Solihull Grand Prix - 18 May - Results, Pictures, Report + Video

Races: 23
Finishers: 252
PB's: 110 (44%)
Power of Ten: Here

Video
Available at athleticos.org - HERE

Pictures
Mens 800m A Mens 1500m A Mens 5000m A
Mens 800m A Mens 1500m A Mens 5000m A
Womens 800m A Womens 1500m A Womens 5000m A
Womens 800m A Womens 1500m A Womens 5000m A

Above courtesy of Mark Shearman ( Details)

Another 350 photos of the meeting taken by Adrian Royle are available HERE

Report

Mens 800m
IT took a while for the judges and electronic photo finish to separate the top two in the closest finish of the day – and arguably one of the best finishes ever to an 800m A race – before British international James Shane was given the verdict.
Even Shane, who had been trapped on the inside until a gap opened down the home straight, was surprised at that as he thought that Elliot Slade had got the verdict as he swooped down the outside in lane 6.
Both men were given the same time of 1min 48.93secs but former UK No 1 1500m runner Shane was given the verdict to maintain his unbeaten start to the season after his recent success in the British Students’ Championships.
“I felt strong but not as sharp as I want to be but it is all about racing,” said Shane.
Slade’s time was significant and not just because it was a personal best and his first time under 1mins 49secs for the 18-year-old but also because it was inside the qualifying standard of 1mins 49secs for the European Junior Championships.
“I am delighted to run a PB and get inside the European Junior qualifying standard,” said Elliot.
With fellow juniors Richard Charles (PB of 1:49.30), Sean Molloy (1:49.35) and Jordan Bransberg (1:50.17) just behind Slade and the outstanding 17-year-old Kyle Langford winning the B race in a big PB of 1:49.42 the competition to win a place in the British team for the Europeans is going to be an intriguing one.
As for that A race just 0.06secs separated the top four runners in a thrilling race that reflected the quality of racing on the night.
Langford’s success in the B race was one of the highlights of the evening as the teenager from Shaftesbury Barnet Harriers, who is coached by the experienced George Harrison, carved almost two seconds from his previous best to break 1mins 50secs for the first time.
Proudly wearing his BMC Academy vest Langford edged out Trafford’s David Horniman as their paced fought neck and neck down the home straight with the latter also rewarded by a PB.
“That win really surprised me as I had been ill all week and wasn’t even sure I was going to run,” said Langford.

The five other supporting races over two laps saw some quality racing and a total of 16 personal bests and numerous season’s bests underlined the good conditions on the night.
The E race, in particular, stood out with winner Nzimah Akpan of Liverpool Harriers inspiring five PBs from the eight runners – with the other three clocking best times of the season.
“That is only my second race back after injury and after opening with 1:55.5 in a BMC race in Stretford last week I am really pleased to run a PB tonight as I felt strong and didn’t tie up at all,” said Akpan.
The 19-year-old shaved 0.01secs off his 2012 best and is looking to go even quicker in SportCity next month.
D race winner Donald Macleod, who is coached by ex-international Brian Whittle, also set a PB of 1:51.04 clipping a second-and-a-half off his 2011 best and also pulled runner-up Tom Guy to a new best of 1:52.14.
Sean Reilly finished very strongly to win the F race, just missing his PB and in the opening race of the evening the tempo was set as 18-year-old Jersey-based Aaron Turmel smashed his PB by four seconds with victory in 1:54.52.
“I linked up with a new coach (Geoff Watkin) last year and I am benefitting from that,” said Turmel. “That’s a big PB for me and I am delighted with my run. Now I am hoping to get down to the low 1:50s by the end of the summer.”

