Birmingham - 22 April - Results

Races:8
Finishers: 77
PBs 24 (31%)
Power of Ten results: Here

800m A
Pos Time First Surname AG Sex Club
1 01:52.34 Piers Copeland U23 M Wimborne/Cardiff Met Uni/Bournemouth
2 01:52.60 Christian Byron SEN M Birchfield H/Nottingham Trent Uni
3 01:56.72 Mario Juez SEN M Spain
4 01:56.97 Adrian Lloyd-Davies U20 M Bridgnorth
5 02:01.58 Adam Saul-Braddock U17 M Wolverhampton & Bilston
.
. 800m B
Pos Time First Surname AG Sex Club
1 01:58.64 Adam Day U20 M Chiltern/Buckinghamshire Schs
2 01:59.62 Archie Banks U20 M Charnwood
3 02:00.32 Conall McGinness U17 M Huntingdonshire
4 02:01.61 Thomas Bury U20 M Stroud
5 02:02.10 Harrison Hardy-Smith U17 M Cannock & Stafford
6 02:03.86 Conall Green U23 M Birchfield H
7 02:03.89 Matthew Barnes U17 M Notts
8 02:04.52 Sam Flaherty U17 M Liverpool H
9 02:05.44 Hugo Villalobos Finigan U17 M Birchfield H
10 02:07.03 Marc Turner V45 M Halesowen/Midland Masters
11 02:11.73 Alastair Madondo U23 M Birchfield H/Newman College
.
. 800m C
Pos Time First Surname AG Sex Club
1 02:09.90 Tamsin McGraw U20 W Amber Valley & Erewash
2 02:12.86 Annie Testar U17 W Stroud
3 02:14.24 Olivia Vareille U20 W Falkirk
4 02:16.47 Anna Smith U17 W Mansfield
5 02:17.32 Hannah Roberts U17 W Bracknell AC
6 02:19.12 Maya Todd McIntyre U17 W Rushcliffe/Newark AC
7 02:20.29 Olivia Haveron U20 W Harrogate
.
. 800m D
Pos Time First Surname AG Sex Club
1 02:11.47 Callum Davis U20 M Stroud
2 02:11.52 Liam Dailey U17 M Stroud
3 02:11.79 Sam McFaul U17 M Birchfield H
4 02:12.44 Silas Goshawk U20 M Birchfield H
5 02:15.50 Josh Turner U17 M Halesowen
6 02:33.04 Joel McGinness U15 M Huntingdonshire
.
. 800m E
Pos Time First Surname AG Sex Club
1 02:19.00. Daisy Palmer U17 W Oxford City
2 02:19.49. Imogen Sheppard U17 W Stratford-upon-Avon
3 02:19.80. Jessica Norkett U17 W Thetford
4 02:27.53. Amelia McMurtrie U17 W Rugby & Northampton
5 02:29.31. Chloe Pettitt U17 W Birchfield H
6 02:33.24. Izabella Thompson U20 W Sparkhill
7 02:35.69. Penny Oliver U23 W Coventry/Exeter Uni
8 02:35.71. Amelia Starling U20 W Coventry Godiva
9 02:44.38. Sydney Williams U15 W Wolverhampton & Bilston
.
. 1500m A
Pos Time First Surname AG Sex Club
1 03:54.22 Tom Mortimer U20 M Stroud
2 03:56.47 Alex Rieley U23 M Mansfield/Birmingham Uni
3 03:56.80 Kane Elliott U17 M Falkirk
4 03:58.10 Luke Jones U23 M Tamworth/Birmingham Uni
5 03:59.68 Joss Barber U20 M Blackheath & Bromley/King's College London
6 04:04.36 Hugh Sadler U20 M Bristol & West/Avon Schs
7 04:05.74 James Share SEN M Poole Runners/Guildford & Godalming
8 04:06.53 Aaron Cooper U23 M Herts Phoenix/Birmingham Uni
9 04:07.74 Callum Abberley U20 M Burton
10 04:08.27 Alistair Rutherford SEN M Birchfield H/Birmingham City Uni/Mossley Hill
11 04:09.35 Charlie Davis U20 M Blackheath & Bromley/Birmingham Uni
12 04:11.41 Harry Lupton SEN M Charnwood/Harrow
13 04:11.54 Stephen Garrett U23 M Manx/Birmingham Uni
.
. 1500m B
Pos Time First Surname AG Sex Club
1 04:08.80 Jacob Pickering U23 M Cheltenham/Birmingham Uni
2 04:13.81 Clark Roberts SEN M Coventry/Edge Hill Uni
3 04:14.71 Joe McLeod U23 M Coventry Godiva Harriers
4 04:17.29 Omar Ahmed SEN M Birchfield H
5 04:17.54 Noah Lambert U20 M Stroud
6 04:20.47 Adam Wilson U23 M Yate/Westbury
7 04:20.60 Jack Douglas U20 M Charnwood
8 04:21.28 Daniel Ashley U23 M Basildon/Birmingham Uni
9 04:21.95 Alexander Thompson U15 M Wharfedale/Bingley
10 04:25.06 Ben Smith U17 M Mansfield
11 04:32.54 Daniel Swain U17 M Birchfield H
12 04:40.56 Matthew Wilkinson U20 M Halesowen
13 04:56.13 Robert Dowse SEN M BRAT
14 04:56.87 Anna Burt U20 W Team Bath
15 05:37.66 Peter Eckersley V60 M BRAT
.
. 1500m C
Pos Time First Surname AG Sex Club
1 04:37.25 Lori Handbury SEN W Notts/Nottingham Uni
2 04:49.91 Emily Thompson U20 W Banbury
3 04:50.63 Mena Scatchard U17 W Ripon/Wetherby
4 04:55.27 Tabatha Walford U20 W Bedford & County
5 04:55.66 Rebecca Pierce SEN W Team Bath/Walton
6 04:57.72 Jamie Garry U20 W Oxford City
7 05:00.34 Allegra Soutar U20 W Cannock & Stafford
8 05:12.32 Savannah Causer U17 W Birchfield H
9 05:20.72 Caitlin McMorrow U20 W Birchfield H
10 05:20.77 Maria Calleia U17 W Wolverhampton & Bilston
11 05:27.99 Ellie Mortimer U20 W Stroud

The best of British from the BMC

© Copyright British Milers Club 2013