Eltham - 18 July - Results

Races:16
Finishers: 164
PBs 54 (33%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m A Race
1 1:51.93 Victor Nutakor SM Newham & Essex Beagles
2 1:52.49 Edward Dodd SM City of Portsmouth/Portsmouth Uni
3 1:53.04 Ben Murphy U23 M Tonbridge/Kent Uni
4 1:54.02 Nick Armstrong U23 M Newham & Essex Beagles/Loughborough Students
.
BMC 800m B Race
1 1:55.04 Joseph O'Hara U23 M Bexley/St. Mary's Uni
2 1:55.69 Kieran Eland U23 M Tonbridge/Cardiff Met Uni
3 1:56.97 Benjamin Davies U20 M Bedford & County
4 1:57.23 Abdiqadir Mohamed U20 M Thames Valley
5 1;57.37 Sidnie Ward U17 M Woodford Green Essex Ladies
6 1:57.38 Daniel Richards U23 M Orion/Leeds Uni
7 1:57.95 Dominic McDougall U17 M Windsor Slough Eton & Hounslow
.
BMC 800m C Race
1 1:55.25 Matthew Croker SM Bolton/Malta
2 1:55.48 Thomas Keevil U20 M Havering
3 1:56.36 Samuel Charig U17 M City of Portsmouth
4 1:56.68 Cameron Payas U23 M Tonbridge/Surrey Uni/Guildford & Godalming/Gibraltar
5 1:56.72 Mike Cummings SM Herne Hill/Hardley
6 1:59.33 Thomas Walker SM City of Portsmouth
7 1:59.54 Sam Wilkinson U20 M Brighton & Hove
8 2:01.39 Oliver Newton SM Thames Valley/Imperial
.
BMC 800m D Race
1 1:59.99 Richard Park SM Cambridge & Coleridge
2 2:00.02 Tom Richards SM Tonbridge
3 2:01.06 Sebastian Cirillo SM Eastbourne/Brighton Uni/Italy
4 2:01.43 Regan Thomas U20 M Bexley
5 2:01.59 Steven Tester V35 M Tonbridge/Veterans
6 2:01.60 Katie Snowden SW Herne Hill/Nottingham Uni
7 2:01.97 Sam Shaw U20 M Kingston & Poly
8 2:02.07 Jordan Chrisostomou U23 M Orion/Nottingham Uni
.
BMC 800m E Race
1 2:05.87 Georgie Hartigan U23 W Birchfield H/St. Mary's Uni
2 2:05.99 Sophie Connor SW Shaftesbury Barnet
3 2:06.53 Stuart McNally V40 M Dartford H
4 2:06.77 Ryan Maunders U20 M Medway & Maidstone
5 2:07.38 Joceline Monteiro SW Chelmsford/Herts Phoenix/Portugal
6 2:07.58 Steven Underwood SM Southampton/Highgate
7 2:07.76 Rachel McClay SW Bracknell AC
8 2:08.37 Chloe Bradley SW Woodford Green Essex Ladies/Loughborough Students
.
BMC 800m F Race
1 2:07.79 Tom Gaunce U15 M Dacorum & Tring
2 2:10.94 Kathryn Sutton SW Dartford H/Bath Uni/Thames Valley
3 2:11.49 Ethan Fiore U15 M Cambridge H
4 2:12.40 Jad El-houssami SM Newham & Essex Beagles
5 2:12.64 Chloe Sharp U20 W Central Park
6 2:14.01 Caroline Ford SW Cambridge H/Loughborough Students/Blackheath & Bromley
7 2:17.01 Morgan Squibb U17 W Blackheath & Bromley
.
BMC 800m G Race
1 2:12.66 Cassius Hebden U15 M Brighton Phoenix
2 2:13.42 Caitlin Millar SW Hastings AC
3 2:14.19 Theo Machin-Paley U15 M Highgate
4 2:14.26 Olly Wilson U17 M Kingston & Poly
5 2:15.80 Bluebell Cooke U17 W Shaftesbury Barnet
6 2:16.32 Wole Odele V50 M Cambridge H/Southern Counties Vets
7 2:16.77 Ellie Dolby U15 W Blackheath & Bromley
8 2:16.92 Elizabeth Bentham U17 W Luton
9 2:18.43 Alex Mundell SW City of Salisbury/Imperial/Thames Valley
.
