did just that and always looked in control until the inevitable fatigue and the blustery conditions down the back straight took their toll as he dropped to 1mins 50.40secs but was still over three seconds clear of the field. Better times are sure to come from Maynard on this evidence.
England Athletics Indoor U20s 1500m champion Kyran Roberts was runner-up in 1:53.40.
In the B race 17-year-old Swindon Harrier Ciaran Cooper smashed his personal best by almost four seconds with a time of 1min 53.73secs to carve almost four seconds off his best mark.
“That is a huge personal best for me and I am really chuffed with that time,” said Cooper.
For Cooper, who is coached by Bryan Clinton, it is his third PB over 800m in as many races this season. He opened with 1:57.86 in March, shaving 0.42secs off his 2013 best, then improved to 1:57.4 last month before Monday’s breakthrough.
Cooper wasn’t the only Swindon Harrier to catch the eye over two laps at the Bank Holiday meeting that attracted over 300 runners from across the country.
Training partner Will Crisp also improved his personal best showing great concentration and character as the 14-year-old trailed at the rear of a strong field in the C race.
Crisp actually finished last of the eight runners – all of whom were older than him – but that stat offered no hint of the importance of the run as his time of 2:04.06 sliced 1.82secs of his 2013 best and catapulted him to the top of the UK Rankings for under 15 boys.

In the women’s 1500m British and English Schools’ 800m champion Molly Long opened her season with victory in a time of 4:35.98 immediately put her joint 10th in the UK Rankings for under 20 women.
“Bearing in mind that it was her first race since August last year and she has had a few illnesses over the winter that is a good solid start for Molly and she said there is plenty more to come,” said coach John Knowles.
Former British Students Indoor champion Mike Wilsmore returned for his first race outdoors in 18 months after injury problems to win the 1500m A race.
“It is good to be back and now hopefully I can kick on,” said Wilsmore.
British cross country international Dewi Griffiths had a good night’s work first winning the 3000m in a PB of 8:14.27 and then just missing his PB in the 1500m by 0.11secs an hour or so later.
At first glance the conditions hardly seemed conducive to personal bests but the stats proved otherwise as of the 314 finishers in the 30 races there were 170 PBs, an impressive 54 per cent, though of course many were from young athletes opening their seasons after a good winter of hard training.
“It was another great night,” said meeting joint organiser and announcer Mike Down.

. Race : 18 BMC 800m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 1 01:50.40 Joseph Maynard Cardiff
2 2 01:53.40 Kyran Roberts U20 Carmarthen
3 4 01:53.43 Hugo Fleming U20 Walton
4 5 01:55.13 Ben Hawkins U20 Taunton
5 6 01:55.43 Karl Welch Bournemouth
6 9 01:55.59 Richard De-camps Gloucester / Birmingham Uni
7 7 01:56.19 Alex George U20 Gloucester
8 8 01:56.27 Charlie Walker U20 Cardiff
9 3 01:56.49 Hassan Abdi U17 Cardiff / Cardiff & The Vale Schs
.
.
. Race : 16 BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 11 01:53.73 Ciaran Cooper U20 Swindon
2 13 01:55.96 Samuel Lane De Courtin U20 Tavistock / Cornwall Schs / Newquay
3 10 01:56.41 Jake Heyward U17 Cardiff
4 18 01:56.62 George Chapman U20 Team Bath
5 16 01:58.11 Andrew Dean-young Bristol & West
6 15 01:58.68 Declan Toth U20 Poole Runners
7 12 01:59.29 David Fisher U20 Southampton
8 17 02:01.01 Stephen Morris Cardiff / Federation Of Disabilit
.
.
. Race : 14 BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 22 01:57.59 Oisin O'callaghan U17 Newry / 3 Ways
2 27 01:58.67 Dominic Taylor U17 Taunton
3 23 01:58.75 Andrew Smith U20 Poole Runners
4 20 01:59.61 Elliot Scott U17 Taunton
5 26 01:59.79 Matthew Williams U17 Pembrokeshire
6 21 02:00.49 Nicholas Jones U20 Cardiff
7 24 02:02.01 Graeme Tinkler U20 Newton Abbot
8 25 02:04.07 Will Crisp U15 Swindon
.
.
