Millfield - 7 May - Results (Mens 1500m C Updated) + Report

Races: 22
Finishers: 221
PB's: 123 (56%)
Power of Ten: Here

Of the 123 personal bets from 221 finishers in the British Milers’ Club Academy PB meeting at Millfield School on Monday evening few could have been better than Victoria Kenny.The 16-year-old Bristol & West AC runner smashed her personal best by a staggering 52 seconds in the mixed 3000m with a time of 9mins 58.31secs, 11th fastest in the UK Under 20 Rankings this year.Kenny’s previous best in her only attempt at the distance last summer in the Avon AA Open meeting was 10:50.7 so she was always likely to improve that after a good winter.
“Since doing well in the English Schools’ Cross Country Championships Tor has had a real burst of self-confidence,” said coach Dave Taylor.
“She now realises she should be up there and in training she is challenging the likes of Olivia (Sadler). That time was also 20 seconds inside the qualifying standard for the English Schools’ and I think she can go quicker.”

Another young man who won’t forget this BMC meeting is Gloucester AC’s Alex George as the 16-year-old powered around the 1500m B race to smash his personal best by an incredible 17 seconds. Prior to the evening George boasted a best of 4:24.61; by the end of the night that was 4:07.27 so it was little wonder that a beaming George was celebrating with his clubmates and coach Kerry Newell.
“I had absolutely no idea I was going to run that quick tonight,” said George. “On the start line I looked around and thought it would be nice if I didn’t come last! Ii was hoping to run quicker than before but to go this quick is unbelievable. I’m delighted.” The way the race was run suggests that George can go even quicker. He was brave enough to follow the pacemaker and early leader Nyle Clinton of Swindon but then just let a gap open on the final circuit.
That effectively cost him a chance of victory but to the crowd’s astonishment George unleashed a terrific sprint finish to close within 0.05secs of Clinton. Another stride and he would have claimed a notable victory but in that in no way lessens the impact of a performance that was one of the best runs of the night at this popular meeting.

Not be out-done twin brother Thomas, who is a minute older, also ran a personal best of 2:04.19 to finish third in the 800m B race, carving seven seconds off his 2011 best. Indeed, the men’s B race saw the top six all run PBs. Even better eight of the top ten in the C race were rewarded with PBs .

It proved a good night for Gloucestershire athletes. The men’s 1500m A race saw a cracking contest between Cheltenham & County Harriers’ Luke Carroll and Tom Purnell of Stroud & District AC. Purnell was the man who followed the pacemaker and ultimately that bold decision proved his undoing as Carroll reeled him on the final bend and then pulled clear down the home straight for victory in 3:49.63, his second quickest ever after his PB in Manchester last week.
Purnell was a couple of strides behind with the Stroud pair of Will Paulson and Brett Halliwell, clocking a big PB of 3:57.01, third and fourth respectively.

The Russell brothers of Stroud dominated the 3000m with Tom digging deep to win in 8:17.13 and Ander just 0.2secs behind as the pair finished well clear of the field.

Likewise Becky Straw leapt to seventh in the latest UK Rankings for under 20 women as she smashed her personal best over 1500m. The 17-year-old Cannock & Stafford AC English National cross country champion from Birmingham doggedly stuck to the pacemaker before launching a long run from home at the bell. Straw, who is coached by Bud Baldaro and lives near Cofton Park, crossed the line in a time of 4mins 31.50secs to clip almost five second off her previous best and continue her perfect start to the season after a low-key 800m PB of 2:19.49 in a Birchfield Harriers open meeting last month.
“I am massively happy with that and I felt awesome tonight! “ said a delighted Straw. “To run that quickly in only my second track race and in those conditions is really pleasing. It is a great start to the campaign.”
Straw is now hoping that the injury problems that have dogged her previous two summer campaigns are well behind here and she can have a full season and improve her 1500m time to well under 4:30.

Fellow junior Olivia Sadler chased Straw hard and was satisfied with her 4:34.33 while in third Invicta East Kent’s Alex Clay was rewarded for her long trip with a massive PB of 4:35.83. That carved almost ten seconds off the 16-year-old’s previous PB set last year and following her terrific winter augurs well for the summer ahead.

To underline the quality of the field, who endured a heavy downpour, Poole AC’s Elisabeth Hood went top of the UK Rankings for under 15 girls with a time of 4:39.11 for sixth place. For the 14-year-old that was a frustrating 0.7secs off her PB but she had no complaints with her run and knows better is to come.

