Tipton - 19 June - Results

Races:15
Finishers: 163
PBs 63 (39%)
Power of Ten results: Here

5000m B Time :20:02
Heat:1
1 16:10.08 187 Ben Foster V35M Dudley & Stourbridge
2 16:13.72 192 Joel Dungworth U20M Leicester
3 16:15.72 189 Mark Ince V40M BRAT/Midland Masters
4 16:50.54 188 Connor Mills U20M Cannock & Stafford
5 16:53.70 197 Ben Carrington V35M Tipton
6 16:56.67 191 Nathan Warren V35M BRAT
7 17:01.46 194 Paul Jolliffe SENM Kings Heath
8 17:07.10 196 Iain Lewis SENM Tipton
9 17:09.70 195 Adam Pollock SENM Worcester
10 17:15.22 198 Athanasios Tsolakis V40M BRAT/Birmingham Running & Triathlon Club
11 17:23.50 193 Darren John SENM Knowle & Dorridge
12 17:48.46 203 Matthew Vaughan U17M Telford AC
13 19:36.59 208 Charlotte Bush U20W Tamworth
.
1500m D Time :20:09
Heat:1
1 4:36.74 146 Karl Hinett SENM Unattached
2 4:41.05 139 Victoria Weir U23W City of Plymouth/Birmingham Uni
3 4:43.86 140 Molly Browne SENW BRAT/Coventry Uni
4 4:47.60 145 Zoe Brickley U20W Wolverhampton & Bilston
5 4:51.17 143 Claire Martin V40W Telford AC
6 4:55.90 141 Lexie Bull U15W Stroud
7 4:58.49 144 Natalie Hatfield U15W Bromsgrove & Redditch
8 4:59.19 138 Jess Humphreys U17W Wolverhampton & Bilston
9 5:03.32 148 Noah Sandland U15M Wolverhampton & Bilston
.
1500m E Time :20:18
Heat:1
1 4:57.33 149 Bethan Dyall U15W Wolverhampton & Bilston
2 5:00.02 150 Bethany Walker U20W Tipton
3 5:08.26 153 Alex Westbury U15W Tipton
4 5:11.52 214 Zoe Gilbody U13W Bridgenorth
5 5:16.92 154 Lucie Tait-Harris V45W Tipton
6 5:23.63 157 Phoebe Clark U15W Tipton
7 5:24.88 151 Beth Tabor U20W Wolverhampton & Bilston
8 5:30.67 160 Rosa Shadforth-Groucutt U15W Tipton
9 5:36.61 217 Cameron Lomax U15M Tipton
10 5:41.01 152 Becca Peach U23W Notts AC
11 6:17.59 159 Penelope Barber V55W Tipton
.
1500m C Time :20:40
Heat:1
1 4:22.33 216 Alex Veloso SENW BRAT
2 4:30.14 127 Sam mcFall U17M Birchfield H
3 4:33.42 129 Matthew Wilkinson U20M Halesowen
4 4:36.51 136 Silas Goshawk U20M Birchfield
5 4:37.59 133 Ben Smith U17M Aberdare Valley
6 4:37.82 131 Chloe Richardson SENW Birchfield H/Loughborough Students
7 4:38.94 125 Rochelle Harrison SENW Lincoln Wellington
8 4:39.03 128 Floren Scrafton SENW Yate/A.D. Marathon/Westbury/Oxford Uni
9 4:45.93 137 Hayley Carruthers SENW Rotherham
10 4:50.35 134 Susie McManus SENW Dublin City
11 4:56.76 132 Finnan Robins U13M Birchfield
.
1500m B Time :20:47
Heat:1
1 4:09.77 112 Bradley Haycock U23M Cannock & Stafford/Surrey Uni/Guildford & Godalming
2 4:11.96 114 Harry Dyall U20M Wolverhampton & Bilston
3 4:12.63 113 Louie Boot U20M Solihull & Small Heath/West Midlands Schs
4 4:13.73 115 Gregor Kelling U20M Banbury
5 4:14.57 109 Ashley Palmer U23M Owls Leicester/Leeds Beckett Uni/Pudsey & Bramley
6 4:16.21 118 Alex Stapleton U17M Birchfield H
7 4:19.02 111 Mohammed Asaad Kemel U17M Qatar
8 4:19.46 119 Joshua French U15M Wrekin College Triathlon Club
9 4:21.56 120 Carl Platt V35M City of Stoke/Midland Masters
10 4:21.69 107 Aedan O'Brien U23M Windsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni
11 4:23.20 121 Senay Mkiale Guzai U20M Derby
12 4:26.87 122 Tom Hughes U20M Leicester
13 4:28.24 123 Stephen Corbishley SENM Tipton
.