BMC 800m H Race
1 2:16.66 Fenton Davoren U15 M Tonbridge/Lewes
2 2:17.39 Katie Kedward SW Herne Hill
3 2:17.45 Charlotte Young U17 W Medway & Maidstone
4 2:18.04 Georgia Bell U20 W Sutton & District
5 2:19.02 Briony Walsh SW Ashford AC/Canterbury Christ Church
6 2:19.93 Rose Garrett U15 W London Heathside
7 2:22.10 Chloe Kornevall U17 W Lewes
.
BMC 800m I Race
1 2:22.94 Olivia Edwards U15 W Dacorum & Tring/Buckinghamshire Schs
2 2:23.97 Alan Rolfe V50 M Eastbourne
3 2:25.08 Francesca Evered U15 W Reigate Priory
4 2:28.49 Francesca Clayton U15 W Crawley
5 2:30.92 Amalie Primdal U17 W Crawley
6 2:36.39 Flora Davis U15 W Brighton Phoenix
7 2:42.39 Madelaine Parmar U17 W Brighton Phoenix
.
BMC 1500m Race A
1 3:47.35 Kieran Clements SM Shaftesbury Barnet
2 3:53.37 Jack Gray SM Cambridge & Coleridge
3 3:55.09 Michael Harrison SM Bedford & County/Bedfordshire Uni
4 3:55.20 Robel Bahelbi SM Highgate/Eritrea
5 3:55.71 James McCarthy U23 M Chiltern/Warwick Uni
6 3:56.33 Niki Faulkner SM Bexley/Imperial College
7 4:00.51 Corey De'Ath U23 M Tonbridge/St. Mary's Uni
8 4:02.92 Ben Harding SM Kent
9 4:04.06 Daniel Brookling U20 M Windsor Slough Eton & Hounslow/Hampshire Schs
.
BMC 1500m Race B
1 3:53.8 Ricky Lutakome U20 M Sutton & District/Blackheath & Bromley
2 3:57.4 Stephen Strange SM Basildon
3 3:58.2 William Ryle-Hodges SM Shaftesbury Barnet/Cambridge Uni
4 3:58.4 Andrew Clarke SM Herne Hill
5 3:59.5 Joss Barber U20 M Blackheath & Bromley/King's College London
6 4:00.0 Jamie Bryant SM Tonbridge
7 4:00.0 Elliot Cordery U20 M Havering
8 4:01.4 Andrew Brooker SM London Heathside
9 4:02.4 Dara Francis Chesser SM Newham & Essex Beagles/Ireland
10 4:02.8 Sam Griffiths U23 M Shaftesbury Barnet/Bath Uni
11 4:04.5 Liam Garrett U20 M London Heathside/Shaftesbury Barnet
12 4:07.4 Andrew Warburton SM Notts/Herne Hill
13 4:08.4 Stephen Ferroni U23 M Brighton & Hove
14 4;10.3 Isaac Brown U20 M Basildon/Essex Schs
.
BMC 1500m Race C
1 3:59.59 Ben Davis U20 M Havering
2 4:01.57 Damian Nevins V35 M Harrow
3 4:02.31 Terence Fawden U20 M Highgate/Harrow/Loughborough Students
4 4:02.82 Ben Winfield U20 M Shaftesbury Barnet/Hertfordshire Schs
5 4:03.01 Tomer Tarragano U20 M Brighton & Hove/Hercules Wimbledon
6 4:03.01 James Hancock U23 M Sutton & District/Exeter Uni/Croydon
7 4:03.17 Andre Stone U23 M Bexley/Exeter Uni
8 4:03.40 Jordan Weaver SM Kent
9 4:03.42 James Millett U23 M Highgate/Imperial
10 4:03.65 William Stanley U23 M Victoria Park & Tower Hamlets
11 4:04.35 Daniel Kennedy SM Blackheath & Bromley
12 4:06.17 Su-Min Lee SM Kent/Cambridge Uni
13 4:07.35 Jamie Goodge U20 M Tonbridge/Loughborough Students
14 4:10.47 Ted Higgins U17 M Bexley
15 4:14.34 Alex Yego SM Arena 80/Brighton & Hove
16 4:26.24 Joe Clayson U20 M Brighton & Hove
.
