Sportcity Grand Prix - 19 May - Results + Updated Report + video link

Races: 27
Finishers: 281
PB's: 84 (30%)
Power of Ten: Here

Qualifying

Olympics
Jo Pavey - 5000m - 15:14.19 - UKA “A” standard (15:20.00)
Ross Murray - 1500m - 3:36.69 - UKA “B” standard (3:38.00)

European Championships
Jo Pavey - 5000m - 15:14.19 (Standard: 15:25.00)
Ross Murray - 1500m - 3:36.69 (Standard: 3:39.00)

World Junior Championships
Charlie Grice - 1500m - 3:42.87 (Standard: 3:44.00)
Jessica Judd - 1500m - 4:15.12 (Standard: 4:18.00)

Video
Available at athleticos.org - HERE

Photos
Pictures were taken on the night and can be seen at darkstarphotos.com - HERE

Also Harry Shakeshaft photos HERE which includes individual athlete photos below.

Lynsey Sharp Mohammed Trafeh  Ross Murray  Sarah Mercier
Lynsey Sharp Mohammed Trafeh Ross Murray Sarah Mercier
Johan Svensson Emelia Gorecka  Jessica Judd  Laura Weightman
Johan Svensson Emelia Gorecka Jessica Judd Laura Weightman
Jo & Freya Jo Pavey
Jo & Freya Jo Pavey

Report

ROSS Murray produced a stunning performance at the opening Grand Prix meeting at Sportcity in Manchester last night.
The Gateshead Harrier, who is a student at St Mary’s College in west London and coached by Craig Winrow, smashed his personal best and set a new British Milers’ Club record, eclipsing Anthony Whiteman’s 1997 best, as he won the A race in a time of 3mins 36.68secs.
That carved almost four seconds from the time he set at the BMC meeting in Stretford at the end of last month and lifted him to third in the UK Rankings behind Mo Farah (3:34.66) and Andy Baddeley (3:35.19).
More significantly from Murray’s point of view is that the time is inside the Olympic Games B qualifying standard of 3mins 38.0secs and only 1.19secs off the A standard.
“I still can’t believe it, I’m in shock with that time!” said a delighted Murray.
Hitting the bell in 2:40.58 after good pacemaking from Chris Warburton (400m in 57secs, 800m in 1mins 55secs) Murray exploded away from Nick McCormick and powered his way around the final circuit to finish well clear of the field.
The women’s A race didn’t generate quite the same excitement but Laura Weightman did what she had to do to win in her first outing of the season over the distance.
“I wanted a run-out and I came here to win which is what I did,” said Weightman, who finished comfortably ahead of teenager Jessica Judd
The Morpeth Harrier immediately goes top of the UK Rankings but that won’t concern her too much at this point in time as her sights are firmly fixed on peaking for the trials and trying to win a place in the British tem for the London Olympics.
Judd was just outside her PB of 4:14.21 as she clocked 4:15.12 to finish just head of Irish runner Ciara Mageean (4:15.75).
“There was a lot pushing and shoving in that race and I have the spike marks on my shins to prove it,” said Judd. “But it was a good experience and I can take a lot out of that.”
The top female performance of the night came from three-times Olympian Jo Pavey, returning to the track for the first time in two years.
After missing out on selection for the marathon the Exeter Harrier has switched her focus back to the track and immediately put down a marker with her winning time of 15mins 13.8secs.
In what ultimately proved to be a solo time trial once the pacemaker dropped out after the opening 1k Pavey, showing her trademark concentration, not only ran the fastest time of the year so far in the UK, edging ahead of Barbara Parker and Steph Twell but also dipped inside the Olympic Games A qualifying standard of 15mins 15secs. Like Murray, the time was also a new BMC record.
“It is a bit of a shock to the system being back on the track again for the first time in two years but I’ll take that tonight,” said Pavey.
“I didn’t set out with the target of running the A standard but sometimes you have to grasp these opportunities when they come along.”
In her first race since her promising debut in the London Marathon Freya Murray worked hard early on to stick with Pavey and probably paid for that effort as she was eventually swallowed up the chasing pack and finished eighth.
Likewise Aldershot, Farnham & District’s Emelia Gorecka led that pack for long stages with her focus on finishing top junior as the race also incorporated the UK Athletics trials for the World Junior Championships. There was never any doubt she would finish top junior but the effort in leading the pack took its toll in the closing stages as she drifted back to finish a disappointed sixth in 16:05.29.
“That wasn’t a great run but I am disappointed no-one else in that group helped out with the pace,” said Gorecka. “On top of that I didn’t feel great, actually a bit flat which may be something to do with the fact that I am revising a lot for exams at the moment.
“I put myself out and wanted to take it on but it wasn’t happening for me tonight. But I gave it a go.”
It was Shildon’s Kate Avery who came through strongest to claim the runner-up spot almost 30 seconds behind Pavey in a time of 15:43.78 with Gloucester AC’s Gemma Turtle third in 15:44.09. Both women ran personal bests as did Eilish McColgan, Elle Baker and junior Calli Thackery.

