Eltham - 20 June - Results

Races:17
Finishers: 172
PBs 63 (38%)
Power of Ten results: Here

BMC 800m A Race
1 1:50.91 Victor Nutakor SEN M Newham & Essex Beagles
2 1:51.10 Nzimah Akpan SEN M Liverpool H/St. Mary's Uni
3 1:51.47 Patrick Taylor U23 M Birchfield H/Birmingham Uni
4 1:52.01 Ben Murphy U23 M Tonbridge/Kent Uni
5 1:52.28 Christopher Dodd SEN M Eastbourne/Bristol Uni/Crawley/Eastbourne
6 1:52.48 Dale King-Clutterbuck SEN M Newham & Essex Beagles/St. Mary's Uni
7 1:52.88 Declan Neary U23 M City of York/Brighton Uni/Brighton Phoenix
8 DNF Lewis Lloyd SEN M Herne Hill
.
BMC 800m B Race
1 1:54.22 Oliver Lill U17 M Basildon
2 1:54.54 Angus Harrington U20 M Blackheath & Bromley/Surrey Schs
3 1:54.93 Billy White U23 M Brighton Phoenix/Crawley
4 1:55.36 Tom Bowerman SEN M Aldershot, Farnham & District/Swansea Uni
5 1:55.58 Kieron Connor U23 M Croydon
6 DIS Abdiqadir Mohamed U20 M Thames Valley
.
BMC 800m C Race
1 1:55.42 Tom Guy SEN M City of Stoke/St. Mary's Uni
2 1:56.00 Dean Smith SEN M City of Plymouth/UWE
3 1:57.19 Isaac Brown U20 M Basildon/Essex Schs
4 1:57.28 Peter Guy U17 M Blackheath & Bromley
5 1:57.52 Mike Cummings SEN M Herne Hill/Hardley
6 1:57.90 Jacques Cunningham Marsh U20 M Medway & Maidstone
7 1:58.01 Sidnie Ward U17 M Woodford Green Essex Ladies
8 1:59.31 Jamie Rashbrook U17 M Basildon
9 2:00.25 Jamie Webster U17 M Bedford & County/London Schs
.
BMC 800m D Race
1 1:57.40 Cameron Payas U23 M Tonbridge/Surrey Uni/Guildford & Godalming/Gibraltar
2 1:58.23 Kojo Kyereme V40 M Shaftesbury Barnet/Herne Hill
3 1:58.57 Harry Tullett U20 M Chelmsford
4 1:58.93 Max Costley SEN M Southampton
5 1:59.04 Alec Finch SEN M Thurrock/Loughborough Students
6 1:59.08 Jack Collins U23 M Hercules Wimbledon/Birmingham Uni
7 1:59.11 James Hancock U23 M Sutton & District/Exeter Uni/Croydon
8 1:59.28 William Page U20 M Colchester & Tendring/Keele Uni
9 1:59.80 Joseph Geller U17 M Woodford Green Essex Ladies
10 2:02.52 Jordan Chrisostomou U23 M Orion/Nottingham Uni
.
BMC 800m E Race
1 1:59.68 Cameron Macrae U17 M Invicta East Kent
2 2:00.12 Craig Sharp V40 M Central Park/Southern Counties Vets
3 2:00.67 Conall McGinness U17 M Huntingdonshire
4 2:00.75 Samuel Cheesman U20 M Guildford & Godalming
5 2:00.79 Richard Macaulay SEN M London Heathside
6 2:00.81 Sam Shaw SEN M Kingston & Poly
7 2:01.23 Tom Richards U20 M Tonbridge
8 2:01.78 Revee Walcott-Nolan SEN W Luton/St. Mary's Uni/Woodford Green Essex Ladies
9 2:02.01 Shelayna Oskan-Clarke SEN W Windsor Slough Eton & Hounslow
10 2:02.64 Joshua Olawunmi U20 M Cambridge H
.
BMC 800m F Race
1 2:05.23 Benjamin Hendry U20 M Brighton Phoenix
2 2:06.36 Toby Linsell U15 M Basildon
3 2:06.38 Lewis Smith U23 M Ashford AC
4 2:07.18 Neil Kirkham SEN M Victoria Park & Tower Hamlets
5 2:07.23 Jake Minshull U15 M Coventry
6 2:07.66 Matthew Houchell U20 M Basildon
7 2:07.96 Ryan Maunders U20 M Medway & Maidstone
8 2:16.00 James Mountford SEN M Hastings AC
9 DIS Shay White U23 M Orion
.
