Eltham - 19 June - Results

Races:13
Finishers: 131
PBs 60 (46%)
Power of Ten results: Here
BMC 800m A Race
1 1:51.09 Edward Dodd SEN M City of Portsmouth/Portsmouth Uni
2 1:51.31 Jonny White SEN M City of Portsmouth/Portsmouth Uni
3 1:51.43 Angus Harrington U20 M Blackheath & Bromley/Surrey Schs
4 1:53.38 Charlie Baldwin SEN M Worthing/St. Mary's Uni
5 1:53.81 Luca Bigg U20 M Brighton Phoenix
6 1:54.25 Niki Faulkner SEN M Highgate/Imperial College
7 1:54.51 Victor Nutakor SEN M Newham & Essex Beagles
8 1:55.83 Harry Roffey U20 M Sheffield & Dearne AC
.
BMC 800m B Race
1 1:56.69 Mike Cummings SEN M Herne Hill/Hardley
2 1:57.95 Charles Crick U20 M Tonbridge
3 1:58.06 Oliver Coppellotti U20 M Walton
4 1:59.15 Thomas Walker SEN M City of Portsmouth
5 1:59.37 Sam Shaw U20 M Kingston & Poly
6 1:59.47 Ted Ntibazonkiza SEN M Shaftesbury Barnet/St. Mary's Uni
7 1:59.84 Sam Wilkinson U20 M Brighton & Hove
8 2:00.43 Aidan Aherne U17 M St Marys Richmond
9 2:00.93 Marley Godden U23 M Medway & Maidstone
10 2:06.58 Joshua Genco-Russo U20 M Woking
.
BMC 800m C Race
1 2:00.01 Jacob Bourne U23 M Medway & Maidstone
2 2:01.72 Ryan Maunders U23 M Medway & Maidstone
3 2:02.70 Kartik Iyer SEN M Croydon/Cambridge Uni
4 2:04.99 Ethan Fiore U15 M Cambridge H
5 2:05.32 Alex Jago SEN M Arena 80/Brighton & Hove
6 2:06.48 Cassius Hebden U17 M Brighton Phoenix
7 2:07.78 Quinn Austin U20 M Medway & Maidstone
.
BMC 800m D Race
1 2:06.10 Stuart McNally V40 M Dartford H
2 2:08.13 Dylan Bolton U20 M Hastings AC
3 2:08.45 Simon Fraser V40 M Tonbridge
4 2:09.74 Tony James V45 M Kettering/Midland Masters
5 2:09.75 Steven Underwood SEN M Southampton/Highgate
6 2:10.90 Luke Hill U20 M Croydon
7 2:11.43 Jad El-houssami SEN M Newham & Essex Beagles
8 2:16.51 Fiona de Mauny V35 W Herne Hill
.
BMC 800m Race E
1 2:13.30 Louis Woods U17 M Cambridge H
2 2:13.82 Catherine Edwards U20 W Basingstoke & Mid Hants
3 2:14.19 Alex Mundell SEN W City of Salisbury/Imperial
4 2:15.31 Wole Odele V50 M Cambridge H/Southern Counties Vets
5 2:15.94 Thomas Keenan SEN M Sutton & District
6 2:16.03 Yasmin Lookess U23 W Jersey
7 2:17.82 Annabel Hobday U20 W Herne Hill
8 2:19.03 Kyra Sethna-McIntosh U17 W Croydon
9 2:21.34 Candyce Billy SEN W UCL/France
.
BMC 800m Race F
1 2:17.55 Olivia Berry U17 W Blackheath & Bromley
2 2:18.66 Stella Whitlum U15 W Dacorum & Tring
3 2:19.09 Olivia East W City of Portsmouth
4 2:21.33 Alexa Parker SEN W Kent
5 2:21.84 Lily Meers U15 W Blackheath & Bromley
6 2:26.50 Annabel Carter SEN W Tonbridge/Loughborough Students
.
BMC 800m Race G
1 2:25.98 Laura Hillyard SEN W Victoria Park & Tower Hamlets/Loughborough Students
2 2:26.53 Alice Bumhope U23 F Bexley AC
3 2:27.08 Flora Davis U17 F Brighton Phoenix
4 2:27.09 Rebecca Wilby SEN W Woodford Green Essex Ladies/Brunel Uni London
5 2:30.98 Olivia Edwards U15 W Dacorum & Tring/Buckinghamshire Schs
.
BMC 1500m Race A
1 3:52.85 Samuel Maher U23 M Jersey
2 3:52.96 Thomas Niner SEN M Brighton & Hove
3 3:54.86 Ross Franks SEN M Hercules Wimbledon
4 3:55.10 Daniel Cheeseman SEN M City of York/St. Mary's Uni
5 3:55.51 Oliver Bright U17 M Blackheath & Bromley
6 3:56.57 Andrew Fyfe SEN M Belgrave
7 3:59.01 Cameron Payas U23 M Tonbridge/Surrey Uni/Guildford & Godalming/Gibraltar
8 4:00.30 Hugo Cayssials SEN M Thames Valley/France
9 4:00.86 Stephen Strange SEN M Basildon
10 4:01.82 Sam Brown-Araujo U23 M Oxford Uni
11 4:03.88 Matthew Francis U20 M Blackheath & Bromley
12 4:04.47 Dylan Moxon U23 M New Zealand
13 4:12.02 James Millett U23 M Highgate/Imperial
14 4:15.88 Ben Healey SEN M Winchester/Brighton Uni
.
