Eltham - 18 July - Results

Races: 8
Finishers: 62
PB's: 27 (44%)
Power of Ten: Here


BMC 800m A Race
1 1:51.8 Oliver Heeks SM Woodford Green Essex Ladies/Portsmouth Uni
2 1:51.9 Dale Clutterbuck U23M Basildon/St. Mary's Uni
3 1:53.4 Kieran Reilly U20M Invicta East Kent
4 1:54.9 Karl Robertson U23M Canada
5 1:55.0 Davey Platt U23M North Devon/St. Mary's Uni
6 1:57.6 Ben Tyler SM Medway & Maidstone/Brunel Uni
.
BMC 800m B Race
1 1:55.0 George Duggan U17M Tonbridge
2 1:55.6 Mark Woodley SM Chelmsford/Lamar Uni
3 1:57.6 Joseph Gill U23M Newham & Essex Beagles
4 1:57.9 Daniel Yaxley U23M Woodford Green Essex Ladies
5 1:58.4 Jason Wooldridge U20M Horsham Blue Star
6 1:59.5 Daniel Bradley SM Tonbridge/Aldershot, Farnham & District
.
BMC 800m C Race
1 1:57.1 Joseph Gill U23M Newham & Essex Beagles
2 1:59.9 Michael Harrison U20M Bedford & County
3 2:00.5 Georges Vacharopoulos U20M Blackheath & Bromley
4 2:02.2 Daniel Eeles U17M Horsham Blue Star
5 2:03.6 James Hancock U17M Sutton & District
6 2:06.6 Wayne Lashley SM Dulwich
7 2:07.6 Christopher Thornley U20M Bedford & County
8 2:25.0 Olatayo Komolate U17M Cambridge H
.
BMC 800m D Race
1 2:02.9 Niki Faulkner U20M Bexley
2 2:04.9 Jim Fodder U17M Newham & Essex Beagles
3 2:05.1 Adrian Faulty U20M Horsham Blue Star
4 2:06.0 Lewis Elsey U20M Bexley
5 2:08.3 Thomas Wright U20M Bexley
6 2:08.8 Bailey Stickings U15M Blackheath & Bromley
7 2:11.0 Tim Ballard V35M Unattached
8 2:14.0 William Bardsley U15M South London
.
BMC 800m Race E
1 2:09.2 Rosie Clarke U23W Epsom & Ewell/Bath Uni
2 2:13.6 Deborah Niccol SW Bristol & West/UWIC/Newham & Essex Beagles/Dulwich
3 2:13.9 Megan Edwards U23W Dartford H
4 2:17.5 Caroline Ford U23W Cambridge H/Leeds Uni
5 2:18.4 Clare Elms V45W Dulwich/Veterans/Cambridge H
6 2:19.2 Lisa Ferguson U17W Reigate Priory
7 2:19.2 Jessica Keene U15W Blackheath & Bromley
8 2:23.6 Tom Lambert U15M Lewes
.
BMC 1500m Race 1
1 3:59.2 Michael Dyer SM North Down/Herne Hill
2 3:59.9 Tom Cox U20M Tonbridge
3 4:00.2 Paolo Natali SENM Cambridge Uni/Italy
4 4:02.4 Drew Calcagno U20M United States
5 4:02.6 Donald Carter U23M Invicta East Kent/St. Mary's Uni
6 4:08.3 Tom Collins SENM Medway & Maidstone
7 4:08.5 Daniel Thorne U23M Reading
8 4:08.6 George Corcoran U20M Kingston & Poly/Loughborough Uni
.
BMC 1500m Race 2
1 4:06.7 Anupam Das SM Hillingdon/Oxford Uni/Bristol & West
2 4:07.8 William Mycroft U23M Cambridge & Coleridge/Oxford Uni
3 4:08.5 Andrew Warburton U23M Notts/Loughborough Uni
4 4:09.1 Grant Webb U23M Basildon/Oaklands Col
5 4:09.5 Sam Eglen U20M Aldershot, Farnham & District
6 4:11.0 Matt Eager U23M Marshall Milton Keynes/Birmingham Uni
7 4:14.1 Daniel Kennedy U23M Nottingham Uni/Ravens School
8 4:14.1 Adam Villard U20M St. Mary's Richmond/Stragglers
9 4:14.1 Tiago Branco SM Serpentine/Portugal
10 4:22.8 Ben Collier U17M Horsham Blue Star
.
BMC 1500m Race 3
1 4:28.7 Ben Savill U20M Croydon
2 4:32.0 Simon Loughran V35M Croydon
3 4:34.2 Kieran Reilly U20M Invicta East Kent
4 4:36.7 Phil Sanders V40M Kent
5 4:37.9 Shauna Mcinnis U23W Canada
6 4:38.1 Cathy Ansell SW Herne Hill/Imperial
7 4:39.5 James Winsbury U17M Horsham Blue Star
8 4:40.4 William Thomas U17M Horsham Blue Star
9 DNF Ryan Bowyer U20M Horsham Blue Star

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013