1500m A Time :20:53
Heat:1
1 3:58.55 95 Richard de-Camps SENM Cheltenham
2 3:59.31 102 Philip Wilson SENM Tipton/Lancaster Uni/Cornwall AC
3 3:59.98 96 Thomas Mcstay U20M Galway/Ireland
4 4:01.14 219 Harry Halford U23M Birchfield H
5 4:02.09 93 Casey Maddock U20M City of Stoke
6 4:05.02 99 William Ruiz U23M Blackheath & Bromley/Birmingham Uni
7 4:07.38 94 Stephen Parkes SENM Tamworth/Leicester Uni
8 4:08.50 104 Jon Morris SENM Wolverhampton & Bilston
9 4:10.09 98 Aaron Brennan U20M Ireland
10 4:11.43 103 Keelan Hopewell U20M Solihull & Small Heath
11 4:13.76 105 Joe Connors U23M Yate/Birmingham Uni/Westbury
12 4:25.53 106 Jonathan Hiorns SENM Notts
.
800m H Time :21:00
Heat:1
1 2:22.91 78 Benjamin Ferguson U15M Tipton
2 2:24.52 72 Mark Fantom V45M Tipton
3 2:25.65 70 Susannah Davies SENW Tipton
4 2:27.43 74 Shana Stewardson U15W Bridgnorth/Kidderminster & Stourport
5 2:28.40 75 Michael Banks U15M Tipton
6 2:29.84 73 Grace Slater U17W Tipton
7 2:31.70 79 Rachel Coupe V45W Telford AC/Midland Masters
8 2:33.06 68 Sarah Mackness SENW Notts/Telford AC
9 2:34.99 76 Lucy Evans U20W Wolverhampton & Bilston
10 2:35.99 80 Charli Sampson U15W Charnwood
.
800m J Time :21:05
Heat:1
1 2:24.52 82 Mark Mountford V50M Telford AC
2 2:33.08 87 Jack Cunningham U15M Tipton
3 2:36.52 83 Emily Reed U17W Unknown
4 2:38.36 211 Eve Mulvaney U20W Tipton
5 2:38.56 86 Abbie Fryer-Winder U15W Buxton
6 2:39.55 84 Jessie Walker U15W Tipton
7 2:40.39 85 Jade Charlton U15W Tipton
8 2:40.66 89 Isobel Eagle U15W Tipton
9 2:41.40 88 Sydney Williams U15W Wolverhampton & Bilston
10 2:47.20 90 Joseph Lewis U15M Tipton
11 2:47.57 91 Katie Bevan U17W Tipton
.
800m C Time :21:09
Heat:1
1 1:59.74 29 Ben Prince U20M Birchfield H
2 1:59.88 23 Michael Proffitt U23M North Somerset
3 2:00.29 32 Obied Bashir U17M Qatar
4 2:00.61 24 Andrew Bowers U23M Gloucester/Gloucestershire Uni
5 2:00.91 28 Sarah McDonald SENW Birchfield H/Birmingham Uni
6 2:04.61 26 Conall Green U23M Birchfield H
7 2:05.11 31 Hugo Villalobos Finigan U17M Birchfield H
8 2:06.95 25 Reis Brooke U20M Birchfield H
9 2:07.21 30 Thomas Symmons U20M Solihull & Small Heath
10 2:08.83 27 James Hoult U23M Halesowen
.
800m G Time :21:14
Heat:1
1 2:17.96 64 Amelia Samuels U20W Wolverhampton & Bilston
2 2:19.67 172 Charlotte Burrows U17W Telford
3 2:20.30 66 Molly Andrews U20W Wolverhampton & Bilston
4 2:20.52 63 Ruby Brook U15W Stroud
5 2:24.59 69 Maria Calleia U17W Wolverhampton & Bilston
6 2:28.53 67 Charlotte Gilbody U15W Bridgnorth
.