Mens 1500m
While the men’s 800m elite was as close as it can get there was absolutely no mistake about the identity of the winner of the 1500m as Charlie Grice stamped his authority all over it.
A slow start quickly ended hopes of a fast time on a good night for middle distance running and from that moment 19-year-old Grice focussed all his energies on just trying to win the race.
He did that with a very strong finish in a time of 3:45.06 with training partner James Brewer emerging from the pack to grab second ahead of Rob Mullett.
“I have had exams all week so have been up late revising so my preparations were hardly ideal but it was job done as I wanted to win that race,” said Grice.
In contrast the runners in the B race really chased the clock and the top four were all rewarded with personal bests. St Albans AC’s 18-year-old James McMurray was the strongest as he clipped almost a second off his 2011 best with 3:45.65, which is well inside the European Juniors qualifying mark of 3mins 47secs.
Runner-up Andrew Butchart, 21, smashed his PB by over seven seconds with 3:46.39 while third-placed Nick Hooker went under 3:50 for the first time with 3:46.49.
In fourth 19-year-old Kieran Reilly clocked a PB of 3:47.17 and further down the field there were also PBs for 19-year-old Daniel Cheeseman and even more significantly 16-year-old Aldershot, Farnham & District runner Jack Crabtree.
Crabtree’s time of 3:49.10 carved over three seconds off his 2012 PB set in the same meeting last year and was inside the qualifying standard of 3:51.00 for the World U18 Championships.
One of the stand-out races of the night has to be the 1500m D race – in which the top eight runners all recorded personal bests!
Birmingham University’s 19-year-old student Edward Shepherd got his tactics spot-on to win in 3:54.49 to slice over three seconds off his best while runner-up Alex George, who produced an astonishing last lap to move up from 10th, slashed four seconds off his best with 3.54.83.
“I ran a huge PB of 8:33 in the BMC PB Classic at Millfield School at the start of the month and now this tonight so I am absolutely delighted,” said the 17-year-old Gloucester athlete.
It is worth noting that the next six finishers were all aged under 20 and five were juniors.
Carmarthen’s Kyran Roberts looked impressive winning the C race with the 17-year-old taking almost three seconds off his previous best and edge ever closer to breaking 3:50.
Coach Phil Townsend had a one-two in the E race with Andrew Stanton and Michael Wood taking charge.


Mens 5000m
Two years ago Denmark runner Abdi Hakin Ulad finished a disappointed 14th in the B race at Solihull and vowed to return and show his true form. The 21-year-old did just that to win the A race in a personal best time of 14:01.35 bursting past long-time leader Matthew Hynes on the last lap.
“Many people talk about these BMC races so I always wanted to come back and run here again and do better so I am pleased to win and get a PB,” said Ulad.
Hynes said he was frustrated with his effort as he feels he is in sub 14 minutes shape. “I just need to find the right race,” said Hynes.
Completing a clean sweep of PBs in the top four Matt Bergin was third in 14:05.20 and 18-year-old Jonathan Davies improved his best by over six seconds to duck inside the European Juniors qualifying standard of 14:25.
“Running faster than 14:25 was the goal so I am delighted with that,” said Davies. “I was offered a run in Loughborough but I wanted to come here and get that qualifying time done.”
Originally down as the pacemaker British international Andy Vernon stayed the course to clinch a comfortable victory in what was a useful run-out.
Those chasing the popular Aldershot, Farnham & District runner were clearly inspired as five of the next six runners recorded personal bests with 20-year-old Phillip Sesemann, who is coached by BMC President Norman Poole, slashing over two minutes off his three-year-old best to finish runner-up.
Vernon had barely ten minutes rest before stepping back on the track to pace the C race and he did a great job setting a tempo that saw 13 of the 19 finishers set new lifetime bests to again underline the value of these races to club runners.
AFD’s 17-year-old Ben Bradley caught the eye in third with 14:49.31 as he finished close to eventual winner James Smith and William MacKay.