Incredibly in the women’s B race the top eight finishers all ran personal bests with the Team Bath AC pair of Imogen Wolsey and Katherine Turner, both 18, leading the way as they broke 4mins 40secs for the first time.
Particularly notable was 13-year-old Reigate Priory athlete Niamh Brown in fourth slashing 16 seconds off her PB with 4:42.62.

The early 800m races had the worst of wind but Cornwall AC junior Andrew Worden, who missed most of the winter with injury, looked strong in clocking 1:55.07 to win the A race by over three seconds and his sights set on reaching the final at the English Schools’ Championships.
“I’m just getting back into racing so I have to be happy with that,” said Worden.
Likewise Guildford’s 18-year-old former English Schools’ champion Adelle Tracey, who boasts a PB of 2:05.56 from 2011, had to work hard on the second lap knowing that Herne Hill’s Katie Snowdon was just behind and should take some satisfaction at just breaking 2mins 10secs.

Race : 13 BMC 800m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 303 01:55.07 Andrew Worden U20 Cornwall
2 302 01:58.37 Naaman Morris U20 Cardiff
3 304 01:58.75 Rocky Harrison U20 Yeovil
4 309 01:59.74 Samuel Harry U20 Cornwall
5 308 01:59.94 Jamie Coles U20 Taunton
6 310 02:00.60 Tom Hole U20 Yeovil
7 305 02:01.12 Adam Speake U20 Bristol & West
8 306 02:03.09 Curtis Goodger U20 Newport
9 307 02:04.96 Nick Bennett U20 North Devon
.
.
. Race : 11 BMC 800m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 313 02:03.21 Connor Haywood U17 Leicester
2 314 02:03.88 Nikita Neary U15 Carmarthen
3 312 02:04.19 Thomas George U17 Gloucester
4 317 02:04.49 Max Patch U17 Taunton
5 311 02:04.67 Tyler Pritchard U15 Cwmbran
6 319 02:04.93 Sam Harding U20 Wells City / Yeovil
7 316 02:05.11 Alex Simon U20 Cardiff
8 315 02:05.47 Kieran Rowe U17 Newquay & Par
9 318 02:09.76 Dominic Tutton U17 Gloucester
.
.
. Race : 9 BMC 800m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 323 02:01.14 Tom Rawet U20 Cornwall
2 320 02:07.30 Declan Morris U17 Cardiff
3 553 02:07.74 Danny Stuart U17 Stroud
4 321 02:08.12 Ben Hawkins U17 Taunton
5 325 02:10.15 Thomas East U17 Poole Runners
6 327 02:10.53 Robbie Overney U23 North Devon
7 324 02:11.54 Xan Wesolowski U17 North Devon
8 329 02:13.70 William Brennan U17 Windsor Slough Eton & Hounslow
9 328 02:17.33 Alex Price U15 Aberdare Valley
.
.
. Race : 7 BMC 800m D (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 330 02:09.85 Kyle Chapman U20 Newquay & Par
2 333 02:12.37 Dominic Taylor U15 Taunton
3 331 02:13.82 Alex Mcdowell U17 Cwmbran
4 332 02:15.18 Alexander Rogers U20 Taunton / Minehead
5 335 02:15.21 Ciaran Lewis U17 Cardiff
6 336 02:17.66 Harry Willis U17 King's College Taunton
7 339 02:21.18 William Rozier U20 Exeter
8 338 02:26.52 Michael Peek U20 King's College Taunton
9 337 02:30.54 Ralph Lawson U17 Tavistock / King's College Taunto
.
.
. Race : 5 BMC 800m E (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 343 02:17.35 Dan Wilde U15 Taunton
2 340 02:18.98 Corey Haynes U15 Bristol & West
3 341 02:20.09 Robert Howorth U13 Team Bath
4 345 02:22.17 Stefan Barnett U15 Team Bath
5 347 02:22.41 Edward Keeling U17 King's College Taunton
6 350 02:23.72 Daniel Solway U15 Mendip
7 342 02:24.78 Gareth Pike U17 North Devon
