Birmingham Uni PB Classic - 30 June - Results + Pictures

Races: 20
Finishers: 184
PB's: 76 (41%)
Power of Ten: Here


Birmingham Uni PB Classic  Birmingham Uni PB Classic  Birmingham Uni PB Classic
Birmingham Uni PB Classic  Birmingham Uni PB Classic  Birmingham Uni PB Classic

Results File
Results in there original format can be seen HERE


800m Men A Time :19:49
Heat:1
1 2 1:52.03 Sam Bedford Wells City U20
2 7 1:53.34 Kyran Roberts Carmarthen U17
3 1 1:53.76 Hugo Flemming Walton U20
4 3 1:54.07 Patrick Taylor Vale of Aylesbury U17
5 57 1:54.72 Rhys Granville Carmarthen U15
6 5 1:55.63 Will Durkin Phoenix U20
.
800m Men B Time :19:45
Heat:1
1 8 1:55.99 Jacob Preece Cardiff U17
2 193 1:56.48 Christan Van Eitzen Alesbury U17
3 11 1:56.49 Naaman Morris Cardiff U20
4 9 1:57.01 Chris Perrin Cannock U20
5 12 1:57.46 Jonathan Tobin Swansea U17
6 13 2:00.55 Jac Hopkins Swansea U17
7 14 2:00.79 Malik Ouzia Ealing & Southall U17
8 16 2:05.06 Jake Boat Leicester U20
.
800m Men C Time :17:04
Heat:1
1 15 1:57.17 Luke Jones Tamworth U15
2 18 1:58.02 Jeremy Barnes Coventry Godiva U17
3 24 1:59.10 Andrew Keat Bolton U17
4 17 1:59.83 James Hatton Leicester U17
5 23 2:02.10 Jamie Dee Shaftesbury U15
6 22 2:04.05 Declan Morris Cardiff U17
7 19 2:04.79 Timothy Cobden Huntingdonshire U17
8 20 2:05.06 Nathan Udall Coventry Godiva U17
.
800m Men D Time :17:49
Heat:1
1 25 2:02.15 Matthew Kirby Wreake U20
2 28 2:03.10 Samuel Nicholls Cannock U17
3 29 2:07.10 Jordan Barratt Cannock U17
.
800m Men E Time :18:38
Heat:1
1 32 2:08.50 William Brennan WSEH U17
2 37 2:09.52 Oliver Cantrill Cambridge & Colleridge U15
3 36 2:10.96 Ashley Hopkins Swansea U17
4 38 2:14.04 Yahye Dirir Birchfield U15
.
800m Men F Time :17:11
Heat:1
1 44 2:10.37 Cameron Innes Coventry Godiva U15
2 41 2:10.39 Sebastian Jones Coventry Godiva U15
3 42 2:10.44 Will Richardson Birchfield U15
4 39 2:11.50 Josh Cara Kerrering U15
5 45 2:16.51 Zak Anderson Leicester U17
6 40 2:17.22 James O'Brien Cannock U15
7 47 2:19.72 Matthew Mansfield Solihull U15
8 48 2:20.23 Amrik Gill Leicester U15
9 50 2:21.02 Archie Banks Charnwood U13
10 46 2:34.91 Thomas Mansfield Birchfield U13
.
800m Men G Time :17:58
Heat:1
1 51 2:22.37 James Vincent Cardiff U13
2 53 2:24.50 Harry Davis Stroud U13
3 55 2:35.37 Mark Tobin Swansea U13
4 56 2:35.75 Oliver Freer Fleckney & Knibworth U15
5 54 2:36.10 Philip Gamston Birchfield U15
.
800m Women A Time :19:38
Heat:1
1 60 2:09.35 Ffion Price Brecon U20W
2 59 2:10.06 Mari Smith Leicester U17W
3 61 2:13.64 Mollie Parker Cambridge & Colleridge U17W
4 64 2:17.25 Malika Rezougui Cwmbran U17W
5 63 2:17.46 Alex Mundell City of Salisbury U17W
6 62 2:18.15 Olivia Gwynn Swansea U17W
.
800m Women B Time :17:39
Heat:1
1 68 2:17.72 Francesca Ashworth Kettering U17W
2 71 2:18.50 Lucy Parker Cambridge & Colleridge U15G
3 72 2:23.49 Jasmin Southam Leicester U17W
4 78 2:23.71 Ciara Lydon Sale U15G
5 66 2:26.00 Caelainn McGonigle Sligo/Ireland U15G
6 70 2:26.05 Alex Barbour WSEH U15G
.
800m Women C Time :18:47
Heat:1
1 76 2:23.30 Alice George Stroud U15G
2 74 2:23.66 Hannah-Mai Amory Birchfield U15G
3 58 2:24.51 Hannah Willis Bracknell U15
4 73 2:25.21 Tara Bage Chichester U15G
5 77 2:25.29 Aine Cunningham Sale U13G
6 79 2:27.34 Katie Ryder Birchfield U15G
7 83 2:30.59 Claudia Cowan Sale U13G
8 87 2:31.79 Natasha Harrison Stockport U13G
9 80 2:32.01 Katie Scholey Cambridge & Colleridge U17W
10 82 2:32.49 Hannah Christie Sale U17W
11 84 2:32.76 Caitlin Exton Cardiff U13G
.
800m Women D Time :17:44
Heat:1
1 88 2:31.57 Elishka Coupar Cardiff U15G
2 90 2:32.67 Jordan Lola Waine Leicester U13G
3 91 2:33.96 Mikela Gilmore Leicester U15G
4 86 2:35.92 Tara Blissett Sale U13G
5 92 2:36.77 Harriett Emery N.Somerset U13G