Womens 800m
In her first race since returning from a spell of training at Font Romeu Gloucester AC’s Irish international Rose-Anne Galligan was the class act in the A race s she dominated the second lap to win in 2:04.08 having reached the bell in around 60 seconds.
“It was nice to blow away the cobwebs,” said Galligan, who is racing over 800m again in Loughborough today.
Shelayna Oskan-Clarke was a distant second with Basildon junior Kaylee Dodd clocking a PB of 2:07.03 in third.
Cornwall teenager Molly Long was rewarded for making the long trip from her home in Padstow by winning the B race, which easily represents her best achievement in a BMC event.
The 16-year-old, who is coached by John Knowles who also puts on the south west meetings at the Exeter Arena, clipped almost a second off the time she set in the same meeting last year with a winning mark of 2:08.62 ahead of Denmark junior Dagmar Faester Olsen and Amber Valley’s Alex Turner, who clocked a PB of 2:09.74.
There was also a fine PB of 2:10.41 for 15-year-old Caelidh Ross in fifth, which took a second off her PB set in the BMC Classic meeting in Corby the week before. It means Ross has now improved her 800m time by over three seconds in just two races from last year.
Birmingham University student Sarah McDonald made the short and worthwhile trip to Solihull to win the C race in a PB of 2:08.71 with runner-up Emma Leask also running faster than ever before.
The top three in the D race of Gemma Coe, Helen Waters and 15-year-old Aimee Pratt all recorded PBs.


Womens 1500m
In only her second time in spikes this year Charlene Thomas proved far too sharp for her rivals in the A race as she finished over two seconds clear of the field.
“I was due to come here and do some pacemaking but I persuaded my coach to let me race and I am pleased with that tonight,” said Thomas.
“The aim was to blow away the cobwebs in my first race and I did just that.”
Melissa Courtney worked really hard to stay in touch with Thomas but paid for her efforts on the last lap as she was swallowed up by the chasing pack from which Otley’s Rachael Bamford emerged to clinch second in a PB of 4:16.67, clipping almost four seconds off her 2012 best.
Switzerland runner Lisa Kurmann finished strongly to take third in a PB with Montana Jones fourth.
Calli Thackery ran a season’s best of 4:25.48 to win the B race with Guernsey’s Sarah Mercier delighted to record a PB of 4:27.01 in second. Likewise Emily Hosker Thornhill, coached by Mick Woods at AFD, smashed her PB by almost six seconds in third place.
Norway enjoyed their second win of the night in the C race with 24-year-old Christina Toogood slashing eight seconds off her best to finish well clear of AFD’s Emily Moss with Kelly Rushton third. Liverpool’s 14-year-old Sophia Brennan caught the eye in fifth as she lopped five seconds off her best to move into the top twenty of the UK Rankings.



Womens 5000m
Katrina Wootton showed she was in good form with a big PB in the recent Bristol 10k and she transferred that onto the track with an impressive win over Steph Twell.
Twell forced the pace from the gun and the pair soon eased clear of the pack. The effort of leading meant Twell couldn’t respond when Wootton edged ahead with 800m remaining and quickly opened up a gap with she stretched to 12 seconds by the finish line as she won in a PB of 15:30.82 with Twell on 15:42.13.
“That is my first run on the track so I have to be pleased with that,” said Wootton. “I tried to take the lead early on but Steph is so competitive she wouldn’t let me go by so I just settled in behind her.”
Twell said she was hoping the pair could have worked together for a faster time and admitted that when Wootton burst ahead she was stuck in a rhythm.
“It was difficult for me today so I am pleased with that,” said Twell.
Behind them there were PBs for Laura Muir, Lily Partridge,Sarah Benson, Rhoma Auckland and Kristine Helle of Norway.