Men’s 800 metres

Sweden’s Johan Svensson was rewarded or making the trip to Manchester with victory in the A race, finishing strongly off the final bend to catch early leader David McCarthy and then holding off the challenge of local favourite Niall Brooks of Sale Manchester Harriers.
“I last ran in a BMC event in Watford two years ago and it is a great opportunity to try and get a decent time as we don’t have races like this in Sweden,” said 23-year-old Svensson.
“It was only my second race of the season so I’m pretty pleased with that and my target now is to try and get the qualifying time of 1:47.80 for the European Championships.”

In a very competitive B race Sam Ellis and then Rory Graham-Watson had spells in the lead before 17-year-old Jordan Bransberg of Skyrac emerged from the pack with a terrific sprint finish to claim victory in a time of 1:50.78.
That’s a personal best outdoors for the Leeds-based athlete and just outside the PB of 1:50.31 that he set during the indoor season – and which lifted him to fourth on the UK All-Time Indoor Rankings for under 20 men – and will give him confidence that he can make a serious stab at the 1:48.5 qualifying mark for the World Juniors.
“I tried slightly different tactics tonight by sitting in the pack and I’m pretty pleased with that,” said Bransberg, who is coached by Andrew Medley, a former training partner of that former great Yorkshire runner Peter Elliott.
In the C race Cardiff AC’s Elliot Slade stayed off the early pace set by Sale Manchester Harriers pair of Thomas Atkinson and Josh Oguntayo and burst clear down the home straight for victory in a personal best of 1:50.26,
“That’s my first proper 800m of the season and I’m delighted to beat my PB of 1:51.8,” said Slade, who is coached by Arwen Davies.
“I felt really strong with 200 metres to go after sitting back and I now feel I can go a lot faster this season. There is definitely more to come.”
Atkinson dug in to run a PB of 1:50.74 in second and there was also a PB for Myles Edwards in third (1:52.57).
Juniors Chris Youell (Chelmsford) and Peter Loudon (Edinburgh) were pushed into second and third respectively in the D race by Rasamus Terp of Denmark (1:51.54) but both youngsters were rewarded with PBs and it was good see BMC regular James Thie, who now coaches a good group of athletes in Cardiff, still racing in fourth before switching to pacemaking duties.

Cardiff AC’s James Mills, who trains with Joe Thomas, won the E race in 1:53.20 as he overhauled Liverpool’s Steven Morrow down the home straight.
“I am pleased with that being my first 800m of the season,” said Mills. “Last year I seemed to take a backward step as I started full-time work for the first time and only ran 1:54. I’m hoping to go a lot better this summer.”
Further success from the large contingent of runners from Scandinavia came in the F race with Norway’s Elias Ottosen just missing his PB by one one-hundredth of a second with 1:53.65.
Stockport’s Stuart Cameron, who looked an odds-on winner with 50 metres to go, was close behind (1:53.88) in second and City of Sheffield’s 16-year-old Joseph Lancaster was third in a PB of 1:55.03).

A strong second lap from Severn AC’s Tim Dalton saw him run out an emphatic winner of the G race in 1:55.51.
“It is well outside my PB of 1:52 but it is a win and I’m pleased with that as that was my first 800m for a while,” said Dalton. “Now I have to kick on from that.”
Jamie Webb was a delighted winner of the H race as the 17-year-old Liverpool Harrier breaking two minutes for the first time with 1:57.44.
“I am delighted with that,” beamed Webb. “I started the season with a PB of 2:04 and brought that down to 2:00.2 and now broken two minutes for the first time. Hopefully I’ll go even quicker by the end of the season.”

Men’s 1500 metres

Elswick Harriers’ 21-year-old Philip Hurst was left a little frustrated after winning the B race even though he shaved 0.9secs off his personal best with a time of 3:42.64 after destroying the field with a terrific burst in the final 100 metres.
“I feel a bit disappointed with that as I really wanted to be in the A race as I know I can go quicker but I guess I have to show my credentials first as the standard is so high tonight,” said Hurst.
“It was a fast first lap (57.2secs) and I then got boxed in at 800 metres but it is good to know that I can keep that pace going and I felt strong. There is definitely a lot more to come this season.”
Sale Manchester Harriers’ David Proctor did enough to hold off Liverpool’s Harry Harper for second as the pair clocked 3:44.59 and 3:44.65, a new PB, respectively. The top eleven runners all broke 3mins 50secs and AFD’s Johnny Hay, who later finished runner-up in the 5000m, was 14th in 3:54.95.
New father Matthew Bowser may have had his life turned upside down but he hasn’t forgotten how to win on the track as he raced to victory in a very competitive C event in 3:47.62.
“We had our first baby girl, Philippa, only eight weeks ago so it has been a busy couple of months and there have been a few sleepless nights,” said Bowser.
“I was hanging on early on but what I have got is speed and in the last 100 metres there aren’t many who can match me. My PB of 3:43 dates back to 2010 and I only managed 3:47 last year so my goal is to get into shape to break 3mins 40secs.”
Irishman Ruari Finnegan was leading with 200 metres to go but he was devoured by the pack and slipped seventh, just behind Shildon junior Cameron Boyek who also led earlier in the race.
Bowser had the fast last 100 metres to snatch victory from the Ireland pair of Conor Bradley (City of Derry) and Mark Hanrahan (Leevale) with Cardiff’s Ieuan Thomas fourth.

