Exeter - 25 June - Results

Races:12
Finishers: 121
PBs 71 (59%)
Power of Ten results: Here
. Race : 15 BMC 800m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 22 01:55.71 Sam Gentry U20 North Somerset
2 9 01:57.21 Dean Smith City Of Plymouth
3 18 01:57.81 Andrew Smith U23 Poole Runners / Loughborough Stud
4 16 01:58.08 Otis Mondir Bristol & West / Uwe
5 36 01:59.43 Alberto Beltran Bristol & West
6 19 02:01.07 Will Bond U17 Exeter
.
.
. Race : 21 BMC 800m Mens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 34 01:58.25 Harris Mier U20 Cornwall Ac / Truro School
2 33 01:59.04 Oliver Smart U17 Tavistock Run Project
3 38 02:01.55 Michael Biss U23 Wells City / Yeovil
4 43 02:05.11 William Nicolle U23 Taunton / Loughborough Students
5 41 02:09.39 Alexander Mccartney U20 Newquay & Par / Truro School
.
.
. Race : 20 BMC 800m Mens C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 46 02:00.97 Joe Ponter U17 Taunton
2 45 02:01.41 Tom Heal U17 Taunton
3 48 02:02.10 Louis Chamberlain U17 Exeter
4 49 02:03.53 Harry Cunningham U17 Swindon
5 400 02:03.70 Matthew Quarterman U17 Wells City
6 426 02:06.18 Caden Goodman U17 Exeter
7 52 02:08.17 Liam Hallows U23 Erme Valley
8 51 02:09.21 Oliver Woodmason U17 City Of Plymouth
.
.
. Race : 18 BMC 800m Mens D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 55 02:06.10 Sam Mills U15 Exeter
2 82 02:08.44 George Thomas U15 North Devon
3 92 02:08.85 Martin Flook V35 Bristol & West / Mendip
4 53 02:09.67 Archie Coates U15 Yeovil / Dorset Schs
5 100 02:09.78 Samuel Dowson U20 Taunton
6 73 02:10.40 Andrew Power U17 Taunton
7 93 02:10.40 Eddie Griffin U15 Taunton
8 54 02:11.00 Samuel Hart U15 Torbay / Newton Abbot
9 183 02:11.02 Rosie Chamberlain Exeter / Cardiff Met Uni
10 105 02:15.31 Samuel Holloway U15 North Somerset
.
.
. Race : 17 BMC 800m Mens E
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 107 02:09.45 Keith Shapland V40 Bideford
2 116 02:10.79 William Russell U17 Tavistock
3 411 02:14.15 Myles Begley U17 Torbay
4 127 02:16.86 William White U15 Tavistock
5 124 02:17.85 Ben Wilkinson U15 Tavistock
6 184 02:17.97 Hayley Harvey City Of Plymouth
7 126 02:21.23 Alastair Smith U13 Exeter
8 415 02:27.09 Christopher Kirwin U17 Torbay
.
.
. Race : 22 BMC 800m Mens F
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 129 02:38.29 Ethan Turner U13 Taunton
2 131 02:40.05 David Cooke V60 Yeovil
3 130 02:40.80 Nicolas Maczugowski U13 Tavistock
4 132 02:46.70 Chris Ross U15 Exeter
.
.
. Race : 19 BMC 800m Womens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 425 02:12.68 Emily Shaw U17 Wimborne
2 188 02:17.17 Scarlett Livingstone U15 Exeter
3 187 02:17.86 Madeleine Johnson U20 Wimborne
4 195 02:18.90 Alice Murray-gourlay Taunton
5 185 02:20.55 Catrin Phillips U20 Newport
6 189 02:21.79 Darcy Dryden U15 Yeovil
7 192 02:22.42 Amelia Riggott U15 Tavistock
8 193 02:22.66 Lucy Wintle U15 Pembrokeshire
9 190 02:24.14 Jasmine Stone U17 Tiverton / Yeovil
10 194 02:25.85 Emma Harrison U15 Torbay / Newton Abbot
.
.
. Race : 16 BMC 800m Womens B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 199 02:22.03 Tilly Mcdowell U17 Tavistock / Cornwall Schs
2 198 02:25.52 Greta Siakoufis U13 Queens Coll (taunton)
3 196 02:25.68 Natasha Farrington U20 Tavistock
4 200 02:28.74 Daisy Rowe U13 Exeter
5 197 02:29.51 Tiffany Rees U15 Swansea
6 383 02:30.60 Jess Courtney U15 Exeter
7 381 02:31.20 Ginny Bruce U15 Yeovil
8 382 02:33.87 Holly Leman-liberal U17 Torbay
9 384 02:36.32 Lucy Acott U15 Mendip
10 385 02:36.83 Katie Rowe U13 Taunton
.