Results
Race : 13 BMC 800m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 2 2 01:48.93 James Shane Newham & Essex Beagles / Anglia R
2 6 6 01:48.93 Elliot Slade U20 Cardiff
3 1 1 01:48.98 Rory Graham-watson Windsor Slough Eton & Hounslow /
4 8 8 01:48.99 Joseph Maynard Cardiff
5 5 5 01:49.30 Richard Charles U20 Shaftesbury Barnet
6 3 3 01:49.34 Oliver Aitchison U23 Aldershot Farnham & District
7 7 7 01:49.35 Sean Molloy U20 Tonbridge
8 9 01:50.17 Jordan Bransberg U20 Skyrac
9 4 4 01:51.61 Kevin Bell Border
.
.
. Race : 4 BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 17 8 01:49.42 Kyle Langford U20 Shaftesbury Barnet
2 16 7 01:49.52 David Horniman U23 Trafford
3 11 2 01:51.96 Tom Marley Cardiff
4 18 9 01:52.10 Louis Rawlings U20 Cambridge & Coleridge
5 15 6 01:52.52 Stephen Bennett Preston / Loughborough Uni
6 10 1 01:52.82 Warren Frey Birchfield H
7 13 4 01:52.82 James Lamswood U20 Kingston Upon Hull
8 12 3 01:53.36 Luke Betts U23 Sale Harriers Manchester
9 14 5 01:54.14 Joseph Lancaster U20 City Of Sheffield
.
.
. Race : 7 BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 22 4 01:51.91 Dudley Mason U20 Southampton
2 20 2 01:52.11 Elliott Dorey U20 Jersey / Channel Islands
3 19 1 01:53.38 Kristian Uldbjerg Hansen U20 Denmark
4 23 5 01:53.52 Graeme Oudney Harrow / Pitreavie / Dundee Uni
5 25 7 01:53.66 Steven Morrow Liverpool H / Ballymena & Antrim
6 24 6 01:53.91 Josh Oguntayo U23 Sale Harriers Manchester
7 21 3 01:54.24 David Banwell-clode U23 Cwmbran / Warwick Uni
8 26 8 01:57.10 Michael Dyer North Down
.
.
. Race : 6 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 32 6 01:51.04 Donald Macleod Stornoway / Glasgow Caledonian Un
2 30 4 01:52.14 Tom Guy U23 City Of Stoke
3 28 2 01:52.58 Peter Loudon U23 Edinburgh Ac / Team Edinburgh
4 31 5 01:53.49 Jonathan Monk U20 Leicester
5 34 8 01:54.47 Chris Mcgahan U20 Sale Harriers Manchester
6 33 7 01:55.91 Rhys Granville U20 Carmarthen / Swansea
7 29 3 01:56.51 Tom Syckelmoore U23 Basingstoke & Mid Hants
8 27 1 02:04.24 Daniel Poulton Stevenage & North Herts
.
.
. Race : 3 BMC 800m E (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 43 9 01:53.59 Nzimah Akpan U20 Liverpool H
2 39 5 01:54.00 Paul White Middlesbrough (mandale)
3 36 2 01:54.53 Charlie Joslin-allen U20 Tonbridge
4 38 4 01:54.60 Thomas Murilo Heggoy U20 Norway
5 35 1 01:54.75 Ben Everson U20 Trafford
6 37 3 01:54.89 Jack Killip U20 Windsor Slough Eton & Hounslow
7 42 8 01:55.01 Tom Holden Tipton
8 40 6 01:56.81 Ryan Cox (p) Birchfield H
.
.
. Race : 2 BMC 800m F (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 47 4 01:54.28 Sean Reilly Central / Forth Valley
2 50 7 01:54.46 Tom Mckellar U23 Basingstoke & Mid Hants
3 49 6 01:55.20 Stephen Mackay U23 Inverness
4 46 3 01:55.23 Jeremy Barnes U17 Coventry
5 48 5 01:55.55 Richard De-camps Gloucester / Birmingham Uni
6 51 8 01:56.48 Thomas George U20 Gloucester
7 44 1 01:57.43 Alex Jones U23 Enfield & Haringey / Loughborough
8 45 2 01:57.86 Jacob Preece U20 Cardiff
.
.
. Race : 1 BMC 800m G (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 54 3 01:54.52 Aaron Turmel U20 Jersey / Channel Islands