But in the D race the Irish held sway with Michael Mulhare of North Laois clocking a PB of 3:47.47 to edge out Southport Waterloo’s James Tartt (also a PB of 3:47.95) with Stroud’s Ben Coldray clocking a PB of 3:47.98 in third as he broke 3:50 for the first time.
Durham’s Dan Garbutt won the E race in 3:51.54 with Bristol & West AC’s Dan Studley slicing three seconds off his PB with 3:52.20 in second and 16-year-old Matt Shirling of Liverpool third in a PB of 3:52.38.

The depth in the men’s 1500m was no better illustrated than in the F race in which the top six broke 3mins 55secs and the top ten all dipped under 3mins 58secs with six of those runners clocking PBs.
English Schools’ champion Will Paulson of Stroud & District AC didn’t waste the opportunity of good pacemaking as he hit the front with 500 metres to go and powered around the final circuit to clock 3:50.79 and smash his personal best by almost five seconds.
“I went with 500 metres to go as I just felt the pace drop and I didn’t want to get boxed in,” said Paulson. “I wasn’t sure whether I could hold that pace for so long but I felt strong tonight and just kept going.
“I’m delighted to knock off such a big chunk from my personal best. My first 1500m had been in the BMC meeting at Millfield but the weather was dreadful that night so I knew I had a fast time in me.
“Now I’ll be looking to break 3mins 50secs and if all goes well try and make the final of the trials for the World Juniors.”
Behind Paulson Edinburgh AC’s 17-year-old Jake Wightman, being watched by proud dad Geoff, smashed his PB with 3:51.74 for second place while there were a host of further PBs down the field

Men’s 5000 metres

American Mohammed Trafeh, who lives in California, was a class apart in the men’s 5000m. Having just arrived from a spell of training in his native Morroco Trafeh was the only man who followed the swift early pace as he sought to break 13mins 30secs.
He was disappointed t fall nine seconds short with 13:39.71 but he rarely races on the track these days preferring to ply his trade on the road circuit in the States.
“I have raced in England before in a 1500m at this meeting four years ago,” Trafeh said. “Since then I raced once more on the track in 2009 but hardly again since then as I prefer the roads and I was just using this race to help sharpen up ahead of the US Championships over the half marathon next month.”
In his second race of the night Jonny Hay used his natural sprint speed to claim second spot in 14:02.10 with Tom Russell, who won this race two years ago, third in 14:02.93.
The top five in the B race all clocked PBs with victory going to Matthew Hynes of North York Moors in 14:09.85,which slashed almost 26 seconds off his previous best.
Bradley Goater continued his fine start to the season with a big PB to win the C race. The 18-year-old Windsor Slough Eton & Hounslow athlete had already clocked new bests at 1500m and 3000m so it was no surprise that his 5000m was due an improvement but even he was pleasantly surprised at slashing 31 seconds off his best as he ducked under 15 minutes for the first time with 14:36.93.
“Last year didn’t go well for me on the track so this summer I’m just looking to improve my PBs to set me up for the cross country season where my big target will be to qualify for the European Championships,” said Goater.
“To be honest I would have liked to have gone quicker but I’m happy with that.”
Belgrave Harriers’ Mark Pollard cut out the pace early on and was rewarded with a SB of 14:43.09 in third as Coventry’s Chris Bannon just caught him in the closing stages to clock 14:42.48. Brighton & Hove junior William Gray also broke 15 minutes on his debut at the distance.

The success of the 5000 metres races, which has been a feature of the Grand Prix programme in recent seasons, was again underlined in the D race with winner Richard Brown of Lincoln Wellington slicing five seconds off his PB with 14:53.91 and runner-up Declan Reed also setting a new best.
Indeed, in the four 500m races there were a total of 28 PBs from 51 runners.

Women’s 800 metres

Edinburgh AC’s Lynsey Sharp opened her season with victory in the A race after a good tussle with Rowena Cole of Coventry.
After reaching the bell in 58.86secs Cole led off the bend but Sharp had that bit extra to edge clear down the home straight for victory in 2:02.76 with Cole 0.43secs adrift to clock a PB of 2:03.19.
“It was good to get out there and start racing again and I didn’t really think about times tonight,” said Sharp.
“Training has been going really well and I know I am in much better shape at this stage of the season compared to the same time last year.
“That is very encouraging and everything is geared towards the Olympic trials. The standard of 800m running is very competitive in the UK at the moment and I believe that is helping us all to bring each other on. We are all trying to improve and run faster and that’s what I will be hoping to do in the coming weeks.”
Cole was pleased with her performance a she ran aggressively, determined not to get boxed in.
“It was a competitive race and I really enjoyed it,” said Cole. “But it is still early days and I know there is much more to come.”

