Oxford Festival of Miles - 28 July - Results

Races: 19
Finishers: 144
PB's: 128 (89%)
Power of Ten: Here


Race : 3 Men A 600m Open
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 644 8 01:20.10 John Bird U23 Ipswich / Bath Uni
2 647 7 01:20.75 Alex Pettigrew U23 Australia
3 648 5 01:22.04 Mark Fallaize Vale Of Aylesbury / Leeds Metropo
4 645 6 01:22.60 Daniel Gurton U20 Vale Of Aylesbury
5 652 2 01:23.81 Karl Goodman U20 Vale Of Aylesbury
6 651 1 01:24.30 Donald Carter U23 Invicta East Kent / St. Mary's Un
.
.
Race : 1 . Women A 600m Open
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 668 6 01:39.64 Rosa Prideaux U15 Chelmsford
2 660 5 01:39.89 Christy Dailly U17 Chelmsford
3 658 7 01:42.98 Alexander Bevan U13 Peterborough
4 662 3 01:48.05 Amelia Davis U13 Poole Ac
5 661 4 01:50.95 Katie Jones U13 Vale Of Aylesbury
6 665 2 01:57.99 Anabel Pozniak U13 Radley
.
.
Race : 2 . Women B 600m Open
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 657 4 01:33.55 Georgie Hartigan U17 Coventry
2 656 5 01:34.29 Natalie Shaw Derby
3 659 3 01:37.89 Sophie Riches U17 Chelmsford
4 663 2 01:43.66 Helen Palmer Serpentine
5 628 1 01:50.05 Stewart Thorp Oxford City / Southern Counties V
.
.
Race : 5 . BMC Men's Mile A
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 529 1 04:01.28 Craig Mottram Australia
2 536 5 04:01.53 Matthew Fayers U20 Hillingdon
3 528 4 04:02.76 David Bishop Bristol & West / New Mexico Uni
4 532 6 04:04.65 Richard Weir Derby / Staffordshire Uni
5 533 7 04:05.49 Michael Wilsmore Bristol & West / Plymouth Uni / Tam
6 540 10 04:09.65 Tim Egerton Trafford
7 538 3 04:12.24 Daniel Studley U23 Bristol & West / Oxford Brookes U
8 535 8 04:13.39 Jake Shelley U23 Shaftesbury Barnet / Oxford Uni
9 531 9 04:19.04 Steve Mitchell Bristol & West / Bristol Uni / Hels
10 534 2 04:22.60 Dale Clutterbuck U23 Basildon / St. Mary's Uni
.
.
Race : 4 . BMC Men's Mile B
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 541 6 04:09.77 James Mcmurray U20 St. Albans Ac
2 542 2 04:09.88 Karl Robertson U23 Canada
3 539 4 04:10.56 William Paulson U20 Stroud
4 543 3 04:11.89 Kieran Reilly U20 Invicta East Kent
5 549 8 04:12.12 Sam Petty U23 North Devon / Birmingham Uni
6 548 5 04:12.47 Ander Russell Stroud / Birmingham Uni
7 545 7 04:14.08 Shaun Wyllie U20 Bracknell Ac
8 547 1 04:18.05 Glen Watts Shaftesbury Barnet / Western Stat
.
.
Race : 11 . BMC Men's Mile C
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 551 5 04:19.02 Fabian Downs Chiltern / Oxford Uni / Reading Ac
2 552 4 04:22.89 David Bruce Highgate / Oxford Uni
3 555 2 04:24.42 Tom Bains U20 Hallamshire
4 556 1 04:25.83 Sam Deathe U23 Marshall Milton Keynes / St. Mary
.
.