2 53 2 01:56.57 Michael Batiste Guernsey / St. Mary's Uni
3 56 5 01:56.72 Massi Dendani U20 Havering Mayesbrook / Bedfordshir
4 52 1 01:59.62 David Moore (p) U23 Aldershot Farnham & District / C
5 58 7 02:00.66 Thomas Meakin Owls Leicester
6 275 4 02:01.51 Josh Burrows Telford
.
.
. Race : 11 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 61 3 02:04.08 Rose-anne Galligan Gloucester / St. Mary's Uni / Irela
2 63 5 02:05.85 Shelayna Oskan-clarke Windsor Slough Eton & Hounslow /
3 60 2 02:07.03 Kaylee Dodd U20 Basildon
4 59 1 02:08.43 Rebecca Linney U23 Liverpool H / Birmingham Uni
5 62 4 02:09.58 Alexandra Bell U23 Pudsey & Bramley / Leeds Metropol
6 64 6 02:11.47 Georgie Hartigan U20 Coventry
.
.
. Race : 5 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 66 2 02:08.62 Molly Long U17 Bristol & West / Truro School
2 70 6 02:09.74 Dagmar Faester Olsen U20 Denmark
3 67 3 02:09.74 Alex Turner U23 Amber Valley / Nottingham Trent U
4 71 7 02:10.18 Sophie Connor U23 Shaftesbury Barnet / Warwick Uni
5 65 1 02:10.41 Caelidh Ross U17 Leicester
6 72 8 02:11.43 Maria Larsen U20 Denmark
7 68 4 02:11.82 Jade Allen Rotherham
8 69 5 02:17.23 Erin Mcilveen Victoria Park City Of Glasgow / C
.
.
. Race : 12 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 77 5 02:08.71 Sarah Mcdonald U23 Jarrow & Hebburn / Birmingham Uni
2 79 7 02:10.44 Emma Leask U23 Shetland / Guernsey
3 78 6 02:11.63 Josefine Rytter U20 Denmark
4 76 4 02:12.02 Sally Smith U20 Wakefield / Leeds Metropolitan Un
5 74 2 02:12.73 Natalie Shaw Derby
6 73 1 02:13.14 Kate Seary U17 Cardiff
7 75 3 02:14.14 Rachael Scott U20 Preston
.
.
. Race : 10 BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 81 2 02:13.41 Gemma Coe Cambridge & Coleridge / Anglia Ru
2 85 6 02:15.32 Helen Waters U23 West Suffolk / Birmingham Uni
3 82 3 02:19.38 Aimee Pratt U17 Sale Harriers Manchester
4 83 4 02:21.09 Abigail Linney U17 Liverpool H
5 86 7 02:21.99 Imani Modahl U20 Sale Harriers Manchester
6 80 1 02:22.31 Hannah Delaney U17 Liverpool H
.
.
. Race : 17 BMC 1500m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 88 2 03:45.06 Charlie Grice U23 Brighton Phoenix
2 98 12 03:45.61 James Brewer Cheltenham
3 97 11 03:45.82 Rob Mullett Lewes / Butler Uni
4 91 5 03:46.16 Richard Weir Derby / Staffordshire Uni
5 94 8 03:46.31 Chris Warburton Notts / Loughborough Uni
6 87 1 03:47.90 Ben Coldray U23 Stroud / St. Mary's Uni
7 90 4 03:48.45 Hans Kristian Floystad Norway
8 96 10 03:48.76 Steve Mitchell Bristol & West / Bristol Uni / Hels
9 92 6 03:48.79 Stephen Davies Belgrave / Cardiff
10 89 13 03:48.80 Alastair Hay Central / Thames Valley / Queen Mar
11 95 9 03:49.63 Matthew Shirling U20 Liverpool H
12 100 14 03:52.85 Daniel Studley U23 Bristol & West / Oxford Brookes U
.
.
. Race : 19 BMC 1500m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 109 9 03:45.65 James Mcmurray U20 St. Albans Ac / St. Albans Stride
2 110 10 03:46.39 Andrew Butchart U23 Central
3 102 2 03:46.49 Nick Hooker Leeds City / Leeds Metropolitan U
4 104 4 03:47.17 Kieran Reilly U23 Tonbridge
5 105 5 03:47.31 Matthew Bowser Lincoln Wellington / Loughborough