BMC 800m G Race
1 2:11.07 Caroline Ford SEN W Cambridge H/Loughborough Students/Blackheath & Bromley
2 2:11.38 Zakia Mossi U15 W Blackheath & Bromley
3 2:12.49 Ethan Fiore U15 M Cambridge H
4 2:13.20 Jad El-houssami SEN M Newham & Essex Beagles
5 2:13.99 Hannah Viner U23 W Highgate/King's College London
6 2:14.13 Chloe Sharp U20 W Central Park
7 2:18.26 Wole Odele V50 M Cambridge H/Southern Counties Vets
8 2:20.63 Louis Woods U15 M Cambridge H
.
BMC 800m H Race
1 2:11.71 Samuel Avis U23 M Tonbridge/Birmingham Uni
2 2:15.49 Ellie Minshull U20 W Coventry
3 2:16.26 Yasmin Goater SEN W Highgate
4 2:16.79 Charlotte Young U17 W Medway & Maidstone
5 2:17.03 Annabel Hobday U20 W Herne Hill
6 2:17.68 Tara Bage U23 W Brighton Phoenix/UCL/Highgate
7 2:23.10 Lily Tappenden U17 W Blackheath & Bromley
8 2:23.46 Briony Walsh SEN W Ashford AC/Canterbury Christ Church
.
BMC 800m I Race
1 2:19.06 Alex Mundell SEN W City of Salisbury/Imperial/Thames Valley
2 2:20.02 Popi Nika SEN W UCL/Greece
3 2:21.29 Sabrina Mannes U17 W Blackheath & Bromley
4 2:21.50 Rose Garrett U15 W London Heathside
5 2:22.42 Francesca Evered U15 W Reigate Priory
6 2:24.03 Kiera Aslett U20 W Crawley
7 2:24.51 Kyra Sethna-McIntosh U15 W Croydon
8 2:26.51 Ailbhe Barnes U15 W Cambridge H
9 2:28.17 Erin Hughes U15 W Medway & Maidstone
.
BMC 800m J Race
1 2:25.41 Alice Wood U23 W Tonbridge/Birmingham Uni
2 2:27.07 Lydia Buckley U17 W Tullamore/Ireland
3 2:27.91 Lucy Elms U20 W Blackheath & Bromley
4 2:33.31 Hannah Clark U15 W Blackheath & Bromley
.
BMC 1500m Race A
1 3:50.28 Sean Molloy SEN M Tonbridge/St. Mary's Uni
2 3:51.10 Adam Hickey SEN M Southend
3 3:53.41 Lloyd Kempson SEN M Cambridge & Coleridge/St. Mary's Uni/Nene Valley/Nene Valley
4 3:55.28 Tom Richardson SEN M Basildon/Boise State Uni
5 3:57.59 Mohamed Ali U17 M Ealing Southall & Middx
6 3:57.65 Oliver Bright U17 M Blackheath & Bromley
7 3:58.80 Jamie Taylor-Caldwell SEN M Ealing Southall & Middx
8 3:59.34 Jamie Bryant SEN M Tonbridge
9 3:59.46 Andrew Clarke SEN M Herne Hill
10 4:00.87 Umberto Contran SEN M Aldershot, Farnham & District/Italy
11 4:02.62 Robel Bahelbi SEN M Highgate/Eritrea
.
BMC 1500m Race B
1 3:59.37 Roger Poolman SEN M Cambridge Uni/Highgate
2 4:00.23 Charlie Eastaugh SEN M Leamington/Hercules Wimbledon
3 4:02.50 Elliot Cordery U20 M Havering
4 4:04.20 Charlie Baldwin SEN M Crawley/St. Mary's Uni
5 4:04.37 Kojo Kyereme V40 M Shaftesbury Barnet/Herne Hill
6 4:04.72 Marshall Smith U20 M Ashford AC
7 4:04.93 Matthew Francis U17 M Blackheath & Bromley
8 4:06.10 Oliver Newton SEN M Thames Valley/Imperial
9 4:06.87 Samuel Crick U20 M Tonbridge
10 4:07.17 Lewis Laylee U23 M Dulwich/Birmingham Uni/Herne Hill
11 4:07.82 Felix Rusby U23 M Wells City/Yeovil/Bristol Uni
12 4:08.01 Lewis Mills U20 M Blackheath & Bromley
13 4:08.55 Jack Woods U23 M Crawley
14 4:15.85 Adam Wood U17 M Ashford AC
.
BMC 1500m Race C
1 4:04.05 Charlie Brisley U17 M Invicta East Kent
2 4:04.45 Liam Garrett U20 M London Heathside/Shaftesbury Barnet
3 4:06.43 Christopher McGurk SEN M Notts/Oxford Uni/Achilles
4 4:07.28 Charlie Davis U20 M Blackheath & Bromley/Birmingham Uni
5 4:07.83 Jordan Weaver SEN M Kent
6 4:08.32 Mitchel Cox U20 M Basildon
7 4:09.37 Jem O'Flaherty U20 M London Heathside
8 4:11.81 Daniel Pettitt SEN M Kent/Manchester Uni
9 4:12.24 Daniel Kennedy SEN M Blackheath & Bromley
10 4:15.03 William Carey U17 M Brighton Phoenix
11 4:16.64 Alex Hobley SEN M Herne Hill
12 4:16.67 Felix Vaughan U15 M South London
13 4:18.26 Zak Wort U20 M Kingston & Poly/Middlesex Schs
14 4:21.41 Sebastian Cirillo SEN M Eastbourne/Brighton Uni/Italy
.