In her first race of the season Liverpool Harriers’ Rebecca Linney convincingly won the B race in 2:07.54, almost two seconds clear of Irish runner Claire McSweeney.
“That’s only just outside my personal best so that’s not too bad for my first race,” said Linney.
In third was Stockport teenager Chelsea Jarvis, who did a sterling job as a pacemaker later in the evening, with a solid 2:09.83.
Cornwall teenager Molly Long didn’t waste her six-hour journey from Truro to run in her first Grand prix event as the 15-year-old improved her PB for the second time this season with a winning mark of 2:10.02.
“I was so nervous before the race lining up against these girls,” said Long, who is coached by John Knowles, organiser of the South West BMC races in Exeter.
“John wanted me to do races like this to get more experience and once I got going I really enjoyed it. It was quick with 62 seconds for the first lap but I felt comfortable although that finial 10 metres was tough! With more experience I’m sure I can get well under 2mins 10secs.”
There was also a PB for D race winner Lucy Hayes with the City of Stoke junior clocking a PB of 2:15.59 with a brave front-running performance that saw here finish over a second clear of Guernsey’s Natalie Whitty with Giffnock’s Chloe Cowan third. Both the latter ran new PBs.

Women’s 1500 metres

As far as Philipppa Aukett was concerned it was job done as she won the B race in some style, surging clear down the back straight to finish over two seconds clear of City of Stoke’s Kate Holt with a time of 4:21.36.
“I came here tonight to win and that’s what I did in a pB so I’m happy with that,” said Aukett. “I felt really good.”
Morpeth’s Ashley Gibson was third and 17-year-old Cannock & Stafford teenager Beck Straw, a recent winner at Millfield, finished sixth in a PB of 4:27.44.

The C race went to Scunthorpe’s Sarah Kemshall in 4:33.40 as she enjoyed a two seconds advantage over Exeter Harriers’ Chloe Anderson with Trafford’s Victoria O’Donnell a further two seconds adrift in third as all three ran new best times.

