Chester le Street - 09 July - Results

Races:9
Finishers: 71
PBs 30 (42%)
Power of Ten results: Here

. A RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 3:51.36 James Young U23 Morpeth
2 3:54.73 Adrian Bailes Birtley
3 3:55.02 Gregory Jayasuriya Middlesbrough & Cleveland
4 3:55.82 Joe Ewing U17 Edinburgh
5 3:58.09 Joe Arthur U20 Edinburgh
6 3:59.13 Peter Cameron Edinburgh
7 4:05.77 Sam Brown U17 Edinburgh
.
. B RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 3:56.57 Gavin Smith U20 Cambuslang
2 3:56.92 Freddie Carcas U20 Edinburgh
3 3:56.96 Will Bellamy U17 Houghton
4 3:59.87 Andrew Clarke Herne Hill
5 4:00.09 Kieran Reay Birtley
6 4:01.39 David Rich Sale Harriers Manchester
7 4:03.65 Taylor Glover U20 Morpeth
8
.
. C RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:03.54 Alex Brown U23 Houghton
2 4:05.47 Jordan Middlemist Wallsend
3 4:07.14 Ben Palmer U20 Middlesborough Mandale
4 4:07.62 Kieran Walker U23 Sedgefield
5 4:09.89 Ryan Watson U20 Durham
6 4:14.82 Tom Balsdon U17 Morpeth
7 4:15.74 Jonathan Langley U20 Chester-le-Street
.
. D RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:11.04 Samuel Gibson U17 Houghton
2 4:11.71 Rhys Gibson U20 Doncaster
3 4:14.20 Thomas Sursham U17 North Shields Poly
4 4:15.11 Archie Lawson U17 City of York
5 4:19.43 Daniel Melling U17 Morpeth
6 4:22.75 Kate Avery W Shildon
7 4:29.04 Jonathan Wilkinson Durham
8
.
. E RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:17.66 Simon Lyon V35 Wallsend
2 4:19.34 Danielle Hodgkinson W Wallsend
3 4:21.56 Jonny Evans U23 Jarrow & Hebburn
4 4:22.07 Michael Dawson V35 North Shields Poly
5 4:23.17 Guy Bracken V55 North Shields Poly
6 4:23.54 Liam Brittle U17 Darlington
7 4:26.61 David Race U15 Gateshead
8 4:28.15 Paul Lowe V45 North York Moors
9 4:30.40 Jennifer Walsh W Wakefield
10 4:40.74 Josephine Moultrie W Victoria Park City of Glasgow
.
. F RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:30.59 Max Creasey U15 Middlesborough Mandale
2 4:35.88 Finlay Ross U13 Harmeny
3 4:36.43 Matthew Somers U17 Middlesborough Mandale
4 4:36.45 Oliver Douglass U15 North Shields Poly
5 4:36.46 Dylan Gooding U15 Morpeth
6 4:37.57 Dillon Revell U15 Sunderland
7 4:38.60 Chloe Price W Birtley
8 4:46.05 Rhian Purves U20W Gosforth
.
. G RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:39.08 Izaak Taylor U17 Houghton
2 4:40.59 Christopher Coulson U15 Houghton
3 4:46.34 Ben Walker U15 Morpeth
4 4:49.07 Holly Peck U15W Morpeth
5 4:51.85 Jack Seeney U17 Houghton
6 4:52.87 Dylan Davies U15 Morpeth
7 4:55.49 Lydia James U17W Houghton
8 5:23.92 Sophie Robson U17W Jarrow & Hebburn
.
. H RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 4:56.22 Lucy Scothern U15W Chester-le-Street
2 4:56.95 Jessica Fox U23W Sunderland
3 4:57.61 Anna Pigford U17W Houghton
4 4:58.36 Holly Waugh U15W North Shields Poly
5 5:01.56 Eve Quinn U20W Sunderland
6 5:03.09 Alastair McCall V50 Durham
7 5:04.67 Nicole Phillips U15W Houghton
8 5:16.74 Scarlett Newby U15W Birtley
.
. I RACE
.
Position Time First Name Surname Age Group Club
1 5:03.50 Emma McNeil U13W Middlesborough Mandale
2 5:04.23 Lois Creasey U15W Middlesborough Mandale
3 5:06.69 Zoe Hill U15W Middlesborough Mandale
4 5:10.70 Isabel Herbert U13W Middlesborough Mandale
5 5:11.34 Gemma Harcombe-Moore W Hartlepool
6 5:13.80 Freya Clarkson U13W Chester-le-Street
7 5:15.61 Katie Lowe U15W Middlesbrough Mandale
8 5:20.16 Katie Joslyn U13W North Shields Poly
9 5:33.71 Jessica Ord U15W Gateshead

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013