. Race : 12 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 31 02:01.86 Jason Sotheran U17 Wimborne
2 32 02:02.16 Martyn Gibbons Notts / Poole Ac
3 29 02:04.85 James Bridge U17 Wells City / Yeovil
4 40 02:04.94 Sam Rogers U17 Lewes
5 28 02:05.47 Dominic Tutton U20 Gloucester
6 33 02:05.58 James Vincent U15 Cardiff
7 30 02:05.65 Harry Paige U20 Ribble Valley
8 34 02:07.86 Jaymee Domoney U17 City Of Salisbury
9 35 02:08.04 Robert Howorth U15 Team Bath
10 36 02:08.11 John Howorth U15 Team Bath
.
.
. Race : 10 BMC 800m E (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 37 02:02.50 Jamie Grose U23 Bournemouth
2 42 02:07.00 Anton Mills U15 Bristol & West
3 45 02:07.90 Ashley Parker U17 Poole Ac
4 38 02:08.50 Alex Price U17 Rhondda
5 39 02:09.90 Isaac Parker U17 Newquay & Par
6 41 02:10.40 Matt Hogg U15 North Somerset
7 384 02:17.70 Themis Bower U15 Team Bath
.
.
. Race : 8 BMC 800m F (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 46 02:09.79 Sam Zakrzewski U20 Ribble Valley
2 388 02:10.87 Reuben Wilmshurst U15 Bristol & West
3 48 02:11.92 Rory Howorth U13 Team Bath
4 50 02:13.59 Joe Connors U17 Yate / Westbury
5 47 02:14.78 Thomas Bury U15 Stroud
6 49 02:16.03 Joshua Thorne U15 Wells City / Yeovil
7 52 02:17.73 Cormack Godfrey U17 North Devon
8 399 02:17.87 Fred Telfer U15 Millfield
9 53 02:18.57 Gareth Pike U20 North Devon
.
.
. Race : 6 BMC 800m G (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 55 02:17.91 Alexander Jeffries U17 Poole Ac
2 56 02:19.12 Josh Forth U15 Ribble Valley
3 57 02:20.41 Joseph Grosvenor U15 Team Bath
4 61 02:20.93 Oliver Thorner U15 Wells City / Yeovil
5 60 02:21.98 Edward Falkingham U15 Taunton
6 59 02:25.84 Theo Cottrell U17 Cardiff Archers
7 63 02:25.97 Iestyn Williams U15 Carmarthen
8 58 02:27.63 Malcolm Cowton V50 Yate / South West Vets
.
.
. Race : 4 BMC 800m H (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 68 02:23.77 Luke Macpherson U13 Wells City
2 66 02:24.78 Niall Caley U13 Wells City / Millfield Sch
3 67 02:25.09 Otis Harding-hill U15 Bristol & West
4 64 02:30.42 Daniel Austin U15 Cardiff Archers
5 65 02:32.01 Luke Baker U15 Wells City / Yeovil
6 70 02:35.60 Stan Harding-hill U13 Bristol & West
7 72 02:36.75 Jacob Reynolds U11 Cardiff Archers
.
.
. Race : 2 BMC 800m I (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 76 02:30.11 Daniel Marshall U15 Bristol & West
2 81 02:31.59 Charlie Parker U13 Newquay & Par
3 73 02:32.50 Ryan Symington U11 Poole Ac
4 78 02:33.99 Matthew Green U15 Taunton
5 79 02:34.67 Aurelio Calipa U13 Poole Ac
6 77 02:35.10 Nathan Marchant U13 Bristol & West
7 80 02:35.11 Si-am Juntakereket U13 Newquay & Par / St Petroc's Drago
8 71 02:36.34 Joseph Mccoubrie U13 Stroud
9 75 02:36.56 Ben Smith U13 Cardiff
10 74 02:43.04 Jack Wosika U13 Team Bath
.
.
. Race : 17 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 82 02:08.58 Charlotte Cayton-smith U20 Cornwall / Enfield & Haringey
2 83 02:11.77 Rosie Chamberlain U20 Exeter
3 85 02:12.03 Bethan Strange Cardiff / Cardiff Met Uni
4 88 02:13.20 Lillie Bellamy U20 Swindon
5 86 02:19.63 Izzy Parry-jones U17 Cwmbran
6 89 02:21.02 Emily Griffin U17 Cardiff
7 87 02:22.50 Amelia Wood U20 Ribble Valley
.