Results
. Race : 10 BMC 800m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 7 7 01:49.10 Johan Svensson Sweden
2 1 1 01:49.60 Niall Brooks U23 Sale Harriers Manchester
3 6 6 01:50.16 David Mccarthy Le Cheile / Ireland
4 5 5 01:51.13 Eoin Everard Kilkenny / Northumbria Uni / Irelan
5 4 4 01:52.63 Ed Jackson Highgate / Kent
6 2 2 01:53.57 Tristan Garrett Australia
.
.
. Race : 2 BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 14 7 01:50.78 Jordan Bransberg U20 Skyrac
2 12 5 01:51.05 Sam Dykes U20 Warrington
3 10 3 01:51.29 Oliver Aitchison U23 Aldershot Farnham & District
4 15 8 01:51.42 Sam Ellis City Of Sheffield / Sheffield Hal
5 8 1 01:51.55 Rory Graham-watson U23 Windsor Slough Eton & Hounslow /
6 16 9 01:51.73 Nick Jensen U23 Denmark
7 13 6 01:52.16 Warren Frey Birchfield H
8 9 2 01:52.49 Karim Mohammadi Sweden
9 11 4 01:53.40 Matt Mclaughlin U20 Woodford Green Essex Ladies / Oak
.
.
. Race : 4 BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 23 7 01:50.26 Elliot Slade U20 Cardiff
2 20 4 01:50.74 Thomas Atkinson U23 Sale Harriers Manchester / Liverp
3 22 6 01:52.57 Myles Edwards Aberdeen / Thames Valley / Napier U
4 17 1 01:52.76 Josh Oguntayo U23 Sale Harriers Manchester
5 19 3 01:53.01 Graeme Oudney Harrow / Pitreavie / Dundee Uni
.
.
. Race : 15 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 26 2 01:51.54 Rasmus Terp Denmark
2 29 5 01:52.53 Christopher Youell U20 Chelmsford
3 27 3 01:52.55 Peter Loudon U20 Edinburgh Ac / Team Edinburgh
4 25 1 01:52.98 James Thie Cardiff / UWIC
5 30 6 01:53.15 Jack Walker U20 Giffnock North
6 31 7 01:55.20 Pajo Hamilton City Of Derry
7 33 9 01:55.25 James Ansell Exeter / Birmingham Uni
8 28 4 01:56.43 Snorri Stefansson U20 Iceland
.
.
. Race : 1 BMC 800m E (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 41 8 01:53.20 James Mills Cardiff / Bath Uni
2 34 1 01:53.71 Steven Morrow Liverpool H / Ballymena & Antrim
3 38 5 01:53.97 Ben Akin U20 Preston / Loughborough Uni
4 42 9 01:54.29 James Lamswood U20 Kingston Upon Hull
5 40 7 01:54.30 Paul White Middlesbrough (mandale)
6 37 4 01:54.36 Luke Betts U20 Chorley Ac
7 39 6 01:55.22 Carl Goose City Of Norwich / St. Mary's Uni
8 36 3 01:55.41 Mihn Kyun Cho U20 Denmark
9 43 10 01:58.20 Lee Wilson U23 Shettleston
.
.
. Race : 17 BMC 800m F (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 49 6 01:53.65 Elias Ottosen U20 Norway
2 48 5 01:53.88 Stuart Cameron U23 Stockport / Loughborough Uni
3 50 7 01:55.03 Joseph Lancaster U17 City Of Sheffield
4 44 1 01:55.72 James Lynch Birchfield H
5 46 3 01:56.59 Jack Killip U20 Windsor Slough Eton & Hounslow
6 45 2 01:56.99 Chris Mcgahan U20 Sale Harriers Manchester
7 51 8 01:59.40 Dominic Scott U23 Altrincham
.
.
. Race : 13 BMC 800m G (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 56 5 01:55.51 Tim Dalton Severn / Loughborough Uni
2 54 3 01:56.94 Daniel Poulton Stevenage & North Herts
3 53 2 01:57.24 Ryan Ganose U20 Altrincham / Trafford
4 52 1 01:57.48 Chris Lamb Rugby & Northampton
5 58 7 01:57.60 Ryan Cox Birchfield H
6 55 4 01:59.64 Ryan Dransfield U23 Spenborough / Hull Uni / Kirklees
.
.
. Race : 16 BMC 800m H (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 64 4 01:57.44 Jamie Webb U20 Liverpool H
2 65 5 01:58.09 Kris Lecher Kingston Upon Hull / Hull Uni
3 61 1 01:58.46 Ben Phillips U23 Woodford Green Essex Ladies
4 62 2 01:58.72 Joseph Gill U23 Newham & Essex Beagles
5 69 9 02:00.39 Oliver Stringer U23 Leigh / Edge Hill Uni
6 63 3 02:00.49 Matt Holmes U20 Sale Harriers Manchester
7 67 7 02:01.32 James Palmer City Of York / York Acorn
8 68 8 02:02.40 Cathal Logue Serpentine / City Of Derry
9 66 6 02:04.55 Steven Eastwood U20 Wakefield
.
.
. Race : 11 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 73 4 02:02.76 Lynsey Sharp U23 Edinburgh Ac
2 71 2 02:03.19 Rowena Cole U23 Coventry / Coventry Uni
3 77 8 02:03.82 Rikke Ronholt V35 Denmark
4 76 7 02:04.86 Dawn Hunt Windsor Slough Eton & Hounslow
5 74 5 02:05.67 Laura Crowe An Riocht / Ireland
6 75 6 02:05.72 Rose-anne Galligan Gloucester / St. Mary's Uni / Irela
.
.
. Race : 3 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 81 4 02:07.54 Rebecca Linney U23 Liverpool H / Birmingham Uni
2 89 9 02:09.51 Claire Mcsweeney Lee Vale / Ireland
3 79 2 02:09.83 Chelsea Jarvis U17 Stockport
4 78 1 02:10.44 Dagmar Faester Olsen U20 Denmark