BMC 1500m Race B
1 4:00.53 Michael Ellis SEN M Tonbridge/Sheffield Hallam Uni
2 4:01.13 Charlie Haywood SEN M Highgate/UCL
3 4:0130 Tomer Tarragano U20 M Brighton & Hove/Hercules Wimbledon
4 4:01.31 Harrison Tremain U20 M Ashford AC
5 4:01.72 Jack Dickson U17 M Kingston & Poly
6 4:01.75 Oliver Prior U20 M Ashford AC
7 4:01.86 Leo Brewer U20 M Brighton Phoenix
8 4:02.35 Charlie Brisley U20 M Invicta East Kent
9 4:02.45 Louis Small U17 M Ashford AC
10 4:02.99 Joe Blacknell U20 M Aldershot, Farnham & District
11 4:04.19 Callum Myatt U20 M Blackheath & Bromley
12 4:05.49 Joseph Chamberlain U17 M Dacorum & Tring
13 4:06.14 Angus Williams U17 M Chiltern Harriers
14 4:08.73 Alex Melloy U17 M Cambridge & Coleridge
15 4:10.51 Joe Clayson U20 M Brighton & Hove
16 4:21.15 William Newcombe U17 M Cambridge & Coleridge
.
BMC 1500m Race C
1 4:07.58 Isaac Elam U17 M Hastings AC
2 4:08.99 Joshua Olawunmi U20 M Cambridge H
3 4:09.52 Henry Taylor U20 M Brighton & Hove
4 4:12.23 Jack Small U17 M Ashford AC
5 4:12.56 Andrew Pickett V35 M Dartford H/Loughborough Students/Southern Counties Vets
6 4:17.50 Calum Fraser SEN M Kent/Bath Uni
7 4:18.38 Jamie Bailey U17 M Dacorum & Tring
8 4:19.67 Samuel Greenstein U15 M Shaftesbury Barnet
9 4:22.13 Nicole Taylor SEN W Tonbridge/Brighton Uni
10 4:23.17 Matthew Smith U15 M Blackheath & Bromley
11 4:24.85 Rebecca Johnson SEN W Highgate/Edinburgh Uni Hare & Hounds
12 4:33.77 Stevie Lawrence U23 W Croydon/St. Mary's Uni
13 4:36.59 Matthew Preston V45 M Cambridge H/Veterans
.
BMC 1500m Race D
1 4:40.69 Kirandeep Marsh U23 W Tonbridge/Nottingham Uni
2 4:47.53 Poppy Craig-McFeely U17 W Herne Hill
3 4:48.44 Poppy Palmer-Malins U17 W Brighton & Hove
4 4:49.49 Bluebell Cooke U17 W Luton
5 4:51.06 Harriet Bloor U17 W Hailsham
6 4:53.78 Sonny Breeze U15 M S Factor
7 4:57.60 Jack Adams U15 M Cambridge H
8 4:59.98 Darja Knotkova-Hanley U20 W Haywards Heath
.
BMC 5000m Race A
1 14:57.10 Ross Braden SEN M Blackheath & Bromley/Kent Uni
2 15:11.54 Tewelde Menges SEN M Medway & Maidstone
3 15:12.68 Ben Johnson SEN M Southport Waterloo/Loughborough Students/Shettleston/Run Fast
4 15:18.85 Tom Jervis SEN M Reading AC/Hercules Wimbledon
5 15:21.19 Gary Foster SEN M Hastings AC
6 15:22.80 Patrick Roddy SEN M Thames Hare & Hounds/UCL
7 15:24.41 Ben Shearer V40 M Cambridge H
8 15:27.72 Jack Eykelbosch SEN M Sheffield Uni/Edinburgh Uni
9 15:31.04 Alistair Rutherford SEN M Liverpool H/Birmingham City Uni/Mossley Hill
10 15;48.64 Lawrence Avery V35 M Kent
11 15:56.45 Henry Murdoch SEN M Highgate/UCL
12 DNF Matthew Sharp V40 M Hercules Wimbledon
.
BMC 5000m Race B
1 15:32.70 Matt Welsh SEN M Belgrave
2 15:36.73 Peter Lighting V35 M Kent
3 15:40.35 Rhys Boorman SEN M Aberdare Valley/Roehampton University/Hastings AC
4 15:44.91 Bede Pitcairn-Knowles U20 M Tonbridge
5 15:58.61 Andrew Grigg SEN M Herne Hill
6 16:00.81 Robbie Hynes SEN M Hercules Wimbledon
7 16:09.44 Richard Lovejoy SEN M Aldershot, Farnham & District
8 16:19.16 Simon Fox SEN M Petts Wood
9 16:22.06 Alistair Smith V35 M Aldershot, Farnham & District
10 16:40.76 Samuel Evans V35 M Kent
11 16:48.32 Laura Gent SEN W Aldershot, Farnham & District/Birmingham Uni
12 16:52.79 Luke Reeves U23 M Tonbridge/St. Mary's Uni
13 16:58.77 Rob Shearer V40 M Cambridge H
14 17:03.22 Neill Wright V40 M Medway & Maidstone
31 17:11.69 Eric Williams U20 M Kingston & Poly
15 17:19.90 Ben Mccallion U23 M Hastings AC

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2019