8 346 02:25.86 Laurance Mcphail U15 North Devon
9 348 02:37.05 Danyaal Mohamed U15 Cardiff
.
.
. Race : 3 BMC 800m F (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 349 02:26.28 Ian Snow V60 Torrington / South West Vets / Nort
2 353 02:27.55 Rory Howorth U11 Team Bath
3 356 02:30.28 Anton Mills U13 Bristol & West
4 355 02:30.91 Billy Cochrane U15 Bristol & West
5 552 02:34.61 Joseph Grogen Poulsen U13 Mendiph
6 357 02:34.91 Thomas Bury U13 Stroud
.
.
. Race : 12 BMC 800m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 359 02:09.71 Adelle Tracey U20 Guildford & Godalming / Bournemou
2 360 02:10.88 Katie Snowden U20 Herne Hill
3 362 02:13.19 Molly Long U17 Truro School / Bristol & West
4 361 02:13.99 Rosie Chamberlain U20 Exeter
5 363 02:16.61 Charlotte Cayton-smith U17 Newquay & Par
.
.
. Race : 10 BMC 800m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 368 02:22.78 Rachel Langbein U20 Taunton
2 372 02:23.65 Gemma Shepherd U15 Marlborough & District Junior
3 373 02:24.24 Amy Sweet U20 Newquay & Par
4 367 02:25.80 Katie Grinyer U17 North Somerset
5 365 02:25.93 Amalia Edwards U15 Luton
6 370 02:26.02 Lauren Ellis U20 Yate
7 369 02:26.37 Sharon Hutchings U17 Wimborne
8 371 02:29.49 Sophie Nash U15 Westbury
9 379 02:31.03 Emily Bond U13 Thanet Rr
.
.
. Race : 8 BMC 800m C (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 374 02:22.80 Joanna Taylor U17 Bristol & West
2 375 02:25.31 Holly Bankes U13 Stroud
3 377 02:27.20 Rosa Yates U15 Cardiff
4 378 02:28.83 Lily England U15 Newquay & Par
5 382 02:30.67 Alex Phillips U15 Poole Runners
6 376 02:31.41 Kelly Leat U20 Yate / Westbury
7 381 02:33.43 Bethan Evans U15 Pontyclun
8 380 02:34.45 Emma Jones U15 Westbury / Yate
.
.
. Race : 6 BMC 800m D (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 385 02:32.40 Emma Taylor U15 Westbury / Yate
2 391 02:32.84 Jessica Monk U15 Bristol & West
3 383 02:33.63 Eve Rothwell U17 Lewes
4 386 02:35.42 Holli Jehu U13 Aberdare Valley
5 388 02:39.48 Natalia Ferreira U15 North Devon
6 390 02:40.38 Katie Jones U15 Cornwall
7 389 02:46.46 Olivia Flanagan U20 North Devon
.
.
. Race : 4 BMC 800m E (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 394 02:35.95 Elena Evans U15 Bristol & West
2 393 02:36.81 Lucy Dennis U13 Cardiff
3 392 02:38.75 Yasmin Watling U15 Team Bath / Wiltshire Schs
4 397 02:43.20 Jessica Brown U13 Taunton
5 398 02:48.38 Elena Sidman U11 Mendip
6 395 02:51.32 Elisabeth Sutton U15 Stroud
7 399 02:57.27 Joe-dianna Grabham U15 Cardiff
.
.
. Race : 2 BMC 800m F (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 405 02:38.08 Jenny Milburn U11 Tavistock / Armada
2 402 02:46.24 Juliet Grogan Poulsen U13 Mendip
3 404 02:48.21 Katriona Brown U13 Reigate Priory
4 408 02:49.18 Hannah Westhenry U15 Weymouth
5 410 02:50.51 Amelia Errington U13 Stroud
6 401 02:51.80 India Bannister U15 King's College Taunton
7 409 02:53.29 Hannah Sheridan U11 Mendip
8 407 02:53.75 Emily Jeffries U11 Poole Ac
9 406 02:55.50 Jeri-lynne Grabham U13 Cardiff
10 403 02:58.93 Morgan Tottle U15 King's College Taunton
.
.
. Race : 19 BMC 1500m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 422 03:49.63 Luke Carroll U20 Cheltenham
2 420 03:50.88 Tom Purnell U20 Stroud
3 418 03:55.25 William Paulson U20 Stroud