5 82 5 02:10.89 Lisa Forsberg Sweden
6 80 3 02:11.95 Fiona Kehoe Ireland
.
.
. Race : 12 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 88 3 02:10.02 Molly Long U17 Bristol & West / Truro School
2 91 6 02:11.42 Alex Turner U23 Amber Valley / Nottingham Trent U
3 86 1 02:12.22 Sally Smith U20 Wakefield
4 87 2 02:13.00 Claire Burgoyne Shrewsbury / Staffordshire Uni / Bi
5 92 7 02:13.91 Natalie Shaw Derby
6 90 5 02:16.75 Emma Leask U20 Shetland / Guernsey
.
.
. Race : 14 BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 97 5 02:15.59 Lucy Hayes U20 City Of Stoke
2 95 3 02:16.93 Natalie Whitty Guernsey
3 93 1 02:17.04 Chloe Cowan U17 Giffnock North / Team West
4 101 9 02:17.86 Abbie Vernon U23 Birchfield H / Loughborough Uni
5 100 8 02:19.35 Katie Buckley U17 Bury / Blackburn
6 99 7 02:19.78 Tyra Watson U20 Sale Harriers Manchester
7 98 6 02:20.52 Georgia Bell U20 Shaftesbury Barnet
.
.
. Race : 18 BMC 1500m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 107 6 03:36.69 Ross Murray U23 Gateshead / St. Mary's Uni
2 109 8 03:41.62 Nick Mccormick Morpeth / Loughborough Uni
3 113 12 03:42.45 Paul Robinson U23 St. Cocas / Ireland
4 116 15 03:42.74 Daniel Clorley U23 Luton / Birmingham Uni
5 118 17 03:42.87 Charlie Grice U20 Phoenix Ac
6 111 10 03:43.19 James Brewer Cheltenham
7 102 1 03:43.65 Tom Lancashire Bolton
8 104 3 03:43.95 Stephen Davies Belgrave
9 106 5 03:43.98 Andreas Bueno Denmark
10 115 14 03:45.46 James Kaan U23 Australia
11 114 13 03:46.01 Hans Kristian Floystad Norway
12 117 16 03:46.74 Johan Rogestedt U20 Sweden
13 112 11 03:46.88 Ricky Stevenson New Marske / Teeside Uni
14 103 2 03:47.31 Rory Chesser Ennis Track / Newham & Essex Beag
15 108 7 03:47.80 Mikael Bergdahl Finland
16 105 4 03:51.77 John Travers U23 Donore / Ireland
.
.
. Race : 7 BMC 1500m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 131 12 03:42.64 Philip Hurst U23 Elswick / Sunderland Uni
2 120 1 03:44.59 David Proctor Sale Harriers Manchester / Rochda
3 122 3 03:44.65 Harry Harper Liverpool H / Birmingham Uni
4 126 7 03:44.83 Daniel Mooney Liverpool H / Letterkenny / Ulster
5 132 13 03:45.34 Mark Blicavs U23 Australia
6 128 9 03:46.99 Mark Mitchell Forres / Birchfield H
7 134 15 03:47.33 Adam Bitchell U23 Cardiff / UWIC
8 124 5 03:47.39 Alastair Hay Central / Thames Valley / Queen Mar
9 123 4 03:47.55 Richard Weir Derby / Staffordshire Uni
10 127 8 03:48.05 Mark Draper Bedford & County
11 121 2 03:49.97 Simon Horsfield U23 Sale Harriers Manchester
12 125 6 03:50.63 Andy Wiles New Marske
13 129 10 03:51.32 Morten Velde Norway
14 133 14 03:54.95 Jonathan Hay U23 Aldershot Farnham & District / B
15 130 11 04:02.95 Riku Marttinen Finland
.
.
. Race : 21 BMC 1500m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 142 8 03:47.62 Matthew Bowser Lincoln Wellington / Loughborough
2 146 12 03:47.80 Conor Bradley City Of Derry
3 144 10 03:48.12 Mark Hanrahan Leevale / Ireland
4 147 13 03:48.47 Ieuan Thomas Cardiff / UWIC
5 136 2 03:49.12 Richard Morrell New Marske / Teesside
6 138 4 03:49.65 Cameron Boyek U20 Shildon
7 143 9 03:49.89 Ruari Finnegan U20 Letterkenny / Ireland
8 141 7 03:51.13 Michael Salter U23 Leeds City / Birmingham Uni
9 137 3 03:51.19 Tom Phillips Woodford Green Essex Ladies / Uwi
10 135 1 03:51.83 Ryan Stephenson Gateshead
11 148 14 03:52.88 Dan Mulhare Inverclyde / Napier Uni / Belgrave /
12 145 11 03:53.62 Matthew Armstrong Coventry / Warwick Uni / Blaydon
13 139 5 03:55.41 Michael Kershaw U23 Cardiff / UWIC
.
.
. Race : 22 BMC 1500m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 161 12 03:47.47 Michael Mulhare Belgrave / North Laois / Ireland
2 157 8 03:47.95 James Tartt Southport Waterloo
3 153 4 03:47.98 Ben Coldray U23 Stroud / St. Mary's Uni / Glouceste
4 159 10 03:48.27 Alex Tovey Windsor Slough Eton & Hounslow /
5 155 6 03:48.46 Johannes Alnes U23 Norway
6 162 13 03:49.93 Alex Cornwell U23 Woodford Green Essex Ladies / Bir
7 152 3 03:51.16 Luke Minns Blackpool Wyre & Fylde / Central
8 160 11 03:52.15 Tom Gayle Newham & Essex Beagles / Loughbor
9 150 1 03:55.23 Charlie Hulson U20 Sale Harriers Manchester
10 154 5 03:56.33 Kieran Reilly U20 Invicta East Kent
11 156 7 03:59.57 James Bailey Sale Harriers Manchester / Loughb
.
.
. Race : 23 BMC 1500m E (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 176 14 03:51.54 Dan Garbutt Durham / Leeds Metropolitan Uni
