Bedford Grand Prix Final - 25 Aug - Results, Video Link + Report

Races: 25
Finishers: 212
PB's: 46 (22%)
Power of Ten: Here


Video
Available at athleticos.org - HERE

Pictures
Mens 800m A  Mens 1500m A  Men 3000mSC A
Mens 800m A Mens 1500m A Men 3000mSC A
Womens 800m A  Womens 1500m A  Womens 3000mSC A  Womens 5000 A
Womens 800m A Womens 1500m A Womens 3000mSC A Womens 5000m A

Mens 800m

With several Inter Counties runners failing to show the decision was made to combine the A and B races, helped by the fact that they were scheduled consecutively in the programme.
Reaching the bell in 51.62secs Ugandan Julius Mutekanga took up the pace but he was quickly swallowed up down the back straight by Mukhtar Mohammed, Matt Mclaughlin and Jonathan Cook.
Mohammed, who is ranked fourth in the UK this summer, proved the strongest and kicked powerfully off the top bend to clinch victory in 1:48.49 while 17-year-old McLaughlin was rewarded for chasing hard all the way to the line with a personal best of 1:49.65.
“The wind was pretty strong down the back straight so that didn’t help but it was an okay run,” said Mohammed.
Mclaughlin was delighted with his PB while Cook claimed third in 1:49.93

Promoted into the C race 18-year-old Jake Wightman got the day off to a winning start as he sprinted off the top bend to claim victory in a time of 1:52.16, which ultimately proved good enough to earn him the bonus of the silver medal in the Inter Counties Championships.
“I have improved from the H to the C race this summer and while I was hoping to run sub 1mins 50secs I’m starting to feel a little tired after starting my season on April 10th,” said Wightman.
The following day Wightman, who was being watched by father Geoff after his recent stint as the ‘voice’ of the Olympics a co-commentator on the athletics in London, was flying up to Edinburgh to run the 1500m in the Scottish Under 20 Championships.

Tom Syckelmoore of Basingstoke & Mid Hants got the PB he wanted by clock 1:52.72 to win the D race from Mark Fallaize (1:53.57) and Chris Harvey (1:53.66).
“That’s a PB by nearly a second so I am very happy with that in what is my last race of the season,” said 20-year-old Syckelmoore. “It is nice to finish the summer on a high.”
Jonathan Hirons won the E race in 1:56.99.

Daniel Poulton was delighted and not a little relieved to win the F race in a season’s best of 1:53.86 as he kicked hard over the last 300 metres.
“I have been running 1:55/56 this summer which just doesn’t reflect my training at all so to finally get close to my PB of 1:52 is very pleasing,” said the Stevenage runner.
Scotland runner Tommy Ashby, who is coached by former Olympic Games 100m champion Alan Wells, was runner-up in a PB of 1:54.36 with Paul Green third.
Unleashing a strong burst in the final 50 metres the G race went to Notts AC junior Joseph Coleshaw in a time of 1:54.32 to shave over a second from his previous best.
“I ran 1:55.9 a couple of weeks ago so I am really happy to go quicker again as I wasn’t expecting that tonight,” said Coleshaw, who is 18.
Runner-up Stephen Mackay clocked PB of 1:56.06 in second with Nathan Wake recording a season’s best of 1:56.48 in third.
There was also a PB for H race winner Michael Harrison as the 17-year-old clocked 1:57.92 to trim 0.4secs off his best.
“And that is also my first BMC win so I am pleased with that,” said Harrison.
Chris Allison and Jonathan Henderson also broke two minutes in second and third.

Mens 1500m

Thomas Chamney boasts best times of 1:45 and 3:36 on his CV and while 3:45.32 was a long way off that sort of standard the man from Tipperary was just delighted to be back racing and winning again in the A event.
“I have been injured and ill from November 210 to March this year so I am not particularly fit,” said Chamney, who competes for Crusaders.
“Because it was windy and a small field I decided to sit in and see how I felt tonight and I kicked hard in the last 200 metres. I am happy with that and it is just great to be back in the sport and in one piece.
“It has been along road back for me after groin and hamstring problems and then suffering chronic fatigue syndrome so I am really looking forward to the 2013 season and hopefully that will be a lot better than 2011 and 2012.”
Junior Matthew Fayers chased hard to get the reward of a PB of 3:45.93 in second with Chris Warburton (3:46.60) third.