6 89 2:41.34 Emma Flynn Stockport U13G
7 93 2:49.03 Verity Garnes Sale U13G
.
1500m Men A Time :17:28
Heat:1
1 98 4:00.74 Matthew Edwards Cardiff U20
2 97 4:01.01 Michael Ward Cardiff U20
3 96 4:09.07 Lloyd Heckler Carmarthen U20
4 99 4:13.19 Michael Venard Vale Royal U20
5 104 4:13.27 Abdi Abdi Birchfield U17
6 190 4:18.35 Josh Coles Kettering U17
7 100 4:19.98 Andrew Miles Vale Royal U20
8 103 4:20.79 Jack Villette Coventry Godiva U20
.
1500m Men B Time :17:20
Heat:1
1 106 4:16.85 Nikita Neary Carmarthen U15
2 105 4:22.60 Cameron Shankley Birchfield U17
3 110 4:23.02 Tom Dodd Birchfield U15
4 113 4:24.19 Ben Dijkstra Leicester U15
5 111 4:27.21 Daniel Villette Coventry Godiva U17
6 107 4:30.74 Daniel Cade Cambridge & Colleridge U17
7 112 4:31.68 Cameron Smith Mansfield U17
8 108 4:34.19 Sam McGonigle Ealing & Southall U17
.
1500m Men C Time :19:14
Heat:1
1 131 4:22.39 Jake Heyward Cardiff U15
2 116 4:28.07 Isaac Akers Corby U15
3 118 4:28.87 Cameron Smith Leicester U15
4 115 4:28.87 Rob Huckle Cambridge & Colleridge U15
5 114 4:28.92 Aran Rees Swansea U15
6 119 4:36.75 George Bettsworth Wreake U17
7 121 4:36.85 Dion Harrison Lincoln Wellington U17
8 123 4:45.80 Gus Iliff Birchfield U15
.
1500m Men D Time :19:04
Heat:1
1 124 4:50.34 Pascal Bouttier-Butler Leicester U15
2 125 4:50.71 Harry Freeman Corby U15
3 126 4:58.66 Issac Suleman Middlesborough U13
4 129 5:00.31 Jack Douglas Charnwood U13
5 128 5:01.07 Jordan Wood Cambridge & Colleridge U15
.
1500m Women A Time :18:56
Heat:1
1 192 4:31.73 Rhiadwedd Price Breacon U20
2 130 4:40.26 Amy Griffins Leicester U17W
3 140 4:41.99 Lucy Jones Charnwood U15G
4 133 4:44.65 Sarah Livett Menai U20W
5 132 4:46.20 Emily Sales Leicester U20w
6 188 4:46.29 Catrina Thomas Lincoln Wellington U17W
7 134 4:46.62 Charlotte Murphy Cambridge & Colleridge U15G
8 139 4:52.12 Kate Seart Cardiff U17W
9 141 4:56.44 Ella Shirley Leicester U17W
.
1500m Women B Time :18:16
Heat:1
1 143 4:55.63 Katy Whiteoak Stockport U15G
2 151 4:58.49 Eleanor Twite Sale U13G
3 146 4:59.29 Caitlin Roper Leicester U15G
4 142 4:59.33 Annie Richardson Birchfield U17W
5 145 4:59.75 Kaylie Walford Kettering U17W
6 152 5:00.19 Aimee Hopcroft Birchfield U17W
7 150 5:01.00 Lauren Murphy Cambridge & Colleridge U13G
8 148 5:03.53 Karys Amory Birchfield U15G
9 144 5:07.36 Abigail Coleman Kettering U17W
10 149 5:08.99 Alice Newcombe Cambridge & Colleridge U15G
.
1500m Women C Time :18:07
Heat:1
1 155 5:12.81 Jazzmin Kiffin Charnwood U13G
2 157 5:13.39 Francesca Brint Sale U13G
3 159 5:15.42 Gemma Vaughan Kettering
4 161 5:17.07 Alison Curtis Leicester U13G
5 156 5:17.89 Remi Flavell Birchfield U15G
6 162 5:19.67 Amber Stevens Charnwood U13G
7 154 5:23.20 Jasmin Emery N.Somerset U15G
8 163 5:23.39 Victoria Price Stroud U13G
9 158 5:24.31 Emma Ligthart Cardiff U15G
10 165 5:24.78 Serena Moore Leicester U15G
11 160 5:26.34 Tabatha Walford Kettering U13G
12 164 5:31.61 Rosanna Crabb Stroud U13G
.
3000m Men A Time :19:32
Heat:1
1 168 8:56.13 Kieran Wood Cambridge & Colleridge U17
2 169 9:07.99 Orlando Corea Bourneville V35
3 171 9:37.17 Kristian Edwards Leicester U20
4 179 9:38.24 Thomas Heylen Cambridge & Colleridge U15
5 189 9:38.54 Ciaran Lewis Cardiff U17
6 172 9:46.37 Richard Bayliss Bourneville SM
7 174 10:03.11 David Robertson Leicester U17
8 175 10:26.72 Abayomi Adedimeji BRAT SM
.
3000m Women A Time :18:32
Heat:1
1 177 9:51.76 Hannah Anderson Yate U23W
2 181 10:00.34 Eimear O'Brien Sligo/Ireland SW
3 180 10:06.16 Joanna Emery Coventry Godiva SW
4 183 10:26.47 Rosie Hiles Guilford & Godalming U23W
5 184 10:42.43 Mary-Ann Davidson WSEH U17W
6 185 10:51.87 Ellie Welch Corby U17W

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013