2 184 03:52.20 Dan Studley Bristol and West
3 171 9 03:52.38 Matthew Shirling U17 Liverpool H
4 170 8 03:53.17 Dale Worton U23 Leeds City
5 166 4 03:53.23 James Poole Blackheath & Bromley / Loughborou
6 174 12 03:53.58 Andrew Mariani Woodford Green Essex Ladies / Lou
7 189 03:53.61 Jonathan Morgan Newport
8 168 6 03:54.22 Joe Gratton U23 Hallamshire / Birmingham Uni
9 175 13 03:56.67 David Horniman U23 Trafford
10 163 1 03:57.05 Danny Davis U23 Leeds City
11 169 7 03:57.40 Joe Brocklehurst Shrewsbury
12 173 11 03:57.77 Ben Sharman Birchfield H / Wolverhampton Uni
13 167 5 03:58.76 Max Kaye U20 Holmfirth
14 165 3 04:01.87 Harvey Speed Coventry / Birmingham Uni
.
.
. Race : 6 BMC 1500m F (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 182 6 03:50.79 William Paulson U20 Stroud
2 188 12 03:51.74 Jake Wightman U20 Edinburgh Ac
3 183 7 03:52.19 Michael Mckillop U23 St. Malachy's / Ireland
4 187 11 03:53.45 Neil Gourley U20 Giffnock North
5 178 2 03:54.03 Richard Charles U20 Shaftesbury Barnet
6 180 4 03:54.08 Brett Halliwell U20 Yate / Stroud / Westbury / Yate
7 190 14 03:56.79 Lewis Timmins Morpeth / Tulsa Uni
8 191 15 03:57.02 Ryan Moore U20 Sale Harriers Manchester
9 177 1 03:57.29 Daniel Beier Tipton
10 185 9 03:57.58 Philip Waite Barrow & Furness
11 186 10 03:58.01 Chris Matthews U23 Blackburn / Loughborough Uni
12 181 5 04:00.45 Mike Cummings Herne Hill / Hardley
13 179 3 04:07.89 Richard De-camps Gloucester / Birmingham Uni
.
.
. Race : 24 BMC 1500m G (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 203 12 03:55.58 Chad Lambert U23 Marshall Milton Keynes / Middlese
2 198 7 03:59.73 Ben Martin Trafford
3 206 15 03:59.81 Ciaran Doherty V35 Letterkenny / Ireland
4 205 14 03:59.95 Chris Perrin U20 Cannock & Stafford
5 195 4 04:00.17 Richard Owens U23 Sli Cualann / University College
6 197 6 04:00.83 Hobie Martin U20 Bristol & West / Newquay & Par
7 194 3 04:01.23 Fergus Roberts U20 Richmond & Zetland
8 193 2 04:01.75 James Perrin U20 Cannock & Stafford / Birmingham U
9 192 1 04:03.98 Alistair Smith Coventry
10 204 13 04:04.77 Josh Mchugh U20 Trafford
11 201 10 04:06.39 Ryan Buck U23 City Of York
12 199 8 04:06.94 James Bleakley V35 Trafford
13 202 11 04:08.32 Chris Prothero Cardiff / Glamorgan Uni
14 207 16 04:18.46 Alex Burchill U20 Sale Harriers Manchester
.
.
. Race : 19 BMC 1500m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 217 10 04:09.42 Laura Weightman U23 Morpeth
2 220 13 04:15.12 Jessica Judd U20 Chelmsford
3 219 12 04:15.75 Ciara Mageean U23 University College Dublin / Irela
4 215 8 04:15.89 Diana Sujew U23 Germany
5 209 2 04:17.74 Orla Drumm University College Cork / Ireland
6 218 11 04:19.87 Katrina Wootton Bedford & County / Coventry Uni
7 214 7 04:20.24 Matylda Szlezak Poland
8 213 6 04:20.27 Elina Sujew U23 Germany
9 210 3 04:21.17 Laura Muir U20 Dundee Hawkhill / Glasgow Uni
10 216 9 04:22.95 Jessica Sparke Woodford Green Essex Ladies / St.
.
.
. Race : 8 BMC 1500m B (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 234 14 04:21.36 Philippa Aukett Shaftesbury Barnet / Birmingham U
2 233 13 04:23.68 Kate Holt U23 City Of Stoke
3 228 8 04:23.94 Ashley Gibson Morpeth / Gateshead
4 232 12 04:24.96 Stacey Johnson Cannock & Stafford / Florida Uni
5 222 2 04:26.28 Nathalie Rohlen U23 Sweden
6 236 16 04:27.44 Becky Straw U20 Cannock & Stafford
7 227 7 04:29.03 Hanna Tarver U20 Wirral
8 224 4 04:30.14 Emily Pidgeon Stroud / Loughborough Uni
9 223 3 04:30.20 Iona Lake U20 City Of Norwich / Birmingham Uni
10 235 15 04:30.80 Melissa Courtney U20 Shaftesbury Barnet / Brunel Uni / P
11 229 9 04:31.32 Kathryn Gillespie U17 Central / Team West
12 231 11 04:32.44 Jacqueline Fairchild Trafford / Tulsa Uni
13 225 5 04:33.76 Abbie Hetherington U17 Carlisle Aspatria / Team North Cu
14 226 6 04:34.84 Jenna Hill Sale Harriers Manchester / St. Ma
.
.
. Race : 20 BMC 1500m C (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 246 9 04:33.40 Sarah Kemshall Scunthorpe / Leeds Metropolitan U
2 245 8 04:35.61 Chloe Anderson Exeter / UWIC
3 244 7 04:37.48 Victoria O'donnell Trafford
4 250 13 04:39.64 Tamara Armoush U23 Birchfield H / Birmingham Uni
5 241 4 04:39.77 Sarah Mercier U23 Guernsey
6 249 12 04:40.33 Amy Mellor U20 City Of Stoke
7 238 1 04:40.39 Rebecca Killip U17 Windsor Slough Eton & Hounslow