There was also an overseas winner of the B race with Michael Geissbuhler of Switzerland claiming top spot in 3:50.19 from Tim Egerton (3:50.91) and Dan Garbutt (3:51.31).

The C race was only a smidgen slower as Notts AC’s 24-year-old Sam Mitchell claimed his first Grand Prix victory in 3:50.98.
“That’s just outside my best of 3:49 but I have been very consistent around the 3:50 mark this summer,” said Mitchell.
Woodford Green’s Tom Phillips was runner-up (3:51.39) with Adam Hickey third (3:51.75).

It has been a good end to the season for Aberdeen’s Myles Edwards as he followed up a PB in the 800m at Watford in the week with another PB of 3:55.95 to win the D race.
“I am definitely an 800m man as I felt comfortable I the opening two laps but then it got really tough,” said Edwards, who caught the early leader Elliott Dorey on the last circuit.
“It was only just a PB compared to my previous best of 3:56 but I’ll settle for that – and I’m definitely not moving up a distance yet!”

Mens 5000m

It was great to see Jonny Hay return to form with his trademark sprint finish down the home straight in the 5000m A race.
The time of 14:13.38 was largely irrelevant as the heavens opened but is important is that Hay is now running pain free again after a difficult summer.
“It is just nice to be back winning again after suffering a knee injury that really set me back,” said Hay. “I just wish the season wasn’t coming to an end.”
While the wind may have troubled the two-lapper sit didn’t stop the 5000m men chalking up some impressive PBs, a trend that has been consistent throughout all the Grand Prix races this season.
Russell Bentley reckons he is more of a 800/1500m specialist but that didn’t prevent him from shattering his lifetime best for the second time in a week to win the B race in 14:3.74.
“I set my PB of 15:11 in the British League the week before so that is a massive improvement for me,” said Bentley, who competes for Kent AC.
“Running 800m or 1500m is more my distance and I have trouble focussing on the 5k but because I have been suffering with hamstring problems this season I decided to move up a distance and try the 5000m.
“Who knows how I might do. We have all been inspired by Mo Farah’s exploits in the Olympics because he was just brilliant. I don’t think I’ll ever be as fast as him but maybe I can go a bit quicker yet!”
Mohamud Aadan and Nick Earl took the next two places, also both running personal bests, as the top nine men all broke 15 minutes with five PBs and three season’s bests.

The C race set the standard on Saturday with Southampton’s Mathew Revier smashing his best by 1mins 22secs as he dipped under 15 minutes for the first time with 14:58.65, a great reward for following the pacemaking of Aaron Scott.
“I was hoping to finally break 15 minutes and Aaron did a great job taking me to 4k,” said Revier. “That is a great way to end the track season and it has been a good summer as I also broke four minutes for 1500m for the first time as well.
“It is all down to working with a great group under coach Rod Lock in Southampton.”
Mansfield’s Sean Ledger was runner-up in a PB of 15:09.09 and Matthew West was third in 15:18.57.

Men’s 3000m steeplechase

Ben Nagy timed his winning burst to perfection as he over-took long-time leader Samatar Farah over the final barrier to claim victory in 8:57.52.
“I always seem to be able to pull out a good sprint finish and I could tell that Samatar was tiring over the barriers in the closing laps as I started to catch him,” said Nagy.
A stunned Farah had to settle for second in 8:58.89 with Ryan McKinlay third.

Womens 800m

A swift split of 59.57secs proved too quick for all but 21-year-old Swiss runner Selina Buechel as she doggedly followed the pacemaker. That left her with a tough second lap and while the pack , led by Northern Ireland’s Kelly Neely inevitably closed Buechel dug deep to hold on for victory in 2:06.23.
“That first lap was very fast but I went for it and no-one else came with me,” said Buechel, who boasts a PB of 2:04.022. “It meant that second lap was hard, especially down the back straight, but I managed to hold on.”
Neely edged clear for second in 2:07.003 with veteran Karrie Blake third in a season’s best of 2:08.00.

