Tipton - 16 July - Results

Races:13
Finishers: 154
PBs 76 (49%)
Power of Ten results: Here

3000m B Time :20:02
Heat:1
1 165 9:26.09 Daniel Swain U20 Birchfield H
2 166 9:36.25 Luke Moses U20 Telford AC
3 163 9:40.02 Jordan Boam SEN Mansfield/Derby Uni
4 185 9:41.57 Samantha Harrison SEN Notts
5 162 9:44.59 Abayomi Adedimeji V35 BRAT
6 171 9:45.13 Matthew Vaughan U20 Telford AC
7 168 9:51.55 Nick Lewis V35 BRAT
8 169 9:52.12 Finbar Myers U17 Rugby & Northampton
9 176 10:00.94 Ben Hewson U20 Barrow Runners
10 164 10:01.43 Reuben Kite U17 BRAT
11 175 10:06.41 Ella Semple U17 Birchfield H
12 173 10:10.49 Molly Browne SEN BRAT/Coventry Uni
13 179 10:13.25 Omar Saeed SEN Kings Heath
14 177 10:23.54 Garry Palmer V45 Wolverhampton & Bilston
15 181 10:24.03 Andrew Prole U20 Tipton
16 174 10:34.67 Vicky Jackson SEN Cardiff
17 180 10:48.18 Lynne Hill V40 Tipton
18 184 10:52.89 Caroline Warrington V40 Bromsgrove & Redditch
19 178 10:53.95 Laurence Heathcock V45 Tipton
.
800m B Time :20:07
Heat:1
1 18 1:56.09 Elhafiz Mahadi U17 Qatar
2 15 1:56.31 Hamza Hamiti U20 Qatar
3 11 1:56.51 Jack Bonser U23 Wolverhampton & Bilston
4 22 1:56.70 Henry Brocklehurst SEN Bournville Harriers
5 16 1:56.87 Jonathan Hiorns SEN Notts
6 14 1:57.06 Max Walk U23 Birchfield H/Birmingham Uni/White Star (Belgium)
7 189 1:58.27 Steven Garrett SEN Manx
8 19 1:58.33 Otis Mondir SEN Bristol & West/UWE
9 21 1:58.58 Sam Richardson U20 Notts AC
10 13 1:59.71 Liam Rawlings U17 Oswestry
11 20 2:00.21 Charlie Thurstan V40 Birchfield H/Midland Masters
12 12 2:03.12 Michael Proffitt U23 Bristol & West/Birmingham Uni
.
800m H Time :20:11
Heat:1
1 85 2:24.50 Ruby Hancox U17 Telford AC
2 87 2:25.81 Olivia Scott U15 Birchfield H
3 84 2:26.26 Grace Slater U20 Tipton
4 80 2:26.53 Amelia Hartshorn U15 Halesowen
5 88 2:27.83 Amelia Starling U20 Coventry
6 90 2:27.92 Bella Fantom U17 Tipton
7 86 2:28.26 Ben Parker U17 Birchfield H
8 89 2:31.80 Sydney Williams U15 Wolverhampton & Bilston
.
800m F Time :20:17
Heat:1
1 187 2:13.81 Adam Warmsley U20 Coventry Godiva
2 61 2:15.71 Alex Dickson U15 Birchfield H
3 60 2:16.41 Hannah Robinson SEN Notts
4 59 2:17.23 Michael Banks U17 Tipton
5 62 2:18.22 Mike Hodgson V45 Deeside AAC/Colwyn Bay
6 65 2:18.45 Holly Roberts U20 Colwyn Bay
7 69 2:19.06 Charlotte Burrows U17 Telford AC
8 58 2:19.42 Benjamin Ferguson U15 Tipton
9 66 2:19.60 Ellie Minshull U20 Coventry Godiva
10 64 2:24.83 Jasmin Drummond U20 Birchfield H
11 68 2:27.89 Katherine Mills U17 Gloucester
.