6 108 8 03:47.68 Jack Hallas U23 Wakefield / Leeds Metropolitan Un
7 113 13 03:48.18 Mathew Jackson U23 Liverpool H / Birmingham Uni
8 114 14 03:48.46 Alex Tovey Windsor Slough Eton & Hounslow /
9 106 6 03:48.81 Daniel Cheeseman U23 City Of York / St. Mary's Uni
10 101 1 03:49.10 Jack Crabtree U17 Aldershot Farnham & District
11 103 3 03:51.35 Johnathan Morgan Newport / UWIC / Southampton
12 111 11 03:52.48 Sam Mitchell Notts / Royal Air Force / Worcester
13 112 12 03:54.65 William Paulson U20 Stroud
.
.
. Race : 14 BMC 1500m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 129 15 03:50.63 Kyran Roberts U20 Carmarthen
2 120 6 03:51.26 Gareth Hill Ballymena & Antrim
3 128 14 03:51.73 Michael Dowling U23 Ferrybank / Newham & Essex Beagle
4 117 3 03:51.74 Michael Mckillop St. Malachy's / Ireland
5 119 5 03:52.11 Stuart Ferguson U23 Radley / Birmingham Uni
6 121 7 03:52.48 George Duggan U17 Tonbridge
7 115 1 03:54.26 Chad Lambert U23 Marshall Milton Keynes / Birmingh
8 126 12 03:55.31 Ryan Stephenson Morpeth
9 123 9 03:55.61 Ander Russell Stroud / Birmingham Uni
10 125 11 03:56.34 Luca Russo U23 Tonbridge / St. Mary's Uni
11 127 13 03:57.13 Dave Ragan Basingstoke & Mid Hants / Sheffie
12 124 10 03:59.41 Jason Prickett U23 St. Mary's Uni / Aldershot Farnh
13 116 2 04:04.06 Tom Cox U23 Tonbridge
14 122 8 04:09.41 Aaron Phelps U23 Stroud
.
.
. Race : 16 BMC 1500m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 130 1 03:54.49 Edward Shepherd U23 Woodford Green Essex Ladies / Bir
2 140 11 03:54.83 Alex George U20 Gloucester
3 137 8 03:55.30 Josh Trigwell U23 Exeter
4 133 4 03:55.42 Daniel Gurton U20 Vale Of Aylesbury / Birmingham Un
5 143 14 03:55.94 Christopher Youell U20 Chelmsford / Bath Uni
6 131 2 03:56.43 James West U20 Tonbridge
7 138 9 03:56.63 Oliver James U20 Sunderland / City Of Sheffield
8 135 6 03:57.13 Lloyd Heckler U20 Carmarthen
9 139 10 03:58.04 Paddy Radley U23 Owls Leicester / Bath Uni
10 134 5 03:58.27 Alex Carter U20 Team Bath
11 142 13 04:00.47 Luke Johnston U20 Warrington
12 132 3 04:09.16 Matt Hibberd Southampton
.
.
. Race : 22 BMC 1500m E (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 147 4 03:54.42 Andrew Stanton Gateshead / Birmingham Uni
2 148 5 03:55.02 Michael Wood U23 Leeds City / St. Mary's Uni
3 153 10 03:55.80 Shane Robinson U23 Lincoln Wellington / Birmingham U
4 156 13 03:56.54 Jack Williams U23 Reading Ac / St. Mary's Uni
5 155 12 03:56.57 Andrew Ridley U23 Colchester H / Birmingham Uni
6 150 7 03:58.99 James Miller Cheltenham / Police
7 145 2 04:00.04 Kelvin Gomez U23 Loughborough Uni / Gibraltar
8 154 11 04:00.27 Corey De'ath U20 Tonbridge
9 151 8 04:00.38 George Buttery U23 Charnwood / Loughborough Uni
10 152 9 04:01.26 John Cove U17 Cardiff
11 157 14 04:01.68 Kris Everett-arnarsson U23 Hastings Ac
12 149 6 04:01.98 Jack Gregory U23 Reading Ac / Southampton Uni
13 277 15 04:06.06 Alex Burrows Telford
14 146 3 04:07.37 Andrew Kaar Birchfield H
15 144 1 04:09.26 Murdo Mackenzie Stornoway
.
.
. Race : 15 BMC 1500m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 167 10 04:14.38 Charlene Thomas Wakefield / Leeds Metropolitan Un