In one of the best finishes of the evening the B race was won by Victoria Park’s Erin Mcilveen (2:09.86) from Cheltenham’s Julia Cooke (2:10.00) and Guernsey’s Natalie Whitty (a PB of 2:10.06) as just 0.2secs covered the top three.
“That was a good race and I gave it my all,” said Cook
Teenager Sophie Billington won the C race in style in 2:11.09 but just missed her PB while the D race went to Megan Edwards in 2:14.42 with both Shelley Brace and Becky Hodgson clocking PBs in second and third respectively.
“That was outside my PB of 2:12 but it was my first win in a BMC race so I am pleased with that,” said Edwards.

Womens 1500m

Having just missed out on making the Canadian team for the 5000m in the Olympics Megan Brown has been spending time racing in the UK to broaden her experience.
Brown stepped down to the 1500m at Bedford but showed her class by following the pacemaker and then holding her form to win in 4:15.28, just a fraction slower than her time in Watford during the week.
“My PB is 4:12 but that wasn’t on tonight,” said Brown, before shooting off to act as pacemaker in the 5000m.
A distant second in 4:22.15 was Lisa Kurmann of Switzerland with Rachael Bamford of Yorkshire third in 4:22.26 as the minor places were settled in blanket finish that saw just 0.53secs cover second to sixth.

Sarah Kemshall saved her best race for her last appearance of the season on the track as she carved two seconds off her PB to win the B race in 4:25.13.
“I wanted 4:25 and I got it so I am well chuffed with that,” said Kemshall. “I went through 800m in 2:24 and felt very comfortable and finished strongly.”
Clare Duck (4:25.75) and Perrine Truong of Switzerland (PB of 4:27.34) were second and third respectively.
Kent AC’s 19-year-old Emily Hosker-Thornhill may have just missed her PB by less than a second with time of 4:35.37 but she will have a good reason to remember the Bedford meeting.
“That is my first ever BMC win which is nice,” said Hosker-Thornhill. “I enjoy racing like that and I thought I did well tactically tonight so I have to be pleased.”
Katie Good was runner-up in 4:37.42 and Dulwich veteran Clare Elms finished third in 4:37.73.

Womens 5000m

With Megan Brown of Canada setting a great pace after her 1500m exploits the field was quickly whittled down to the British trio of Hannah Walker, Sarah McCormack , Beth Potter plus Eva Hieblinger-Schultz of Austria.
Shortly after 3k Potter dropped off the pace and then the Austrian fell by the wayside and when Brown stepped off the track it was left to a straight head-to-head between Walker and McCormack.
The diminutive Walker looked favourite as on paper she had a faster time that McCormack, who came into the race with a best of 16:19.83. But McCormack stuck to Walker’s shoulder before unleashing a terrific burst in the final 150 metres to race clear for victory in a massive PB of 15:49.03.
“That is definitely my best run of the season, better than my win in the 10,000m at the British Students’ Championships,” said McCormack.
The time lifts McCormack to 15th in the UK Rankings, just ahead of Helen Clitheroe. The top eleven athletes all broke 18 minutes of whom six ran personal bests with four clocking season’s bests.

Women’ 3000m steeplechase

The lure of a share in the prize money in the McCain Challenge series understandably saw Emily Stewart line up for the 3000m steeplechase even though her main focus was the 1500m later in the evening.
The British Students’ champion from Edinburgh AC, who was also third in the Olympic trials, dominated the race to win in a time of 10:27.01, 12 seconds clear of Nicole Roberts with Emily Brown outside 11 minutes in third.
“I am hoping to get a share of the overall prize money as I could win £500 for winning this evening,” said Stewart.
“That was probably my slowest chase of the season but I got the job done and overall I am very pleased with my season. I already have the qualifying time for the Commonwealth Games in 2014 but I need to work on my technique over the barriers to go with my speed on the flat.
“There is plenty of room for improvement so there is much more to come.”