800m C Time :20:21
Heat:1
1 24 1:59.27 Obied Bashir O Mohamed U17 Qatar
2 23 2:00.11 Connor Jones U23 Ludlow/Telford AC
3 25 2:00.20 Max Price U17 Birchfield H
4 26 2:00.35 Peter Dear U23 Halesowen
5 33 2:00.85 Joseph McLeod SEN Coventry/Coventry Uni
6 30 2:00.85 Hugo Villalobos Finigan U20 Birchfield H
7 34 2:01.06 Frederic Tremblay V40 Royal Sutton Coldfield/France
8 29 2:01.37 Jacob Tidridge U20 Oswestry
9 28 2:02.63 Alfie Meade U23 Birchfield H/Durham Uni
10 27 2:02.72 Alex Jolly U23 Birchfield H/Sheffield Hallam Uni
11 31 2:02.86 Ben Farrell U15 Cardiff
12 32 2:04.44 Joshua French U17 Wrekin College Triathlon Club
.
Mile A Time :20:31
Heat:1
1 100 4:20.12 Omar Ahmed U23 Birchfield H/Ethiopia
2 104 4:27.17 Ed Banks SEN Birchfield H
3 102 4:28.65 Adam Saul-Braddock U20 Wolverhampton & Bilston
4 108 4:29.74 Mohammed Kemel U20 Qatar
5 106 4:31.64 Scott Hudspith SEN Coventry
6 105 4:38.79 Rosie Clarke SEN Epsom & Ewell
7 107 4:42.97 Mark Ince V40 BRAT/Midland Masters
8 113 4:54.98 Joe Preece SEN BRAT
9 114 4:55.08 Nathan Warren V35 BRAT
10 112 4:56.19 Finnan Robins U15 Birchfield H
11 115 4:56.22 Calvin Scoltock V50 Bromsgrove & Redditch/Midland Masters
12 109 4:57.28 Sebastian Clarke U20 Gloucester
13 111 4:59.67 Paul Jolliffe SEN Kings Heath
14 110 5:11.08 James Ingram U20 Telford AC
.
Mile B Time :20:40
Heat:1
1 117 5:11.73 Rob Andrews V55 RSC
2 124 5:12.18 Tom Burdett U15 BRAT
3 119 5:14.52 Ed Wilson V35 City of Stoke
4 125 5:23.31 Morgan Hill U15 BRAT
5 122 5:23.52 Lucie Tait-Harris V45 Telford AC
6 123 5:24.29 Scarlett Williams U13 Wolverhampton & Bilston
7 127 5:34.19 Lucy Matthews U23 City of Stoke
8 120 5:38.56 Nick Seagrave V35 BRAT
9 121 5:42.03 Rosa Shadforth-Groucutt U15 Tipton
10 130 5:46.19 Elsa Buchanan U17 Royal Sutton Coldfield
11 132 5:47.78 Peter Eckersley V60 BRAT
12 133 6:16.29 Katie Bevan U17 Tipton
.
800m J Time :20:45
Heat:1
1 91 2:29.86 Zara Buchanan U15 Royal Sutton Coldfield
2 92 2:30.58 Isobel Eagle U17 Tipton
3 94 2:32.13 Holly Graham U17 Tipton
4 93 2:32.61 Ruby Richards U17 Wolverhampton & Bilston
5 97 2:38.39 Becky Palmer V40 Wolverhampton & Bilston
6 95 2:39.68 Bethan Eve Homer U15 Royal Sutton Coldfield
7 98 2:43.87 Sophie Banks U15 Tipton
8 96 2:47.23 Ines Villalobos Finigan U15 BRAT
.
800m A Time :20:49
Heat:1
1 1 1:52.78 Adam Wright SEN Rugby & Northampton/Loughborough Students
2 8 1:53.75 Harry Baxter SEN Lincoln Wellington/Coventry Uni
3 4 1:53.88 John Howorth U20 Team Bath/Cardiff Uni
4 2 1:54.32 Kadar Omar Abdullahi SEN Birchfield H/Ethiopia
5 6 1:54.64 Aaron Phelps SEN Stroud
6 5 1:54.85 Adrian Lloyd-Davies U20 Bridgnorth/Cardiff Met Uni
7 7 1:55.69 Ryan Shields U17 Birchfield H
8 10 1:58.27 Harry Wells U20 Gloucester/Cardiff Uni
.
