Exeter - 29 May - Results

Races:16
Finishers: 168
PBs 88 (52%)
Power of Ten results: Here

. Race : 11 800m Men A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 7 01:57.15 David Locke U17 Newport
2 2 01:57.20 Nathan Brown U20 Erme Valley
3 5 01:57.95 Remi Adebiyi U20 Newport
4 6 01:58.98 Lewis Cotterill U20 Newquay & Par
5 4 02:00.09 Ben Hawkins U23 Taunton
6 8 02:02.22 Anton Mills U20 Bristol & West
7 1 02:02.81 Andrew Smith U23 Poole Runners / Loughborough Stud
8 10 02:06.04 Hayden Fey U20 Torbay
9 9 02:09.51 Themis Bower U20 Team Bath
.
.
. Race : 11 800m Men B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 14 01:58.70 Harris Mier U17 Cornwall Ac / Truro School
2 11 02:00.33 Connor Richards U17 Newport
3 15 02:00.62 Jake Keast U23 Kenilworth Runners / Exeter Uni
4 16 02:00.73 Richard Scott V40 Exeter / South West Vets
5 17 02:00.84 James Alcock U17 Torbay
6 12 02:01.20 Tc Chulu U20 South West Rr
7 13 02:02.55 Jack Dutton U17 North Devon
8 20 02:03.95 Adam Stokes Taunton
9 19 02:04.34 Harry Cunningham U15 Swindon
10 18 02:05.59 Michael Biss U20 Wells City / Yeovil
.
.
. Race : 11 800m Men C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 21 02:03.05 Edward Falkingham U20 Taunton
2 22 02:04.54 Will Bond U17 Exeter
3 23 02:06.92 John Hancock U23 North Devon
4 26 02:07.77 Hamish James U17 North Devon
5 32 02:09.27 Benjamin Hamblin U17 North Somerset
6 31 02:09.50 Jack Wilkinson U17 North Somerset
7 27 02:09.85 Louis Chamberlain U15 Exeter
8 24 02:10.15 Edward Smart U20 Tavistock Run Project
9 25 02:11.38 Liam Hallows U20 Erme Valley
10 28 02:11.69 Michael Owen U17 Newport
11 29 02:11.80 Max Meadwell U17 Wimborne
12 30 02:12.39 Seamus Robinson U15 Westbury / Yate
.
.
. Race : 11 800m Men D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 33 02:13.80 William Rabjohns U13 Poole Ac
2 35 02:14.34 Jacob Lamboll U15 Newquay & Par
3 34 02:15.15 Oliver Woodmason U15 City Of Plymouth
4 40 02:15.57 Sam Mills U15 Exeter
5 38 02:17.48 Leo Stockham U17 Wells City
6 182 02:19.67 Bernard Mieling Wells City
7 36 02:20.10 Cameron Bryson U15 Exeter
8 41 02:20.22 Joe Dix U15 Tavistock
9 37 02:20.41 William Parker U15 Sale Harriers Manchester
10 39 02:23.49 Ollie Campbell U15 North Somerset
11 45 02:24.72 Dylan Dayman U15 North Devon
12 44 02:26.21 Morgan Alcock U15 Torbay / Newton Abbot
.
.
. Race : 11 800m Men E
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 49 02:26.68 Paul Parker V35 South West Rr
2 47 02:28.33 Myles Begley U15 Torbay / Newton Abbot
3 46 02:32.01 Samuel Holloway U13 North Somerset
4 48 02:44.12 Sam Barnaby U13 South Devon
.
.
. Race : 11 800m Women A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 102 02:11.59 Molly Canham U17 Exeter
2 103 02:15.08 Emma Ryder U20 Tavistock
3 104 02:18.15 Abbie Lovering U17 Wimborne
4 108 02:19.21 Harriet Turner U17 North Devon
5 106 02:20.16 Daisy Baker U15 Wimborne
6 107 02:21.15 Daisy Davies U17 Yeovil / Wells City
7 110 02:22.84 Maddy Herbert U17 Dorchester / Team Dorset
8 111 02:23.51 Rebecca Pierce Team Bath / Walton
.
.
