Eltham - 17 July - Results

Races: 9
Finishers: 89
PB's: 47 (53%)
Power of Ten: Here


BMC 800m A Race
1 1:52.28 Joseph O'Hara U17 M Bexley
2 1:52.48 Kieran Reilly U23 M Tonbridge
3 1:52.91 Lewis Lloyd U20 M Herne Hill/Cambridge Uni
4 1:53.14 Alex Cornwell U23 M Woodford Green Essex Ladies/Birmingham Uni
5 1:53.69 Nick Goolab SEN M Belgrave
6 1:53.73 Adam Gilbert U20 M Medway & Maidstone
7 1:56.97 Mike Cummings SEN M Herne Hill/Hardley
.
BMC 800m B Race
1 1:54.56 Tom Cox U23 M Tonbridge
2 1:55.21 William Somogyi U20 M Bexley
3 1:56.09 Rhys Lewis U20 M Luton
4 1:57.39 Georges Vacharopoulos U23 M Blackheath & Bromley/Warwick Uni
5 1:58.29 Nathan Inkester U17 M Sutton & District
6 1:58.51 Jack Stroud SEN M Orion
7 1:58.96 Kieron Sexton U23 M Ireland
8 2:00.64 David Fisher U20 M Southampton
.
BMC 800m C Race
1 1:57.96 Owen Hind SENM Kent AC
2 1:58.22 Tom Clench SEN M Bexley
3 1:58.47 Ryan Driscoll U20 M Tonbridge/St. Mary's Uni
4 1:58.80 Jack Goss U17 M Invicta East Kent
5 1:59.35 Alexander Hookway U23 M Tonbridge/Brunel Uni
6 1:59.85 Daniel Bradley SEN M Tonbridge
7 2:00.59 William Stockwell U20 M Invicta East Kent
8 2:01.07 Adam Villard U23 M St. Mary's Richmond/Stragglers
9 2:03.02 Bailey Stickings U17 M Blackheath & Bromley
.
BMC 800m D Race
1 2:00.65 James Williamson U20 M Ashford AC
2 2:00.68 Niki Faulkner U20M Bexley AC
3 2:00.86 Andre Stone U17 M Bexley
4 2:01.11 James Pigot U23M Tonbrige
5 2:02.70 Matthew Boxall U15 M Crawley
6 2:03.24 Luke Russell U17 M Blackheath & Bromley
7 2:03.42 Billy Black U17 M Herne Hill
8 2:03.96 William Ruiz U20 M Blackheath & Bromley
9 2:04.15 Joe Crawford U17 M Bexley
10 2:05.02 Will Whitmore U17 M Tonbridge/Judd School
.
BMC 800m Race E
1 2:09.43 Alex Elms U15 M Dulwich/Cambridge H
2 2:10.63 Ji-Min Lee U20 M London Schs
3 2:16.69 Leah Louise Everson U17 W Blackheath & Bromley
4 2:17.51 Rosa Prideaux U15W Chelmsford
5 2:18.55 Duncan Hussey V45 M Dulwich
6 2:18.93 Clare Elms V45 W Dulwich/Cambridge H/Blackheath & Bromley/Veterans
7 2:20.23 Tina Harris SEN W New Zealand
8 2:21.33 Ryan Maunders U15 M Medway & Maidstone
9 2:22.48 Alice Wood U20 W Tonbridge
10 2:29.77 Charles Whitmore V50 M Tonbridge
.
BMC 1500m Race A
1 3:49.47 Tom Frith U23 M Southend/Oxford Uni
2 3:53.00 Luca Russo U23 M Tonbridge/St. Mary's Uni
3 3:56.00 James West U20 M Tonbridge
4 3:57.48 Sean Molloy U20 M Tonbridge
5 3:58.27 Billy White U17 M Brighton Phoenix
6 3:59.35 Kris Everett-Arnarsson U23 M Hastings AC
7 4:01.84 Tom Beedell SEN M Woodford Green Essex Ladies/Chiltern
8 4:01.90 Jamie Dee U17 M Shaftesbury Barnet
9 4:03.81 William Fuller U17M B & B
10 4:06.44 Frankie Conway U23 M Orion/Birmingham Uni
11 4:06.95 James Hogg SEN M Medway & Maidstone/Kent Uni
12 4:09.18 Tom Collins SEN M Medway & Maidstone
.
BMC 1500m Race B
1 4:04.51 Alex Howard U20M Tonbridge
2 4:07.52 Anupam Das SENM Hillingdon/Bath Uni/Bristol & West
3 4:09.10 Robert Smith SENM Notts/Nottingham Uni
4 4:11.36 Ryan Higgs U20M Hastings AC
5 4:13.53 Danny Brewer SENM Blackheath & Bromley/Sheffield Uni
6 4:13.71 Josh Clifford U17M Shaftesbury Barnet
7 4:14.06 Adam Thorpe U17 M Shaftesbury Barnet
8 4:14.88 Harry Wells U17M 0
9 4:14.90 Thomas Wright U20M Bexley
10 4:15.56 Alec Finch U20M Thurrock
11 4:18.35 Ashok Mathur U20M Shaftesbury Barnet
12 4:19.27 Su-Min Lee U20M Kent/Cambridge Uni
13 4:21.94 Stuart Beaney V35M Kent
.
BMC 1500m Race C
1 4:25.52 Elizabeth Bird U20W Shaftesbury Barnet
2 4:38.90 Bryony Proctor SENW Aldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni
3 4:41.15 Grace Baker U20W Aldershot, Farnham & District/Hastings AC
4 4:46.20 Alfie Jeffery U17M Hastings AC
5 4:51.19 Georgina Ball U23W Lincoln Wellington/St. Mary's Uni
6 4:51.73 Sophie Markwick U17W Hastings AC
7 4:54.60 Francesca Reid Lloyd U17W Herne Hill
8 5:03.18 Lauren Bourne U20W Aldershot, Farnham & District/Worthing
9 5:06.09 Louise Nash U17W Hastings AC
.
BMC 3000m Race A
1 8:43.34 Tom Holden U17M South London
2 8:46.55 Tom Heslop SENM Victoria Park & Tower Hamlets/Cambridge Uni
3 8:49.27 Adam Wright U20M S Factor
4 8:57.69 Ben Cole SENM Tonbridge/Edinburgh Uni
5 9:11.23 Dave Morgan SENM Serpentine RC
6 9:18.85 Sean Parker-Harding U23M Hastings AC
7 9:22.19 Daniel Watt SENM Tunbridge Wells
8 9:27.82 Tony Tuohy V50M Dulwich/Veterans
9 9:38.68 Abdu Mohamed U17M Herne Hill
10 10:08.77 Christian Poulton V45M Cambridge H
11 10:14.20 Jon Williams SENM Ware Joggers

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013