BMC 1500m Race D
1 4:10.85 Andre Stone U23 M Bexley/Exeter Uni
2 4:20.96 Khahisa Mhlanga U20 W Chelmsford
3 4:25.43 Theo Machin-Paley U15 M Highgate
4 4:26.15 Nicole Taylor SEN W Tonbridge/Brighton Uni
5 4:26.22 Daniel Ansell SEN M Kent/Manchester Uni/Trafford
6 4:28.63 Peter Bannister SEN M Tonbridge
7 4:29.87 Sam Newson U17 M Invicta East Kent
8 4:33.21 Leah Harris U23 W Worthing
9 4:34.66 Saskia Millard U20 W Herne Hill
10 4:34.89 Chauncey Edwards U17 M Ealing Southall & Middx
11 4:37.16 Elsa Palmer U20 W Dorking & Mole Valley
12 4:53.79 Yasmin Austridge U20 W Blackheath & Bromley
.
BMC 1500m Race E
1 4:31.81 Ethan Hodges U20 M Hastings Runners
2 4:45.73 Ethan Gear U15 M Medway & Maidstone
3 4:46.11 Lara Mannes U15 W Blackheath & Bromley
4 4:47.85 Nicola Ravenhill U20 W Ealing Southall & Middx
5 4:49.37 Louise Nash U23 W Hastings AC/St. Mary's Uni
6 4:51.81 Sally Judd V40 W Chelmsford
7 4:52.77 Clare Elms V50 W Dulwich/Blackheath & Bromley/Veterans
8 4:52.97 Anwen Thomas U15 W Blackheath & Bromley
9 4:56.62 Emma Burgess SEN W Highgate
10 4:58.10 Nicole Edmunds U20 W Bodyworks/UCL
11 5:06.73 Lily Meers U15 W Blackheath & Bromley
12 5:11.24 Lucy Marlow SEN W Cambridge H
13 5:17.14 Becky Smart U20 W Crawley
14 5:47.65 Amelie Willars U15 W Blackheath & Bromley
.
BMC 5000m Race A
1 14:32.73 Paul Martelletti V35 M Victoria Park & Tower Hamlets/Woodford Green Essex Ladies
2 15:00.03 Mohamed Hashi SEN M Ealing Southall & Middx
3 15:01.79 Dara Francis Chesser SEN M Newham & Essex Beagles/Ireland
4 15:13.89 Tom Higgs U23 M South London
5 15:16.89 Ben Shearer V40 M Cambridge H
6 15:20.48 Patrick Chesser SEN M Newham & Essex Beagles/Ireland
7 15:20.60 Matt Welsh SEN M Belgrave
8 15:20.66 Gary Foster SEN M Hastings AC
9 15:23.28 Ben Johnson SEN M Southport Waterloo/Loughborough Students/Shettleston/Run Fast
10 15:30.61 Mark Vardy SEN M Newbury/Loughborough Students
11 15:36.07 Eliot Buckner SEN M Newham & Essex Beagles/Loughborough Students
12 15:51.78 James Bowler V35 M Kent
13 15:53.58 Robert Laing V40 M Kent
14 16:12.00 Prashan D. Silva M P SEN M Leeds City/Singapore
15 16:31.43 Alex Penfold SEN M Croydon
16 DNF Chris Bird V35 M Chichester
.
BMC 5000m Race B
1 16:14.41 Robert Tuer SEN M Hercules Wimbledon
2 16:16.12 Arne Dumez SEN M Belgrave/Sheffield Uni/Belgium
3 16:23.13 Oliver Garner SEN M Stragglers
4 16:33.72 Sophie Harris SEN W Belgrave
5 16:37.33 Alex Green SEN M Windrush TC
6 16:43.65 Samuel Evans SEN M Kent
7 17:19.40 Rob Shearer V40 M Cambridge H
8 17:22.99 Steph McCall SEN W South London/Herne Hill
9 17:38.97 Harry Collins SEN M Medway & Maidstone
10 17:43.08 Stacey Clusker SEN W Hastings AC
11 18:43.99 Justin Eggins V40 M Chichester
12 18:47.45 Teresa Murphy V40 W Kent
13 18:48.29 Khawaja Shahabuddin V40 M Wimbledon Windmilers
14 DNF Sarah Hanley SEN W Kent

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013