.
. Race : 15 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 107 02:17.91 Kate O'connor U15 Newry / Ireland
2 96 02:18.86 Grace Copeland U15 Wimborne
3 90 02:22.01 Zoe Kerins U20 Wakefield
4 93 02:22.34 Emma Ligthart U17 Cardiff
5 99 02:22.70 Naomi Reid U15 Cardiff
6 95 02:22.83 Rosie Allen U15 Yate / Westbury
7 91 02:24.84 Lucy Lennon U20 Ribble Valley / Newham & Essex Be
8 94 02:24.94 Poppy Tank U17 City Of Plymouth / Armada
9 97 02:29.76 Isobel Dodd U15 Bridgend
.
.
. Race : 13 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 108 02:23.21 Caitlin Wosika U15 Team Bath
2 105 02:23.98 Sophie Nash U17 Yate / Westbury
3 101 02:24.27 Mollie D'arcy Rice U15 Stroud
4 103 02:24.95 Hannah Hobbs U15 Yate / Westbury
5 100 02:25.28 Eleanor Bolton U17 Ribble Valley
6 106 02:25.38 Rebekah Nixon U17 Dromore
7 104 02:27.42 Holli Jehu U15 Aberdare Valley
8 102 02:31.01 Lily England U17 Newquay & Par
.
.
. Race : 11 BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 109 02:19.62 Molly Canham U13 Newton Abbot
2 122 02:22.72 Caitlin Exton U15 Cardiff
3 111 02:23.59 Joanna Taylor U20 Bristol & West
4 114 02:25.63 Amy D'arcy U17 Yeovil / Wells City
5 110 02:27.07 Lucy Baldwin U17 Wells City / Millfield Sch
6 116 02:27.49 Maria Jones U20 Bristol & West
7 118 02:27.65 Sophie Reed U15 Yate / Westbury
8 117 02:27.75 Jade Littlechild U15 Team Bath
9 113 02:28.03 Jessica Brown U15 Taunton
10 389 02:28.52 Amelia Davis U15 Poole Ac
11 115 02:43.96 Emma Jane U17 Swindon
.
.
. Race : 9 BMC 800m E (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 127 02:26.68 Emma Martin U17 Poole Ac
2 119 02:27.40 Lauren Ashurst U15 North Somerset
3 125 02:28.89 Annie Lewis U17 Yate
4 121 02:29.78 Emily Dixon U20 Team Bath
5 126 02:31.32 Kirsty Roberts U17 Cirencester
6 123 02:31.54 Rachael Jeffries U17 Poole Ac
7 120 02:32.20 Sofia Vella U13 Cardiff
.
.
. Race : 7 BMC 800m F (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 131 02:27.35 Elen Lindsay U17 Team Bath
2 133 02:27.92 Ariana Watling U15 Team Bath / Wiltshire Schs
3 130 02:28.00 Amelia Vance U15 Tiverton / Taunton / Somerset Schs
4 129 02:29.40 Charlotte Rogers U20 Taunton
5 140 02:30.16 Alidia Vaile U15 Tunton
6 134 02:30.70 Rosie Whitehead U13 North Somerset
7 135 02:30.81 Georgia Cole U17 Cardiff
8 128 02:36.11 Brogan Haggett U15 Cardiff
.
.
. Race : 5 BMC 800m G (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 138 02:29.47 Emma Jones U17 Yate / Westbury
2 137 02:31.69 Nancy Dineen U15 Bristol & West
3 142 02:33.54 Jennifer Smith U15 Poole Runners
4 144 02:33.74 Ffion Morgan U15 Cardiff Archers
5 146 02:34.63 Amie Walker U20 North Devon
6 145 02:38.48 Georgia Tansey U15 Ribble Valley
7 143 02:39.67 Anne Jones U13 Westbury
8 141 02:41.36 Flora Keeling U15 Taunton
9 152 02:43.32 Grace Brock U15 Lewes/Cornwall
10 139 02:44.86 Emily Jeffries U13 Poole Ac
.
.