Race : 9 . BMC Men's Mile D
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 401 11 04:25.54 Matthew Ferber Una - Unattached
2 559 7 04:26.39 Anupam Das Hillingdon / Oxford Uni / Bristol &
3 568 4 04:28.92 Sean Ledger Mansfield / Oxford Uni
4 561 04:29.87 Joshua Entwistle
5 560 3 04:31.12 Jamie Dee U15 Shaftesbury Barnet
6 563 5 04:34.34 David Taylor Bristol Uni
7 557 8 04:38.19 Jesse Chettle United States
8 565 9 04:42.24 Jake Boat U20 Owls Leicester
9 558 6 04:45.38 Hugo Fleming U20 Walton
10 566 10 04:45.64 Henry Mitchell U23 Bracknell Ac / Oxford Uni
11 564 1 04:59.09 Joshua Papanikolaou U23 Australia
.
.
Race : 8 . BMC Men's Mile E
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 575 8 04:42.55 Jacob Platt U15 Andover
2 567 5 04:42.99 Jonathan Cornish U20 White Horse
3 562 11 04:44.62 Richard Franzese Harrow / Oxford Uni
4 574 9 04:46.78 Matthieu Marshall U17 Oxford City
5 570 2 04:47.10 Callum Bampton U15 Swindon
6 700 1 04:47.27 David Blackman V45 Southampton
7 569 3 04:48.01 Brian Batliner United States
8 576 6 04:56.20 Matthew Simpson U17 Chiltern
.
.
Race : 6 . BMC Peter Coe Junior Boy's Mile
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 517 2 04:16.91 Liam Dee U17 Shaftesbury Barnet
2 526 1 04:24.82 Kieran Wood U17 Cambridge & Coleridge
3 522 11 04:24.84 Tom Holden U17 South London
4 520 12 04:24.88 Alex George U17 Gloucester
5 524 6 04:25.87 Kyran Roberts U17 Carmarthen
6 525 8 04:27.81 Thomas George U17 Gloucester
7 516 10 04:34.14 Josh Coles U17 Kettering / Northamptonshire Schs
8 519 9 04:34.58 Matthew Doyle U17 Stroud
9 518 5 04:35.99 Matthew Dickinson U17 Wells City
10 523 4 04:39.09 Nikita Neary U15 Carmarthen
11 521 3 04:58.83 Connor Haywood U17 Leicester
.
.
Race : 2 . Mile Open 1
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 639 7 04:54.48 Ciaran Cooper U17 Swindon
2 640 5 05:58.90 Cyrus Mower V40 Kidlington
3 638 9 06:04.12 Juliette Wells Gray U15 Abingdon
4 673 8 06:10.11 Amber Morrir U13 Oxford City
5 641 4 06:36.55 Eoin Tweeddale V50 Brackley
6 670 2 06:42.22 John Clargo Headington
7 642 3 06:45.05 Sue Torrance V45 Brackley
8 669 1 07:30.24 Phoebe Clargo U13 Una - Unattached
.
.
Race : 2 . Mile Open 2
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 637 2 05:38.41 Aine Lyng Headington
2 632 9 05:39.13 Iain Wakefield V40 Kidlington
3 635 3 05:42.93 James Sellek U13 Devon Schs
4 674 7 05:43.28 Charlie Peters U13 Cannock & Stafford
5 634 6 05:48.24 Sandie Pohlman U13 Chiltern
6 676 5 05:49.53 Philip Davis Radley
7 678 4 05:55.72 Jess Upjohn U15 Oxford City
8 633 8 05:56.55 Samone Brockett Harrow / United States
9 636 1 05:58.77 Edward Arnold Unattached
.
.
Race : 2 . Mile Open 3
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 628 5 05:36.26 Stewart Thorp Oxford City / Southern Counties V
2 627 6 05:39.75 Ellie Czura U15 City Of Portsmouth
3 629 4 05:45.98 Jake Alderson U13 Chiltern / Hertfordshire Schs
4 630 3 05:56.97 Emily Bannister U13 Chiltern
5 626 7 06:21.75 Hannah Wardley U17 Chiltern
6 675 1 07:23.65 Portia Morey U17 Kenya
.
.