2 164 7 04:16.67 Racheal Bamford Otley
3 161 4 04:17.44 Lisa Kurmann Switzerland
4 163 6 04:18.02 Montana Jones Aldershot Farnham & District
5 165 8 04:18.11 Melissa Courtney U23 Shaftesbury Barnet / Brunel Uni / P
6 162 5 04:21.27 Claire Duck Leeds City
7 166 9 04:22.94 Ashley Gibson Morpeth / Gateshead
8 158 1 04:25.99 Kajsa Barr U23 Sweden
9 159 2 04:29.29 Joelle Flueck Switzerland
10 160 3 04:30.99 Lisa Forsberg Sweden
.
.
. Race : 20 BMC 1500m B (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 177 10 04:25.48 Calli Thackery U23 Hallamshire / Leeds Metropolitan
2 176 9 04:27.01 Sarah Mercier Guernsey
3 182 15 04:28.91 Emily Hosker Thornhill U23 Aldershot Farnham & District / S
4 170 3 04:29.68 Line Schulz U20 Denmark
5 171 4 04:30.40 Elizabeth Bird U20 Shaftesbury Barnet
6 175 8 04:30.85 Becky Straw U20 Birchfield H
7 178 11 04:30.89 Samantha Johnson Rotherham / Leeds Metropolitan Un
8 168 1 04:31.13 Amy Hinchly U17 Vale Royal
9 169 2 04:31.43 Amy Griffiths U20 Leicester
10 173 6 04:33.69 Ellie Stevens Birchfield H
11 179 12 04:37.39 Nathalie Rohlen Sweden
12 172 5 04:38.72 Bethan Strange Cardiff / UWIC
13 181 14 04:38.90 Ellie Atkinson U17 Cardiff
14 180 13 04:48.20 Julia Jagger Hallamshire / Trafford
.
.
. Race : 9 BMC 1500m C (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 188 6 04:30.40 Christina Toogood Norway
2 196 14 04:36.30 Emily Moss Woodford Green Essex Ladies / Roy
3 194 12 04:36.42 Kelly Rushton City Of Norwich
4 191 9 04:42.25 Rochelle Harrison U23 Lincoln Wellington / Birmingham U
5 187 5 04:42.72 Sophia Brennan U17 Liverpool H
6 195 13 04:43.16 Alice Burgin U20 Bedford & County / Birmingham Uni
7 193 11 04:44.38 Dani Cocking Cardiff / Cardiff Uni
8 192 10 04:45.89 Rebecca Killip U17 Windsor Slough Eton & Hounslow
9 183 1 04:47.78 Danielle Webb U17 Liverpool H
10 190 8 04:47.90 Chloe Turmel U20 Jersey
11 184 2 04:48.56 Holly Brown U17 Taunton
12 189 7 04:48.98 Ella Shirley U17 Leicester
13 185 3 04:57.86 Lucy Parker U15 Cambridge & Coleridge
.
.
. Race : 8 BMC 5000m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 210 14 14:01.35 Abdi Hakin Ulad U23 Denmark
2 204 8 14:03.97 Matthew Hynes North York Moors / Middlesbrough
3 207 11 14:05.20 Matt Bergin U23 Bedford & County / Brunel Uni
4 198 2 14:09.46 Jonathan Davies U20 Reading Ac
5 206 10 14:10.42 Dan Garbutt Durham / Leeds Metropolitan Uni
6 200 4 14:12.64 John Mcdonnell U23 Luton / St. Mary's Uni
7 197 1 14:14.12 Josh Norman U23 Owls Leicester / Leeds Metropolit
8 201 5 14:18.15 Carl Smith Leeds City / Birmingham Uni
9 209 13 14:19.29 Phil Nicholls Tipton / Shaftesbury Barnet
10 202 6 14:20.38 Matthew Gunby Woodford Green Essex Ladies
11 212 16 14:21.36 Joe Townsend Leeds City / Birmingham Uni
12 214 18 14:21.69 Eddie Mcginley Liverpool H / Annadale / Ireland
13 203 7 14:21.90 Matthew Barnes V35 Altrincham / Sale Harriers Manche
14 208 12 14:22.62 Antony Ford Sale Harriers Manchester
15 217 21 14:41.65 Paul Thompson U23 Brat / St. Mary's Uni
16 213 17 14:43.46 Ben Jones Coventry / Wirral
17 215 19 14:51.42 Bradley Goater U20 Windsor Slough Eton & Hounslow