. Race : 3 BMC 800m H (Mixed)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 149 02:35.86 Bea Knight U13 Cheltenham
2 153 02:38.87 Megan Cole U15 Cardiff
3 157 02:39.08 Becky Brown U13 Taunton
4 156 02:39.67 Aidan Oscroft U11 Bristol & West
5 147 02:40.77 Chloe Pettitt U13 Newquay & Par
6 341 02:41.64 Innex Davidson U15 Wells City
7 148 02:42.13 Macy Godden U15 Poole Ac
8 151 02:44.27 Johan Hobbs U13 Westbury
9 154 02:45.61 Matilda Fender U15 Taunton
10 155 02:50.22 Abbie White U13 Yeovil / Wells City
.
.
. Race : 1 BMC 800m I (Mixed)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 385 02:41.22 Ben Hoskins U13 Wells City
2 158 02:42.54 Melita Griffin U13 Ribble Valley
3 160 02:44.65 Ella-mae Wright U13 Yeovil / Wells City
4 165 02:45.88 Ashia Wilson U11 Poole Ac
5 166 02:46.15 Isabel Parry U13 Yate / Westbury
6 161 02:46.96 Iwan James Smith U13 Cardiff
7 159 02:48.33 Tasha Mundell U15 City Of Salisbury
8 167 02:51.36 Jodie Mitchell U15 Menai / Wells City
9 168 02:53.06 Jessica Hudson U13 Mendip
10 162 02:53.14 Ben Vincent U11 Cardiff
11 163 02:54.14 Brooke Coldwell U13 Exeter
12 170 03:01.96 Cailin Tootell U17 Stroud
.
.
. Race : 28 BMC 1500m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 184 03:53.60 Michael Wilsmore Bristol & West / Plymouth Uni / Tam
2 180 03:54.25 John Cove U20 Cardiff
3 306 03:55.09 Alex Carter U20 Team Bath
4 176 03:55.85 Thomas George U20 Gloucester
5 182 03:56.42 Dewi Griffiths Swansea / Swansea Uni
6 178 04:01.68 Alex Jones U23 Enfield & Haringey / Loughborough
7 174 04:02.15 Luke Vine U20 Tipton
8 172 04:04.22 David Weir U20 City Of Plymouth
9 181 04:04.55 Sam Sommerville U17 Yeovil / Wells City
10 173 04:07.46 Lucas Clements U20 Southampton
11 177 04:07.72 Archie Walton U17 Taunton
12 179 04:10.06 Matthew Dowell U20 Exeter
13 183 04:11.45 Ieuan Handley U20 Cardiff
14 171 04:11.78 Will Stockley U17 Team Bath / Wiltshire Sch
15 175 04:13.10 Archie Rayner U17 Mansfield
.
.
. Race : 26 BMC 1500m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 194 04:16.89 Dan Wilde U17 Taunton
2 190 04:18.82 Lewis Sternkopf U17 Worcester
3 395 04:22.41 Henry Willis U20 Kings College Taunton
4 198 04:22.59 Lewis Brunt U20 Cardiff
5 186 04:22.85 Cameron Perkins U17 Team Bath / Wiltshire Schs
6 199 04:22.98 Max Travers U20 Wells City
7 387 04:24.26 Felix Rusby U17 Millfield
8 192 04:24.35 Frankie Aldred U17 East Cornwall
9 197 04:25.54 Ben Hooper U15 Windsor Slough Eton & Hounslow
10 185 04:28.47 Craig Bridges Team Bath / Walton
11 187 04:34.21 Ellis Johnson U20 North Devon
12 189 04:35.44 Niall Instone U17 Poole Ac
13 191 04:37.28 Piers Copeland U17 Wimborne
14 195 04:41.13 Tom Mortimer U17 Stroud
.
.
. Race : 24 BMC 1500m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 209 04:30.31 Finn Birnie U15 Newquay & Par / Truro School
2 205 04:32.57 Hugh Sadler U15 Bristol & West / Avon Schs
3 207 04:32.93 Callum Choules U15 North Devon
4 201 04:33.47 Joe Gentry U17 North Somerset
5 206 04:33.87 Michael Biss U17 Wells City / Yeovil
6 208 04:35.36 Jac Smith U17 Cardiff
7 203 04:39.44 Owen Coldwell U15 Exeter
8 204 04:45.42 Euan Kernahan U15 North Devon
9 200 04:57.49 Leon Graham U15 Yate / Westbury
.
.