. Race : 11 800m Women B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 114 02:23.82 Hannah Smith U15 Deeside AAC
2 112 02:24.09 Francesca Evered U15 Reigate Priory
3 122 02:25.46 Scarlett Livingstone U13 Exeter
4 116 02:25.86 Isabella Colwell U15 Yeovil
5 115 02:26.27 Heidi Taylor U15 Poole Ac
6 118 02:29.18 Ashleigh Steer U15 Newport
7 113 02:30.65 Imogen Tanner U15 Independent Intelligent Fitness
8 121 02:33.16 Millie Ayres U15 North Devon
9 120 02:33.33 Isobel Rabjohns U15 Poole Ac
10 123 02:33.36 Poppy Northcott U13 City Of Plymouth
11 117 02:33.41 Antonia Dawes U15 Newport
12 119 02:38.78 Lily Bates U17 Torbay / Newton Abbot
.
.
. Race : 11 800m Women C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 127 02:29.58 Olivia Travers U15 Erme Valley
2 126 02:30.69 Amy Baggs U23 Havering / Exeter Uni
3 128 02:31.15 Jenny Carter V45 Team Bath
4 125 02:31.67 Izzy Steele U17 Exeter
5 129 02:32.34 Amelia Honor U15 Westbury / Yate
6 135 02:33.71 Emma Harrison U15 Torbay / Newton Abbot
7 131 02:34.46 Sophie Land U13 North Devon
8 130 02:36.15 Clementine Houlden U13 Bristol & West
9 132 02:36.86 Jess Courtney U15 Exeter
10 133 02:37.17 Abbi Oscroft U15 North Devon
11 134 02:46.70 Kerrie Shanley U15 Newquay & Par
.
.
. Race : 11 800m Women D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 142 02:35.23 Lily Amor U15 Yeovil
2 144 02:35.48 Ella-may Hards U20 City Of Salisbury
3 139 02:35.81 Josie Carter U15 Team Bath
4 140 02:37.21 Lucie Guy U15 Yeovil
5 141 02:37.49 Millie Redman U13 North Somerset
6 137 02:37.65 Ella Rogers U13 Torbay
7 136 02:40.10 Lucy Acott U13 Mendip
8 138 02:41.34 Shireen Balouch U20 Newport
9 143 02:42.87 Philippa Jo Collison South West Rr
10 146 02:47.71 Mia Ratcliff U13 Torbay
11 145 02:48.03 Catherine Harman V45 Exeter
.
.
. Race : 11 800m Women E
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 149 02:39.50 Jackie Walpole V60 Exeter / South West Vets
2 152 02:42.54 Holly Leman-liberal U15 Torbay
3 148 02:45.71 Matilda Riggott U13 Tavistock
4 150 02:46.29 Genesia Bruce U13 Yeovil
5 151 02:49.56 Louise Jeffries V55 Team Bath / South West Vets
6 153 02:51.16 Molly Colwell U13 Unknown
7 154 02:53.98 Emma Luckham U13 Tavistock
.
.
. Race : 12 1500m Men A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 51 03:54.62 Finn Birnie U20 Newquay & Par / Truro School
2 58 04:05.41 Felix Rusby U23 Wells City / Yeovil / Bristol Uni
3 60 04:07.55 Jake Hughes City Of Plymouth / Windsor Slough
4 59 04:08.88 Joachim Tranvv•g Exeter Uni / Norway
5 55 04:09.32 Phil Burden V40 Taunton
6 53 04:09.92 Oliver Smart U17 Tavistock Run Project
7 52 04:10.14 Sam Gentry U17 North Somerset
8 56 04:16.91 Callum Choules U20 North Devon
9 62 04:18.06 Tom Brew U20 Tavistock
10 57 04:19.38 Campbell Menzies Chesterfield / Bath Uni
.
.