. Race : 5 BMC 800m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 407 01:48.49 Mukhtar Mohammed U23 Sheffield Rc
2 418 01:49.65 Matt Mclaughlin Woodford Green Essex Ladies / Oa
3 403 01:49.93 Jonathan Cook Woodford Green Essex Ladies / Cam
4 412 01:50.89 Zac Randall Buckinghamshire
5 404 01:50.97 Jan Hochstrasser Switzerland
6 410 01:51.13 Daniel Baumgartner Switzerland
7 402 01:52.10 Julius Mutekanga Uganda
8 416 01:53.82 Oliver Heeks Essex
.
.
. Race : 1 BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 422 01:52.16 Jake Wightman U20 East Scotland
2 424 01:52.45 Raphael Salm Switzerland
3 427 01:53.32 Guy Smith U23 Swansea / Cardiff Uni
4 423 01:53.56 Warren Frey Birchfield H
5 419 01:54.32 Guillaume Laurent U23 Switzerland
6 428 01:54.40 Stephen Bennett U23 Lancashire
7 425 01:54.65 Nicholas Lingley U23 Windsor Slough Eton & Hounslow /
8 421 02:02.62 Sam Petty U23 North Devon / Birmingham Uni
.
.
. Race : 12 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 430 01:52.72 Tom Syckelmoore U23 Hampshire
2 437 01:53.57 Mark Fallaize Buckinghamshire
3 432 01:53.66 Christopher Harvey U23 Cannock & Stafford
4 435 01:54.00 Christopher Youell U20 Chelmsford
5 434 01:55.61 Hugo Fleming U20 Surrey
6 433 02:01.06 David Smale U23 Essex
.
.
. Race : 21 BMC 800m E (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 441 01:54.69 Jonathan Hiorns Notts / Nottingham Uni
2 444 01:58.59 Louis Hiorns U17 Cambridgeshire
.
.
. Race : 7 BMC 800m F (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 452 01:53.86 Daniel Poulton Stevenage & North Herts
2 456 01:54.36 Tommy Ashby Harmeny / Moorfoot
3 454 01:54.93 Paul Green U23 Dorset
4 799 01:55.86 Tom Collins Notts Ac
5 453 01:56.55 Toby Griffiths U23 Oswestry / Loughborough Uni / Borde
6 451 01:56.80 Lewis Banner U23 Southampton / Swansea Uni / Swansea
7 450 01:57.03 Ryan Cox Birchfield H
8 449 01:57.34 Tom Pye U23 Enfield & Haringey / Birmingham U
.
.
. Race : 17 BMC 800m G (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 464 01:54.32 Joseph Coleshaw U20 Notts
2 463 01:56.06 Stephen Mackay U23 North Scotland
3 466 01:56.48 Nathan Wake U23 Hertfordshire
4 460 01:57.11 Alistair Robinson Yorkshire
5 459 01:57.50 Paul Rice Wakefield / Abingdon / Army
6 462 01:59.24 Alex Jones U23 Enfield & Haringey / Loughborough
7 457 01:59.73 Dan Pidgeon U23 Wiltshire
8 465 02:06.83 Josh Moss U23 Hertfordshire
.
.
. Race : 18 BMC 800m H (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 468 01:57.92 Michael Harrison U20 Bedfordshire
2 470 01:59.42 Christopher Allison U17 Cambridgeshire
3 471 01:59.69 Jonathan Henderson Herne Hill / Edinburgh Uni
4 473 02:00.83 Shaka Palmer Middlesex
5 472 02:00.91 Chris Reade Wiltshire
6 477 02:02.64 Luke Winberg U17 Guernsey
7 474 02:05.16 James Foley Middlesex
8 478 02:05.39 Jake Boat U20 Owls Leicester
.
.
. Race : 6 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 482 02:06.23 Selina Buechel U23 Switzerland
2 484 02:07.03 Kelly Neely (was Mcneice) Northern Ireland
3 485 02:08.00 Karrie Blake V35 Hampshire
4 479 02:10.13 Maddy Austin U20 Surrey