. Race : 22 BMC 1500m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 348 04:41.64 Henry Crow U17 Millfield
2 220 04:44.22 Archie Vingoe U15 Mounts Bay
3 386 04:44.55 Theo Leigh U20 Millfield
4 223 04:47.28 Benji Edwards U15 Cardiff
5 342 04:48.28 Bradley Seagar U15 Yeovil
6 390 04:48.92 Dylan Dukes U15 Yeovil / Wells City
7 345 04:49.10 Tom Freeman U17 Poole
8 218 04:49.45 Harry Wells U15 Gloucester
9 225 04:49.59 Jacob O'hara U15 City Of Portsmouth
10 217 04:51.48 Bradley Mclellan U13 Newquay & Par
11 344 04:51.74 Sam Gentry U13 North Somerset
12 216 04:53.25 Liam Griffiths U13 Aberdare
13 227 04:53.44 Sammy Watts U15 North Devon
14 224 04:53.61 Harris Mier U13 Hercules Wimbledon / Truro School
15 222 04:54.82 Samuel Grimwood U15 Yate / Westbury
16 219 04:56.26 Benjamin Reynolds U13 Cardiff Archers
17 343 05:03.87 Thomas Fisher U15 Cornwall
18 221 05:06.90 Callum Davis U15 Stroud
19 393 05:09.31 Oliver Guess U17 Kings College Taunton
20 226 05:10.08 Gareth Jones U15 Westbury
21 228 05:10.41 Elliott Mier U13 Hercules Wimbledon / Truro School
.
.
. Race : 27 BMC 1500m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 238 04:35.98 Molly Long U20 Bristol & West / Truro School
2 235 04:37.01 Isobel Glaisher U20 Yeovil / Millfield Sch / Wells City
3 230 04:37.43 Gemma Shepherd U17 Team Bath
4 237 04:37.61 Charlotte Green Bristol & West / Mendip
5 232 04:38.87 Nadia Power U17 Ireland
6 229 04:43.10 Victoria Weir U17 City Of Plymouth
7 234 04:44.03 Jennifer Nesbitt U20 Worcester
8 231 04:46.78 Elisabeth Hood U17 Poole Ac
.
.
. Race : 25 BMC 1500m B (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 242 04:42.97 Holly Brown U20 Taunton
2 246 04:44.06 Alex Mundell U20 City Of Salisbury
3 254 04:48.59 Yoyo Barnsley U17 Cornwall
4 247 04:48.96 Emma Journeaux U23 Yate / Westbury
5 250 04:49.25 Aiste Razmaite U17 Poole Ac
6 248 04:50.50 Emily Smith U20 Yeovil / Wells City
7 249 04:50.78 Laura Mcnab U15 Team Bath
8 346 04:51.62 Lily Hawkins U20 Yeovil
9 244 04:53.45 Lily Carmichael U17 Rugby & Northampton
10 253 04:56.30 Alice Davies U15 North Somerset
11 241 04:58.45 Yasmin Watling U17 Team Bath / Wiltshire Schs
12 251 05:04.92 Grace Knapp U15 Stroud
13 245 05:06.47 Poppy Carmichael U15 Rugby & Northampton
14 243 05:06.54 Sian Temple U15 Tavistock / Newquay & Par
.
.
. Race : 23 BMC 1500m C (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 267 04:54.15 Rebecca Pierce Team Bath / Walton
2 260 04:56.58 Ellie Leather U17 Yate / Westbury
3 268 04:57.50 Emily Thompson U15 Banbury
4 258 04:59.54 Elena Sidman U13 Wells City
5 266 05:00.06 Eloise Browne U15 Bristol & West
6 265 05:02.13 Lucy Davies U15 Pembrokeshire / Dyfed Schs
7 255 05:02.36 Caitlin Carnegie U15 Yeovil
8 256 05:04.43 Jennifer Mclachlan U23 Winchester / Bournemouth Uni / Pool
9 262 05:04.91 Annwen Gammon U15 Cardiff
10 288 05:08.67 Elise Thorner U15 Wells City
11 259 05:11.54 Harriet Emery U15 North Somerset
12 257 05:12.59 Bethan Moor U17 Gloucester
13 261 05:15.22 Georgina Smith U17 Ribble Valley
14 263 05:17.97 Annabel Heath U15 North Devon
.
.