4 414 03:57.01 Brett Halliwell U20 Yate / Stroud / Westbury / Yate
5 412 03:57.95 Alexander Teuten U23 City Of Portsmouth / Imperial Col
6 421 03:59.60 Josh Trigwell U20 Exeter
7 416 04:02.90 Benedict Westhenry U20 Weymouth / Poole Ac
8 415 04:03.32 Callum Jones U20 Cornwall
9 411 04:03.62 Michael Ward U20 Cardiff
10 419 04:05.37 Jack Hutchens U23 North Devon
11 417 04:05.59 Matthew Edwards U20 Barry & Vale
12 413 04:11.00 Aaron Phelps U20 Stroud
.
.
. Race : 17 BMC 1500m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 432 04:07.22 Nyle Clinton U20 Swindon
2 428 04:07.27 Alex George U17 Gloucester
3 426 04:11.44 Matthew Dickinson U17 Wells City
4 435 04:18.43 Harry Lane U20 Yeovil
5 424 04:19.52 Kieran Young U20 Bristol & West / Mendip
6 425 04:21.53 Oliver Fox U17 King's College Taunton
7 434 04:22.52 William Thompson U17 Phoenix Ac
8 427 04:22.70 Sam Sommerville U15 Yeovil / Wells City
9 431 04:28.30 Ben Millar U17 Mendip
10 433 04:30.88 Sam Heslop-george U17 Cornwall
11 429 04:31.32 Lewis Nightingale U17 Bristol & West
12 423 04:51.12 Cameron Smith U15 Leicester
.
.
. Race : 15 BMC 1500m C (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 443 04:34.93 Ellis Johnson U17 North Devon
2 449 04:37.36 Luke Bloodworth U17 Stroud
3 441 04:39.59 Jack Turner U15 Stroud
4 439 04:40.05 Cameron Wassell U17 Stroud / Wiltshire Schs
5 444 04:40.53 Luke Prior U15 Wells City
6 437 04:48.88 Jack Fawcett U20 Swindon
7 447 04:49.06 Charlie Fraser U15 Mendip
8 440 04:50.54 John Howorth U13 Team Bath
9 445 04:53.05 Archie Banks U13 Charnwood
10 450 04:55.66 Hugh Sadler U13 Bristol & West
11 442 04:56.41 Harry Davis U13 Stroud
12 448 04:57.67 Nial Deasy U17 North Devon
13 438 05:00.40 Oliver Dickinson U15 Wells City
14 436 05:01.74 Alex Rowe U13 Guernsey
15 446 05:07.09 Finlay Marsh U15 Mendip
16 451 05:22.21 Oliver Guess U15 King's College Taunton
.
.
. Race : 20 BMC 1500m A (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 460 04:31.50 Becky Straw U20 Cannock & Stafford
2 452 04:34.33 Olivia Sadler U20 Bristol & West
3 455 04:35.83 Alex Clay U17 Invicta East Kent
4 459 04:37.30 Ffion Price U20 Brecon
5 454 04:37.51 Mari Smith U17 Leicester
6 458 04:39.11 Elisabeth Hood U15 Poole Ac
7 453 04:43.15 Rhianwedd Price U20 Brecon
8 457 04:46.75 Abigail Ashbee-simmonds U20 Crawley
9 456 05:08.02 Grace Howie U20 Poole Ac / Team Dorset
.
.
. Race : 18 BMC 1500m B (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 466 04:38.79 Imogen Wolsey U20 Team Bath / Wiltshire Schs
2 468 04:39.26 Katherine Turner U20 Team Bath
3 471 04:40.49 Katie Rowe U15 Guernsey
4 464 04:42.62 Niamh Brown U15 Reigate Priory / Cambuslang
5 469 04:44.61 Miranda Sadler U17 Bristol & West
6 472 04:44.74 Lillie Bellamy U17 Swindon
7 462 04:51.26 Elin Davies U17 Swansea
8 461 04:58.88 Ella Shirley U17 Leicester
9 467 04:59.55 Floren Scrafton U20 Yate / Westbury
10 463 05:05.68 Alex Mundell U17 City Of Salisbury
11 465 05:06.87 Catrina Thomas U17 Lincoln Wellington
12 470 05:08.71 Aoife Thorogood U20 Mendip
.
.
. Race : 16 BMC 1500m C (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 483 04:52.78 April Hogg U20 Enfield & Haringey / Newquay & Pa
2 485 04:57.91 Yvonne Chart U17 Truro School
3 479 04:59.95 Lucy Campbell U20 North Devon
