Eltham - 19 June - Results

Races: 10
Finishers: 83
PB's: 47 (57%)
Power of Ten: Here


BMC 800m A Race
1 1:50.18 Hannes Naude SEN M South Africa
2 1:51.16 Joseph Lancaster U20 M City of Sheffield AC
3 1:52.83 Daniel Stepney SEN M Brighton Phoenix/Brighton Uni
4 1:53.75 Donald Carter SEN M Invicta East Kent/St. Mary's Uni
5 1:53.84 James Stockings U20 M Woodford Green Essex Ladies
6 1:54.11 Tommy Ashby SEN M Harmeny/Moorfoot
7 1:54.61 George Duggan U17 M Tonbridge
8 1:58.38 Billy Kelsey U17 M Shaftesbury Barnet
.
. BMC 800m B Race
1 1:54.94 Daniel Rowden U17 M Woodford Green Essex Ladies
2 1:55.16 Ben Tyler SEN M Medway & Maidstone/Brunel Uni
3 1:55.40 Andrejs Safars SEN M Medway & Maidstone/Latvia
4 1:55.68 Massi Dendani U20 M Havering Mayesbrook/Bedfordshire Uni
5 1:56.56 Mike Cummings SEN M Herne Hill/Hardley
6 1:57.42 William Somogyi U20 M Bexley
.
. BMC 800m C Race
1 1:56.96 Patrick Lucas U20 M Croydon
2 1:57.42 Owen Hind SEN M Eastleigh RC
3 1:58.56 William Fuller U17 M Blackheath & Bromley
4 1:59.15 Nikki Faulkner U20 M Bexley
5 1:59.22 Richie Davis U15 M Brighton Phoenix
6 1:59.25 Laurie Probert U20 M Tonbridge
7 2:00.18 Daniel Bradley SEN M Tonbridge/Aldershot, Farnham & District
8 2:00.75 Sam Benge U23 M Woodford Green Essex Ladies
9 2:01.11 Alexander Hookway U23 M Tonbridge/Brunel Uni
.
. BMC 800m D Race
1 2:00.74 Maximillian Nicholls U20 M Tonbridge
2 2:02.28 Bailey Stickings U17 M Blackheath & Bromley
3 2:05.50 Luke Russell U17 M Blackheath & Bromley
4 2:06.00 Craig Sharp V35 M Dartford H
5 2:09.11 Jamil Kikwera SEN M Enfield & Haringey
6 2:09.61 Euan Nicholls U17 M Tonbridge
7 2:10.54 William Bardsley U17 M South London
.
. BMC 800m Race E
1 2:15.94 Alexander Bevan U15 M Peterborough
2 2:18.47 Chris Best U15 M Horsham Blue Star
3 2:19.43 Christian Lee U15 M Crawley
4 2:19.79 Charlotte Harwood U17 W Medway & Maidstone
5 2:19.82 Clare Elms V45 W Dulwich/Cambridge H/Blackheath & Bromley/Veterans
6 2:21.50 Saffron Salih U20 W Tonbridge
7 2:23.63 Chloe Sharp U15 W Dartford H
8 2:24.01 Tara Bage U17 W Chichester
9 2:24.21 Katherine-Jayne Watts U17 W Colchester H
10 2:25.06 Sian Driscoll U17 W Tonbridge
.
. 1500m Race BMC A
1 3:50.13 Neilsen Hall SEN M Beds & County/Herts Phoenix
2 3:52.18 Robbie Fitzgibbon U20 M Brighton Phoenix
3 3:56.58 Jake Byrne U23 M Mullingar H
4 3:58.08 Chris Hartley SEN M TVH/Australia
5 3:58.92 Gilbert Grundy SEN M Woking/Guildford & Godalming
6 4:04.54 Georges Vacharopoulos U23 M Blackheath & Bromley/Warwick Uni
7 4:05.01 Christopher Olley U20 M Tonbridge
8 4:06.29 James Hogg U23 M Medway & Maidstone
9 4:06.54 Alex Gibbins V35 M Blackheath & Bromley
10 4:07.13 Grant Webb U23 M Basildon/Oaklands Col
11 4:07.65 Adam Wright U20 M S Factor
12 4:08.61 Chris Cohen U17 M Tonbridge
13 4:09.43 Adam Villard U23 M St. Mary's Richmond/Stragglers
14 4:10.33 Andrew Pickett SEN M Dartford H/Loughborough Uni
15 4:22.03 Thomas Purnell SEN M Invicta East Kent
.
. 1500m BMC B & Open
1 4:19.78 Dennis Cross U23 M Thurruck H
2 4:21.98 Tim Faes U17 M Tonbridge AC
3 4:36.28 Lewis Caiels U17 M Dartford HAC
4 4:50.30 Chris Lydon V50 M Beckenham Runners
5 5:01.26 Barry Hopkins SEN M Invicta East Kent
6 5:28.93 Rebecca Wilby U20 W Dartford H
7 5:34.57 Hashim Hassan U13 M Unattached
8 5:34.84 Annabel Field U13 W Bexley AC
9 5:46.92 Abigail Kingston SEN W Blackheath & Bromley HAC
.
. 5000m BMC A
1 14:57.38 Ryan McKinley SEN M Highgate H
2 15:22.38 Anupam Das SEN M Hillingdon/Bath Uni/Bristol & West
3 15:23.23 Darryl Hards SEN M Brighton Phoenix/Worthing
4 15:30.15 Daniel Hamilton U23 M Abingdon/Birmingham Uni
5 15:46.26 Ben Shearer V35 M Cambridge H
6 16:00.23 Phil Dickens SEN M Cambridge H
7 16:02.70 Paul Bell V40 M Kent
8 16:05.24 Stuart Beaney V35 M Kent
9 16:23.97 Daniel Watt SEN M Tunbridge Wells
10 16;32.61 Tony Tuohy V50 M Dulwich Runners
11 17;06.50 James Gordon V35 M Cambridge H
12 17;07.96 Jad El-Houssami Sen M Newham & Essex Beagles
13 17:37.02 Alex Cameron U20 M Dartford HAC
14 19:16.13 Katie Sanders SEN W Greenwich Tritons
.
. 2000m s/c Women
1 7:40.72 Emily Greenan U20 W Central
.
. 2000m s/c Men
1 5:36.37 Zak Seddon U20 M Bracknell AC
2 5:50.94 Matthew Axe U20 M Wycombe
3 5:55.31 Abdi Abdi U20 M Birchfield H
4 6:07.01 Matthew Seddon U20 M Bracknell AC

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013