8 248 11 04:42.12 Melissa Hawtin U20 Oxford City / Birmingham Uni
9 243 6 04:42.43 Bethan Strange Cardiff / UWIC
10 240 3 04:42.47 Poppy Blake U20 Chelmsford / Sheffield Uni
11 242 5 04:45.72 Dannii Johnson U23 Birchfield H
12 239 2 04:52.63 Hollie Young U23 Victoria Park City Of Glasgow / W
.
.
. Race : 26 BMC 5000m A (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 264 14 13:39.71 Mohammed Trafeh USA
2 133 14:02.10 Jonathan Hay AFD
3 253 3 14:02.93 Tom Russell Bristol & West / Bristol Uni
4 260 10 14:03.70 Neilson Hall Bedford & County / Thames Valley /
5 259 9 14:03.81 Jarkko Hamberg Finland
6 254 4 14:05.15 Jakob Hannibal Denmark
7 255 5 14:05.61 Patrick Martin Stockport
8 261 11 14:06.96 Thomas Fitzpatrick Tallaght / Ireland
9 252 2 14:14.76 Josh Gorecki U23 Aldershot Farnham & District / B
10 258 8 14:16.54 Mikael Ekvall Sweden
11 263 13 14:19.41 Tommy Davies Cardiff
12 257 7 14:22.23 Niall Fleming U23 Shaftesbury Barnet / Birmingham U
13 251 1 14:41.83 Charlie Maclean U23 Bristol & West
.
.
. Race : 27 BMC 5000m B (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 273 8 14:09.85 Matthew Hynes North York Moors / Middlesbrough
2 267 2 14:11.83 Adam Clarke U23 Aldershot Farnham & District / S
3 271 6 14:20.95 Craig Ruddy Inverclyde / Central
4 280 15 14:21.85 Kieran Clements U20 Ipswich / Hadleigh Hares
5 276 11 14:25.13 Ander Russell Stroud / Birmingham Uni
6 274 9 14:30.91 Aaron Scott Notts / University Of Portland / Ne
7 283 18 14:37.37 Andy Nixon Stockport
8 270 5 14:38.98 Tim Egerton Trafford
9 279 14 14:42.93 Marcin Fudalej V35 Marshall Milton Keynes / Poland
10 275 10 14:42.97 Jeppe Harboe Denmark
11 269 4 14:50.53 Steven Phillips Southampton
12 266 1 14:51.94 Matt Janes Bedford & County / Warminster U
13 268 3 14:52.33 Stephen Hepples Newham & Essex Beagles / Loftus &
14 272 7 15:01.97 Daniel Woodgate U23 Luton / St. Mary's Uni
15 282 17 15:12.93 Joe Townsend Leeds City / Birmingham Uni
.
.
. Race : 5 BMC 5000m C (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 287 4 14:36.93 Bradley Goater U20 Windsor Slough Eton & Hounslow
2 292 9 14:42.48 Christopher Bannon Coventry / Imperial / Kingston & Po
3 291 8 14:43.09 Mark Pollard Belgrave / Inverclyde
4 285 2 14:46.90 William Gray U20 Brighton & Hove / Birmingham Uni
5 289 6 14:53.15 Ben Russell Liverpool H / Liverpool Uni
6 290 7 14:56.73 Alex Dunbar U23 City Of Norwich / St. Mary's Uni
7 284 1 15:04.09 Blayne Pick U23 Notts
8 294 11 15:06.45 Neil Addison Shaftesbury Barnet
9 286 3 15:10.66 Rhys Park U20 Bristol & West
10 296 13 15:29.08 Shane Kerr Armagh / Loughborough Uni
11 298 15 15:29.41 Stephen Kerr U20 Armagh
12 295 12 15:46.26 Mathew Jackson U23 Liverpool H / Birmingham Uni
.
.
. Race : 9 BMC 5000m D (Mens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 312 12 14:53.93 Richard Brown Lincoln Wellington
2 304 4 14:55.66 Declan Reed V35 City Of Derry
3 307 7 15:12.12 John Paul Williamson U23 City Of Derry
4 302 2 15:15.99 Matthew West Winchester
5 315 15 15:19.42 Mitchell Burton U23 Bedford & County / Loughborough U
6 303 3 15:22.14 Howard Wood U23 City Of Sheffield
7 309 9 15:23.52 Emmett Mcginty City Of Derry / Unattached / Ulster
8 313 13 15:29.12 Jack Morris U20 Stockport
9 310 10 15:32.69 Matt Hibberd Southampton
10 311 11 15:35.08 David Rigby Preston / Loughborough Uni
11 301 1 15:58.04 Jamie Knapp U23 Southampton / Loughborough Uni
.
.
. Race : 25 BMC 5000m A (Womens)
.
Posn Vest No. Leg No. Time Name Club
1 329 14 15:14.19 Jo Pavey V35 Exeter
2 330 15 15:43.78 Kate Avery U23 Shildon
3 321 6 15:44.09 Gemma Turtle Gloucester / Chiltern / St. Mary's
4 323 8 15:47.61 Eilish Mccolgan U23 Dundee Hawkhill / Kingdom Athleti
5 325 10 15:49.94 Elle Baker Stockport
6 317 2 16:05.29 Emelia Gorecka U20 Aldershot Farnham & District
7 319 4 16:07.80 Iwona Lewandowska Poland
8 327 12 16:22.03 Freya Murray Chester-le-street / Edinburgh Ac
9 326 11 16:25.15 Amy Campbell Shaftesbury Barnet / Loughborough
10 328 13 16:54.89 Calli Thackery U20 Hallamshire / Leeds Metropolitan
11 318 3 17:15.55 Eimear O'brien Sligo / Ireland
12 324 9 17:16.06 Louise Perrio Guernsey
13 322 7 17:35.62 Bryony Proctor Aldershot Farnham & District / S
14 320 5 17:57.63 Sarah Potter U20 Victoria Park City Of Glasgow

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013