. Race : 21 BMC 1500m D (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 279 04:50.96 Ellie Sykes U17 Millfield Sch
2 270 04:59.40 Katie-jayne Hughes U15 Cornwall
3 274 05:02.24 Martika Gallagher U17 North Devon
4 281 05:02.88 Harriet Lord U17 Millfield Sch
5 272 05:05.05 Ellie Hobbs U13 Westbury
6 276 05:05.72 Harriet Fox U15 Wells City
7 282 05:14.76 Ellie Ringwood U15 Mounts Bay
8 273 05:16.03 Sioned Glynn U15 Carmarthen
9 271 05:16.56 Elowen Penfold U15 Newquay & Par
10 275 05:26.08 Phoebe Killen U17 Exeter
11 269 05:29.22 Georgia Taylor U17 Yate / Westbury
12 392 05:35.58 Imogen Keelinh U17 Taunton
.
.
. Race : 20 BMC 1500m E (Mixed)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 295 05:05.35 Ryan Purse U13 Weymouth
2 286 05:12.46 Sarah Wilson U15 Team Bath
3 291 05:14.97 Lucy Omnet U15 Pembrokeshire
4 284 05:15.99 Alys Withers U17 North Somerset
5 398 05:19.04 Hannah Sheridan U13 Mendip
6 287 05:21.45 Hester Miles U15 Stroud
7 285 05:22.06 Ellie Mortimer U15 Stroud
8 294 05:22.10 Emma Clarke U20 City Of Salisbury
9 293 05:23.09 Lucy Maine U13 North Somerset
10 298 05:27.82 Katie Strange U15 Team Bath
11 347 05:34.24 Juliet Grogan Poulson U15 Mendip
12 292 05:35.22 Zoe Hamm U15 Cardiff
13 283 05:37.61 Lewis Saunders U13 Cardiff Archers
14 397 05:40.60 Anya Lennon U13 Cardiff Archers
.
.
. Race : 19 BMC 3000m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 182 08:14.27 Dewi Griffiths Swansea / Swansea Uni
2 308 08:16.82 Michael Ward U23 Cardiff
3 304 08:30.25 Brett Halliwell U23 Stroud / Yate
4 300 08:35.11 Tom Merson Bristol & West / Exmouth
5 303 08:43.10 Christian Lovatt U20 Swansea
6 311 08:43.38 Matthew Revier Southampton
7 299 08:44.87 Ben Robinson Bristol & West / Gloucestershire
8 309 08:46.00 Josh Trigwell U23 Exeter
9 307 08:54.93 Oliver Fox U20 Wells City / Yeovil / King's Colleg
.
.
. Race : 30 BMC 3000m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 325 08:50.61 William Battershill U17 Erme Valley
2 317 08:51.01 Rob Mctaggart Bournemouth / Poole Ac
3 316 08:58.09 Ben Wilson U20 Poole Runners
4 323 09:05.98 Daniel Chesworth U23 Newport
5 318 09:07.18 Rowan Preece U20 Taunton / Loughborough Students
6 320 09:07.61 Tim Spencer Southampton
7 322 09:08.76 Matt Hibberd Southampton
8 313 09:08.98 James Denne Exeter / Gloucestershire Uni
9 321 09:12.21 Daniel Mulryan U20 Poole Runners
10 314 09:16.34 Martin Johnson Southampton / Corby
11 327 09:17.59 Luke Prior U17 Wells City
12 326 09:27.58 Matthew Emery Southampton / Bath Uni
13 312 09:29.10 Terence Fawden U17 Highgate
14 324 09:33.74 Jack Turner U17 Stroud
.
.
. Race : 29 BMC 3000m C (Mixed)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 333 09:47.93 Tom Dukes V35 Wells City / Yeovil
2 335 09:48.83 Matthew Parkes Bridgend
3 329 09:51.82 Paul Allen Wells City / Yeovil
4 336 09:59.46 Tom Slattery U17 Cornwall
5 339 10:03.29 Oliver Dickinson U17 Wells City
6 340 10:05.85 Emily Ackford U17 City Of Plymouth
7 338 10:24.88 Zoe Wassell U17 Stroud
8 331 10:30.82 Jonathan Wilson U17 Team Bath
9 334 10:43.87 Hermione Seymour U20 City Of Salisbury / Millfield Sch
10 332 11:18.17 Adam Snow U20 Taunton
11 330 11:56.60 Catherine Harman V40 Exeter
12 328 12:25.60 Isabella Roynon U17 Team Bath

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019