800m A Time :21:17
Heat:1
1 1:50.47 215 Markim Lonsdale U20M Crook
2 1:57.37 2 Adrian Lloyd-Davies U20M Bridgnorth
3 1:58.25 9 Jack Benstead U20M Corby
4 1:58.26 3 Paul Tobin SENM Swansea/Sheffield Uni
5 1:58.64 10 Jonathan Currie U23M Tynedale/Birmingham Uni/Edinburgh AC
6 1:58.72 4 Harry Wells U20M Gloucester
7 1:58.90 7 Joseph Martin U17M Royal Sutton Coldfield
8 2:00.10 5 Mark Cottam U23M Bristol & West/Birmingham Uni
9 2:00.10 11 Ben Robinson SENM Bristol & West
10 2:00.32 6 Stephen Garrett U23M Manx/Birmingham Uni
.
800m D Time :21:22
Heat:1
1 2:04.98 41 Mohammed Elmoftada Adam U17M Qatar
2 2:05.46 37 Max Price U15M Halesowen
3 2:06.22 40 James Wardle U15M Rushcliffe
4 2:07.02 34 Richard Bruce V45M Fairlands Valley Spartans/Eastern Masters
5 2:08.92 45 Dylan Wootton U17M Tipton
6 2:09.78 35 Owen Jinks U15M Halesowen
7 2:10.76 42 Roman Hodgson U15M Colwyn Bay
8 2:13.04 38 Chris Nealon U20M Wreake & Soar Valley
9 2:19.61 44 Jamie Hickinbottom U17M Wolverhampton & Bilston
.
800m F Time :21:27
Heat:1
1 2:09.78 57 Alison Lundy SENW Blackburn/Run Fast
2 2:14.24 58 Bryony Gunn U23W Birchfield H/Loughborough Students
3 2:17.34 60 Sabrina Sinha U20W Cambridge H/Birmingham Uni
4 2:17.67 61 Issy Cotham U23W Wolverhampton & Bilston/Birmingham Uni
5 2:19.35 212 Sophia Malpass U17W Wrekin College Tri Club
6 2:21.28 59 Selina Scott U20W Corby/Rugby & Northampton
.
800m B Time :21:31
Heat:1
1 1:59.02 22 Henry Brocklehurst SENM Bournville Harriers
2 1:59.41 12 Adam Visram Cipolletta U17M Solihull & Small Heath
3 1:59.51 15 Adnan Haq SENM Rugby & Northampton
4 2:00.07 16 Jac Smith U20M Cardiff
5 2:00.22 17 Lewis Sternkopf U20M Worcester/Swansea Uni
6 2:01.75 21 Archie Roberts U23M Tipton/Birmingham Uni
7 2:02.03 20 Max O'Sullivan U23M Owls Leicester
8 2:02.24 19 Alex Jolly U20M Birchfield H/Sheffield Hallam Uni
9 2:06.46 13 Jude Bush U17M Derby
.
800m E Time :21:37
Heat:1
1 2:10.55 49 Luke Sheppard SENM Worcester
2 2:14.43 46 Abayomi Adedimeji SENM BRAT
3 2:15.06 52 James Ingram U17M Telford AC
4 2:15.35 48 Andrew Prole U17M Tipton
5 2:15.44 50 Oliver Woodmason U15M City of Plymouth
6 2:18.19 210 Jensen Peake U15M Birchfield
7 2:19.94 54 Zac Taylor U15M Wolverhampton & Bilston
8 2:20.47 55 Clark Woodhall V40M Tipton
.
5000m A Time :21:59
Heat:1
1 14:57.03 161 Abdishakur Abdulle SENM Hillingdon/Somalia
2 15:00.97 163 Peter Brookes SENM Tipton
3 15:13.51 165 Stuart Hawkes V40M Tipton
4 15:19.28 156 Joe Smith SENM Tipton
5 15:33.98 173 Kevin Farrow V40M Derby
6 15:37.72 171 Martin Williams V40M Tipton/Police
7 15:48.77 178 Tim Stratton SENM Nottingham Uni
8 15:51.62 169 Daniel Robinson V35M BRAT
9 15:58.62 177 Matthew Chronicle U20M Rugby & Northampton
10 16:08.33 176 Richard White V35M Tipton
11 16:12.73 175 Chris Jordan V35M Leicester/McCarkiss Endurance Project
12 16:14.36 182 Steven Dunsby SENM BRAT
13 16:15.29 180 Jonathan Bradford SENM Serpentine/Australia
14 16:15.74 183 Gordon Lee V50M Leicester/Midland Masters/Nuneaton
15 16:36.39 184 Gary Whitehouse V40M Tipton

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013