5 483 02:11.25 Rosie Chamberlain U20 Devon
.
.
. Race : 13 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 493 02:09.86 Erin Mcilveen Victoria Park City Of Glasgow / C
2 491 02:10.00 Julia Cooke Gloucestershire
3 494 02:10.06 Natalie Whitty Guernsey
4 489 02:11.35 Alex Turner U23 Derbyshire
5 492 02:13.54 Alexandra Bell U23 Yorkshire
6 488 02:14.24 Sarah Mcdonald U20 Ne Counties
.
.
. Race : 16 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 501 02:11.12 Sophie Billington U17 Bedfordshire
2 497 02:14.11 Leigh Lennon U23 Lancashire
3 503 02:14.33 Natalie Shaw Derbyshire
4 495 02:19.22 Lucy Hayes U20 City Of Stoke
.
.
. Race : 22 BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 509 02:14.42 Megan Edwards U23 Dartford H
2 507 02:15.30 Shelley Brace U23 City Of Stoke / Keele Uni
3 512 02:15.98 Becky Hodgson White Horse
4 510 02:18.10 Hollie Parker U17 Cambridge & Coleridge
5 506 02:18.21 Naomi Collier U20 Lincolnshire
6 514 02:23.70 Amy Botham Marshall Milton Keynes
.
.
. Race : 14 BMC 1500m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 523 03:45.32 Thomas Chamney Crusaders / Ireland
2 529 03:45.93 Matthew Fayers U20 Middlesex
3 533 03:46.60 Chris Warburton Notts / Loughborough Uni
4 525 03:46.80 Alastair Hay Central / Thames Valley / Queen Mar
5 531 03:47.12 Richard Weir Derbyshire
6 530 03:47.32 Rory Chesser Ennis Track / Newham & Essex Beag
7 407 03:54.41 Mukhtar Mohammed Sheffield Rc
8 526 03:58.12 Frank Baddick Newham & Essex Beagles / Loughbor
.
.
. Race : 23 BMC 1500m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 538 03:50.19 Michael Geissbuhler Switzerland
2 540 03:50.91 Tim Egerton Cheshire
3 539 03:51.31 Dan Garbutt Durham / Leeds Metropolitan Uni
4 549 03:51.51 Keiran Reilly U20 Kent
5 541 03:54.30 Cameron Boyek U20 Shildon
6 535 03:54.90 Andrea Seppi Italy
7 544 03:58.00 James Mcmurray U20 Hertfordshire
8 547 04:02.80 Andrew Richardson U23 Tynedale / Loughborough Uni / Gates
9 534 04:12.58 Niall Fleming Shaftesbury Barnet / Birmingham
.
.
. Race : 24 BMC 1500m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 555 03:50.98 Sam Mitchell Notts / Royal Air Force / Worcester
2 553 03:51.39 Tom Phillips Woodford Green Essex Ladies / Uwi
3 559 03:51.75 Adam Hickey Essex
4 564 03:52.60 Graham Hogg Trafford / Leeds Metropolitan Uni
5 556 03:53.17 Daire Bermingham Raheny Shamrocks / Stony Brook Un
6 550 03:53.86 Mitchell Burton U23 Bedford & County / Loughborough U
7 557 03:53.96 James Mills Cardiff / Bath Uni
8 560 03:54.19 James Poole Blackheath & Bromley / Loughborou
9 565 03:54.37 Ryan Moore U20 Sale Harriers Manchester
10 563 03:54.97 Chad Lambert U23 Buckinghamshire
11 566 03:55.80 Raphael Frei U23 Switzerland
12 552 04:00.76 Sam Deathe U23 Marshall Milton Keynes / St. Mary
13 554 04:08.12 Harvey Speed Warwickshire
.
.
. Race : 9 BMC 1500m D (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 580 03:55.95 Myles Edwards Aberdeen / Thames Valley / Napier U
2 581 03:57.08 Mark Haskett Aberdeen / Edinburgh Uni
3 583 03:58.58 Ray Hynes Crusaders / Ireland