18 216 20 14:56.30 Christopher Bannon Coventry / Imperial / Kingston & Po
.
.
. Race : 21 BMC 5000m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 231 14 14:18.58 Andy Vernon Aldershot Farnham & District / S
2 239 22 14:27.17 Phillip Sesemann U23 Blackheath & Bromley / Leeds Uni
3 238 21 14:33.21 Daniel Woodgate U23 Luton / St. Mary's Uni
4 219 2 14:35.41 Andrew Agnew Annadale
5 218 1 14:35.91 James Poole Blackheath & Bromley / Loughborou
6 221 4 14:36.26 Michael Ward U20 Cardiff
7 230 13 14:37.08 James Douglas Border / Loughborough Uni
8 232 15 14:40.13 Matt Janes Bedford & County
9 229 12 14:42.61 Alex Dunbar U23 City Of Norwich / St. Mary's Uni
10 233 16 14:43.46 Ryan Mckinlay Highgate / Woodford Green Essex L
11 223 6 14:47.48 Douglas Selman Corstorphine / Edinburgh Ac / Dunde
12 222 5 14:49.56 Steven Naylor Bedford & County
13 227 10 14:50.10 Tom Hook U20 City Of Norwich
14 220 3 15:04.40 Elliot Palmer U23 Ipswich / St. Mary's Uni
15 236 19 15:08.81 Sam Densham U23 Charnwood / Loughborough Uni
16 228 11 15:17.39 Sean Fontana Victoria Park City Of Glasgow / G
17 234 17 15:18.47 Stuart King Mansfield / Leeds Metropolitan Un
.
.
. Race : 23 BMC 5000m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 243 4 14:45.56 James Smith Leeds City
2 242 3 14:47.38 William Mackay Bedford & County / Cambridge Uni
3 260 21 14:49.31 Ben Bradley U20 Aldershot Farnham & District
4 245 6 14:53.58 Rhys Park U20 Cheltenham
5 251 12 14:53.96 Kerrick Hesse U23 Shettleston / / Glasgow University
6 247 8 14:58.28 Ryan Mcdermott U23 Annadale
7 241 2 14:58.31 Daniel Thorne Reading Ac / Brunel Uni
8 248 9 14:58.64 Joshua Griffiths U23 Swansea / Cardiff Metropolitan Un
9 244 5 15:04.55 Faron Hesse Imperial College / Germany
10 250 11 15:06.86 Joe Gratton U23 Hallamshire / Birmingham Uni
11 240 1 15:12.50 Matthew West Winchester
12 252 13 15:14.54 Mike Burrett V35 Leeds City
13 259 20 15:20.27 Michael Dawson Morpeth
14 249 10 15:21.81 Matthew Bennett Southampton / Southampton Uni
15 256 17 15:21.93 Anupam Das Hillingdon / Bath Uni / Bristol & W
16 257 18 15:27.12 Ross Skelton U23 Hastings Ac / St. Mary's Uni
17 246 7 15:32.61 Ian Habgood Bournemouth
18 258 19 15:33.26 Josh Lunn U23 Nene Valley
19 255 16 15:41.83 Guy Bracken V50 North Shields Poly / Vaa North Ea
.
.
. Race : 18 BMC 5000m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 268 8 15:30.82 Katrina Wootton Coventry / Coventry Uni / Bedford &
2 270 10 15:42.13 Stephanie Twell Aldershot Farnham & District / S
3 272 12 15:46.99 Judit Pla V35 Spain
4 274 14 15:53.68 Laura Muir U23 Dundee Hawkhill / Glasgow Uni
5 266 6 16:10.35 Lauren Deadman Havering Mayesbrook / Loughboroug
6 262 2 16:14.69 Lily Partridge U23 Aldershot Farnham & District / D
7 273 13 16:21.67 Sarah Benson Tipton / Edinburgh Ac
8 264 4 16:24.47 Emily Pidgeon Aldershot Farnham & District
9 263 3 16:43.88 Kristine Helle U20 Norway
10 271 11 16:47.73 Rhona Auckland U23 Banchory Stonehaven / Edinburgh U
11 261 1 16:49.49 Leigh Lattimore U23 Harrow / St. Mary's Uni
12 276 16 17:20.90 Rebecca Murray U20 Bedford & County

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013