. Race : 12 1500m Men B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 64 04:17.20 Flynn Jennings U17 Bideford
2 65 04:17.80 Johnny Livingstone U17 Exeter
3 68 04:17.99 Oscar Lee U17 Taunton
4 71 04:18.42 Sam Ponter U17 Taunton
5 63 04:19.57 William Dolding U23 Newport & District / Exeter Uni
6 67 04:21.75 Alexander Mccartney U20 Newquay & Par / Truro School
7 70 04:21.92 Tom Heal U15 Taunton
8 66 04:22.88 Alex Male U17 Taunton
9 69 04:28.48 Finley Ball U17 North Devon
10 73 04:34.11 Michael Johnson U20 Wimborne
11 74 04:34.42 Max Watson U17 Taunton / King's College Taunton
12 72 04:38.78 Alfie Hocking U17 North Somerset
.
.
. Race : 12 1500m Men C
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 75 04:27.91 Oliver Capps U15 Exeter
2 76 04:32.42 Adam Leworthy U15 North Devon
3 78 04:36.01 Daniel Maydew U15 Wells City
4 80 04:36.22 George Thomas U15 North Devon
5 77 04:37.14 Toby Watson U15 Wells City / Yeovil
6 79 04:39.58 Benjy Mccartney U17 Newquay & Par
7 83 04:44.28 Tommy Hummel U15 Wells City
8 84 04:45.70 William Pengelly U13 North Devon
9 82 04:46.46 Charlie Hague U13 Exeter
10 81 04:47.22 Sid Baldaro U17 North Devon
11 86 04:48.70 Bradley Glover U15 Wells City
12 85 04:55.90 Morgan Curry U20 Taunton
.
.
. Race : 12 1500m Men D
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 93 04:42.29 Kyle Darragh U20 North Devon
2 90 04:45.78 Simon Tithecott V45 Torrington
3 89 04:57.93 James Reader North Devon
4 92 04:59.10 Jamie Brew U15 Tavistock
5 91 05:02.57 David Bedwell V60 Bristol & West / Midland Masters
6 95 05:04.69 Paul Thomas V55 South West Rr
7 88 05:05.47 Kyle Pearson U13 North Devon
8 94 05:10.07 Henry Dawes U13 Newport
9 96 05:16.57 Louie Brunsdon U15 North Somerset
10 98 05:23.35 Caleb Pirie U13 North Devon
11 97 05:26.29 Adam Stobbs V45 Exeter
12 99 05:29.39 Ewan Dix U13 Tavistock
13 100 05:49.82 Eli Baker-pike U13 Exeter
.
.
. Race : 12 1500m Women A
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 156 04:41.63 Katie Hughes U20 Cornwall Ac
2 155 04:46.35 Caitlin Apps U20 Exeter
3 160 04:48.74 Jasmine Stone U15 Exeter / Tiverton
4 158 04:50.51 Katie Synge Charnwood / Loughborough Students
5 159 04:50.75 Eilish O'grady U23 Harrow / Exeter Uni
6 161 04:51.95 Hannah Taunton Taunton
7 157 04:54.86 Jade Littlechild U20 Team Bath
8 163 05:04.94 Marianna Sawyer U15 Wimborne / Dorset Schs
9 162 05:15.08 Courtney Howard U17 Exeter
.
.
. Race : 12 1500m Women B
.
Posn Vest No. Time Name Club
1 164 04:58.80 Alice Bridger-morales U15
2 169 05:00.08 Amelia Riggott U15 Tavistock
3 167 05:01.09 Hannah Blundy U15 Wells City
4 168 05:05.33 Darcy Dryden U13 Yeovil
5 166 05:05.66 Iona Farquharson U13 Torbay
6 175 05:10.60 Julie Stroud Royal Navy
7 174 05:11.68 Greta Siakoufis U13 Unknown
8 183 05:14.52 Clarissa Nicholls U17 Bracknell Ac / Berkshire Schs / Tav
9 171 05:16.27 Stephanie Brooks U15 North Somerset
10 172 05:17.42 Charlotte Brown U17 Taunton
11 173 05:20.53 Keira Devereux U13 North Somerset
12 179 05:23.07 Tallulah Watson U15 Taunton
13 176 05:28.41 Verity Tank U13 City Of Plymouth
14 181 05:32.68 Charlotte Tilney U15 Tavistock
15 178 05:36.82 Kate Phillips U15 City Of Plymouth
16 180 05:51.79 Josie Ratcliff U15 Torbay

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013