4 572 03:59.40 Liam White U23 Surrey
5 597 03:59.70 Blair Brown U20 Taunton
6 579 04:00.00 George Duggan U17 Tonbridge
7 575 04:00.21 Luke Johnston U20 Warrington
8 571 04:00.26 Elliott Dorey U20 Jersey / Channel Islands
9 573 04:00.46 Paddy Radley U23 Owls Leicester / Bath Uni
10 582 04:02.37 Mike Cummings Hampshire
11 578 04:03.34 Tom Bowerman U23 Aldershot Farnham & District / S
12 576 04:04.21 Michael Dyer North Down / Herne Hill
13 569 04:04.58 Chris Perry U23 Vale Royal / Loughborough Uni
14 574 04:06.56 Josh Trigwell U20 Exeter
15 570 04:15.74 Mark Thompson U20 Notts
.
.
. Race : 25 BMC 1500m E (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 595 03:59.93 Andy Nixon Stockport
2 591 04:00.40 Andrew Revell U20 Ipswich
3 594 04:02.85 Matthew Carey Harrow / Brunel Uni
4 590 04:03.81 Ben Sutherland U17 Wycombe / Warwickshire Schs / Rugby
5 592 04:05.82 Simon Millett Windsor Slough Eton & Hounslow /
6 593 04:08.43 Daniel Hallam U23 Owls Leicester / Sheffield Hallam
7 596 04:13.46 Howard Thompson U23 Kingston Upon Hull / Loughborough
.
.
. Race : 20 BMC 1500m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 613 04:15.28 Megan Brown Canada
2 603 04:22.15 Lisa Kurmann Switzerland
3 610 04:22.26 Racheal Bamford Yorkshire
4 611 04:22.27 Valarie Lehmann Switzerland
5 628 04:22.62 Rosie Clarke Surrey
6 609 04:22.68 Emily Stewart U23 Edinburgh Ac / Edinburgh Uni
7 608 04:23.60 Kate Holt U23 Staffordshire
8 602 04:26.96 Joelle Flueck Switzerland
9 604 04:29.87 Jenna Hill Sale Harriers Manchester / St. Ma
.
.
. Race : 11 BMC 1500m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 616 04:25.13 Sarah Kemshall Humberside
2 622 04:25.75 Claire Duck Yorkshire
3 623 04:27.34 Perrine Truong Switzerland
4 621 04:27.74 Jenny Beckingham U23 Southampton / Birmingham Uni
5 624 04:28.53 Ffion Price U20 East Wales
6 618 04:31.25 Melissa Courtney U20 Shaftesbury Barnet / Brunel Uni / P
7 625 04:34.21 Rhianwedd Price U20 East Wales
8 615 04:37.68 Lucy Dowsett U23 Cambridgeshire
.
.
. Race : 10 BMC 1500m C (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 630 04:35.37 Emily Hosker-thornhill U23 Kent
2 640 04:37.42 Katie Good U23 Middlesex
3 634 04:37.73 Clare Elms V45 Dulwich / Veterans / Cambridge H
4 636 04:39.55 Sarah Mercier U23 Guernsey
5 639 04:41.53 Melanie Wood U20 Northamptonshire
6 632 04:45.53 Revee Walcott-nolan U20 Bedfordshire
7 641 04:47.64 Elle Roche U20 Marshall Milton Keynes
8 629 04:48.33 Lucy Holt U17 City Of Stoke
.
.
. Race : 27 BMC 5000m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 654 14:13.38 Jonathan Hay U23 Aldershot Farnham & District / B
2 658 14:14.48 Peter Emase U20 Kenya
3 651 14:35.27 Paul Martelletti Victoria Park & Tower Hamlets / N
4 653 14:51.29 Chris Hartley Thames Valley / Australia
5 650 14:53.19 Paul Whittaker Essex
6 645 14:57.69 Dominic Shaw New Marske / Tees Valley Tigers
7 656 16:54.26 Niall Fleming U23 Hertfordshire
.
.
. Race : 15 BMC 5000m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 669 14:31.74 Russell Bentley Kent
2 672 14:37.57 Mohamud Aadan U23 Thames Valley / South Bank / Somali