800m E Time :20:56
Heat:1
1 53 2:03.34 Sam mcFall U17 Birchfield H
2 47 2:04.32 Harry Cresswell U23 Wolverhampton & Bilston
3 188 2:04.85 Evan Jeanguyot SEN Australia
4 38 2:04.97 Ejiro Okoro SEN Birchfield H/Iowa State Uni
5 50 2:05.42 Daniel Ullah SEN Birchfield H
6 48 2:06.49 Baljeev Kandola U23 Leamington
7 51 2:06.87 Josh Turner U17 Halesowen
8 57 2:12.04 Katrina Simpson U20 Halesowen/Cardiff Met Uni
9 54 2:15.73 Rochelle Harrison SEN Lincoln Wellington
.
800m G Time :21:00
Heat:1
1 72 2:18.81 Leo Merritt U15 Birchfield H
2 74 2:19.48 Shana Stewardson U17 Kidderminster & Stourport
3 71 2:20.91 Daniel Hawes U15 Birchfield H
4 79 2:22.62 Zoe Brickley U20 Wolverhampton & Bilston
5 81 2:23.43 Gemma Newport U17 Charnwood
6 75 2:23.46 Kara Ingram U17 Birchfield H
7 77 2:26.69 Kevin Pye V55 Notts/Midland Masters
8 78 2:29.47 Amelia Taylor U15 Birchfield H
9 76 2:29.76 Kiera Griffiths U15 Aberdare Valley
10 70 2:30.43 Savannah Causer U20 Birchfield H
.
800m D Time :21:05
Heat:1
1 45 1:59.37 Alex Rieley U23 Mansfield/Birmingham Uni
2 36 2:01.13 Jacob Droogmans U20 Newcastle (Staffs)
3 41 2:03.28 Michael Gayle U20 Birchfield H
4 43 2:04.43 Gabe Morris V35 Shrewsbury/Midland Masters
5 35 2:06.66 Jamie Day U17 Charnwood
6 44 2:07.02 James Hoult SEN Halesowen
7 46 2:08.55 Dylan Wootton U17 Tipton
8 49 2:08.82 Claire Tarplee SEN Solihull & Small Heath/Dundrum South Dublin/Loughborough Students/Ireland
9 37 2:16.59 Roman Hodgson U15 Colwyn Bay
.
3000m A Time :21:21
Heat:1
1 135 8:11.72 Richard Weir SEN Derby
2 138 8:31.43 George Watson U23 Cheltenham/Loughborough Students
3 142 8:44.35 Stuart King SEN Notts/Leeds Beckett Uni
4 140 8:46.03 Housem Hrabi U20 Qatar
5 141 8:46.79 Joseph Green U20 Lincoln Wellington
6 152 8:48.00 Finn Antony Lydon U23 Charnwood/Heriot-Watt Uni/Carnethy
7 139 8:48.51 Dominic Smith U23 Swansea
8 137 8:51.27 Stephen Morris SEN Cardiff/DSW Para Academy
9 150 8:55.20 Joshua Robins U17 Birchfield H
10 149 8:59.24 Abdalla Elkhair U17 Qatar
11 153 9:00.66 Omer Hamid Elfadl U17 Qatar
12 147 9:06.48 Michael Houston SEN Inverclyde AC
13 156 9:07.50 Chris Sharp V35 Knowle & Dorridge
14 145 9:12.79 Dylan George U20 Mansfield
15 154 9:15.51 Lewis Budgen U17 Lincoln Wellington
16 151 9:16.93 Stephen Long V40 Notts
17 155 9:17.39 Richard Bayliss V40 Bournville Harriers
18 157 9:19.73 Alex Veloso U17 Solihull & Small Heath
19 160 9:22.00 Tom Isherwood V35 Dudley & Stourbridge
20 159 9:23.76 Trevor Shawn Osborne SEN Dudley & Stourbridge
21 161 9:32.91 Toby Scott U17 Gloucester
22 158 9:42.22 Luke Ingram SEN Owls Leicester

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013