.
. Race : 23 BMC 1500m Mens A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 136 04:04.46 Steve Gallienne Bideford / St. Mary's Uni
2 137 04:05.64 Flynn Jennings U17 Bideford
3 138 04:12.34 Joe Connors U23 Yate / Birmingham Uni / Westbury
4 140 04:12.99 Ethan Pierce U20 Swindon
5 141 04:14.33 Adam Wilson U23 Yate / Bristol & West
6 142 04:14.89 Dominic Willmore U23 Poole Runners
7 144 04:15.20 Hamish James U20 North Devon
8 139 04:15.62 Callum Choules U23 North Devon / Brunel Uni London
9 143 04:16.92 Sean Byrne Tipton / Army / City Of Salisbury
10 145 04:17.10 Alex Male U20 Taunton
.
.
. Race : 24 BMC 1500m Mixed B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 148 04:14.59 Jed Bartlett Bristol & West
2 154 04:14.76 Jack Williams U23 Southampton
3 156 04:15.68 Joseph Donworth V35 Frome / City Of Salisbury
4 151 04:16.20 Luke Hamley U17 North Devon
5 161 04:16.86 Max Watson U17 Taunton / King's College Taunton
6 152 04:18.00 Rhys Hardman U17 Cardiff Archers
7 147 04:18.47 Peter Grist V35 Team Bath
8 153 04:19.14 Mark Jenkin V40 Bideford
9 149 04:19.14 Phil Burden V40 Taunton / South West Vets
10 162 04:19.61 Jack Wilkinson U20 North Somerset
11 158 04:19.95 Adam Leworthy U17 North Devon
12 157 04:22.86 Isaac Murray U17 Cornwall Ac
13 150 04:25.07 Martin Edwards Bideford
14 155 04:25.84 Oliver Capps U15 Exeter
15 386 04:25.86 Beatrice Wood U17 City Of Salisbury
16 159 04:31.93 Blake Williams U15 Newquay & Par
17 160 04:40.68 Howard Bailey Exeter
.
.
. Race : 25 BMC 1500m Mixed C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 163 04:24.61 Benjy Mccartney U17 Newquay & Par
2 167 04:29.31 Tom Perry U17 Exeter
3 166 04:31.50 James Mckibbin U23 North Devon
4 168 04:33.74 Dylan Dayman U17 North Devon
5 165 04:34.75 Charlie Hague U13 Exeter
6 423 04:35.57 Cameron Bryson U17 Exeter
7 164 04:36.20 Dan Parkin U17 North Devon
8 419 04:36.61 Oliver Smith U15 Exeter
9 170 04:38.33 Russell Forsbrook V40 Cheltenham / North Somerset
10 171 04:39.22 Jack Harvey U15 Wells City / Yeovil
11 174 04:39.79 William Ewens North Shields Poly
12 169 04:41.49 Daniel Fisher U15 Taunton
13 424 04:43.62 Owen Pitcher U15 Dorchester
14 172 04:43.78 Owen Astington Wells City
15 173 04:44.52 Simon Tithecott V45 North Devon
16 388 04:49.95 Alanah Hill U17 Cardiff Archers
17 389 05:00.21 Izzie Leigh U17 Truro School
18 391 05:01.49 Sophia Wilson U17 Somerset Schs / Millfield Sch
.
.
. Race : 26 BMC 1500m Mixed D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 175 04:52.32 Ewan Dix U15 Tavistock
2 178 04:54.99 Ryan Reed U13 Taunton
3 177 04:55.21 Samuel Gammon U15 Exeter
4 176 04:58.54 Archie Dowson U15 Taunton
5 392 04:59.44 Millie Ayres U17 North Devon
6 181 05:03.22 James Phillipson-curry U15 Taunton
7 179 05:03.73 Nathan Hill U13 Cardiff Archers
8 395 05:05.94 Lucy Bickerton U13 Dorset Schs
9 397 05:06.13 Matilda Riggott U13 Tavistock
10 396 05:06.57 Elyse Kedzior-macdonough U17 Tavistock
11 182 05:10.08 Ryan Pitcher U15 Dorchester
12 393 05:10.55 Talia Sullivan U20 City Of Plymouth
13 180 05:12.63 Jack White U13 Taunton
14 398 05:13.02 Helen Southcott V40 Maiden Newton / Wells City
15 399 05:24.34 Charlotte Tilney U17 Tavistock

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013