Race : 2 . Mile Open 4
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 618 7 05:22.65 Tony Chapman V45 Brackley
2 617 8 05:25.85 Kevin Pye V50 Charnwood / Midland Masters
3 619 5 05:31.14 Jonathan Hancox U15 Radley
4 622 2 05:31.58 Sue True V35 Winchester
5 616 9 05:32.67 Christian Lee U13 Crawley / Surrey Schs
6 623 1 05:38.87 Richard Slade U15 Chiltern
7 621 3 05:40.42 Abigail Saker U13 Halesowen
8 672 6 05:44.36 Faith Brew U15 Radley
9 595 10 05:44.82 Georgina Bradford U15 Team Kennet
10 620 4 06:07.68 Andrew Thomas V45 Eynsham
.
.
Race : 2 . Mile Open 5
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 614 2 04:54.95 Tim Doole Headington
2 615 1 04:59.38 Ben Thomas U15 Abingdon
3 607 9 04:59.89 Heath Bampton V45 Swindon / Civil Service / South Wes
4 611 5 05:06.18 Abayomi Adedimeji Brat
5 610 6 05:06.64 Sam Angell Oxford Brookes Uni
6 608 7 05:08.59 Mark Bellamy V40 Swindon
7 609 4 05:12.55 Kevin Game V35 Woodstock
8 612 05:13.39 Amrik Gill U15 Leicester
9 613 3 05:16.17 Archie Banks U13 Charnwood
.
.
Race : 2 . Mile Open 6
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 677 8 04:40.55 Ben Upjohn U17 Oxford City
2 699 7 04:45.17 Aaron Burgess Oxford City
3 601 6 04:45.51 James Bolton V35 Woodstock
4 602 4 04:59.05 Oliver Paulin U17 Solihull & Small Heath
5 604 2 05:00.47 Jonty Wager-leigh U15 Chiltern
.
.
Race : 3 . BMC Frank Horwill Junior Girl's Mile
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 502 8 04:44.49 Bobby Clay U17 Invicta East Kent
2 501 4 04:55.30 Alex Clay U17 Invicta East Kent
3 511 6 04:59.19 Sophie Tooley U15 West Suffolk
4 505 13 05:02.51 Elisabeth Hood U15 Poole Ac
5 503 2 05:08.98 Abbie Donnelly U17 Lincoln Wellington
6 506 9 05:11.46 Lucy Jones U15 Charnwood
7 508 10 05:11.82 Hollie Parker U17 Cambridge & Coleridge
8 513 3 05:17.57 Claire Wilson U17 Cambridge & Coleridge / Cambridge
9 512 11 05:20.92 Ellie Welch U17 Corby
10 504 5 05:32.01 Sophie Foreman U17 Tonbridge
11 509 1 05:36.87 Siannah Rayment U15 Bracknell Ac
.
.
Race : 10 . BMC Women's Mile A
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 578 6 04:54.38 Rosie Clarke U23 Epsom & Ewell / Bath Uni
2 581 9 05:02.73 Melissa Hawtin U20 Oxford City / Birmingham Uni
3 579 2 05:03.19 Clare Elms V45 Dulwich / Veterans / Cambridge H
4 583 1 05:07.32 Shauna Mcinnis U23 Canada
5 584 7 05:09.32 Gemma Shepherd U15 Marlborough & District Junior
6 582 3 05:13.04 Lillie Bellamy U17 Swindon
7 663 10 05:32.16 Helen Palmer Serpentine
.
.
Race : 7 . BMC Women's Mile B
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 592 3 05:11.70 Megan Humphreys U15 Oxford City
2 587 4 05:14.94 Tory Mobley U17 Banbury
3 594 5 05:19.13 Gemma Bridge U20 Radley / Birmingham Uni
4 586 11 05:20.02 Ellie Baker U15 Herts Phoenix
5 591 8 05:22.78 Josie Czura U13 City Of Portsmouth
6 589 6 05:30.17 Beth Hawtin U17 Oxford City
7 588 1 05:31.66 Hannah Thear U15 Chiltern

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019