4 481 05:01.49 Africa Mason U20 Poole Ac
5 476 05:02.41 Kirsty Stanley U17 Team Bath
6 480 05:02.67 Harriet Lord U15 Truro School
7 478 05:03.64 Harriet Rogers U20 Taunton
8 475 05:06.01 Seren Allin U15 Cardiff
9 474 05:09.25 Zoe Wassell U15 Stroud
10 484 05:11.99 Hannah Gaunt U17 North Devon
.
.
. Race : 14 BMC 1500m D (Womens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 495 05:16.82 Amelia Evans U20 King's College Taunton
2 493 05:25.77 Yoyo Barnsley U15 Cornwall
3 492 05:27.01 Eloise Browne U15 Bristol & West
4 491 05:30.12 Rachael Jeffries U15 Poole Ac
5 490 05:36.37 Grace Knapp U13 Stroud
6 488 05:48.09 Charlotte Williamson U20 Newquay & Par
7 486 06:28.64 Tasha Mundell U13 City Of Salisbury
.
.
. Race : 1 BMC 3000m A (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 503 08:17.13 Tom Russell Bristol & West / Bristol Uni
2 497 08:17.33 Ander Russell Stroud / Birmingham Uni
3 507 08:22.98 Charlie Maclean U23 Bristol & West
4 501 08:23.50 Ieuan Thomas Cardiff / UWIC
5 510 08:26.62 Kevin Heywood Bideford
6 499 08:28.33 Carl Bradbury Reading Ac / St. Mary's Uni
7 509 08:31.77 Jonathan Davies U20 Reading Ac
8 504 08:33.54 Hobie Martin U20 Bristol & West / Newquay & Par
9 505 08:37.12 Tommy Davies Cardiff
10 502 08:42.45 Johnathan Morgan U23 Newport / UWIC
11 508 08:45.80 Blair Brown U20 Taunton
12 498 09:00.93 Alexander Hill U20 Team Bath
13 496 09:22.34 Matthew Emery Rugby & Northampton / Bath Uni
.
.
. Race : 22 BMC 3000m B (Mens)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 522 08:31.13 Jack Bancroft Wells City / Exeter Uni
2 524 08:48.75 Matthew Revier Southampton
3 517 08:49.71 Matthew West Winchester
4 516 08:52.03 Dan Nash U20 East Cornwall / Newquay & Par
5 523 08:52.81 Andrew Ingle Bideford
6 527 08:56.02 Rowan Preece U20 Taunton
7 530 08:59.11 Matthew Doyle U17 Stroud
8 511 09:01.58 Joe Walton U17 Taunton
9 519 09:02.84 Gareth Klepacz Southampton / Southampton Uni
10 532 09:03.28 Ellis Cross U17 Tamworth
11 515 09:06.10 Luke Grenfell-shaw U20 Avon Schs / Bristol & West
12 531 09:06.48 Adam Davies Newport
13 512 09:06.61 Matt Hibberd Southampton
14 520 09:13.41 Martin Johnson Southampton / Corby
15 529 09:15.21 Michael Gaunt U20 North Devon
16 521 09:26.07 Luke Jacobs U20 Bristol & West
17 526 09:29.74 Ned Oliver U17 North Devon
18 514 09:30.53 Fergus O'reilly U20 Aldershot Farnham & District
.
.
. Race : 21 BMC 3000m C (Mixed)
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 540 09:14.89 Ben Priddle U17 Reading Ac
2 544 09:33.22 Andrew Sweeney Southampton
3 534 09:40.38 Isaac Taschimowitz U20 Taunton
4 547 09:42.51 Joanna Emery Coventry
5 542 09:44.29 Steven Underwood Southampton
6 551 09:48.99 Miranda Heathcote V35 Tonbridge / Newquay Rr
7 538 09:53.91 Dani Barnes Newquay & Par / Windsor Slough Et
8 550 09:58.31 Victoria Kenny U20 Bristol & West
9 541 10:13.51 Bethan Strange Cardiff / UWIC
10 537 10:14.16 Katherine Humphreys Exeter / UWIC / Cardiff
11 545 10:20.18 Alex Stainthorpe U20 Team Bath
12 549 10:23.57 Isabel Steele U17 Falmouth / Cornwall
13 548 10:38.93 Nick Daniels V35 Chard
14 539 10:39.06 Ruth Haynes U20 Aldershot Farnham & District
15 533 10:51.30 Hannah Drewett U23 City Of Salisbury

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013