3 667 14:41.14 Nick Earl City Of Norwich / East Anglia Uni
4 671 14:44.96 Josh Guilmant Sussex
5 673 14:45.53 Thomas Cornthwaite Northumberland Fell Runners / Nor
6 662 14:47.34 Steven Naylor Bedford & County
7 677 14:48.03 Stuart Gibson West Scotland
8 670 14:49.48 Stephen Dawes Hampshire
9 666 14:51.35 Mathew Jackson U23 Liverpool H / Birmingham Uni
10 663 15:06.37 Christopher Mcgurk Notts / Oxford Uni / Achilles
11 675 15:09.62 Nick Swinburn Morpeth / Northumberland Fell Ru
12 668 15:35.76 John Eves Dundrum South Dublin / Ireland
13 679 16:01.31 Joshua Papanikolaou Australia
.
.
. Race : 8 BMC 5000m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 691 14:58.65 Matthew Revier Southampton
2 682 15:09.09 Sean Ledger Mansfield / Oxford Uni
3 692 15:18.57 Matthew West Hampshire
4 686 15:18.77 Dave Alcock Victoria Park & Tower Hamlets / T
5 681 15:19.76 Luke Scott Taunton
6 697 15:20.34 Ben Cole Kent
7 680 15:28.23 Rob Mctaggart Bournemouth / Poole Ac
8 698 15:31.73 Stuart Robinson Lancashire
9 690 15:32.15 Matt Hibberd Southampton
10 688 15:34.24 Robert Thompson U23 Hillingdon
11 694 15:34.61 Adam Thomas Norwich Rr / Waveney Valley / Cornw
12 696 15:34.92 Henry Dodwell V35 Middlesex
13 683 16:05.17 Jarratt Perkins Notts / Nottingham Trent Uni
14 689 16:31.21 Josh Tighe Northumberland Fell Runners / Bla
.
.
. Race : 26 BMC 5000m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 707 15:49.03 Sarah Mccormack Lancaster Uni / Moorfoot
2 713 15:54.35 Hannah Walker U23 Hertfordshire
3 709 16:20.94 Beth Potter U23 Shaftesbury Barnet / Loughborough
4 714 16:53.52 Cassie Thorp Hampshire
5 708 17:00.97 Cathy Ansell Middlesex
6 704 17:16.06 Fiona Clark Sussex
7 706 17:16.92 Jessica Andrews U23 Aldershot Farnham & District
8 712 17:20.23 Silvia Del Fava Italy
9 724 17:30.58 Lara Bromilow Buckinghamshire
10 719 17:56.77 Sophie Cowper U23 Surrey
11 717 17:59.48 Ellie Monks Hampshire
12 718 18:16.93 Sarah Livett U20 North Wales
13 721 18:35.22 Louise Peters V40 Bedfordshire
.
.
. Race : 19 BMC 3000SC A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 737 08:57.52 Ben Nagy U23 Enfield & Haringey / Bath Uni
2 739 08:58.89 Samatar Farah Newham & Essex Beagles
3 740 09:07.08 Ryan Mckinlay Middlesex
4 735 09:07.75 Richard Douma U20 Netherlands
5 734 09:42.86 Joe Gratton U23 Hallamshire / Birmingham Uni
6 728 09:48.54 Rob Warner Essex
7 748 09:57.25 Tom Austin U20 Weymouth / Poole Ac
8 730 09:57.59 William Mycroft U23 Cambridge & Coleridge / Oxford Un
.
.
. Race : 3 BMC 3000SCW A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 609 10:27.01 Emily Stewart U23 Edinburgh Ac / Edinburgh Uni
2 759 10:39.92 Nicole Roberts U23 Northamptonshire
3 762 11:02.90 Emily Brown Cheshire
4 755 11:02.92 Fiona Clinton Ireland
5 750 11:09.11 Vicky Smith Essex
6 763 11:17.07 Emily Moss U23 Lincolnshire
7 756 11:29.24 Nicola Squires Yorkshire
8 758 11:49.44 Caroline Lambert U20 Wetherby
9 760 11:52.13 Elizabeth Egan Liverpool H / Ireland
10 754 12:28.53 Amy Bream U20 Havant

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019