BMC 1500m Race D
1 4:13.59 Calum Fraser SM Kent/Bath Uni
2 4:22.57 Atticus Mohapi-Dobouny U17 M Lewes
3 4:23.45 Khahisa Mhlanga U20 W Herts Phoenix
4 4:27.73 Georgie Grgec SW Herne Hill/New Zealand
5 4:29.44 Charlotte Alexander U17 W Herne Hill/Crawley
6 4:29.74 Leah Harris U23 W Worthing
7 4:29.77 Ella Newton U20 W Herne Hill/Cambridge H
8 4:34.39 Peter James Caton V40 M Woodford Green Essex Ladies
9 4:37.92 Yasmin Goater SW Highgate
10 4:38.59 Tara Bage U23 W Brighton Phoenix/UCL/Highgate
11 4:42.88 Matthew Blacklock U15 M Havering
12 4:46.12 Molly Riglin SW Windsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni
.
BMC 1500m Race E & Open
1 4:37.46 Katy Hedgethorne SW Cambridge & Coleridge/Manchester Uni
2 4:47.31 Zoe Tompkins U20 W Herne Hill
3 4:49.13 Clare Elms V50 W Dulwich/Blackheath & Bromley/Veterans
4 4:51.83 Natasha Lodge SW Herne Hill
5 4:53.22 Sally Judd V40 W Herts Phoenix
6 4:56.35 Darja Knotkova-Hanley U20 W Haywards Heath
7 4:59.59 Nicole Edmunds U20 W Bodyworks/UCL
8 5:00.30 Ellen Donald U15 W Highgate
9 5:02.47 Mark Ashby V55 M Cambridge H/Southern Counties Vets
10 5:02.87 Lucy Marlow SW Cambridge H
11 5:04.47 Paul Navesey SM Crawley
12 5:05.60 Zoe Katie White U17 W Blackheath & Bromley
13 5:07.85 Steven Stanley V55 M Ravens City of London/Eastern Masters
14 5:14.43 Paul Woodgate V40 M Thames Valley
15 5:25.97 Alexandria Baker-Jones U17 W Medway & Maidstone
.
BMC 5000m Race A
1 14:35.55 Alex Pointon SM Aldershot, Farnham & District
2 14:38.95 Paul Navesey SM Crawley AC
3 14:41.58 Kevin Moore SM Brighton & Hove/Ireland
4 14:45.40 David Wilson SM Thames Hare & Hounds/Cambridge Uni/United States
5 14:52.76 Tom Austin SM Poole AC/St. Mary's Uni/Bournemouth
6 15:07.43 Howard Bristow V40 M Brighton & Hove/Crawley/Thames Hare & Hounds
7 15:13.83 Dave Morgan SM Kent
8 15:14.45 Sean Fitzpatrick Kent
9 15:27.89 Ben Shearer V40 M Cambridge H
10 15:36.03 Tom Higgs U23 M South London
11 15:41.54 Tom Collins SM Medway & Maidstone
12 15:44.45 Lawrence Avery V35 M Kent
13 15:46.51 Macgregor Cox SM Aldershot, Farnham & District/Cambridge Uni
14 15:47.05 James Turner SM Brighton & Hove/Lewes
15 15:49.51 Kate Avery SW Shildon
.
BMC 5000m Race B
1 15:48.38 Danny Kendall V35 M Cambridge H
2 16:11.30 James Mountford SM Hastings AC
3 16:15.05 Marley Godden U20 M Medway & Maidstone
4 16:16.37 Che Compton V40 M Kent
5 16:24.41 David Mills SM Kent
6 16:26.44 Richard Jones SM Eastbourne/Hercules Wimbledon
7 16:26.46 Mark Wilkins V35 M Medway & Maidstone
8 16:30.48 Andrew Whelan V35 M Cambridge H
9 16:39.10 Samuel Evans SM Kent
10 16:51.99 Stuart Beaney Unknown
11 16:56.55 Laura Gent SW Aldershot, Farnham & District/Birmingham Uni
12 17:11.81 Daniel Watt SM Tonbridge
13 17:16.37 Rob Shearer V40 M Cambridge H
14 17:24.13 Daniel St Martin SM Maidstone
15 17:29.21 Rebecca Johnson SW Highgate/UCL
16 17:46.13 Neil Kirkham SM Victoria Park & Tower Hamlets
17 17:52.30 Emma Burgess SW Highgate
18 18:01.95 Sarah Johnson Unknown

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013